GPW akcelerator dla startupów dla iniJOB! Moje spostrzeżenia
Wow! Jesteśmy już parę dni po zamknięciu emisji iniJOB ale emocje nie opadły. Mało tego. Robi się, podobnie jak za oknem, gorąco :) Zanim napiszę co mam na myśli i przejdę do kolejnych punktów z tego wpisu. Chciałem Wam bardzo, bardzo podziękować za Wasze zaangażowanie w kolejny projekt który rozwijamy Razem na moim blogu. Nieważne czy zostaliście akcjonariuszem czy nie. Każdy Wasz komentarz, opinia, uwaga związana z iniJOB jest/była na wagę złota. Dzięki temu mamy niesamowitą okazję brać udział w tworzeniu historii. Tym bardziej, że właśnie okazało się, że iniJOB wspiera też Giełda Papierów Wartościowych. IniJOB bierze udział w nowej, świetnej inicjatywie GPW akcelerator dla startupów.
Po tych kilku tygodniach i szczególnie co się wydarzyło po zamknięciu emisji akcji iniJOB. Jeszcze bardziej mam ochotę powtórzyć, z jeszcze większym przekonaniem, co powiedziałem w pierwszym wpisie:
Bartek wierzę w Ciebie. W to co tworzysz rozwijając ten projekt. Trzymam kciuki za jego powodzenie. Mam nadzieję, że moi czytelnicy walnie przyczynią się do sukcesu tego co robisz. Do zmiany rynku pracy w Polsce. A może i na świecie bo chcesz wejść też na rynek amerykański.
To jest wpis z cyklu edukacyjnego:
„IniJOB: Od start-upu do globalnej firmy giełdowej.
Zmieńmy razem rynek pracy!”
Składa się on z następujących artykułów
- Jak zarobić kilka mln złotych lub więcej w życiu? Mój Profesjonalny trójkąt
- Jak inwestować w start-upy? Zmieńmy razem rynek pracy w Polsce!
- Wywiad: Trudne pytania do Prezesa iniJOB Bartka Michałka. I jego szczere odpowiedzi
- GPW akcelerator dla startupów dla iniJOB! Equity crowdfunding: jak zrobiliśmy udaną akcję crowdfundingową na 400 tysi <<< jesteś tutaj
- Akcjonariusze iniJOB: spotkania/webinary. Krok po kroku śledzenie co dalej dzieje się z Naszymi pieniędzmi w celu zdobycia praktycznego doświadczenia jak inwestować w start-upy/rozwijać biznes/analizować spółki giełdowe:
- Wrzesień 2017: rozwój produktu dla pracodawców – triger sprzedaży
- Styczeń 2018: rozwój funkcjonalności dla pracowników – ruch na stronie
- Styczeń 2018: wstępne omówienie wyników finansowych w 2017 roku. Ze szczególnym uwzględnieniem co i jak można księgować konserwatywnie lub agresywnie aby podrasować wyniki spółki nienotowanej/giełdowej
- Czerwiec 2018: uruchomienie usługi w USA
- Jak robimy startup – jak ograniczamy ryzyka i maksymalizujemy szanse (ustalimy dokładny termin)
- Akcjonariusze ambasadorami spółki: ważni kreatorzy tworzenia biznesu na przykładzie iniJOB
- Case study: zaangażowanie w spółkę nienotowaną/giełdową przez partnerów/pracowników firmy w formie otrzymanych akcji. Szanse i ryzyka dla akcjonariuszy mniejszościowych/indywidualnych
- Członek rady nadzorczej jako próba zabezpieczenia interesów inwestorów mniejszościowych/indywidualnych w spółce nienotowanej/giełdowej
- Statut spółki jako ważny element zabezpieczenia inwestorów mniejszościowych/indywidualnych w spółce nienotowanej/giełdowej
- Transakcje z podmiotami powiązanymi jako główne ryzyko dla inwestorów mniejszościowych/indywidualnych w spółce nienotowanej/giełdowej
- Uczciwie zachowujący się zarząd/właściciel: biznes zostaje w spółce. Sedno kreowania wartości dla akcjonariuszy mniejszościowych/indywidualnych
- Kluczowe czynniki sukcesu dla udanego start-upu/rozwoju dobrego biznesu
GPW akcelerator dla startupów: idea
Tak jak napisałem Wam na początku wpisu. Robi się gorąco. iniJOB bierze udział w nowej inicjatywie Giełdy Papierów Wartościowych: GPW akcelerator dla startupów. Jest ona tworzona przy udziale Beesfund na której przeprowadzono emisję akcji iniJOB.
Skąd w ogóle idea GPW akcelerator dla startupów? Na zachodzie przy giełdach papierów wartościowych już od dawna jest obecne wsparcie również nowo powstających firm: startupów (jeżeli kogoś bardziej interesuje temat zobaczcie na artykuły w linkach).
Tak jak Wam nieraz pisałem na mojej stronie. Z punktu widzenia inwestora/biznesu/gospodarki ważny jest cały łańcuch tworzenia wartości. Od początkowej fazy tworzenia firmy do jej dojrzałej formy w postaci obecności spółki na GPW. To też jest jeden z powodów dlaczego tak spodobał mi się projekt iniJOB. Oczywiście to co na zachodzie jest już standardem, w Polsce dopiero raczkuje. Dlatego trzymam kciuki za inicjatywę GPW akcelerator dla startupów. I całym sercem wspieram.
Tym bardziej, że to przecież My. Ja i WY. Dzięki iniJOB. Jesteśmy pionierami w zakresie zdobywania wiedzy/odpowiedzi na pytanie jak inwestować w startupy. Szczególnie z punktu widzenia inwestora indywidualnego. Dysponującego przede wszystkim profesjonalną wiedzą jak inwestować. Stąd też, oprócz potencjalnego sporego zarobku jako inwestorzy, pomysł na cykl edukacyjny „IniJOB: Od start-upu do globalnej firmy giełdowej. Zmieńmy razem rynek pracy!”
GPW akcelerator dla startupów dla iniJOB: co dalej
Niezmiernie mnie cieszy, że już teraz możemy z Bartkiem komunikować Wam udział iniJOB w GPW akceleratorze dla startupów. Ciężka praca przed nami, ale i też to pokazuje, że ciężka praca już mocno procentuje. Udział w akceleratorze otwiera dla iniJOB drzwi do wielu spółek giełdowych. I sprawi, że iniJOB wejdzie znowu na wyższy poziom w drodze do Naszego wspólnego sukcesu.
Equity crowdfunding iniJOB: Nasz wspólny sukces!
Cała kampania crowdfundingowa trwała około 9 tygodni. Od momentu gdy pierwszy raz napisałem Wam o iniJOB u mnie na blogu, do końca pozostało zaledwie trzy tygodnie. Pomimo tego zakończyliśmy ją dzień przed końcowym terminem. Przez te trzy tygodnie przybyło ponad 80 inwestorów! Oraz 322 000 zł!
Przy pierwszym wpisie było tak:
Oferta rozpoczęła się jakiś czas temu. Trwa do 10 czerwca. Na ten moment (19 maj) wygląda to tak:
A 9 czerwca 2017 było już po wszystkim:
Szczególnie ostatnie kilka dni robiły fenomenalne wrażenie bo co chwila przybywali inwestorzy oraz rosła zgromadzona kwota.
Ale i w międzyczasie wiele się działo. Bo pod zaledwie dwoma wpisami pojawiło się ponad 250 komentarzy (!)
A już wisienką na torcie, która chyba sprawiła mi największą satysfakcję. Było dla mnie obserwowanie komentarzy Marka. Zadawał celne i wartościowe pytania. Na podstawie odpowiedzi Bartka przeszedł metamorfozę z ogromnego sceptyka na… Zobaczcie sami jak wyglądały jego ostatnie komentarze. Ten drugi napisał po spotkaniu z Bartkiem w Warszawie:
@Bartek
@Michał StopkaDzięki za czas i energię poświęcone na wszystkie moje pytania i wątpliwości. Zgadzam się z jednym z przedmówców, że dobrze wybrnęliście z kilku kłopotliwych pytań i daliście poznać się jako dobry zespół :)
Mimo wielu nierozwianych obaw przez najbliższe dni jeszcze przemyślę kwestię inwestycji.
Długo stałem w awangardzie, ale ostatecznie dołączyłem do tłumu optymistów. Pozdrawiam pozostałych akcjonariuszy :)
Zróbmy z Polski drugi Londyn: siła inwestorów indywidualnych
To co zrobiliśmy Razem w ciągu zaledwie tych trzech tygodni. Pokazuje Naszą siłę. Siłę Profesjonalnych Inwestorów Indywidualnych. To jest właśnie kolejny krok milowy w Naszym tworzeniu z Polski drugiego Londynu! Zróbmy z Polski drugi Londyn (!) Warsztat Analityka. Rozumiecie co wytrwale krok po kroku Razem tworzymy? A na przełomie czerwca i lipca 2017 roku przez dwa dni to Bydgoszcz stanie się drugim Londynem: Dzień inwestora + WZA Grupa Kapitałowa Immobile S.A. Serdecznie zapraszamy: bezpłatny nocleg dla 30 osób!
Niski poziom wiedzy o startupach w Polsce
W rozmowach z Bartkiem. I w czasie trwania emisji akcji iniJOB. I szczególnie po, w ostatnich dniach, wiele rozmawiamy na temat tego jak niska jest wiedza w Polsce na temat tworzenia startupów. Jest tutaj potrzebny ogromny know how i doświadczenie. Dlatego tym bardziej cieszę się, że mam przyjemność razem z Wami uczestniczyć w projekcie razem z Bartkiem. Bo dzięki temu możemy i ten obszar. Obszar inwestowania w startupy uczynić profesjonalnym. Dokładnie tak samo jak moim blogiem kreuję w Polsce profesjonalne podejście do inwestowania na giełdzie. Nie jakieś szarlatańskie metody jak nieraz się słyszy/czyta w internecie. Ale fachowa, solidna wiedza. Oparta o analizę fundamentalną/biznesową/praktyczne doświadczenie.
Projekt iniJOB: kopalnia wiedzy jak inwestować w startupy
W zakresie powyższego akapitu szczególnie wartościowy jest blog Bartka gdzie pokazuje już od roku jak tworzy nowy biznes od zera. Jak tworzy swój Nasz startup: startuplife.pl. Jeżeli jesteście tym tematem bardziej zainteresowani przeczytajcie jego najnowszy wpis na blogu: Jak w jeden rok zbudować startup wart 4 mln zł? Praktyczne porady jak stworzyć firmę od zera i osiągnąć sukces.
Za parę dni ukaże się na blogu Bartka drugi wpis. Jego spostrzeżenia opisujące w szczegółach cały proces crowfundingu krok po kroku. Jak to wygląda od wewnątrz. Wszystkie plusy ale i minusy z tym związane. Myślę, że to też będzie bardzo cenny wpis po tym powyższym. Wrzucę go Wam w linkach jak się ukaże na blogu Bartka.
Mój bieżący udział w rozwoju iniJOB
Tak jak padła moja deklaracja. Zresztą po to też zaangażowałem się w projekt iniJOB. Również finansowo. Oprócz tego, że zostanę członkiem Rady Nadzorczej. Na bieżąco sporo rozmawiamy z Bartkiem o iniJOB. Jest kilka rzeczy które obecnie się dzieją. Nie będę o nich pisał już teraz z dwóch powodów. Po pierwsze nie chcemy zapeszyć. Napiszemy jeżeli już rzeczywiście wydarzą się te ciekawe rzeczy/ciekawa rzecz. A dwa. Konkurencja nie śpi. Więc ze względu na interes akcjonariuszy musimy tym bardziej uważać co jest publicznie komunikowane.
Akcjoanriusze mają niebywałą okazję śledzić jak od wewnątrz rozwija się startup
Oczywiście w kolejnych miesiącach. Szczególnie akcjonariusze będą mieli okazję w praktyce obserwować te wszystkie rzeczy o których pisałem w poprzednich artykułach oraz komentarzach. Więc zapraszam do odwiedzania mojego bloga bo będzie się naprawdę sporo działo.
Uwaga: jeżeli jesteś akcjonariuszem/lub po prostu moim czytelnikiem. A masz pomysł na iniJOB. Skontaktuj się z Bartkiem. Najlepiej przez:
- Jego blog startuplife.pl
- Przez Fanpage: Startuplife Facebook
- Linked in
Oczywiście możesz też pisać ewentualnie do mnie: kontakt. Tylko i tak zapewne taki pomysł powinien tak czy tak trafić do Bartka, szczególnie jeżeli wymaga zaangażowania Bartka/kogoś z iniJOB.
Equity crowdfunding: podsumowanie
Jak widzicie po przebiegu projektu iniJOB. Z jednej strony zrobiliśmy to. Zebraliśmy 400 tys. zł. Z tego ponad 300 tys. zł w zaledwie trzy tygodnie od momentu gdy pierwszy raz opisałem Wam iniJOB. Ale z drugiej to też pokazuje że equity crowfunding to wcale nie jest taka łatwa sprawa. Potrzebne jest zbudowanie zaufania i przejrzystości na linii inwestor indywidualny – twórca startupu.
Razem z Wami, z Bartkiem, zrobiliśmy to. Nie piszę „udało się” bo to nie jest kwestia udania się bądź nie ale ciężkiej pracy. Szczególnie Bartka, który włożył ogromny wysiłek w merytoryczne odpowiedzi w komentarzach. Ale nie tylko bo i osobiste spotkania z potencjalnymi akcjonariuszami.
Jak widzicie po tych 250 komentarzach. Które przy okazji są wspaniałą budującą się bazą odpowiadającą na pytanie jak inwestować w startupy. Masa opinii wielu osób. Czas pokaże które były błędne a które właściwe. Ale jedno jest pewne. Potrzebny jest jak zawsze odpowiedni know how, a szczególnie doświadczenie budującego startup.
Lista analiz/linków do których nawiązuję w tym wpisie
Zgodnie z Waszymi opiniami, cały czas dążę do ulepszania tego co dla Was przygotowują na mojej stronie. Dlatego poniżej wrzuciłem listę linków do analiz do których nawiązuję w tym wpisie.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
02/06/2017
Marek (Edit)