
WIG 20 za i przeciw
Dwa miesiące temu, w połowie września 2012 utworzyłem ten wątek: Dokąd dobrnie indeks WIG 20 za i przeciw
Dla przypomnienia cytat, po co był tamten wpis:
… Wpis ten ma na celu wzmocnienie w Nas “analitycznego” myślenia zgodnie z tym wpisem: Warto widzieć świat takim jakim jest czy takim, jakim chcielibyśmy aby był?. (…) Na podstawie historii wpisów/myślenia poszczególnych osób można będzie wyciągać wnioski które argumenty z czasem okazały się być tymi, które miały wpływ na przyszłą sytuację na giełdzie a które były już w cenach lub po prostu były nieistotne. Myślę, że może to być cenne narzędzie w nauce jakie rzeczy są ważne w inwestowaniu: “Inwestowanie: poznaj biznes?” Poznaj biznes: Inwestowanie… Zasada nr 1: Nigdy nie trać pieniędzy; Zasada nr 2: Nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1; Warren Buffet” …
Własnie minęło dwa miesiące od tamtego czasu, pod wpisem pojawiło się w sumie 36 komentarzy. Wypowiadało się parę osób, za co wszystkim bardzo dziękuję. Jeżeli kogoś interesują argumenty za i przeciw zapraszam do zapoznania się z nimi w tamtym wpisie. W moim rozumowaniu nic się nie zmieniło. Wszystkie argumenty za i przeciw nadal wydają się być aktualne. Oczywiście zapraszam do dalszego argumentowania.
WIG 20 za i przeciw: co wydarzyło się na giełdzie?
Weszliśmy w trend boczny, wartości indeksów niewiele się zmieniły, co ciekawe jest tak pomimo, że np. wartości indeksów w USA są parę procent niżej niż było to w połowie września 2012:
WIG 20 za i przeciw: selekcja spółek
Zachowanie indeksów w ciągu ostatnich dwóch miesięcy jest też dobrym przykładem, dlaczego warto interesować się selekcją spółek a nie tylko np. grać na zachowanie samych indeksów. Pomijając fakt, że jeżeli ktoś ma za mało pieniędzy to wpada w pułapkę lewarowania, pisałem o tym tutaj: Poznaj biznes: Inwestowanie na giełdzie: Lewar… dźwignia finansowa czy zapadnia finansowa? dochodzi nam ryzyko trendu bocznego na indeksach.
Na spółkach zazwyczaj zawsze można znaleźć spółki, które rosną lub spadają, szczególnie, w okresie przed i po publikacją wyników kwartalnych. Dlatego selekcja jest tak fajna.
A już szczególnie fajnie widać to w dłuższym okresie czasu. Na przykład w ciągu ostatnich trzech lata indeksy są w trendzie bocznym, ale w tym czasie było masę fajnych (lub niefajnych) ruchów na kilkuset spółkach notowanych na polskiej giełdzie. Chociażby Zetkama czy Forte, o których piszę tutaj
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS