
Giełda w Ameryce wysoko pomimo Brexit
Miesiąc temu: Giełda w USA na historycznych szczytach (!) pisałem, że giełda w Ameryce jest już przy szczytach. Ostatnio, pomimo Brexit, indeksy w USA są już wyżej niż było to poprzednio:
Giełda w Ameryce a giełda w Europie
Widać, że giełda w Ameryce nie przejmuje się specjalnie Brexitem. Bardziej zareagowała na Brexit Europa. Niemiecki DAX jest zdecydowanie niżej niż przed referendum:
Jeszcze gorzej wygląda polska giełda, gdzie ostatnio oprócz kwestii ratingu, dodatkowo politycy znowu majstrują przy systemie emerytalnym. I nie wiadomo co z tego wszystkiego wyjdzie:
Tak, jak pisałem, mniejsze spółki cały czas zachowują się relatywnie lepiej niż duże: Co z giełdą? Mniejsze spółki w górę, większe słabiej: wszystko zgodnie z planem :), SWIG80 jest cały czas na plusie w skali roku i blisko szczytów. I to pomimo Brexit:
Niemniej jednak szkoda, że cały czas mamy jakieś czarne łabędzie, szczególnie w przypadku Polski. Bo giełda w Ameryce pokazuje, że zachowanie wielu spółek, szczególnie mniejszych, inaczej wyglądałoby w ostatnich miesiącach. A tak mamy marazm na małych spółkach. I słabe zachowanie dużych spółek.
Ale co najciekawsze, aż szósty tydzień z rzędu nastroje inwestorów w Polsce są bardzo, bardzo pesymistyczne (INI na minusie):
Mało tego, Nasza średnia trzynastotygodniowa badania nastroju inwestorów też już jest na minusie:
Giełda w Ameryce a Nasza „lista szans i ryzyk”
Ten ogromny pesymizm może wskazywać, że pole do spadków jest ograniczone a dalej rosną szanse na wzrosty. Po pierwsze zwróćcie uwagę, że z Naszej listy „ryzyk” znika Brexit bo to już się dokonało więc już jest w cenach. Przynajmniej w części bo tak naprawdę to cały czas mam wrażenie, że nie wiemy co z tego wyjdzie.
Zwróćcie też uwagę, że dzięki Brexit realizuje się z kolei „szansa” łagodne zacieśnianie monetarne FEDu. A może nawet w sytuacji Brexitu tego zacieśnienia dłużej nie będzie. I to jest pozytywne dla giełdy.
Szanse: Giełda, gospodarka i złoty
Do listy szans nie dodają na razie dodatkowych czynników
- Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów
W kontekście powyższych przemyśleń: szansą jest to, że jesteśmy już gdzieś przy końcu zimy lub na początku wiosny - Polityka fiskalna PiSu zgodna z tezami z tego artykułu: Dziura budżetowa Polski rekordowa: Jak prosto i szybko ją zmniejszyć?
- Polityka gospodarcza PiSu, która przyczyni się do jeszcze lepszej sytuacji gospodarczej Polski, zgodnie z tym co pisałem tutaj: Spotkanie z Morawieckim: będzie obniżenie wieku emerytalnego
- Polityka monetarna FEDu: łagodne zacieśnianie
- Polityka monetarna EBC: luzowanie
- Ukraina: ekspansja polskich firm na rynek ukraiński (40 mln konsumentów, bardzo niski poziom rozwoju gospodarczego)
Ryzyka: Giełda, gospodarka i złoty
Z listy wykreślam: Brexit
Dopisuję do listy ryzk, po uwadze Roberta O., kredyty frankowe
- Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów
W kontekście Cyklu Kondratiewa trzeba pamiętać, że poszczególne fale mogą trwać po kilkanaście lat. Dlatego może być tak, że najgorsze dopiero przed nami. Przy tak długoterminowych procesach jeden rok czy dwa lata w tą czy w tą, nie mają specjalnego znaczenia. Ale przy zastanawianiu się co może wydarzyć się z giełdą, gospodarką czy złotym polskim w roku 2016 może mieć ogromne znaczenie. Gdyby np. doszło do kolejnego „credit crunch” bo trzeba pamiętać, że poziom zadłużenia starych krajów kapitalistycznych jest bardzo wysoki - Polityka fiskalna PiSu zgodna z tezami z tego artykułu: Rekordowa dziura budżetowa i nadwyżka: Polska i Niemcy :(
- Polityka gospodarcza PiSu która przyczyni się do pogorszenia obecnej sytuacji gospodarczej Polski
- Polityka monetarna FEDu: ostre podwyżki stóp procentowych
- Polityka monetarna EBC: brak efektów QE
- Dokładne rozwiązania zapisane w ustawie frankowej, które mogą doprowadzić do załamania sektora bankowego w Polsce
- Ukraina: zaostrzenie wojny
- Rozpad UE w konsekwencji kryzysu migracyjnego lub tendencji separatystycznych kolejnych krajów w ramach UE
- Utrata części środków z UE przez Polskę
A Wy co myślicie co będzie? Jesteście po stronie pesymistów razem z innymi uczestnikami badania Nastroju Inwestorów Indywidualnych czy po stronie optymistów? I kto będzie miał ostatecznie rację? Co stanie się z giełdą w USA i w Polsce?
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS