
Obniżki stóp procentowych oraz dynamika PKB: historia 2000-2014
W dzisiejszym wpisie przedstawię jak przebiegały historycznie obniżki stóp procentowych oraz dynamika PKB. Poniższy wpis daje do myślenia szczególnie w kontekście wniosków z poprzedniego wpisu: Przed nami hossa czy bessa? Co podpowiada nam „margines bezpieczeństwa” w drugiej odsłonie?
Obniżki stóp procentowych oraz dynamika PKB: czy RPP obniży stopy?
Szczerze powiedziawszy trudno powiedzieć bo dwa lata temu RPP nie zrobiła tego co dla mnie wydawało się oczywistym: „Ojcze wybacz im bo nie wiedzą co czynią?” Mam nadzieję, że większość się myli a RPP ma lepsze narzędzia analityczne niż ja… więc i tym razem może być różnie…
Niemniej jednak w kontekście tego, że mamy jedne z najwyższych na świecie realnych stóp procentowych (wykres powyżej) wydaje się to prawdopodobne, szczególnie że wydarzenia na Ukrainie nie pomagają ani gospodarce ani nie stwarzają możliwości dla nagłego wzrostu inflacji.
Obniżki stóp procentowych oraz dynamika PKB: zachowanie giełdy
Poniżej pokazałem na wykresie jak wyglądały historycznie stopy procentowe w Polsce na dwanaście miesięcy przed pierwszą obniżką i dwanaście miesięcy po pierwszej obniżce. Moment „zero” zaznaczony na zielono to pierwsza obniżka stóp procentowych:
To co ciekawe, na wykresie powyżej widać, że w każdym kolejnym cyklu Obniżki stóp procentowych schodziły na coraz niższe poziomy.
Z kolei tutaj pokazałem jak zachowała się historycznie giełda dwanaście miesięcy przed i dwanaście miesięcy po pierwszej obniżce stóp procentowych. Pierwsza obniżka stóp procentowych to moment „zero” zaznaczony na zielono:
Obniżki stóp procentowych i giełda wnioski
- Przed obniżkami stóp procentowych giełda dwa razy była w trendzie spadkowym i dwa razy w trendzie wzrostowym
- Ale za każdym razem po obniżkach stóp procentowych giełda rosła w ciągu dwunastu miesięcy (od kilku do kilkudziesięciu procent)
Obniżki stóp procentowych i dynamika PKB
Z kolei poniżej pokazałem osobno każdy z powyższych czterech okresów w kontekście zachowania giełdy i kwartalnej dynamiki PKB Polski r/r:
Rok 2001:
Rok 2005:
Rok 2008:
Rok 2012:
Moje wnioski:
Zależność obniżki stóp procentowych a dynamika PKB
- Obniżki były w okolicach dołka na dynamice PKB
- Po obniżkach następowała w kolejnych kwartałach poprawa dynamiki PKB
Zależność obniżki stóp procentowych a zachowanie giełdy:
- Za każdym razem po obniżkach stóp procentowych giełda był wyżej w kolejnych kwartałach
Zależność dynamika PKB i zachowanie giełdy:
- Dwa razy było tak, że przed obniżkami stóp procentowych dynamika PKB spadała a giełda rosła
- Dwa razy było tak, że przed obniżkami stóp procentowych dynamika PKB spadała i giełda też spadała
- Za każdym razem po obniżkach giełda rosła i dynamika PKB też się poprawiała
Obniżki stóp: wpływ na giełdę i dynamikę PKB podsumowanie
Historycznie obniżki stóp procentowych były korzystne zarówno dla zachowania giełdy jak i dynamiki PKB.
Ponadto z powyższych wykresów wynika, że giełda rosła ponieważ dynamika PKB poprawiała się w kolejnych kwartałach więc kluczowa jest w takim razie przyszła dynamika PKB.
Oczywiście warto też podkreślić, że jeżeli obecnie dojdzie do obniżek stóp procentowych to tym razem pierwszy raz w historii będą to obniżki stóp procentowych nie po wcześniejszych podwyżkach stóp procentowych ale po wcześniejszych obniżkach stóp procentowych.
A Wy co o tym myślicie? Jak będzie tym razem? RPP obniży stopy procentowe? I jakie będą tego efekty?
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS