
Inflacja GUS październik 2021 aż 6,8% (!) Co dalej?
Inflacja GUS październik 2021 wyniosła aż 6,8% (dane flash GUS link). W efekcie mamy najwyższą inflację od ponad 20 lat (!) Niestety realizują się mechanizmy inflacyjne opisane w poprzedniej analizie oraz to co pisałem w 2019 roku (link). Co dalej? Moje spostrzeżenia poniżej.
Inflacja GUS październik 2021: flash mocno powyżej oczekiwań
Dane GUS mocno powyżej oczekiwań (wynosiły 6,4% link). W efekcie nasze wykresy inflacji, wyglądają jak poniżej. Rekordowe poziomy. Zaznaczyłem trend na inflacji bazowej. Dołek ustanowiliśmy w 2016 roku ale przyspieszenie mieliśmy w 2019 roku. Koronawirus tylko zamaskował wskaźnik inflacji w 2020. Mieliśmy efekt przeciwny do obecnego na surowcach ale inflacja bazowa była już wysoka (analiza z czego to wynika link):
Inflacja GUS październik 2021: co dalej z inflacją
Niestety w kolejnych miesiącach zobaczymy jeszcze wyższą inflację. Jest kilka powódów:
- Mamy rekordowo wysokie ceny energii, gazu, ropy naftowej i frachtu. Będzie również drożała żywność (nawozy, ceny płodów rolnych, brak rąk do pracy).
- To co najgorsze to jednak obserwacja tego co komunikują spółki giełdowe po wynikach kwartalnych. Mocne podwyżki cen produktów i usług dopiero przed nami bo rosną różne koszty. To samo komunikuje większość spółek. Chociażby LPP (odzież), Amica (AGD), Azoty Tarnów (nawozy), Forte (meble), Selena (materiały budowlane).
Presja kosztowa występuje na każdym poziomie rachunku wyników. Poczynając od surowców, przechodząc przez dostawców produktów i usług a kończąc na presji płacowej (niskie bezrobocie i inflacja). - Do tego podwyżki podatków. Wzrost akcyzy alkohole 10%. Wzrost składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Podatek handlowy (wpływy w 2021 około 3 mld zł). Kolejne wzrosty płacy minimalnej, itd. Można tutaj dalej wymieniać.
To wszystko dokłada się do inflacji bo firmy mają tylko te pieniądze, które otrzymują od klienta. Patrz punkt dwa. Bardzo fajnie to widać po wynikach banków. RPP obniżyła stopy procentowe więc spadły dochody odsetkowe. Ale już banki robią dobre wyniki bo podniosły marże i opłaty oraz prowizje. To samo było po podatku bankowym.
Inflacja GUS październik 2021: jak zareaguje RPP
Co zrobi RPP? Nie mam najmniejszego pojęcia patrząc na to co robili. Oczywiście z jednej strony są czynniki zewnętrzne. Z drugiej ewidentnie mamy presję inflacyjną: rekordowa inflacja bazowa. Pojawiają się głosy że podwyżki w listopadzie powinny wynieść 0,75% (linki).
Warto pamiętać, że działania RPP, przekładają się z opóźnieniem ponad roku na inflację. Więc obecnie mamy efekty zerowych stóp procentowych z roku 2020 i 2021. A jakieś podwyżki będą miały przełożenia na inflację w roku 2023.
Podsumowanie: nic tylko kupić popcorn
Napisałbym teraz „no nic tylko kupić popcorn i patrzeć co się dzieje”, gdyby nie to, że niestety to co się dzieje ma wpływ na życie każdego z nas. Koszty życia, utrata siły nabywczej oszczędności, czy też ile realnie rosną nasze wynagrodzenia. A nawet to co ostatnio dzieje się na rynku nieruchomości jeżeli ktoś stoi przed dylematem zakupu mieszkania.
Zgodnie z sugestiami ciekawe linki na końcu aby wpis był czytelny
- Źródło wykresów: dane GUS: pobierz plik Excel dane makro dla moich czytelników kliknij tutaj
- Jak w skali mikro i makro przebiegają procesy inflacyjne: Gigantyczny wzrost cen materiałów budowlanych! Wpływ na ceny nieruchomości, spółki i inflację
- Skąd rekordy inflacji: Inflacja w Polsce w 2019 i 2020 roku: niebawem już 4/5% r/r (!)
- Inflacja GUS flash październik 2021
- Na posiedzeniu RPP w listopadzie nie można wykluczyć podwyżki stóp o 75 pb – Citi
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS