
Fatalne dane o produkcji przemysłowej
Właśnie GUS podał fatalne dane o produkcji przemysłowej i to znacznie poniżej oczekiwań (1,7% r/r, oczekiwania 4%), inflacji producentów (zmiana-1,7% r/r) oraz dynamice produkcji budowlano-montażowej (8% r/r).
Zgodnie z tym co pisałem parę dni temu: Co dalej z giełdą? Nadchodzi wielki kryzys? PMI wskazuje na załamanie gospodarki? Kondycja polskiej giełdy i innych giełd światowych lipiec 2014 dane są bardzo, bardzo słabe.
Dla przypomnienia cytat:
Czynniki te od tego czasu oddziaływały negatywnie na polskie PKB. Jest to jeden z głównych powodów, dlaczego podstawowe dane makro od ładnych paru miesięcy wychodzą poniżej oczekiwań ekonomistów. Na tej podstawie, z moich obliczeń wynika, że najbliższe dane o dynamice produkcji przemysłowej za czerwiec i lipiec 2014 będą bardzo słabe, może nawet w okolicach „zera plus” (dane czerwcowe otrzymamy już w najbliższy czwartek 17 lipca).
Fatalne dane o produkcji przemysłowej: trzymiesięczna średnia
W efekcie nasza trzymiesięczna średnia dla produkcji przemysłowej niestety zakręciła mocno w dół:
(Jeżeli ktoś jest tutaj nowy więcej na temat tego dlaczego trzymiesięczna średnia piszę tutaj: Jak szybko widzimy kwartalne dane o PKB Polski czyli dlaczego nie jesteśmy spóźnieni jak GUS o dwa miesiące…).
A w ujęciu miesięcznym wskaźniki makro wyglądają tak:
Ale co najgorsze nadal mamy masakrę na inflacji producentów:
A to oznacza, że zgodnie z tym wpisem: Nie jest dobrze? Bardzo słaba inflacja. Polskę czeka deflacja? na razie cały czas nie ma co liczyć na wyższą inflację.
Dla przypomnienia cytat i wykres z powyższego wpisu:
Ponadto te dane nie są jakoś bardzo zaskakujące biorąc pod uwagę, że od ładnych paru kwartałów PPI jest na minusach. Jak widać poniżej zanim inflacja CPI szła do góry najpierw musiała ruszyć do góry inflacja producentów PPI. A tutaj jest już od paru kwartałów masakra:
Fatalne dane o produkcji przemysłowej: produkcja budowlano-montażowa + PKB kwartalne
Jedynie dzisiejsze dane o produkcji budowlano-montażowej za czerwiec są nadal przyzwoite, chociaż tutaj dynamiki są też niższe niż było w poprzednich miesiącach, w związku z czym średnia za ostatnie trzy miesiące wygląda tak:
W efekcie brakuje nam tylko danych o sprzedaży detalicznej (publikacja w najbliższą środę 23 lipca) i będziemy mieli komplet danych makro za drugi kwartał na podstawie których będziemy mogli sporo powiedzieć o dynamice PKB Polski w drugim kwartale 2014 roku (przemysł odpowiada za około 20% PKB, konsumpcja za około 60%).
Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
>>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS