
Rozpoczęcie cyklicznych wpisów
Chciałem was powiadomić, że kolejnym krokiem rozwoju mojego bloga będzie rozpoczęcie cyklicznych wpisów na temat: dokąd dobrnie WIG 20? Za i Przeciw. Powodem jest próba wykształcenia w Nas umiejętności analitycznego myślenia: 1) Jakie czynniki wpływają na zachowanie się giełdy a jakie nie? 2) Kiedy dany czynnik ma mocny wpływ na giełdę a kiedy jest ignorowany bo „już jest w cenie”? Jest to drugi cykliczny wpis na blogu po: Aktualizacja danych makro, zakładki WIG+PKB oraz kilka przemyśleń
We wrześniu 2012 roku w tym wpisie Dokąd dobrnie WIG 20? Za i przeciw napisałem, że spodziewam się silnych wzrostów na giełdzie. Ruch na WIG 20 miał być silny, wynieść indeks WIG 20 w okolice 2600, 2700 pkt i zrealizować się w ciągu kilku miesięcy. Podałem też 5 powodów fundamentalnych za wzrostami. Ruch się zrealizował co pokazałem na wykresie:
Z kolei w listopada 2012, kiedy ruch tak naprawdę zaczął się realizować napisałem tutaj: Dokąd dobrnie WIG 20? Za i przeciw. Po raz drugi…
- Że moje argumenty za wzrostami z września są nadal aktualne i nie widzę powodu do zmiany nastawienia do rynku
- Że niestety granie tylko pod ruchy na całej giełdzie ma duży minus. Często mamy do czynienia z dłuższym okresem kilku miesięcy albo nawet kilku lat, kiedy indeksy „stoją w miejscu”. Dlatego selekcja ma ogromną przewagę nad graniem tylko na indeksach (wybór tylko spółek do zainwestowania).
Na przykład zachowanie się indeksu WIG w ciągu ostatnich kilku lat nie wygląda zachęcająco:
Mało tego. Myślę, że jest bardzo wielu inwestorów, którzy starając się grać tylko pod zachowania indeksów giełdowych w ciągu ostatnich trzech lat nie tylko nie zarobili ale stracili niestety pieniądze. W takich warunkach łatwo stracić pieniądze czy mieć gorszy performance jako zarządzający od WIGu. Jednak w tym czasie było sporo spółek które bardzo mocno urosły lub bardzo mocno spadły…
Rozpoczęcie cyklicznych wpisów: podsumowanie
Pomimo powyższego spostrzeżenia założę się, że i tak 99 % czytelników mojego bloga będzie nadal zastanawiało się nad argumentami za i przeciw wzrostom na giełdzie. Stąd też postanowiłem, że ja też będę raz w miesiącu zastanawiał się nad argumentami „Za” i „Przeciw” dotyczącymi zachowania się indeksów giełdowych. Oczywiście gorąco zachęcam czytelników bloga do odwiedzania mojej strony w przyszłości i brania udziału w zabawie. Mam nadzieję, że rozpoczęcie cyklicznych wpisów przyczyni się do naszych lepszych wyników inwestycyjnych.
Po części „fundamentem” pod powyższe rozważania będzie spotkanie w najbliższą sobotę o którym pisałem tutaj: Darmowa prezentacja: Michał Stopka Inwestor Profesjonalny
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS