
Polska giełda: plus 17% w dwa miesiące :)
Wszystko zgodnie z planem :) giełda od dołka zrobiła już prawie 20%, dolar mocno spadł, podobnie euro. Poniżej spostrzeżenia co dalej. Przygotowałem też dla Was listę szans i ryzyk, które będę systematycznie aktualizował.
Poniżej piszę o:
- Działania FED i EBC
- Polska Gospodarka
- Zachowanie USD, EURo i franka
- Polska giełda a nastroje inwestorów
- Polska giełda: co dalej
- Polska giełda, gospodarka i złoty polski: lista szans i ryzyk
Uwaga: poniższy wpis to kontynuacja spostrzeżeń z dwóch analiz. Pierwsza z nich była dwa miesiące temu tutaj: Euro, dolar i frank spadają. Giełda rośnie. Dlaczego? a druga miesiąc temu tutaj: Krach na giełdzie, złotówce i polskiej gospodarce w 2016 roku?. Jeżeli jesteście tutaj nowi lub ich jeszcze nie czytaliście, koniecznie się z nimi zapoznajcie wcześniej.
Jako uzupełnienie powyższych przemyśleń, poniżej krótkie podsumowanie co wydarzyło się w ostatnich tygodniach. Dodatkowo przygotowałem listę „szans” i „ryzyk”. Będzie ona systematycznie aktualizowana w kolejnych miesiącach w zależności od rozwoju sytuacji.
Działania FED i EBC
Zgodnie z moimi przewidywaniami FED złagodził retorykę: FED łagodzi retorykę. Wszystko zgodnie z planem: giełda nadal rośnie, złotówka mocna. A ECB jeszcze bardziej popuścił lejce z kasą: EBC ostro luzuje. A w Polsce CLI zawróciło w dół. Jest to pozytywny scenariusz dla polskiej giełdy i gospodarki.
Polska Gospodarka
Po słabszych danych makro w Polsce za styczeń 2016, tak jak pisałem, za luty dane były już lepsze:
Dzisiejsze dane PMI były całkiem przyzwoite (cały raport opisujący PMI macie tutaj):
Jedyne co może trochę zastanawiać to ostatnie dane CLI, które po ostatniej aktualizacji nakreśliły trochę słabszą ścieżkę dla polskiej gospodarki:
Zachowanie USD, EURo i franka
Tak jak pisałem, w powyższym kontekście złoty polski bardzo ładnie umocnił się:
Polska giełda a nastroje inwestorów
Tak jak pisałem w poprzednich tygodniach, fatalne nastroje wspierały tezę o wzrostach na giełdzie. Nasza średnia dla ostatnich miesięcy jest cały czas na niskich poziomach:
W ujęciu tygodniowym nastroje INI mocno się już jednak poprawiły więc, przynajmniej krótkoterminowo, ten czynnik już nie sprzyja jak w poprzednich tygodniach:
Polska giełda: co dalej
W efekcie powyższych czynników giełda bardzo ładnie urosła w ostatnich dwóch miesiącach:
Warto zwrócić uwagę, że małe spółki też porosły ale mniej niż duże spółki:
Patrząc na zachowanie duże spółki wersus małe, wydaje się, że w takich sytuacjach schemat znowu powinien się powtórzyć jak było historycznie. Najpierw rosną mocniej duże spółki. Inwestorzy szukają płynności bo się boją. Dopiero po jakimś czasie, gdy wyceny blue chips robią się mniej atrakcyjne, zaczyna się szukanie performencu na mniejszych spółkach. Szczególnie, że ich wyceny są relatywnie atrakcyjne po takim okresie jak mieliśmy w ostatnim roku.
Podsumowując: scenarisz centralny nakreślony w dwóch analizach tutaj i tutaj wydaje się realizować.
Polska giełda, gospodarka i złoty polski: lista szans i ryzyk
Poniżej lista szans i ryzyk. Szczególnie warto zwrócić uwagę na szansę ale i ryzyko wynikające z Cyklu Kondratiewa (więcej poniżej).
A Wy co myślicie o dalszym rozwoju sytuacji? Piszcie w komentarzach co myślicie. Ciekaw jestem Waszych opinii.
Szanse: Giełda, gospodarka i złoty
- Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów
W kontekście powyższych przemyśleń: szansą jest to, że jesteśmy już gdzieś przy końcu zimy lub na początku wiosny - Polityka fiskalna PiSu zgodna z tezami z tego artykułu: Dziura budżetowa Polski rekordowa: Jak prosto i szybko ją zmniejszyć?
- Polityka gospodarcza PiSu, która przyczyni się do jeszcze lepszej sytuacji gospodarczej Polski, zgodnie z tym co pisałem tutaj: Spotkanie z Morawieckim: będzie obniżenie wieku emerytalnego
- Polityka monetarna FEDu: łagodne zacieśnianie
- Polityka monetarna EBC: luzowanie
- Ukraina: ekspansja polskich firm na rynek ukraiński (40 mln konsumentów, bardzo niski poziom rozwoju gospodarczego)
Ryzyka: Giełda, gospodarka i złoty
- Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów
W kontekście Cyklu Kondratiewa trzeba pamiętać, że poszczególne fale mogą trwać po kilkanaście lat. Dlatego może być tak, że najgorsze dopiero przed nami. Przy tak długoterminowych procesach jeden rok czy dwa lata w tą czy w tą, nie mają specjalnego znaczenia. Ale przy zastanawianiu się co może wydarzyć się z giełdą, gospodarką czy złotym polskim w roku 2016 może mieć ogromne znaczenie. Gdyby np. doszło do kolejnego „credit crunch” bo trzeba pamiętać, że poziom zadłużenia starych krajów kapitalistycznych jest bardzo wysoki - Polityka fiskalna PiSu zgodna z tezami z tego artykułu: Rekordowa dziura budżetowa i nadwyżka: Polska i Niemcy :(
- Polityka gospodarcza PiSu która przyczyni się do pogorszenia obecnej sytuacji gospodarczej Polski
- Polityka monetarna FEDu: ostre podwyżki stóp procentowych
- Polityka monetarna EBC: brak efektów QE
- Ukraina: zaostrzenie wojny
- Brexit
- Rozpad UE w konsekwencji kryzysu migracyjnego lub tendencji separatystycznych kolejnych krajów w ramach UE
- Utrata części środków z UE przez Polskę
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS