Gdzie śledzić bieżące oraz nadchodzące informacje ze spółek giełdowych? Moja lista obserwacyjna
Otrzymuję ostatnio pytania od czytelników w stylu gdzie śledzić bieżące oraz nadchodzące informacje ze spółek giełdowych? Jak Ty to robisz Michał? Ktoś albo buduje albo już zbudował listę spółek, którymi się interesuje. I chce wiedzieć, że wyszły jakieś bieżące komunikaty, wyniki kwartalne, konferencje lub ukazały się np. wywiady czy też rekomendacje. Ale nie tylko bo ważne są też daty kiedy ukażą się te informacje.
Zapraszam do praktycznego wpisu z czego korzystam i jak to robię. Napisz proszę w komentarzu czy jest on przejrzysty/ wartościowy dla Ciebie bo to bardzo ważna informacja dla mnie. No i jak Ty ogarniasz temat od strony praktycznej? Tak samo? Masz inne fajne aplikacje/ miejsca?
Uwaga: jeżeli brakuje Ci czasu na inwestowanie/ edukację/ śledzenie bloga, zapoznaj się koniecznie z tą analizą: Jak krok po kroku zwiększyłem moją wydajność 10 razy? 35 zasad, które zastosowałem w praktyce aby mieć czas na wszystko co chcę. Poniższy wpis jest dobrym uzupełnieniem tej analizy w zakresie inwestowania.
Gdzie śledzić bieżące oraz nadchodzące informacje ze spółek giełdowych: relacje inwestorskie
Zacznijmy od tego, że każda spółka giełdowa ma obowiązek publikować bieżące komunikaty giełdowe. Można je znaleźć na stronie z relacjami inwestorskimi. Problem jest jednak taki, że czasem nie od razu dana spółka umieszcza taki komunikat. Druga niedogodność to kwestia znalezienia takiej strony bo spółki różnie podchodzą do relacji inwestorskich. A nawet jeżeli już wiemy gdzie dokładnie jest ta strona to wchodzenie za każdym razem na inny link + sprawdzanie czy jest coś nowego może przywrócić o zawrót głowy.
Do tego problem jest z brakiem powiadomień np. na maila więc coś może umknąć. Nie mówiąc już, że nie wiemy kiedy będzie termin np. kolejnych wyników kwartalnych bo znowu musimy przebijać się przez kolejne komunikaty.
Gdzie śledzić bieżące oraz nadchodzące informacje ze spółek giełdowych? Moja lista obserwacyjna: Infostrefa
I tutaj przychodzi nam z pomocą Infostrefa link do www. Możemy założyć na niej konto oraz spersonalizować ustawienia. Dzięki czemu będziemy otrzymywali powiadomienia na maila. Zarówno bieżące wydarzenia jak i informacje o zbliżającym się terminie. Maile mogą być pojedyncze. Lub zbiorcze: w zależności od ustawienia. I wszystko jest bezpłatne.
Ponadto po zalogowaniu mamy fajne „centrum dowodzenia” do śledzenia na bieżąco interesujących nas informacji. Dla przykładu poniżej printscreen po zalogowaniu na mój profil. Poniżej opis 6 punktów co wartościowego oznaczają (kliknij prawym przyciskiem myszy aby powiększyć grafikę otwierając ją w nowym oknie):
6 rzecz, które warto wiedzieć o centrum dowodzenia Infostrefa
- W tym punkcie możemy stworzyć konto jak i zalogować się/wylogować. Klikając w profil możemy również wejść w personalizację ustawień. Co chcemy otrzymywać a co nie? Czy chcemy otrzymywać maile z powiadomieniami? RSS, I tak dalej.
- W tym miejscu widzisz bieżące komunikaty i informacje dla wszystkich spółek (jest to samo bez zalogowania jak i logując się)
- W celu dodania spółki wpisz spółkę. Następnie koniecznie potwierdź klikając w obserwuj bo inaczej spółka nie zostanie dodana do listy obserwacyjnej
- Po kliknięciu zakładki moja strefa zobaczymy dodane spółki na liście obserwacyjnej
- W tej sekcji widzimy bieżące informacje ale też nadchodzące wydarzenia na liście obserwacyjnej
- W celu zobaczenia pełnego zakresu historycznego/przyszłego sekcji z powyższego punktu należy kliknąć w trójkąt. Przykład niżej.
Jak wygląda Kalendarium
Dla przykładu punkt 6 wygląda tak dla Kalendarium. Również można sortować ze względu na wybór opcji co zaznaczyłem na zielono. Na przykład widzimy konferencja wynikowa Asbis po wynikach kwartalnych:
Zalety i wady: plusy dodatnie i ujemne Infostrefa
Teraz przejdźmy jakie są zalety i wady personalizacji Infostrefy. Jak zawsze mamy plusy dodatnie oraz plusy ujemne.
Plusy dodatnie:
- Aplikacja/treść jest bezpłatna.
- Otwierając stronę na laptopie możemy śledzić napływające informacje. Jest to całkiem dobre „centrum dowodzenia” oraz wartościowe narzędzie.
- Możemy otrzymywać powiadomienia na maila.
- Ma np. też przyszłe wydarzenia dla listy obserwacyjnej konkretnych spółek co oszczędza dużo czasu i myślenia rodzaju „a kiedy ta spółka ma wyniki”. No i zaskoczeń, że po sprawdzeniu maila właśnie wczoraj spółka opublikowała wyniki bo otrzymujemy przypomnienia o zbliżających się wynikach.
- Dzięki mojemu wpisowi możecie w szybki sposób korzystać z użyteczności strony.
Plusy ujemne:
- Bezpłatna treść/aplikacja. Wiadomo, że w tej sytuacji nie ma motywacji aby to wszystko było wysokiej jakości, dopracowane oraz intuicyjne. Na przykład musiałem sporo czasu spędzić zanim odkryłem jak spersonalizować ustawienia (!) co powinno być oczywistością.
- Maile przychodzą o okrągłych godzinach więc jest trochę poślizgu od komunikatu. Np. komunikat 8:15 przychodzi na maila o 9:00. Oznacza to, że w razie czego nie można przygotować się przed sesją do zleceń na open bo nie wiesz, że poszedł news.
- Nie wiedzieć dlaczego lista spółek nie jest ułożona alfabetycznie co przy wielu spółkach utrudnia np. sprawdzenie czy spółka jest dodana. Czy też odszukanie oraz kliknięcie w daną spółkę bo chcemy zobaczyć co tam się dzieje.
- Czasem pliki się nie otwierają. Jest to bardzo rzadko, kilka razy jednak się zdarzyło. Jeżeli tak się dzieje trzeba wejść na stronę relacji inwestorskich danej spółki. Tam plik powinien się już otworzyć.
- Uwaga: dopisane po napisaniu artykułu. Można dodać do 30 spółek na listę
Podsumowanie: Gdzie śledzić bieżące oraz nadchodzące informacje ze spółek giełdowych
Voila! 6 kroków i Twój problem rozwiązany! Jak więc widzisz Infostrefa jest całkiem fajnym narzędziem. Nie wiem czy czegoś nie zapomniałem, lub po prostu jeszcze nie wiem bo jak pisałem Infostrefa jest trochę toporna. Jak coś, jeżeli masz pytania lub spostrzeżenia na tema Infostrefy, pisz w komentarzu. Wiedziałeś/aś o Infostrefie czy to może coś całkiem nowego dla Ciebie?
A może w inny sposób ogarniasz temat od strony praktycznej? I masz inną odpowiedź na pytanie gdzie śledzić bieżące oraz nadchodzące informacje ze spółek giełdowych?
Dodatkowe, wartościowe linki, które warto znać:
- Pobieranie danych z giełdy do excela krok po kroku
- To samo co powyżej Youtube Jak pobrać dane giełdowe do Excela w kilku prostych krokach?
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS