
Inflacja w Polsce znacznie poniżej oczekiwań: +2% r/r!
Co prawda mało co spałem tej nocy ze względu na Olę więc jestem trochę zmęczony : ) Nie mogłem jednak oprzeć się przed napisaniem dla Was tego wpisu bo temat wydaje się bardzo ciekawy. Szczególnie w kontekście prognozowania ekonomistów. Właśnie otrzymaliśmy szybki szacunek jak wygląda inflacja w Polsce za marzec 2017. Wstępny odczyt to zaledwie + 2% r/r. Przy oczekiwaniach aż +2,3% r/r! I dynamice inflacji za luty 2017 +2,2%. Wygląda więc na to, że mój tok rozumowania w ostatniej analizie był słuszny: Kiedy podniosą stopy procentowe? Inflacja wystrzeliła a FED znowu podnosi stopy
Inflacja w Polsce: oczekiwania ekonomistów
Nie wiem jak to możliwe, że oczekiwania były aż tak przestrzelone. Przecież moja analiza wyraźnie wskazywała, że luty był szczytem na inflacji w Polsce. A marzec i kwiecień dynamika CRB już zakręciła ostro w dół:
A co będzie dalej? Poniżej stworzyłem wykres dla Was, który obrazuje zmianę cen indeksu CRB w skali roku. Przy założeniu, że obecny poziom CRB nadal się utrzyma. Innymi słowy jak zachowają się ceny surowców do grudnia 2017 w skali roku:
Jak widać powyżej, biorąc pod uwagę zachowanie indeksu CRB, właśnie jesteśmy na szczycie wzrostu indeksu CRB. Dla dokładnego zobrazowania zmiany CRB w skali roku wyglądają tak dla roku 2017:
- Styczeń r/r + 13%
- Luty r/r + 19%
- Marzec r/r +16%
- Kwiecień r/r + 5% zaledwie
Wygląda na to, że dane za luty to był szczyt impulsu cen surowców na inflacji. Dane za marzec też jeszcze będą podwyższone, chociaż trochę mniej. A dane za kwiecień to już niewielka zmiana cen surowców.
Inflacja w Polsce do końca 2017 roku
Jeżeli w ostatecznych danych GUSu o tym jaka była inflacja w Polsce w marcu też zobaczymy zaledwie +2% r/r jako dane ostateczne, to inflacja za kwiecień będzie już bardzo niska w takim układzie. A jeszcze niższa za maj 2017 roku. Dlaczego? Poniżej ten sam wykres co powyżej ale tylko za ostatnie kilka lat. Jest też inflacja w Polsce za marzec 2017:
Na zielono pokazałem strzałką, że inflacja w Polsce odnotowała szczyt w lutym 2017. W tym samym miesiącu był szczyt na indeksie CRB. Natomiast czerwone strzałki to kwiecień i maj. W maju mamy nawet minus 3% spadek indeksu CRB (!) Więc tym bardziej dane o inflacji powinny być niższe niż te za marzec 2017.
Ponadto jak widać na wykresie powyżej, o ile indeks CRB utrzyma się na obecnych poziomach, do końca roku będzie notował spadki w skali roku. Co dodatkowo powinno przeciwdziałać wzrostowi inflacji.
Inflacja w Polsce a zachowanie cen obligacji
Zobaczmy jeszcze na notowania obligacji dziesięcioletnich:
Wygląda na to, że również inwestorzy inwestujący w obligacje zostali zaskoczeni rozwojem sytuacji na inflacji. Do lutego rentowności rosły: spadały ceny obligacji (dlaczego tak się dzieje macie dwa wpisy Bartka jak wycenić obligacje w linkach). A od marca mamy spadki rentowności i wzrost cen obligacji.
Inflacja w Polsce w marcu 2017: podsumowanie
Tak jak pisałem, wygląda, że wszystko idzie zgodnie z planem. Podwyżki stóp procentowych powinny nie mieć miejsce w 2017 roku. To dobra wiadomość dla osób i firm, które mają zobowiązania uzależnione od poziomu stóp procentowych. Oczywiście taki jest obecnie scenariusz bazowy: jeżeli w kolejnych miesiącach będziemy nadal widzieli pozytywny wpływ cen surowców na inflację. A na to się zanosi.
Druga sprawa to nie rozumiem, dlaczego oczekiwania były aż tak wysokie że inflacja w Polsce za marzec wyniesie +2,3%(!). Przecież wystarczy policzyć coś takiego jak dynamikę indeksu CRB w złotym. I widać na nim wyraźnie było, że w lutym mamy szczyt na inflacji. A potem spadki w kolejnych miesiącach. Te oczekiwania ekonomistów wyglądają jakby oni po prostu ekstrapolowali kolejne miesiące na podstawie tego co wydarzyło się w poprzednich miesiącach z danymi o inflacji. Bez szczególnego wnikania skąd bierze się taki a nie inny odczyt inflacyjny.
Lista analiz do których nawiązuję w tym wpisie
Zgodnie z Waszymi opiniami, cały czas dążę do ulepszania tego co dla Was przygotowują na mojej stronie. Dlatego poniżej wrzuciłem listę linków do analiz do których nawiązuję w tym wpisie. Zamiast umieszczać je we wpisie. Tak aby było to dla was jeszcze lepiej czytelne. Dotyczy to szczególnie stałych czytelników, którzy znają historię moich spostrzeżeń i przemyśleń na moim serwisie:
- Powiększenie rodziny: bardzo, bardzo dziękuję, że jesteście ze mną!
- Kiedy podniosą stopy procentowe? Inflacja wystrzeliła a FED znowu podnosi stopy
- Analiza Bartka: Wycena obligacji kuponowej i zero-kuponowej na przykładach
- Analiza Bartka: Jak wycenić obligacje: wpływ czasu na cenę obligacji + kupony kwartalne i półroczne
- Gus: inflacja w marcu wyniosła 2,0% r/r: oczekiwania ekonomistów
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS