
Indeks cenowy +23%, MWIG40 +25%, SWIG80 + 18%, WIG +14%, WIG20 + 5%
Już jesteśmy po spotkaniach/szkoleniach w Katowicach i Gdańsku :) Rok 2017: co z polską giełdą, gospodarką i finansami publicznymi? Bezpłatne spotkania/szkolenia: Katowice, Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków
Bardzo cieszę się, że mogłem Was spotkać. I porozmawiać z Wami! Pewnie zauważyliście jaką mi to sprawia frajdę :)
Wczoraj wieczorem spotykaliśmy się w Gdańsku i dlatego właśnie siedzę sobie w restauracji przy plaży, popijam kawę i piszę dla Was ten wpis. Jest on zainspirowany Waszymi wczorajszymi pytaniami.
Poniżej przygotowałem dla Was zestawienie, gdzie między innymi wrzuciłem indeks cenowy. Jest to zestawienie jak zachowały się poszczególne indeksy po tym jak osiągnęły dołki w 2016 roku:
Widać więc, że w 2016 roku mamy wzrosty na giełdzie, szczególnie widoczne na mniejszych spółkach.
Indeks cenowy a indeksy giełdowe publikowane przez GPW: różnice
Tak jak Wam wczoraj mówiłem najlepiej patrzeć na indeks, który jest najbardziej miarodajnym indeksem odpowiadającym na pytanie co dzieje się na giełdzie. Czyli indeks cenowy. Jest to indeks, gdzie każda spółka giełdowa ma w nim taki sam udział (indeks ten nie zależy od wielkości spółki, jej kapitalizacji na giełdzie). Można powiedzieć, że jest to najlepiej zdywersyfikowany indeks giełdowy. Widać na nim, że w ostatnich latach mamy ładne wzrosty na giełdzie:
A w ostatnim roku indeks cenowy wygląda tak, czyli też bardzo ładnie widać wzrosty:
Natomiast wszystkie pozostałe indeksy giełdowe publikowane przez gpw to są indeksy ważone wielkością spółek (kapitalizacją na giełdzie). To znaczy, że kilka spółek może mieć bardzo duży udział w indeksie. I jeżeli te spółki zachowują się słabo lub wręcz spadają, ten indeks też będzie się słabo zachowywał z tego powodu.
Najlepszym przykładem indeksu gdzie kilka spółek ma bardzo duży udział w indeksie jest WIG 20. Indeks składa się z dwudziestu spółek, ale zaledwie cztery pierwsze spółki mają aż prawie 50 procent udziału w indeksie. A to oznacza, że zmiany indeksu giełdowego WIG 20 zależą głównie od tego co dzieje się na tych kilku największych spółkach:
Powyższa grafika pochodzi ze strony gpw. Szczegółowy skład indeksu WIG20 ale i pozostałych indeksów znajdziecie tutaj.
Dlatego też sam indeks WIG20 jest bardzo mało miarodajnym indeksem pokazującym co naprawdę dzieje się na polskiej giełdzie czy w polskiej gospodarce. Na przykład, patrząc na powyższe cztery spółki, Bank PKO BP i Pekao są pod sporym wpływem podatku bankowego, podobnie PZU (podatek od aktywów ubezpieczycieli).
Piąta w kolejności spółka, też ze sporym udziałem bo 6% w indeksie WIG20, to KGHm. A tutaj wiemy co dzieje się z cenami miedzi na świecie. No i do tego dochodzi prawie 1 mld zł straty na projektach w których KGHm ma tez udziały za granicą. Doszło do tego, że ostatnio wiele mówi się w mediach na temat możliwego strajku związków zawodowych w KGHm, które są niezadowolone z coraz gorszej sytuacji w KGHm. Między innymi jest mowa o zniesieniu podatku dla KGHm, który obiecywał w okresie wyborczym PiS. Zresztą kiedyś, przy wysokiej kapitalizacji KGHM, była to największa spółka w indeksie WIG 20 z udziałem 15%. Po przepołowieniu się kursu (i kapitalizacji) udział również przepołowił się, czyli spadł o połowę.
W indeksie WIG 20 mamy też jednak energetykę. Tylko obecnie, po załamaniu kursów spółek energetycznych, sektor energetyczny już nie waży tak wiele w indeksie WIG20. Jednak rok, dwa lata temu te spółki miały też bardzo duży udział w indeksie WIG 20 (teraz po spadkach ich udział zmniejszył się bo kapitalizacja spadła):
Dlatego indeks WIG20 w ostatnim latach wygląda tak jak wygląda:
Spostrzeżenie na temat różnej wagi udziałów poszczególnych spółek giełdowych odnosi się też, chociaż w mniejszym stopniu, do indeksu WIG, MWIG40 oraz SWIG 80. Dlatego też w ostatnich latach zachowanie poszczególnych indeksów dosyć mocno rozjechało się:
Indeks cenowy podsumowanie
Jak widać na powyższym wykresie, najlepiej wypada najszerszy indeks, czyli indeks cenowy. Potem mamy indeksy małych i średnich spółek, które najbardziej są powiązane z tym co dzieje się z polską gospodarką. Natomiast indeks WIG czy WIG 20 to indeksy pod dużym wpływem takich zdarzeń jak podatek bankowy, podatek ubezpieczycieli, czy to co dzieje się ze spółkami energetycznymi o których pisałem niedawno: Minister Tchórzewski masakruje spółki energetyczne.
Jak więc widzicie, to co zawsze powtarzam, zawsze warto mieć solidną wiedzę w danym temacie. Dzięki temu możemy mieć lepszy osąd rzeczywistości. To też pokazuje jak zawsze ważne są niuanse. Dlatego zawsze trzeba samemu robić analizy, zdobywać wiedzę i doświadczenie. I myśleć, myśleć i jeszcze raz myśleć. Zgodnie z zasadą: Giełda: poleganie na opiniach innych: to nie jest najlepszy pomysł…
Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
>>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS