
Dlaczego w Polsce są niskie zarobki: państwo zabiera ponad 40% tego co wypracowuje pracownik (!)
Dawno nie było wpisu z rodzaju „zaparz sobie mocną kawę”. Lub „napij się czegoś mocniejszego bo to jest wpis dla ludzi z mocnymi nerwami” :-) Dużo myślałem jak krok po kroku opisać Wam dlaczego w Polsce są niskie zarobki. I co zrobić aby miliony Polaków zarabiały kilkanaście tysięcy miesięcznie. Temat, wbrew pozorom, jest prosty jak już wszystko wiemy.
Jednak zanim to wiemy, trzeba go wytłumaczyć rozbijając na kilka case study. Dzisiaj pierwsze case study. Tłumaczymy krok po kroku na liczbach i wykresach. Że pracownik oddaje ponad 40% wynagrodzenia na które zapracował bo taki jest koszt pracodawcy. Aż 40% na podatki/parapodatki.
Ale co najlepsze. W dzisiejszej analizie nie poruszamy jeszcze kwestii płaconych pozostałych podatków. Które płacimy już po otrzymaniu pensji netto. Jak chociażby VAT czy akcyza. Dla zobrazowania. VAT + akcyza to sporo ponad połowa kosztu paliwa. Który płacimy na stacji benzynowej. Prawie 60% to podatki bo sam koszt produkcji to zaledwie około 40%. Reszta to podatek:
Źródło powyższej grafiki: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Co-sklada-sie-na-cene-paliwa-59-to-podatki-7437770.html
Uwaga: dopisane po publikacji analizy. Na Fanpage/pod wpisem padło wiele pytań/uwag co w takim razie zrobić aby wynagrodzenia poszybowały szybko kilkadziesiąt procent do góry/dlaczego tak mało zarabiamy. Temat jest złożony: dlatego kilka case study potrzebujemy aby wszystko stało się jasne.
Już możecie przeczytać w komentarzach pod wpisem. Jaki jest kierunek analizy/mój sposób patrzenia/szukania rozwiązania. Kompleksowe rozwiązanie będzie możliwe do zrozumienia jak przejdziemy krok po kroku wszystkie case study które zawarłem w tym cyklu edukacyjnym. Rozwiń sobie po kolei cały cykl edukacyjny. Zrozumiesz dlaczego. Szczególnie jak będą powstawały kolejne wpisy/analizy bo tak wszystko jest pomyślane aby z każdym kolejnym wpisem budowała się historia/praktyczne know how które każdy Polak zrozumie. I stanie się oczywiste. Co, skąd i dlaczego się bierze. Jaki jest prawdziwy świat w którym żyjemy. Czyli najpierw analiza poszczególnych puzli tej układanki bo umożliwia zebranie danych/jak jest. Zbudujemy „big picture”. A w efekcie dojdziemy do rozwiązania które stanie się oczywiste. I to nie jakieś populizmy. Jedna skrajność zero podatków. Druga skrajność opodatkujmy wszystko co się rusza.
Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze: są tylko Twoje pieniądze!
Zanim przejdę dalej. I zobaczymy dlaczego w Polsce są niskie zarobki. Wrzucam grafikę która bardzo mocno utkwiła mi w głowie. Towarzyszy mi często gdy piszemy dla Was różne analizy. Robimy rzeczy które już zrobiliśmy dla Was. Ale przede wszystkim co zrobimy w roku 2018 i 2019:
Źródło: https://demotywatory.pl/4102285/Margaret-Thatcher
To jest wpis w ramach cyklu edukacyjnego:
Dlaczego w Polsce mało zarabiamy:
„Pierwsze kroki Janusza Biznesu”
- Dzięki temu cyklowi edukacyjnemu odpowiemy Wam na pytanie: co zrobić aby miliony osób w Polsce zarabiały kilkanaście tysięcy miesięcznie? Jest to mega ważna inicjatywa w ramach tego co chcemy robić w kolejnych dwudziestu latach i opisaliśmy w Naszej wizji/strategii: Robimy z Polski drugi Londyn: wdrażam w życie mój Profesjonalny Trójkąt. List do akcjonariuszy wrzesień 2018
- Cel: Przychody 200 tysięcy złotych. Krok po kroku opisujemy/analizujemy przygotowanie, marketing i sprzedaż pierwszego produktu Bartka: Kurs excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. W tym celu stworzyliśmy też grupę dla przedsiębiorców na Facebooku: „Pierwsze kroki Janusza Biznesu: KLIKNIJ TUTAJ”. Jest to grupa stworzona tylko i wyłącznie dla tej inicjatywy: gorąco zachęcam do dołączenia bo naprawdę warto!
- Cały cykl edukacyjny składa się z następujących wpisów:
1. Know how: dlaczego w Polsce mało zarabiamy?
- Dlaczego w Polsce mało zarabiamy? Cykl edukacyjny „Pierwsze kroki Janusza Biznesu” (Michalstopka.pl)
- Dlaczego w Polsce są niskie zarobki: państwo zabiera ponad 40% wynagrodzenia (!) Pobierz kalkulator excel i sam policz swoją daninę <— jesteś tutaj
- Jak zarabiać dużo więcej: ucz się synek ucz. I buduj kompetencje (WarsztatAnalityka.pl)
- Dlaczego w Polsce mało płaci się pracownikom? Skąd w ogóle biorą się wynagrodzenia w firmie? Case study Warsztat Analityka
- Pomysł na biznes jest warty 1 zł + vat. Jak sprawić aby miliony Polaków zarabiały kilkanaście tysięcy miesięcznie?
2. Cel 200 tysięcy: etap pierwszy. Jak zbadaliśmy czy w ogóle tworzyć kurs excel w finansach?
- Godziny rozmów o kursie excel w finansach. Pierwszy produkt: masa niewiadomych. Decyzja o ankiecie (WarsztatAnalityka.pl)
- Kurs ankieta pierwsza/testowa: Ankieta: jak się uczyć excela w finansach? Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. (WarsztatAnalityka.pl)
- Kurs ankieta druga/docelowa na blogu michalstopka.pl Excel w pracy i inwestowaniu. Ankieta kurs excel w finansach (Michalstopka.pl)
- Szkolenie Excel Finanse: robić albo nie robić? Kolejne dylematy Janusza Biznesu (WarsztatAnalityka.pl)
- Ponad 200 osób chętnych na kurs excel! Analiza ankiety excel cz.1: czytelnicy (nie)pomogli (WarsztatAnalityka.pl)
- 40 tysięcy przychodu z kursu excel w finansach! Ponad 200 osób chętnych! Jaka potencjalna cena kursu (Michalstopka.pl)
- Wykresy przestawne w praktyce: analiza ankiety kurs excel część 3 (WarsztatAnalityka.pl)
3. Cel 200 tysięcy: etap drugi: 6 tysiące zarobku dla Bartka w 9 minut i pierwszych trzydziestu klientów! Jak sprawdziliśmy czy jest realny popyt na nasz produkt i jak opracowaliśmy kurs?
- Widzenie tunelowe, czyli o przekazywaniu wiedzy: dlaczego przedsprzedaż kursu excel dla 20 wybranych osób? (Michalstopka.pl)
- Przedsprzedaż kursu excel wersja beta + zakres tematyczny. Zabieramy się do pracy! (WarsztatAnalityka.pl)
- Promocyjna cena w przedsprzedaży! Zakres kursu: Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora (Michalstopka.pl)
- Przedsprzedaż kursu finanse w excelu dla pierwszych 20 osób: mailing do osób zapisanych na dedykowany newsletter odbył się 12 lipca 2018 o godz. 19:00
- Wow! Właśnie zakończyliśmy zapisy na kurs excel w finansach! Już po 9 minutach (!) (WarsztatAnalityka.pl)
- Wow! 6 tysięcy złotych zarobku w 9 minut! Trzydziestu pierwszych klientów :) Kolejni chętni zapisują się na przedsprzedaż kursu! (Michalstopka.pl)
- Za nami cztery miesiące ciężkiej pracy! Kurs excel w finansach, praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora, gotowy :-) Analiza: jak opracowaliśmy kurs excel w finansach?
- Kurs excel w finansach: zobacz opinie kursantów i szczegółowy zakres tematyczny oraz przetestuj się z excela!
4. Cel 200 tysięcy: etap trzeci: Jak maksymalizujemy sprzedaż kursu excel w finansach? Ile przychodu uzyskaliśmy ze sprzedaży kursu?
- Historia właśnie się tworzy i najlepsze dopiero przed nami! Między innymi:
- Rozwiązanie problemów technologicznych związanych ze sprzedażą kursu
- Płatna reklama Facebook oraz Google + niestandardowych form płatnej reklamy
- Dalszy rozwój produktu w celu wyższego zaawansowania technologicznego
Kurs excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora! Zapisy na edycję 2019:
Partnerem powyższego cyklu edukacyjnego jest WarsztatAnalityka.pl: Bartek, przy moim wsparciu, stworzył bardzo fajny kurs. Wszystkie informacje na temat kursu przeczytacie w analizie tutaj: Kurs excel w finansach: zobacz opinie kursantów i szczegółowy zakres tematyczny oraz przetestuj się z excela! Zapisy na przedsprzedaż 2018 zostały zamknięte ale możesz zapisać się na dedykowaną listę osób oczekujących na edycję 2019.
Zapis na newsletter i więcej informacji o projekcie znajdziesz klikając w poniższy link:
Kurs excel w finansach edycja 2019.
Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora
>>> kliknij tutaj <<<
Dlaczego w Polsce są niskie zarobki: składki ZUS
Na początku żeby dobrze zrozumieć dlaczego w Polsce są niskie zarobki, będziemy musieli poznać strukturę składek/podatków, które opłacamy. Nie wiem po co to dokładnie zrobiono. Może po to aby system był niezrozumiały. Ale samo zrozumienie co, gdzie i dlaczego się płaci. To już na początku stanowi spore wyzwanie. Mamy masę różnych podatków i parapodatków, aby ktoś mógł legalnie pracować. Formalnie dzieli się to na coś co niby płaci pracownik. I coś co niby płaci pracodawca. Jeżeli jednak zastanowić się nad sensem. To po prostu jest jeden koszt. Który z jednej strony ponosi pracodawca. Z drugiej pracownik, który otrzymuje zaledwie 60% tego co wypracowuje a co jest kosztem pracodawcy.
Na początek przyjrzyjcie się ogólnej tabeli. W której wyszczególnione są składki płacone przez pracodawcę i pracownika. Kwoty są liczone (prawie wszystkie), te procenty, od kwoty pensji brutto. Którą pracownik widzi na umowie o pracę:
Przejdźmy teraz do składek pracodawcy w kolejnym akapicie. W którym wyjaśnię w jaki sposób są liczone.
Dlaczego w Polsce są niskie zarobki: składki pracodawcy
Dla przypomnienia, tak wyglądają składki płacone przez pracodawcę:
Wszystkie powyżej składki sumują się do ponad 20%. Liczone są od teoretycznej pensji brutto wpisanej na umowie o pracę. Czyli, jeżeli zarobiliśmy w np. styczniu 5 tys. złotych brutto którą widzimy na umowie. To koszt naszego pracodawcy wyniesie 6031 zł czyli mamy ponad 20% więcej opłat (jako pracodawcy) do ZUS. To nie wszystko, bo jeszcze składki ponosi pracownik. O tym kilka słów w kolejnym akapicie.
Dlaczego w Polsce są niskie zarobki: składki pracownika
Pracodawca zapłacił już jedną cześć składki emerytalnej za nas, czyli 9,76% od przychodu. Następnie my dorzucamy kolejną składkę w takiej samej wysokości. Dodatkowo musimy zapłacić jeszcze składkę rentową, podobnie jak pracodawca, tylko w niższej wysokości (1,5%). Do tego dorzucamy jeszcze składkę zdrowotną i chorobową. Poniżej napiszę Wam jeszcze kilka ważnych rzeczy:
- Składkę emerytalną, rentową i chorobową możemy odliczyć od podstawy opodatkowania. Jest to tak jakby koszt jeżeli ktoś prowadzi biznes.
- Składkę zdrowotną możemy odliczyć od podatku, tylko w niższej wysokości (płacimy 9% a możemy odliczyć 7,75%). Jej wysokość naliczamy od podstawy opodatkowania. Innymi słowy około 85% składki zdrowotnej odliczamy od podatku PIT który powinniśmy zapłacić. Ale tylko około 85% bo pozostałe 15% już nie :)
- Dodatkowo w wyliczeniach wynagrodzenia netto możemy wliczyć jako koszt uzyskania przychodu miesięcznie 111,25 zł z jednego stosunku pracy.
- Bartek: W moim kalkulatorze excel nie uwzględniłem limiut części składek dla 30 krotności składek ZUS bo od 2019 roku są zniesione.
- Bartek: Przy drugim progu podatkowym, uwzględniłem płatność zaliczki na podatek w tym samym miesiącu w którym próg został przekroczony.
Jak więc widzicie. Nie bez powodu mówi się. Że polski system podatkowy/składkowy jest skomplikowany.
Przejdźmy teraz do konkretnych wykresów i zobaczmy ile państwo pobiera z wynagrodzenia wypracowanego przez pracownika.
Dlaczego w Polsce są niskie zarobki: 5 tys. brutto. Państwo zabiera około 30 tys. zł rocznie
Tak wyglądają opłaty/podatki/składki przy kwocie 5 tys. brutto! Zerknijcie poniżej na słupek: ile zabiera państwo:
W skali roku koszt pracodawcy to ponad 70 tys. zł. Przy kwocie 60 tys. rocznie widocznej na umowie o pracę. Czyli 5 tys. miesięcznie brutto na umowie o pracę jest wpisane. Państwo zabiera nam ponad 40%. Tak :) Koszt pracodawcy to ponad 70 tys. zł. Z czego na rękę pracownik widzi zaledwie około 40 tys. zł. A około 30 tysięcy jest po prostu zabierane:
Dla pełnego zobrazowania. 40 tys. zł netto to około 3 500 zł na rękę miesięcznie. Czyli aby tyle otrzymać na rękę, pracodawca/pracownik musi oddać państwu trzydzieści koła (!)
Jakie kwoty składek/podatków sumują się do tych około 30 tys. zł rocznie? Na poniższym wykresie mamy wyszczególnienie na jakie składki rozkłada się nasz podatek:
Jak możemy zauważyć, spora część naszych składek to składki emerytalne. Prawie 12 tys. zł. Następnie składka rentowa i zdrowotna na NFZ. Prawie 5 tys. zł rocznie. Pamiętajmy, że składkę zdrowotną prawie w całości możemy odliczyć od podatku PIT. W efekcie PIT jako taki zostanie efektywnie naliczony/zapłacony około 5 tys. zł. Chociaż w sumie od średniej krajowej jest to około 10 tys. zł.
Dlaczego kalkulatory wynagrodzeń pokazują tylko 30% koszt składek/podatków
Tak jak pokazałem powyżej. Suma składek/podatków zabieranych z kosztu wynagrodzenia. Wynosi ponad 40%. Jednak na różnych stronach. Czy też różnych wykresach zobaczymy co innego bo coś takiego:
Dlaczego kalkulatory wynagrodzeń pokazują tylko 30% koszt składek/podatków? Skoro w rzeczywistości jest to ponad 40% środków które wydaje pracodawca na wynagrodzenie? Nie wiem. Musicie sobie sami odpowiedzieć. Jedna z wersji może być taka. Że ludzie mogliby się mocno zdenerwować gdyby wiedzieli, że państwo zabiera ponad 40% ciężko zarobionych pieniędzy przez pracownika. Lepiej pokazać tylko 30%. A resztę wskazać winnego. Właśnie na przykład pracodawcę. Zgodnie z zasadą dziel i rządź. Społeczeństwo jest przez to podzielone na My i Oni. Pracownicy. Pracodawcy.
Zresztą wiele osób w Polsce kompletnie nie zdaje sobie sprawy dlaczego w Polsce są niskie zarobki. Dlaczego na rękę otrzymujemy X. Chociaż prawie drugie tyle zabiera pracownikowi/pracodawcy państwo. I winią pracodawcę za to, że mało zarabiamy na rękę. A przecież wszyscy powinniśmy grać do jednej bramki. Dla dobra Polski. Czyli dobra nas samych.
Najnowsze dane o średniej krajowej
Nie bez powodu wybraliśmy kwotę wpisaną na umowę o pracę 5 tys. brutto. Bo jest to kwota bliska średniej krajowej. Którą od wielu lat śledzimy na blogu. Najnowsze dane macie poniżej:
Zerknijmy teraz na kolejny wykres.
Dlaczego w Polsce są niskie zarobki: 3,5 tys. brutto. Państwo zabiera około 20 tys. zł rocznie
Powyżej była analiza średniej krajowej. Wiemy jednak. Że mediana zarobków wynosi w Polsce około 3,5 tys. zł brutto. Dla przypomnienia mediana dzieli populację na połowę. Połowa zarabia więcej a połowa mniej niż mediana:
Źródło: http://forsal.pl/galerie/1105759,duze-zdjecie,2,srednia-pensja-mediana-i-dominanta-wynagrodzen-w-polsce-ile-naprawde-zarabiamy.html
W tym przypadku podobnie jak w pierwszym. Państwo zabiera znowu ponad 40% wynagrodzenia. Pracodawca ma koszt około 50 tys. zł. Z czego na rękę pracownik otrzymuje około 30 tys. zł (miesięcznie 2 500 zł). A resztę w kwocie około 20 tys. zł zabiera państwo:
Kolejny wykres o rozłożeniu składek. Tym razem dla kwoty 3 500 zł brutto zapisanej w umowie o pracę:
Główne podatki/składki:
- Emerytalna ponad 8 tys. zł
- Około 3 tys. zł rentowa, zdrowotna NFZ oraz PIT zapłacony
Nasz cel. Inicjatywy kilkanaście tysięcy miesięcznie.
Jak wiecie Naszym celem. Zgodnie z inicjatywą kilkanaście tysięcy miesięcznie. Jest aby miliony Polaków zarabiały kilkanaście tysięcy miesięcznie. Dla przypomnienia Grupa Facebook inicjatywy jest tutaj:
Bartek: Tylko problem jest, że im wyżej z wynagrodzeniem, tym państwo zabiera nam coraz więcej procentowo. Bo przy takich zarobkach jest to już prawie połowa (!) Jakim cudem wielu z nas ma tyle zarabiać? Zobaczcie na akapit niżej.
Koszty ZUS/podatków dla 15 tys. zł brutto miesięcznie. Państwo zabiera około 100 tys. zł
Przypominam, że nie ująłem 30 krotności składek ZUS. Poniżej wykresy:
15 tysięcy brutto to jest niecałe 10 tys. zł netto (!). Aby tyle przedsiębiorca mógł zapłacić. Koszt wynosi ponad 200 tysięcy złotych. Z czego około 100 tysięcy zabiera państwo. Sto tysięcy (!) Co stanowi prawie połowę tego co wypracowuje pracownik (!):
A czy patrząc na zarobki na zachodzie. Czy niecałe 10 tys. zł na rękę to jest jakieś burżujstwo? Nie! Tam takie zarobki to nawet nie jest klasa średnia tak naprawdę. Raczej dolne jej granice.
A tutaj drugi wykres o rozłożeniu składek. Jeżeli mamy tyle zarabiać to tyle będzie nam zabierane w formie składek i podatków:
Między innymi:
- Składka emerytalna około 35 tysięcy
- PIT zapłacony około 25 tysięcy złotych
- NFZ i rentowa po kilkanaście tysięcy zł
Bez współpracy z Bartkiem nie powstałaby ta analiza
Do powyższej analizy przymierzałem się już prawie dwa lata temu. Gdy po raz pierwszy spotkałem Bartka. Miałem pomysł, aby powstał taki wpis. Pojawił się jednak problem. Po pierwsze ogarnięcie systemu składek/podatku PIT w Polsce to jest spore wyzwanie. No i dwa był problem, bo trzeba było wszytko policzyć w excel. A ja aż tak sprawnie nie posługuję się excelem. Bartek wtedy też jeszcze był na początku swojej drogi. Nie tylko inwestycyjnej. Ale i profesjonalnego użycia excela w pracy zawodowej/na drodze inwestora.
Jednak minęły dwa lata. Bartek zrobił ogromny skok w praktycznej znajomości excela. Muszę przyznać, że obecnie moja znajomość excela jest po prostu słabsza niż Bartka. Ale nie mam z tym problemu bo lubię otaczać się ludźmi którzy są w czymś lepsi niż ja. Bo dzięki temu mógł powstać chociażby dzisiejszy wpis. Zobaczcie na kolejny akapit. Gdzie Bartek opisał jak stworzył ten kalkulator excel. Między innymi użył do tego VBA.
Dlaczego w Polsce są niskie zarobki: pobierz kalkulator excel
Jeżeli chcesz zobaczyć jak to wygląda na wykresach. Możesz pobrać sobie narzędzie: kalkulator excel. Który liczy i pokazuje na wykresach ile zabiera państwo. Możesz na przykład zobaczyć jak to wygląda w Twojej sytuacji lub przy zadanych różnych kwotach.
Kalkulator. Jak i pozostałe bezpłatne narzędzia excel, ebooki o inwestowaniu, gospodarce, sytuacji ZUSu oraz polskim tsunami demograficznym. Jak i szkolenia online z inwestowania. To wszystko możesz pobrać po zapisaniu się na mój newsletter. Znajdziesz go na końcu tego wpisu.
Jeżeli już jesteś zapisany/zapisana. Powyższe rzeczy znajdziesz zawsze w każdym newsletterze w punkcie:
Natomiast pod tym linkiem znajdziecie wszystkie moje rzeczy do pobrania jak bezpłatne ebooki, narzędzia w excel oraz nagrania online:
Jak zbudowaliśmy kalkulator excel: z czego się składa
Oczywiście grafiki użyte w tej analizie zostały przygotowane przy użyciu stworzonego dla Was kalkulatora excel. A tak wygląda panel z danymi do obliczeń. Jeżeli chcecie zmienić kwotę wynagrodzenia. Użyjcie w kalkulatorze niebieskiego pola „Zmień kwotę wynagrodzenia brutto”:
Bartek: Narzędzie jest zrobione dla danych miesięcznych. Na wykresach przestawnych macie skumulowane dane roczne. Sporo było kombinowania podczas tworzenia takiego kalkulatora. Dodatkowo użyłem funkcji wyszukaj pionowo i poziomo. Czyli takich, które najczęściej przydają nam się w pracy. I co najważniejsze, trzeba było trochę pokombinować podczas wyliczania dwóch stawek podatkowych na danych miesięcznych. W tym pomogła mi podstawowa znajomość VBA.
Jeżeli chciałbyś zapisać się na pierwszą edycję kursu. Możesz zapisać się na dedykowaną listę osób oczekujących, przeznaczoną do tego produktu (osoby zapisane na ten newsletter będą miały zniżkę na pierwszą edycję kursu). Kolejne edycje będą już droższe.
Zapis na newsletter jest pod poniższym linkiem:
Kurs excel w finansach:
Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora
>>> Kliknij tutaj <<<
Ankieta jakie chcesz narzędzia excel abyśmy przygotowali podczas kursu
Zastanawiamy się z Michałem. Bo chciałbym przygotować kilka takich narzędzi na swoim nadchodzącym kursie. To jest właśnie praktyczny przykład jak łączyć wiedzę z finansów. W tym wypadku na przykład księgowość/podatki/HRy. Z praktyczną nauką użycia excela. Chcemy, aby było na nim sporo praktyczniej i ciekawej wiedzy. Na zasadzie „learning by doing”. Między innymi przykładowo:
- Tabele przestawne
- Wykresy przestawne
- Funkcje wyszukaj poziomo i pionowo
- W jaki sposób użyłem VBA w tym przykładzie (krótkie omówienie. W przyszłości może powstanie osobny kurs do tego)
Stąd Nasze pytanie. Chciałbyś/chciałabyś takie narzędzie na kursie excel? Jakie inne narzędzia moglibyśmy dla Ciebie stworzyć? Daj nam znać poniżej w ankiecie, która składa się tylko z jednego pytania. Czy chciałbyś stworzyć na przykład taki kalkulator excel do wynagrodzeń, aby praktycznie ćwiczyć wykorzystanie excela? Jakie inne narzędzia/kalkulatory moglibyśmy przygotować Razem podczas kursu? Podziel się z Nami Twoją opinią! Twoja opinia jest dla Nas bardzo, bardzo ważna bo zależy nam na zadowolonych kursantach:
>>> Kliknij tutaj aby odpowiedzieć na powyższe pytanie<<<
Dlaczego w Polsce są niskie zarobki: podsumowanie
Dzisiaj pokazaliśmy Wam. W ramach szukania odpowiedzi na pytanie dlaczego w Polsce są niskie zarobki. Pierwszy krok do odpowiedzi na nurtujące wiele osób pytanie. Oczywiście to dopiero początek bo potrzebujemy jeszcze kilku kroków/kilku case study, aby wszystko stało się totalnie jasne. I można było kompleksowo podejść do odpowiedzi na pytanie. Co w takim razie zrobić aby miliony Polaków zarabiały kilkanaście tysięcy miesięcznie.
Dzisiejszy wpis pokazuje jaka jest różnica w tym co otrzymujemy na rękę. A ile tak naprawdę wypracowujemy wynagrodzenia/jaki jest koszt pracodawcy. To jest bardzo ważny krok do zrozumienia dlaczego w Polsce są niskie zarobki. Jak mają być wysokie na rękę jeżeli tak to wygląda? A trzeba pamiętać, że jesteśmy państwem na dorobku. Nie mamy kilkuset lat kapitalizmu. Byliśmy pod zaborami. Dwie wojny światowe. Lata zapaści przez komunę. Nie mamy zbudowanej ogromnej bazy kapitałowej. Ani zgromadzonego dużego know how.
Jak zwiększyć zarobki: praktyczne wykorzystanie excela w pracy
Dzisiaj pokazaliśmy Wam też, że excela można używać do wielu ciekawy narzędzi. Excel umożliwia rozwiązywanie praktycznych problemów. Najlepsze efekty otrzymamy jeżeli łączymy wiedzę z kilku dziedzin. Między innymi wykorzystaliśmy go do napisania tego wpisu, bo bez excela byłoby trudno go przygotować. Najpierw trzeba było zdobyć know how podatki/składki ZUS. Potem wszystko policzyć. A następnie przygotować wykresy.
Pomyśl ile osób zna tylko excela? Albo tylko na przykład zasady składek zus/PIT? Pewnie wiele. A ile osób jest biegła w obu takich przykładowych dziedzinach? Ile z nich ma kilka takich kompetencji w jednym paluszku? No właśnie niewiele. I dzięki temu mają unikatowe kompetencje.
Nie ukrywamy, że nie bez powodu zajęliśmy się praktycznym wykorzystaniem excel. Jeżeli zobaczycie na jakąkolwiek ofertę pracy. Zazwyczaj wymagana jest w niej biegła znajomość excela. Że już nie wspomnimy inwestowania czy biznesu. Łączenie znajomości excela z innymi kompetencjami. Praktyczne wykorzystanie excela w pracy zawodowej umożliwia wielu osobom po prostu znacznie lepsze zarobki. Dlatego nawet w Polsce jedni zarabiają lepiej a inni gorzej.
Na zakończenie mam do Ciebie prośbę. Włącz powyższy kalkulator excel. Napisz w komentarzu na blogu ile Państwo zabiera Twoich pieniędzy? Zdawałeś/zdawałaś sobie sprawę że to aż tyle kasy? Jesteśmy niezmiernie ciekawi jakie jest Twoje zdanie w tej kwestii!
Czy ZUS i Polska może zbankrutować?
Czy ZUS i Polska może zbankrutować? Od czego to zależy? Na czym dokładnie polega obecny system emerytalny w Polsce? Jako uzupełnienie powyższej analizy. Przemyśleń dotyczących ZUS, zapraszam do zapoznania się z serią artykułów edukacyjnych na ten temat. Które stworzyłem dla Was przez te ostatnie lata:
- Jaka emerytura z ZUS? Jak na własnym przykładzie policzyłem jaką będę miał emeryturę z ZUS?
- „Gdzie są moje pieniądze?!” System emerytalny w Polsce cz.1: Katastrofa w ZUS pomimo podniesienia wieku?
- W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
- „Gdzie są moje pieniądze?!” System emerytalny w Polsce cz.3: Zadłużenie Polski to 2,5 bln zł czyli 155 % PKB?
- „Gdzie są moje pieniądze?!” System emerytalny w Polsce cz.4: ZUS i OFE
- Opłakane prawdziwe skutki wyboru: „ZUS czy OFE” dla polskich finansów publicznych?
- Obniżenie wieku emerytalnego PiS kosztem przyszłych emerytów i budżetu Polski
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS