
Dane makro w pliku Excel: wstęp do „Giełda i gospodarka” w 2015
„Giełda i gospodarka w 2015 roku”: taki artykuł ukaże się na mojej stronie w przyszłym tygodniu. Zastanowię się w nim co może stać się z giełdą i gospodarką do końca 2015 roku. Przeanalizuję w nim szanse i zagrożenia w tym zakresie. I co z tego może wyniknąć w kolejnych miesiącach. Będzie to dosyć mocno rozbudowany wpis, więc będzie co czytać. Już dzisiaj, jako wstęp i zgodnie z tradycją, zaktualizowałem dane makro w pliku Excel. Niektóre dane z tego pliku będą też przydatne w przyszłym tygodniu.
Dane makro w pliku Excel: wykresy
Poniżej dodatkowo wrzuciłem najnowsze wykresy, które stworzyłem aby łatwiej było analizować bieżące tendencje zachodzące w gospodarce. Jest ich już dziewiętnaście.
Część z nich dotyczy wskaźników wyprzedzających, część tylko samej giełdy oraz rynku obligacji. A część to wykresy opisujące obecny stan polskiej gospodarki w jej podstawowych parametrach.
Z poniższych wykresów warto szczególnie zwrócić uwagę na:
- Dane o PKB Polski za czwarty kwartał 2014 r., które ostatnio opublikował GUS (+3% r/r)
- Dane o PMI Polska, Europa oraz ISM USA
- Zależności pomiędzy giełdą i tendencjami w gospodarce
Warto też sobie przypomnieć spostrzeżenia z tego artykuł sprzed prawie dwóch lat: Historia 1994-2013: Kupuj plotki, sprzedawaj fakty? Dynamika PKB Polski a przyszła stopa zwrotu na giełdzie.
Opisałem w nim bardzo ciekawą zależność pomiędzy bieżącą dynamiką PKB a tym co potem działo się w kolejnych miesiącach na giełdzie.
Oczywiście, tradycyjnie, dane makro w pliku Excel można pobrać po zapisaniu się na newsletter. Jeżeli ktoś jest już zapisany, w każdym newsletterze jest do kliknięcia punkt „materiały do pobrania”, gdzie oprócz bezpłatnych ebooków i innych narzędzi excel, można również pobrać, na bieżąco aktualizowane, dane makro w Excel.
[WP-Coder id=”2″]
Wykres PMI przemysł Polska, Europa i ISM USA
Wykres WIG na tle dynamiki polskiego PKB
Wykres indeks giełdowy WIG i jego roczna zmiana
Roczna zmiana indeksu WIG a kwartalna dynamika PKB polski
Rentowność giełdy i rynku obligacji w punktach procentowych
Wskaźnik cena zysk czyli PE dla giełdy oraz rynku obligacji
Różnica w dochodzie giełda a obligacje na tle indeksu giełdowego WIG
Wykres produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna średnia 3 miesiące (lewa skala) i dynamika kwartalna PKB (prawa skala)
Realne stopy procentowe w Polsce
Miejsca pracy Polska BAEL 4 kwartały
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS