Przemyślenia na temat najciekawszych zagadnień
Dzisiaj postanowiłem zrobić małe podsumowanie roku 2012 na giełdzie oraz opisałem przemyślenia na temat najciekawszych zagadnień (w sumie jest ich dziewięć) jakie udało mi się poruszyć na moim blogu od kiedy w sierpniu 2012 rzuciłem pracę w Funduszu Emerytalnym ING, o czym pisałem tutaj: Rezygnacja z pracy w ING Funduszu Emerytalnym, czyli zrobiłem to co większość osób chciałaby zrobić, ale nie ma odwagi:-).
Zapraszam do śledzenia moich różnych działań w 2013 r. a będzie się dużo działo:-) więc warto zapisać się na na newsletter po prawej stronie bloga lub dołączyć do Fanów na Facebook: Michał Stopka Inwestor Profesjonalny
Przemyślenia na temat najciekawszych zagadnień: wzrosty 30%
Co tu dużo mówić, to, że w 2012 roku raczej giełda urośnie czuło się już początkiem 2012 roku, kiedy jeszcze pracowałem w OFE ING. Jak to było widać? Między innymi po nastrojach. Były one bardzo pesymistyczne, wszyscy wieścili koniec świata. Szczególnie widać było to po strategiach przysyłanych do inwestorów finansowych z biur maklerskich rok temu. Pesymizm był ogromny dzięki czemu wyceny na giełdzie były bardzo niskie i musiało się to tak skończyć. Oczywiście pesymizm był potwierdzany przez brak napływów do TFI i ogólny pesymizm zarówno ekonomistów jak i przedsiębiorców.
Przemyślenia na temat najciekawszych zagadnień: WIG20
Dokąd dobrnie WIG 20? Za i przeciw. We wrześniu 2012 napisałem powyższy artykuł, gdzie pisałem o argumentach dlaczego uważałem wtedy, że giełda w ciągu paru miesięcy urośnie, podałem nawet, że moim zdaniem będą to okolice 2600/2700 pkt na WIG 20, co własnie ma miejsce a ruch ten zajął trochę ponad trzy miesiące.
Dla przypomnienia poniżej cytat z tamtego wpisu. Co prawda po tych wzrostach wyceny nie są już tak atrakcyjne i trudniej o okazje na spółkach ale i tak uważam, że rok 2013 powinien być dobry bo PKB w 2013 będzie znacznie lepsze niż wszyscy się spodziewają (dlaczego piszę o tym w kolejnym punkcie).
Cytat z września:
Jako że, parę dni temu umieściłem ten wpis: Stało się. Pierwsza transakcja na własny rachunek. Po ponad pięciu latach. Człowiek uczy się cierpliwości…ja zaczynam: Dlaczego myślałem, że będzie mocny ruch na giełdzie (mówimy o ruchu rzędu kilkunastu %, czyli WIG 20 w okolice 2600/2700 w przeciągu kilku miesięcy)?
Przemyślenia na temat najciekawszych zagadnień: za wzrostami
1. Zaraz będą obniżki stóp procentowych. Historycznie obniżki stóp procentowych to słabszy okres dla realnej gospodarki (PKB mocno spowalnia i aby ponownie rozruszać gospodarkę są obniżane stopy procentowe) ale jednocześnie jest to lepszy okres dla giełdy, gdyż inwestorzy “dyskontują” poprawę wyników spółek/PKB w przyszłości dzięki obniżkom stóp procentowych.
2. Ponadto okres obniżek stóp procentowych następuję po okresie słabszym dla giełdy co oznacza, że wyceny spółek są atrakcyjniejsze (bo kursy nie są na wysokich poziomach lub spadły, a zyski spółek powinny się poprawiać za jakiś czas). Innymi słowy przyszłe wyceny spółek na giełdzie są niskie (patrząc np. na przyszłe mnożniki).
3. Ponadto od ładnych paru lat indeksy relatywnie nie wzrosły, nie ustanowiły nowych szczytów, ale trzeba pamiętać, że jednocześnie w tym samym czasie zyski większości spółek zdecydowanie urosły (pewnie również po prostu przez inflację). Stąd też, przy niezmienionych kursach od szczytów sprzed paru lat (lub niższych) wyceny spadły bo zyski są generalnie wyższe. Szczególnie widać to po wskaźniku P/BV. Tak niskie wyceny, szczególnie P/BV ostatnio były… w 2002/2003 r.
4. Od 2007 roku trwa okres kilku lat gorszych dla gospodarki/giełdy/miejsc pracy a po tym okresie powinien przyjść cyklicznie lepszy okres dla gospodarki/giełdy/miejsc pracy, pisałem o tym tutaj: Jak sprawdziły się moje tezy dotyczące polskiej gospodarki dla lat 2009-2012?w pkt. 1.
5. Pamiętając nastroje sprzed 10 lat, było to również po okresie kilku lat słabszego PKB, bezrobocie wzrosło z 10% w 1998 r. na ponad 20% (aż tak wysokie bezrobocie było głównie spowodowane wejściem na rynek pracy wyżu demograficznego 1975/1985: Potęga demografii cz.1: Jak bardzo zmieni się Polska w ciągu zaledwie 20 lat?). Generalnie panował duży pesymizm zarówno na giełdzie (ciągły odpływy środków z TFI związanych z akcjami) jak i wśród przedsiębiorców/polityków. Był to również okres głośnych bankructw firm. Głównie z sektora budowlanego… Hm… Skąd my to znamy.
Przemyślenia na temat najciekawszych zagadnień: przeciw wzrostom
1. Kryzys finansowy na świecie, a szczególnie w Europie Zachodniej. Jest to poważny argument. Jeżeli okazałoby się, że np. Hiszpania i Włochy zbankrutowałyby, wpłynęłoby to negatywnie na scenariusz wzrostowy. Co ja o tym myślę? Być może kiedyś taki moment nastąpi, ale jak na razie od dłuższego czasu się o tym mówi i po prostu te informacje są “w cenie” (stąd niskie wyceny spółek).
Zresztą w inwestowaniu nie chodzi o to, kto ma rację, ale kto zarabia. Ja gram strategią „co będzie w przeciągu tygodni/ miesięcy a nie co za parę lat”, bo na tym pieniędzy nie zarobię. Oczywiście jeżeli okaże się, że jednak państwa bankrutują trzeba będzie ponownie przeanalizować sytuację i ewentualnie zmienić nastawienie na rynku. Myślę, że bardzo ważną sprawą w inwestowaniu jest nie przywiązywanie się do swojego zdania ale reagowanie na napływające nowe dane/informacje i dostosowanie scenariusza rozwoju sytuacji do tych własnie nowych danych. (…)
Przemyślenia na temat najciekawszych zagadnień: Wig + PKB
Dlaczego PKB w 2013 będzie lepsze niż się wszyscy spodziewają? Bo roczna zmiana giełdy w postaci wzrostów o około 30 % wskazuje, że PKB w kolejnych kwartałach będzie znacznie lepsze niż obecnie, pewnie w okolicach co najmniej + 3% w drugiej połowie 2013 r. Widać to ładnie na wykresie w powyższej zakładce.
Utworzyłem zakładkę Do pobrania, którą będę ciągle rozbudowywał i aktualizował. Obecnie można powyżej znaleźć różne ciekawe prezentacje, dane makro z wykresami w pliku excel oraz ebooki dotyczące zagadnień związanych z tematyką bloga.
Przemyślenia na temat najciekawszych zagadnień: “Jak żyć” z giełdy?
W tym wpisie odpowiedziałem jakie warunki trzeba spełnić aby móc się utrzymywać tylko i wyłącznie z giełdy…
Odpowiedź na powyższe pytanie składa się z czterech punktów:
1. Zarabianie na giełdzie oczywiście zależy w dużej mierze od wiedzy i doświadczenia.
2. Kolejnym ważnym warunkiem są okazje do wykorzystania na giełdzie.
3. Bardzo ważna sprawa to oczywiście odpowiedni kapitał do inwestowania. Musi to być kapitał “nie do ruszenia”, który ma czekać na “okazje do wykorzystania”.
4. I wreszcie ostatnią bardzo ważną sprawą jest “psychika człowieka”.
Przemyślenia na temat najciekawszych zagadnień: dynamika PKB
Seria wpisów na temat relacji pomiędzy dynamiką PKB Polski, momentami zwrotnymi na giełdzie oraz stopami procentowymi:
Dołek na PKB i GPW? Historia: 1998-2012
Dołek na GPW i stopy procentowe RPP? Historia 1998-2012
Szczyt na PKB i GPW oraz stopy procentowe RPP? Historia 1998-2012
Rynek pracy
Rynek pracy w Polsce 1995-2012 jak naprawdę jest? W powyższym wpisie napisałem dlaczego sytuacja na rynku pracy wcale nie była i nie jest zła. Wytłumaczyłem tam między innymi fundamentalną różnicę, że miejsca pracy to jedno a poziom bezrobocia to całkiem inna sprawa.
Główne zasady inwestowania
“Inwestowanie na giełdzie: poznaj biznes?” Poznaj biznes: Inwestowanie na giełdzie… Zasada nr 1: Nigdy nie trać pieniędzy; Zasada nr 2: Nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1; Warren Buffet.
W powyższym wpisie rozpocząłem serię wpisów tłumaczących dlaczego większość ludzi (i zarządzających) prędzej czy później traci pieniądze na giełdzie…
Demografia
Potęga demografii cz.1: Jak bardzo zmieni się Polska w ciągu zaledwie 20 lat? W powyższym wpisie opisałem tsunami demograficzne jakie czeka Polskę w kolejnych latach a dwa kolejne wpisy tłumaczą jak potężnym czynnikiem fundamentalnym jest demografia i że działa na giełdę, gospodarkę ale i na naszą pracę praktycznie każdego dnia, zrobiłem nawet na ten temat ebooka: piszę o nim tutaj
Pierwsza transakcja
„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to porażka” Józef Piłsudski oraz Longterm. Wreszcie ostatni wpis warty zwrócenia uwagi, gdzie opisałem moją pierwszą transakcję na giełdzie z 2000 r. na której straciłem w miesiąc 40 % kapitału… Stala się ona potem fundamentem mojego sukcesu na giełdzie i tego co osiągnąłem od tamtej pory pod względem wiedzy i doświadczenia w tym zakresie.
Wszystkim czytelnikom mojego bloga życzę udanego sylwestra i tylko samych dobrych inwestycji w 2013 roku, co jak najbardziej jest możliwe jeżeli, zgodnie ze słowami Buffeta, wiemy co robimy:-)
Michał
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS