
Dlaczego ceny gazu rosną? Seria analiz
Dzisiaj rozpoczynam serię analiz. Są to bardzo ciekawe tematy. Poniżej analiza dlaczego ceny gazu rosną. I co może być dalej.
To jest wpis z serii analiz: dlaczego ceny gazu, węgla energetycznego i ropy naftowej rosną lub spadają? Co dalej?
- Dlaczego ceny gazu rosną? Co dalej? => jesteś tutaj
- Dlaczego ceny węgla rosną? Co dalej?
- Dlaczego ceny ropy naftowej rosną? Co dalej?
Dlaczego ceny gazu rosną: 4 czynniki popyt długi termin
- Zielona energia wymaga bilansowania w momentach wyższego zapotrzebowania na energię elektryczną. Lub np. braku wiatru. Elektrownie na gaz stały się źródłem takiego bilansowania
- Odchodzenie od paliw kopalnych spowodowało, że firmy i gospodarstwa domowe zaczęły wykorzystywać gaz.
- Praca zdalna powoduje wzrost zużycia gazu bo pracujemy z domu. Patrz punkt wyżej.
- Certyfikaty CO2 spowodowały wzrost popytu na gaz wszędzie, gdzie w produkcji zużywa się węgiel
Dlaczego ceny gazu rosną: 5 czynników popyt krótki termin
- Boom w gospodarce spowodował wzrost zapotrzebowania na surowce na całym świecie. Też gaz.
- Jest to potęgowane przerwanymi łańcuchami dostaw bo wiele produktów importowanych do Europy teraz jest produkowanych w Europie. Wszędzie, gdzie wykorzystuje się gaz, trzeba zużyć ten gaz w Europie
- Koszty transportu wzrosły razy 10 co potęguje powyższy efekt.
- Zima 2020/2021 była najmroźniejsza od lat. Spowodowało to wzrost zużycia gazu
- Praca zdalna przez COVID zwiększyła popyt. Mało tego. Stała się obecnie dominująca w wielu firmach.
Dlaczego ceny gazu rosną: podaż gazu
- Czynniki wymienione w punkcie popyt na gaz wpływają na podaż gazu w Europie. Jest boom globalny. Wiele firm składa zamówienia w Azji z wyprzedzeniem roku czy dwóch.
- Spowodowało to ogromny wzrost popytu i cen gazu również w Azji. A do tego ceny w Europie były zawsze dużo niższe niż w Azji. Przełożyło się to na przekierowanie dostaw LNG do Azji.
Dlaczego ceny gazu rosną: Gazprom
Głównym dostawcą gazu do Europy jest Gazprom. Nakłada się na to polityka i Nordstream 2. Gazprom nie zwiększył dostaw przy rosnącym popycie. A nawet ostatnio zmniejszył co spowodowało gwałtowny wzrost cen gazu przed świętami (zobacz linki)
Dlaczego ceny gazu rosną: puste magazyny
Wszystkie te czynniki razem spowodowały bardzo duży wzrost popytu na gaz w roku 2021. Przy niewystarczającej podaży spowodowało to opróżnienie magazynów gazu do niskich poziomów. Obecnie w Niemczech jest to zaledwie 50% (zobacz linki). W Polsce jest dobra sytuacja bo magazyny są prawie pełne. Do tego mamy własną produkcję.
Dlaczego ceny gazu rosną? Co dalej?
Obecne ceny gazu poszybowały tak w górę, że zrównały się z cenami Azji. W efekcie pojawiły się informacje o zwiększeniu dostaw LNG do Europy (zobacz linki). Co spowodowało ostatnią gwałtowną przecenę.
W perspektywie kilku miesięcy ceny gazu powinny spaść na wiosnę bo jest sezonowo mniejszy popyt. Co będzie dalej zależy też jakie będą zimy. W dłuższym terminie ceny gazu powinny spaść ze względu na czynniki opisane w punkcie popyt krótki termin. Bo wygasną.
Niemniej czynniki długoterminowe będą nadal wywierały wpływ na ceny gazu. Trudno więc spodziewać się spadków do poziomów historycznych. Chyba, że Gazprom, politycznie zwiększy dostawy i obniży ceny gazu.
Dlaczego ceny gazu rosną? Podsumowanie
Jak więc widzicie odpowiedź na pytanie dlaczego ceny gazu wzrosły jest dosyć ciekawa patrząc na ilość czynników fundamentalnych. Jeżeli macie jeszcze jakieś uwagi do dodania. Lub przeoczyłem czynniki wpływające na popyt oraz podaż gazu, piszcie w komentarzu.
Zgodnie z sugestiami ciekawe linki na końcu aby wpis był czytelny
- Stooq wykres cen gazu (skrót TTF wpiszcie) hub Dutch TTF
- Powyższy wykres nie pokazuje cen na bieżąco intraday. Znajdziecie je tutaj na stronie tcheice.com Dla przykładu kontrakt styczniowy: Dutch TTF gas Future. Poniżej są kolejne terminy wygasania kontraktów
- Gazprom: gaz płynący do Niemiec wraca rewersem do Polski i Ukrainę
- Tankowce z amerykańskim gazem płyną do Europy. Wielki zastrzyk surowca już obniża ceny
- Na koniec moja analiza z 2016 roku ale w dużym stopniu aktualna: Fundamentalna analiza rynku gazu
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS