Aktualizacja danych makro marzec 2013 r.
Miesiąc temu pisałem, że nie zgadzam się z powszechnym przekonaniem, że pierwszy i drugi kwartał 2013 roku będzie jeszcze gorszy na PKB w Polsce niż poprzednie kwartały: Dane makro luty 2013 oraz kilka przemyśleń. Dlatego powstała dla was aktualizacja danych makro za marzec 2013 r. Dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za styczeń potwierdziły, że mam rację. Były całkiem przyzwoite jak na obecne czasy a po drugie wyszły znacznie powyżej oczekiwań analityków. Kolejne miesiące powinny też być dobre.
O wpływie historycznie słabszych a teraz lepszych danych makro na giełdę pisałem parę dni temu tutaj: Dokąd dobrnie WIG 20? Za i Przeciw: luty 2013
Poniżej po kolei omawiam: wskaźniki wyprzedzające, polskie dane makro, sytuację na CPI, PPI oraz stopach procentowych, rynku pracy a na końcu sytuację na złotówce. Zaktualizowałem też wykresy z zakładki Giełda a PKB czyli relację pomiędzy roczną zmianą giełdy a dynamiką polskiego PKB.
Dla przypomnienia w zakładce Dane makro znajduje się plik excel z następującymi danymi:
ISM przemysł USA, PMI przemysł Europa, PMI przemysł Polska, dynamika PKB Polski r/r, wartość WIG i S&P, kurs eur/pl i usd/pln, wibor 3m, poziom stóp procentowych RPP, sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, produkcja budowlano-montażowa, wskaźnik inflacji konsumentów CPI, wskaźnik inflacji producentów PPI, wskaźnik bezrobocia GUS, miejsca pracy BAEL (Badanie aktywności ekonomicznej ludności).
Aktualizacja danych makro: wykresy
Jak widać poniżej wskaźniki wyprzedzające zakręciły już do góry co jest dobrą oznaką dla przyszłego PKB w Polsce. Szczególnie dobrze wypadły dane o ISM w USA, które wyszły znacznie powyżej oczekiwań. Wskaźnik już od jakiegoś czasu jest powyżej granicznej bariery 50 pkt. uważanej za oznakę dobrej kondycji gospodarki.
Poniżej zaktualizowałem średnią z ostatnich trzech miesięcy dla produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Tak jak już kiedyś pisałem wystarczy śledzić momenty zwrotne na produkcji przemysłowej, aby wiedzieć co dzieje się w danym momencie z PKB.
Co prawda średnia z miesięcy listopad-styczeń jeszcze nie rośnie, ale to zasługa słabych grudniowych danych na poziomie -10% r/r. Odczyt ten nie będzie jednak już widoczny w średniej dla miesięcy styczeń-marzec 2013. Nie spodziewam się, aby dane za luty i marzec były słabe więc średnia za pierwszy kwartał 2013 zakręci do góry. A to oznacza, że to samo właśnie dzieje się z danymi dla PKB.
Poniżej te same dane, ale w ujęciu miesięcznym dla ostatnich dwudziestu lat. To co warte zauważenia, to, że historycznie dołek na PKB był w okresie, gdy dynamiki dla produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej skorygowanej o inflację spadały rok do roku. Dlaczego? Proszę zobaczyć na kolejny wykres…
W okresach gdy powyższe dane makro były bardzo słabe spadała też mocno inflacja CPI (konsumenci) oraz PPI (producenci). W efekcie RPP obniżała stopy procentowe. Przekładało się to pozytywnie na gospodarkę w kolejnych kwartałach.
Jak widać ostatnio inflacja zaczęła mocno spadać. Jej odczyty też będą słabe w kolejnych miesiącach, może nawet zobaczymy ją na poziomie „zero plus”.
Dlaczego? Niskiej inflacji sprzyja bardzo niska inflacja producentów PPI. O wpływie inflacji PPI na CPI pisałem początkiem października tutaj: “Ojcze wybacz im bo nie wiedzą co czynią?” Mam nadzieję, że większość się myli a RPP ma lepsze narzędzia analityczne niż ja….
Ponadto CPI będzie niskie, gdyż rośnie bezrobocie.
Aktualizacja danych: CPI + PPI + Stopy RPP
Co na to RPP? właśnie parę minut temu zaskoczyła rynek i obniżyła stopy procentowe o 0,50 procenta. Nie dziwi mnie to, bo inflacja w okolicach zera będzie zaraz oznaczała realną stopę procentową w okolicach trzech procent. Jedna z najwyższych na świecie! Lepiej późno niż wcale.
Sytuacja na rynku pracy, wbrew pozorom nie jest zła cały czas: Pisałem o tym tutaj: Rynek pracy w Polsce 1995-2012 jak naprawdę jest?. Niestety pół roku temu metodologia GUS trochę się zmieniła, jeżeli chodzi o liczenie miejsc pracy BAEL i potrzebujemy jeszcze danych za pierwszy kwartał 2013 aby dane za ostatnie dwa lata były porównywalne.
Jedyne co można powiedzieć o miejscach pracy to to, że w czwartym kwartale 2012 roku miejsc pracy było tyle samo co w czwartym kwartale 2011 (15,636 mln w 4 q 2012 wobec 15,613 mln w 4 q 2011).
Aktualizacja danych: miejsca pracy BAEL
Tak jak już pisałem w powyższym cytowanym linku o miejscach pracy liczba miejsc pracy to jedno a wskaźnik bezrobocia to inna sprawa.
Aktualizacja danych: bezrobocie GUS
Bezrobocie w styczniu wzrosło r/r o jeden punkt procentowy, co oznacza, że przybyło około 150 tys. osób bez pracy w skali roku. Są to głównie młode osoby wchodzące na rynek pracy, które nie znalazły zatrudnienia (bo liczba miejsc pracy była na takim samym poziomie jak rok temu).
Tezę o dołku na PKB i lepszym PKB w kolejnych kwartałach potwierdzają roczne wzrosty na giełdzie.
Roczne wzrosty na giełdzie widać na wykresie poniżej. Co ciekawe ostatnia korekta na giełdzie styczeń-luty 2013 na długoterminowym wykresie WIG praktycznie nie jest zauważalna.
To pokazuje, dlaczego nie ma sensu patrzeć na giełdę i spółki w ujęciu tygodniowym czy nawet miesięcznym. Można łatwo stracić pieniądze robiąc głupie ruchy i jednocześnie nie wykorzystać długoterminowych wzrostów na giełdzie czy na spółkach.
Szczerze powiedziawszy to od 2000 roku mam w pamięci praktycznie każdą sesję na giełdzie przez ostatnie trzynaście lat. W tym czasie wiele było różnych wydarzeń, informacji czy wypowiedzi ludzi, które rozpalały emocje inwestorów. A emocje nie sprzyjają podejmowaniu rozsądnych decyzji inwestycyjnych.
Aktualizacja danych makro: EUR/PLN
Co stanie się ze złotówką? Jeżeli wierzyć, że PKB będzie coraz lepsze a to przełoży się na zajmowanie pozycji przez inwestorów zagranicznych, to raczej złotówka powinna się umacniać w kolejnych miesiącach.
O wpływie inwestorów zagranicznych na złotówkę pisałem tutaj: Prezentacja: co decyduje o umacnianiu lub osłabianiu złotówki? Nie książkowe teorie ale oczekiwane… PKB!
Aktualizacja danych: dynamika EUR/PLN
Roczna zmiana eur/pln jest „na zero” więc za wiele nie można powiedzieć tylko na tej podstawie. Momenty zwrotne dokonywały się zazwyczaj w okolicach plus/minus 15-20% w skali roku (osłabienia lub umocnienia złotówki).
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS