
Dynamika PKB Polski trzeci kwartał 2017 a eksplozja inflacji we wrześniu: Flash note
Ale jazda :) Dynamika PKB Polski trzeci kwartał 2017 może wyjść w listopadzie według danych GUS nawet około plus 5% r/r (!). Dlaczego? W piątek otrzymaliśmy zaskakujące dane o eksplozji inflacji, która wyszła znacznie powyżej oczekiwań (moja analiza: wpis wrzuciłem w linkach). Dlatego dzisiaj postanowiłem odświeżyć zależność, której już długo nie sprawdzaliśmy. Mianowicie jaka mogła być dynamika PKB Polski trzeci kwartał 2017.
Dynamika PKB Polski trzeci kwartał 2017 prognoza giełdy
Poniżej wrzuciłem Wam wykres obrazujący jaką dynamikę PKB prognozuje obecnie giełda (jeżeli jesteś tutaj nowy, w linkach jest wpis skąd bierze się poniższa zależność). Na zielono zaznaczyłem jaka dynamika PKB w skali roku była historycznie przy wzrostach na giełdzie w okolicach plus 40% w skali roku, czyli jak ostatnio:
Jak widzicie powyżej. Przy takiej dynamice WIGu historycznie mieliśmy dynamikę PKB w okolicach aż 5% r/r.
Produkcja przemysłowa dane odsezonowane potwierdzenie dynamiki okolice 5% r/r
Poniżej pokazałem Wam wykres którego do tej pory Wam nie wrzucałem. Jest on o tyle fajny, że są to dane odsezonowane. Więc dni robocze, które mocno zaburzają dane nie są tutaj elementem zaburzającym. Po drugie dodatkowo jest to jeszcze średnia trzymiesięczna dla danych odsezonowanych. Aby wyeliminowac przypadkowe zmiany. Jak widzicie produkcja przemysłowa cały czas ostatnio przyspiesza (ostatnie dane uwzględnione sierpień 2017):
Produkcja budowlana dane odsezonowane potwierdzenie dynamiki okolice 5% r/r
Poniżej te same zasady konstrukcji wykresu tylko tutaj mamy dane dla produkcji budowlano montażowej:
Patrząc na dane o dynamice budowlanej w trzecim kwartale powinniśmy wreszcie zobaczyć lepsze dane o inwestycjach bo pierwsze półrocze było cały czas bardzo słabe. Co omawiałem analizując strukturę PKB za drugi kwartał 2017 roku (linki).
Niestety GUS nie publikuje danych odsezonowanych dla sprzedaży detalicznej. Akurat tutaj nie dzieje się nic specjalnego. A raczej nawet mamy lekkie spadki dynamiki (pewnie zanik efektu 500 plus)
Oczywiście w naszej układance brakuje danych za wrzesień 2017 bo mamy na razie dane za lipiec i sierpień. Nie spodziewam się tutaj jednak jakiegoś diametralnego wpływu aby te dane miały coś mocno zmienić. Tym bardziej, że inflacja wyszła wysoko więc i wrzesień musi być mocny.
Dynamika PKB Polski trzeci kwartał 2017: dlaczego około 5%
Zapewne część z Was zadaje sobie pytanie. Ale dlaczego akurat dynamika PKB Polski trzeci kwartał 2017 około plus 5% w skali roku? Jak to oszacować? Z pomocą przychodzą nam średnie trzymiesięczne o których już wiele razy pisałem na moim blogu (dane nieodsezonowane czyli takie jak publikuje GUS i widzimy w mediach). Poniżej na czerwono średnia za drugi kwartał. Na zielono średnia trzymiesięczna po sierpniu:
Wnioski:
- sprzedaż detaliczna trochę słabsza
- produkcja przemysłowa znacznie lepsza (powyżej były dane odsezonowane na wykresie)
- I mega mocna produkcja budowlano montażowa
Przy udziale budowlanki w PKB około 10%. Oznacza to, że tylko z tego tytułu mamy dynamikę PKB o dodatkowy punkt procentowy lepszy niż w drugim kwartale. Czyli do dynamiki PKB 4% w drugim kwartale dodajemy 1 punkt procentowy. I wychodzimy na około plus 5%. Jak policzyć taką zależność?
- produkcja budowlana średnia: III q 18,3% – II q 8,1% = 10,2%
- różnica 10,2% razy udział w PKB około 10% = około plus 1 % = dynamika PKB względem drugiego kwartału plus około 1%
Dynamika PKB Polski trzeci kwartał 2017: Rynek pracownika trwa w najlepsze :)
Przy takiej dynamice PKB rynek pracownika powinien się coraz bardziej rozkręcać. Więc, jeżeli jeszcze nie macie strategii, warto przemyśleć sprawę jak można go wykorzystać na własną korzyść. Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w gospodarce się mocno rozkręcił. Jego obecna faza która jeszcze powinna trwać co najmniej rok to najlepszy okres aby uzyskać frukty z bycia pracownikiem. To pracownicy rozdają karty. Jeden z niewielu okresów gdy pracodawcy mają pełne gacie. A patrząc na strukturalne zmiany na rynku pracy. I szczególnie korzystna demografię. Niekorzystną dla pracodawców ale korzystną dla pracowników. Wasza przewaga mocno rośnie moim zdaniem w ciągu i kilku lat wprzód.
Oczywiście to nie jest tak, że wystarczy się położyć na ulicy i czekać aż jakiś pracodawca Was podniesie za kilkanaście tysięcy miesięcznie. Jeżeli jednak w ostatnich latach ciężko pracowaliście. Budowaliście kompetencje i Wasze doświadczenie. CV. To wiele nie trzeba aby być w dobrej pracy.
A jeżeli przespaliście ostatnie lata (albo właśnie wchodzicie na rynek pracy). To i tak zawsze można/warto wymyśleć sposób jak pomimo tego zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Pewnie tutaj jest/będzie trudniej ale i tak znacznie łatwiej niż ja np. kiedyś wchodziłem na rynek pracy. Kiedy bezrobocie było w okolicach 20% (!).
Mam nadzieję, że w takich warunkach projekt iniJOB, któremu bardzo, bardzo kibicuję. Że szanse tego projektu jeszcze bardziej wzrosną. Jak kiedyś Wam o nim pisałem. To rynek pracownika, który właśnie się rozkręca. Był bardzo ważnym elementem który brałem pod uwagę inwestując moje pieniądze i energię w tę inicjatywę (jeżeli jesteś tutaj nowy, w linkach jest najnowszy wpis na temat projektu iniJOB w którym piszemy tez o programie afiliacyjnym).
Dynamika PKB Polski trzeci kwartał 2017 podsumowanie
Jak więc widzicie. Po pierwsze dane o inflacji we wrześniu, która wyszła znacznie powyżej oczekiwań może nie być przypadkowa. No i druga najważniejsza sprawa, tak jak napisałem, rynek pracownika rozkręca się coraz bardziej.
Wracając jeszcze do dynamiki PKB. Już o tym kilka razy na blogu pisałem w ostatnich latach. Środki z UE okazały się bardzo ważnym elementem w rozważaniach dotyczących giełdy/gospodarki. Co jednak najciekawsze kiedy o tym pisałem/była szczegółowa analiza z marca 2015 roku: Brak środków z UE w 2015 roku i wpływ na PKB Polski. Ten wpis nie cieszył się specjalnym zainteresowaniem (zainteresowanie widać po liczbie lajków zazwyczaj). Poniżej cytat z podsumowania:
Podsumowując wydaje się, że na ten moment więcej środków będzie wydanych najwcześniej w 2016 roku. Trzeba jednak pamiętać, że to będzie po wyborach, nowi posłowie i rząd będą musieli się dopiero wdrożyć w nowe obowiązki. Dlatego może być tak, że te środki tak naprawdę będą miały wpływ na gospodarkę w dużej skali dopiero w 2017 roku.
Lista analiz/linków do których warto dodatkowo zajrzeć w uzupełnieniu powyższej tematyki
Cały czas staramy się udoskonalać treści, które tworzymy dla Was. Dlatego uważnie słuchamy Waszych opinii/uwag, co można zrobić jeszcze lepiej. Jednym z tych ulepszeń jest wrzucanie dodatkowych linków do wpisów/artykułów na końcu wpisu. Tak aby wszystko było dla Was jeszcze lepiej przejrzyste/czytelne:
- Prawdziwy rynek pracownika :) Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce
- Inflacja w Polsce we wrześniu 2017 mocno rośnie. Wynagrodzenia też
- JSW po rekomendacji bosia z maja powyżej 100 zł + struktura PKB + Kalendarz makro wrzesień + Szkolenia online z inwestowania!
- Fenomenalna zależność giełda a gospodarka
- IniJOB: rozwój produktu dla pracodawców – triger sprzedaży
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS