Analiza stóp zwrotu aktywów 1997-2006 oraz 2007-2016
Pod poprzednim wpisem Bartka pojawiło się sporo ciekawych komentarzy: Klasy aktywów: analiza stóp zwrotu. Analiza stóp zwrotu aktywów wywołała sporą dyskusję. Moją szczególną uwagę zwrócił komentarz Tomka:
Dla mnie najwzniejszy wniosek z tych danych jest taki ze polska gielda jest do bani.
To nie jest tak ze tylko czynniki lokalne polityczne spowodowaly te nedzne wyniki.
Te spolki po prostu maja slaba dynamike zyskow. Po ostatnim odbiciu WIG20 jest juz blisko 10 letnich szczytow wskaznika PE. Na mwigu jest wieksza dynamika i tam jest potencjal do wzrostu ale tez niezbyt wielki. Nie taki na duza hosse.Mozliwe ze za kolejne 10 lat te stopy zwrotu beda wygladaly podobnie, jak nie gorzej. Bo wejda takie ryzyka jak zmniejszajaca sie podaz pracy (do 2030r zdaje sie o 3mln osob), koniec doplat UE, napieta sytuacja budzetowa.
Przeciez juz teraz, podczas tlustych lat mamy deficyt ok 3%. W 2017 moim zdaniem bedzie dokladnie 3%.
Zadałem sobie pytanie: a co by było gdybyśmy mieli nie początek roku 2017 ale początek 2007 roku? I patrzyli dziesięć lat wstecz? Jakie stopy zwrotu miały poszczególne klasy aktywów w poprzednich dziesięciu latach? I co z tego wynikało na przyszłość?
Drugie pytanie, które mi się nasunęło to: jak wyglądają stopy zwrotu poszczególnych klas aktywów za ostatnie 5, 10, 15 oraz 20 lat? I jaki płynie z tego wniosek na przyszłość?
Poprosiłem Bartka aby przygotował kolejne zestawienia w tym zakresie. Tym razem za lata 1997-2006. Oraz dodatkowo stopy zwrotu dla każdej klasy aktywów za ostatnie 5, 10, 15 i 20 lat. Dzięki temu powstały poniższe tabele.
Analiza stóp zwrotu aktywów lata 1997-2006
Poprzednim razem tutaj Bartek zestawił stopy zwrotu poszczególnych klas aktywów za lata 2007-2016 (jest tam też dokładny opis założeń, metodologii oraz wykresy dla poszczególnych klas aktywów):
Najlepsze w okresie 2007-2016 było złoto oraz rynki akcji krajów rozwiniętych, czyli Europa i USA. Najgorsze kraje Emerging Markets, w tym Polska. Całkiem dobrą relatywnie stopę zwrotu dały obligacje i lokaty.
Jak więc wyglądały te same stopy zwrotu ale za poprzedni okres dziesięcioletni? Czyli przenosimy się do stycznia 2007 roku. I patrzymy dziesięć lat wstecz czyli na stopy zwrotu dziesięciu lat w okresie 1997-2006:
Okazuje się że sytuacja zmienia się o 180 stopni względem tego co zobaczyliśmy poprzednim razem dla lat 2007-2016. Najlepsze są Emerging Markets i Polska z gigantycznymi stopami zwrotu. Na końcu zestawienia jest złoto i akcje rynków rozwiniętych jak Europa i USA. A szczególnie Japonia gdzie dziesięcioletnia stopa zwrotu jest na minusie (!).
Analiza stóp zwrotu aktywów ostatnie 5, 10, 15 oraz 20 lat
Kolejną interesującą rzecz znajdziecie w poniższej tabeli. Bartek zestawił w niej stopy zwrotu za ostatnie 5, 10, 15 i 20 lat:
Tutaj to samo lecz uszeregowane stopy zwrotu aktywów od najgorszej do najlepszej. Zauważcie na przykład, że to co wydawało się bardzo dobre w analizie za ostatnie dziesięć lat, w ostatnich pięciu latach było bardzo słabe. I na odwrót z tym co było bardzo słabe za ostatnie dziesięć lat, za ostatnie pięć było dobre (lata 2012-2016). Szczególnie lokaty i obligacje mamy bardzo słabe stopy zwrotu za ostatnie pięć lat:
Podobnie, wnioski dla ostatnich dziesięciu lat były błędne jeżeli weźmiemy pod uwagę ostatnie piętnaście czy dwadzieścia lat, nie tylko pięć ostatnich lat. Polska giełda między innymi była jednym z lepszych miejsc na świecie do inwestowania. Szczególnie małe i średnie spółki które wygenerowały ogromne stopy zwrotu w tym okresie.
Analiza stóp zwrotu aktywów lata 1997-2006: klasy aktywów i stopy zwrotu
Poniżej zestawione są stopy zwrotu w ujęciu kalendarzowym dla poszczególnych klas aktywów. Możecie zobaczyć jaka jest różnica pomiędzy tym co pamiętamy z ostatnich dziesięciu lat (2007-2016) a co pamiętaliśmy początkiem 2007 roku za ostatnie 10 lat (1997-2006):
Stopy zwrotu od najlepszej do najgorsze dla poszczególnych lat kalendarzowych
Natomiast tutaj te same dane ale ustawione stopy zwrotu od najlepszej do najgorszej w danym roku, część 1 tabeli:
Część druga tabeli: stopy zwrotu od najlepszej do najgorsze dla poszczególnych lat kalendarzowych 2002-2006
Analiza stóp zwrotu aktywów podsumowanie
Tak jak pisał Bartek poprzednio, pierwszy artykuł był wstępem do szerszych rozważań. Wygląda na to, że wnioski, jakie można było wyciągnąć dla okresu ostatnich dziesięciu lat są całkiem inne. W ujęciu 5, 15 oraz 20 lat wygląda to zupełnie inaczej. Szczególnie warto zwrócić uwagę na różnice w stopach zwrotu dla:
- akcje rynki rozwinięte/emerging markets
- akcje wersus obligacje/lokaty
- no i złoto/srebro/miedź, które w ostatnich pięciu latach było jednym z najgorszych pomysłów do inwestowania
Odpowiedzi na pytania z początku tego wpisu pokazują jak bardzo zwodnicze może być potoczne myślenie, pobieżna analiza bez głębszego zbadania danej kwestii. Dlatego tyle razy powtarzam: edukacja, logiczne myślenie i tylko własna głowa, własne analizy się liczą. Okazuje się, że wnioski z poprzedniego wpisu o klasach aktywów zmieniły się o 180 stopni. Nie tylko za okres piętnastu czy dwudziestu lat ale przede wszystkim za ostatnie pięć lat.
Wniosek z tego jest taki, że nie liczą się historyczne stopy zwrotu ale po prostu przyszłe. Mało tego ekstrapolowanie historii na przyszłość może być bardzo, bardzo zwodnicze. Po prostu w inwestowaniu liczy się analiza przyszłości nie przeszłości.
Temat analizy stopy zwrotu poszczególnych klas aktywów jest bardzo ciekawy więc Bartek będzie go pewnie jeszcze kontynuował wchodząc bardziej w szczegóły. Na przykład na pewno warto dodać inflację w poszczególnych krajach, czy chociażby ceny ropy naftowej. Co o tym wszystkim myślicie? Ciekawe jestem Waszej opinii w tym zakresie. Jakie dodatkowe aktywa warto dorzucić aby obraz stóp zwrotu z różnych klas aktywów był pełny? Dajcie znać w komentarzach to postaramy się z Bartkiem dodać je i przeanalizować dla Was (fajnie by było abyście też wrzucili linki do danych źródłowych bo nie zawsze łatwo jest do nich dotrzeć googlując w internecie).
Uwaga:
- dla stóp zwrotu obligacji za lata 1997-2005 Bartek przyjął dane dla wiboru 3 miesięcznego
- dla stop zwrotu lokat za lata 1997-2006 Bartek przyjął też wibor 3m
- niestety nie znaleźliśmy historycznych danych dla obligacji oraz lokat za tak długi okres czasu, niemniej jednak jest to jakieś lepsze przybliżenie stóp zwrotu w tych okresach, szczególnie dla lokat, które dosyć mocno pokrywają się z wiborem
- podobny problem jest ze stopą zwrotu dla Emerging Markets bo Bartek opierał się poprzednio na indeksie EM US (link stooq tutaj) a te dane też nie są dostępne dla lat 1997-2006. Dlatego Bartek zrobił aproksymację stopy zwrotu dla tego indeksu na podstawie składu tego obecnego indeksu ze strony ishares tutaj. Zrobił to tak, że wziął indeksy dla pięciu największych państw z listy według udziałów w indeksie: Chiny, Korea Południowa, Tajwan, Indie oraz Brazylii. Stanowią one niecałe 80% obecnego składu tego indeksu. W ten sposób policzył stopę zwrotu dla EM dla lat 1997-2006.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
01/02/2017
Tomek(Edit)