Dokąd dobrnie giełda i gospodarka?
Znowu przyszedł czas żeby przeanalizować dokąd dobrnie giełda i gospodarka? 16 września 2013 r. minie dokładnie rok od kiedy rozpoczęliśmy zabawę edukacyjną: Dokąd dobrnie WIG 20? Za i przeciw. Jak widać pod wpisem niektórzy uczestnicy zabawy niecierpliwią się :-) Ale czas na podsumowanie wpisów z ostatniego roku, nie tylko o giełdzie, przyjdzie właśnie w połowie września więc jeszcze jest parę tygodni. Podsumuję co udało mi się przewidzieć a co nie i jakie z tego płynął wnioski.
W poniższym wpisie:
- Dokąd dobrnie giełda i gospodarka?: sytuacja makro
- Dokąd dobrnie giełda i gospodarka?: zachowanie indeksów od 2 czerwca 2012
- Dokąd dobrnie giełda i gospodarka?: nasza giełda a giełda za granicą
- Dokąd dobrnie giełda i gospodarka?: zachowanie polskiej giełdy a emerging markets
- Dokąd dobrnie giełda i gospodarka?: wnioski od ostatniego wpisu
Dla przypomnienia wszystkie bieżące i historyczne rozważania dotyczące giełdy oraz gospodarki znajdują się w tej sekcji: Giełda/Gospodarka. Jak widać wpisy na temat giełdy oraz gospodarki nie są zbyt częste, bo w ciągu ostatniego roku było ich kilkanaście. Tak jak już pewnie ktoś zauważył moje podejście jest raczej średnio/długoterminowe, a tutaj ważne, kluczowe dane, informacje, które mogą coś wnieść do naszych rozważań, pojawiają się tylko od czasu do czasu.
Już teraz można wyciągnąć kilka wniosków:
- Każdy wpis z serii „Dokąd dobrnie giełda i gospodarka? Za i przeciw” będzie zawierał krótkie podsumowaniem sytuacji makro, aby wszystko mieć w jednym miejscu. Oczywiście oprócz tego, na bieżąco, będę też zwracał uwagę w moim serwisie na napływające nowe informacje z gospodarki.
- Polskie indeksy giełdowe różnie zachowywały się w tym okresie co było w dużej mierze zależne od ich założeń jak są konstruowane. Innymi słowy skład indeksów powinien odzwierciedlać strukturę spółek z polskiej gospodarki. Ponadto udziały poszczególnych spółek nie powinny być zbyt duże jak np. jest to w przypadku wig20. Do podobnego wniosku ostatnio doszło GPW, które wprowadza nowe indeksy, między innymi WIG 30.
Stąd też wniosek jest taki, że od tego wpisu będę przyglądał się większej liczbie indeksów niż do tej pory: Wig, wig 20 (wig 30 od września), mwig, swig. Ponadto warto odnieść tą sytuację do różnych indeksów światowych aby wiedzieć gdzie pozycjonuje się polska giełda. - Za każdym razem, w miarę upływu czasu i nowych wydarzeń, warto wyciągnąć wnioski czego można się na tej podstawie nauczyć.
- W ramach naszej edukacyjnej zabawy warto mieć zrobioną listę „szans” i ” ryzyk”. To daje nam szerszy obraz co może się stać w przyszłości.
Sytuacja makro:
Realizuje się scenariusz o którym piszę od jesieni 2012: Najgorsze dane z realnej gospodarki napłynęły do nas na przełomie 2012/2013. Od tego czasu zarówno produkcja przemysłowa jak i sprzedaż detaliczna skorygowana o inflację poprawiają się. Poniżej na wykresie widać dwie ciekawe rzeczy:
- Dołek na średniej dla trzech miesięcy dla obu wskaźników makro mieliśmy w lutym 2013, czyli w pierwszym kwartale. Podobnie jak prawdopodobny dołek na PKB (publikacja GUS koniec sierpnia).
- Po bardzo dobrym PMI Polska widziałem szacunki ekonomistów, że produkcja przemysłowa za lipiec może wyjść nawet 7% r/r (publikacje wszystkich wskaźników makro można znaleźć tutaj: stooq kalendarium). Ja założyłem tylko + 5 % r/r (konsensus sprzed PMI). Dzięki temu średnia po lipcu dla produkcji przemysłowej wyniesie już +1,7 r/r
Gdyby jednak rzeczywiście produkcja za lipiec wyszła te 5 % r/r albo nawet wyżej można dojść do kolejnego ciekawego wniosku: Historycznie dynamika produkcji przemysłowej oraz realnej sprzedaży detalicznej w przedziale 5-10% r/r dawała PKB w przedziale 2-4% r/r…
Tak więc, jeżeli dobre dane PMI zostaną potwierdzone w danych z realnej gospodarki w Polsce, druga połowa 2013 r. może być bardzo dobra pod względem PKB Polski. Wbrew dominującej obecnie opinii, że wychodzenie ze spowolnienia będzie bardzo powolne:
Więcej na temat PMI pisałem ostatnio tutaj: Polska gospodarka rozpędza się: PMI Polska 51,1 !!! Powyżej 50 pkt po raz pierwszy od marca 2012 r. :-)
Sytuacja na rynku pracy
Jest to tym bardziej prawdopodobne, że od kilku miesięcy stabilizuje się sytuacja na rynku pracy. Jaki widać poniżej wskaźnik bezrobocia w skali roku rośnie, ale jest to coraz mniejszy wzrost. Historycznie, zanim tendencja na wskaźniku bezrobocia odwracała się w przeciwną stronę, zawsze najpierw było to sygnalizowane przez pogorszenie/polepszenie rocznej zmiany wskaźnika bezrobocia w pkt procentowych:
A jeżeli sytuacja na wskaźniku bezrobocia ustabilizuje się (w skali roku bezrobocie będzie płaskie) oznaczało to będzie, że w tym samym czasie zostały już stworzone nowe miejsca pracy. Dlaczego tak jest pisałem tutaj: Rynek pracy w Polsce 1995-2012: jak naprawdę jest czyli dlaczego warto analizować samemu dane
Oczywiście giełda już od kilku kwartałów sygnalizowała to co właśnie dzieje się z realną gospodarką:
Jednocześnie warto zauważyć, że sytuacja gospodarcza na rynkach Emerging markets ostatnio się pogarsza (pogorszenie na rynku surowców). Pytanie jak długo i czy to wpłynie na Polską gospodarkę. Raczej nie, gdyż struktura eksportu wygląda tak, że 70 % to UE a 30 % reszta świata. Ale wpisałem to do czynników ryzyka, o którym warto pamiętać.
Zachowanie indeksów od ostatniego wpisu z 2 czerwca 2012:
Jak widać na poniższych wykresach zachowanie indeksów od początku czerwca było zróżnicowane w zależności od wielkości spółek w indeksie. Poziomy indeksów dla mniejszych spółek urosły o kilka procent, dla WIGu nie zmieniły się a dla dużych spółek trochę spadły. Poniżej widać szczególnie wpływ braku dywidend w indeksie WIG 20, które są uwzględniane w WIG 20 Total Return.
A tutaj zestawiłem relatywne zachowanie poszczególnych indeksów:
Zachowanie naszej giełdy do indeksów zagranicznych
Pozostaje nam jeszcze porównać zachowanie naszej giełdy do indeksów zagranicznych. Jak widać poniżej z wykresu można wyciągnąć ciekawe wnioski:
- W ciągu ostatniego roku zachowanie polskiego WIGu jest tylko trochę gorsze niż amerykańskiego S&P oraz niemieckiego DAXa
Tak naprawdę można postawić tezę, że relatywne bardzo dobre zachowanie Polskiej giełdy w drugiej połowie 2012 r. odbiło się po części czkawką w roku 2013.
To co też jest ciekawe to widać wyraźnie, że w drugiej połowie 2012 było grane odbicie w strefie euro, szybsze odbicie niż ma to miejsce teraz. Widać to po podobnym zachowaniu DAXa oraz WIGu. USA w tym czasie było znacznie słabsze. Układ sił zmienił się w pierwszym półroczu 2013.
Zachowanie polskiej giełdy względem rynków emerging markets:
Mając na uwadze powyższe spostrzeżenie o zależności Polski od gospodarki UE możemy dojść do wniosku, że porównywanie Polski do giełd Emerging Markets wydaje się być przesadzone, co widać na wykresie poniżej. Polska giełda w ciągu ostatniego roku zachowywała się raczej jak rynki rozwinięte a nie jak rynki rozwijające:
Oczywiście słaby performance spółek jak PKN czy KGHM miał wpływ na indeks, ale chyba analitycy za bardzo go przeszacowują. Jeżeli policzyć wpływ tych spółek na indeksy (i innych spółek surowcowych, dodać dywidendy), ich słabe zachowanie obniżyło indeks tylko o kilka procent w 2013 r.:
Dokąd dobrnie giełda i gospodarka?: wnioski od ostatniego wpisu
- Skoro w drugiej połowie 2012 grano pod szybsze odbicie w strefie euro, które się opóźniło, musiało to mieć też wpływ na oczekiwania związane z PKB w Polsce. W związku z tym inwestorzy zajmowali też pozycje w Polsce w drugiej połowie 2012. W miarę jak odbicie w Europie się przesunęło, odbiło się to na polskim PKB w pierwszym półroczu i na giełdzie.
Do tego doszły zdecydowanie zbyt spóźnione obniżki stóp procentowych. Dlaczego tak się stało pisałem tutaj: Kurs złotówki powodem błędnych decyzji RPP oraz błędnych założeń do budżetu ministra Rostowskiego? - Jest to o tyle ważne spostrzeżenie, że jeżeli tak rzeczywiście było, poprawiające się dane makro stanowią ostatni element układanki potrzebny do kontynuacji hossy na giełdzie.
- Oczywiście od czerwca mieliśmy dodatkowo informacje związane z OFE oraz wypowiedzi banków centralnych na temat pompowania pieniędzy. To w konsekwencji spowodowało krótkoterminowe nerwowe reakcje inwestorów giełdowych.
- Na tej podstawie widać też dlaczego tyle razy pisałem w moim serwisie, że warto patrzeć na fundamenty, które prędzej czy później biorą górę nad krótkoterminowymi ruchami na giełdzie. A po drodze można wiele napsuć próbując nerwowo dokonywać ruchów.
- Patrząc na performance, szczególnie mniejszych spółek, widać też wyraźnie dlaczego tyle razy pisałem, że selekcja spółek do portfela jest kluczem do sukcesu. Nawet jeżeli indeksy stoją w miejscu lub spadają, zawsze coś ciekawego dzieje się w spółkach, wychodzą nowe wyniki, nowe informacje. Mniejsze spółki nie są tak dobrze pokrywane jak duże więc tutaj można sporo ugrać. Oczywiście trzeba sobie zadać trochę trudu zdobywając wiedzę jak to robić i po prostu trochę nad tym posiedzieć. Ale jak to w biznesie: gdzie są wysokie bariery wejścia jest też wyższy potencjalnie zysk.
Szanse:
- Kontynuacja poprawy wskaźników makro i wskaźników wyprzedzających.
- Kontynuacja dobrych wyników spółek: do tej pory jedynie Pekao SA zaskoczyło negatywnie, mniejsze banki dobrze sobie poradziły ze spowolnieniem.
- Powrót inwestorów na polski rynek po tym, jak dane makro i sytuacja w Europie się poprawiają.
- Szybsze odbicie na PKB w kolejnych kwartałach niż oczekują ekonomiści: obecnie panuje przekonanie, że PKB będzie się powoli poprawiało.
- Szybsza od oczekiwań poprawa na rynku pracy i wskaźniku bezrobocia.
- Cykl dziesięcioletni: Polską gospodarkę czeka kilka tłustych lat? : Michał Stopka „Cykl dziesięcioletni”.
- Pozytywny wpływ stóp procentowych: zaraz minie rok od pierwszych obniżek.
- Wycena nie są już tak atrakcyjne jak rok temu ale biorąc pod uwagę ostatnie obniżki stóp procentowych można powiedzieć, że wskaźnik P/E jest „fair” z DCF, P/BV w okolicach jednego.
Ryzyka:
- Negatywny rozwój sytuacji na giełdzie w związku z likwidacją OFE.
- Negatywne decyzje banków centralnych i wycofywanie się z drukowania pieniędzy.
- Zmiana na stanowisku FED.
- Brak poprawy na wskaźnikach makro i wynikach spółek: Obecny wskaźnik P/E jest też pod wpływem pogorszenia wyników niektórych spółek w związku ze spowolnieniem.
- Pogorszenie sytuacji na rynkach Emerging Markets.
- Kryzys finansowy: bankructwo mocno zadłużonych krajów.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS