Stopy procentowe czy jednak PKB
Artykuł przedstawia dwa ważne czynniki wpływające na kurs złotego. Sprawdzę czy są to stopy procentowe czy jednak PKB? Teoria sugeruje, że obniżka stóp powinna osłabić walutę, chociaż nie zawsze tak się staje. Dla osób, które są tu po raz pierwszy przypominam. Jakiś czas temu w artykule Czynniki wpływające na kurs waluty, czyli co decyduje o sile/słabości złotówki cz.3: krótki okres – oczekiwany dochód pisałem na temat tego. Co wpływa na kurs waluty w krótszym terminie (kwartały). W powszechnej opinii za główną przyczynę ruchów na walutach uważa się różnicę pomiędzy stopami procentowymi (dysparytet stóp procentowych) w różnych państwach. I tutaj można przytoczyć mój poprzedni artykuł Warto widzieć świat takim jakim jest czy takim, jakim chcielibyśmy aby był? i zadać pytanie czy aby na pewno?
Stopy procentowe czy jednak PKB- spis treści
- Podaję przykład z przełomu 2005/2006, kiedy to bardzo mocne obniżki stóp procentowych (obniżka z 7,25% do 4,25%) spowodowały, że złotówka… się umocniła.
- Dlaczego? Bo oczekiwano mocnego wzrostu PKB w kolejnych kwartałach a zgodnie z teorią to głównie oczekiwania dotyczące PKB wpływają na kurs walutowy.
- Na końcu robię podsumowanie dlaczego złotówka się tak osłabiła, piszę o RPP oraz stawiam tezę, na temat docelowego kursu dla PLN/EUR w kolejnych kwartałach.
Stopy procentowe czy jednak PKB- stopy procentowe a złoty
kurs-pln-pkb-oraz-stopy-procentowe-od-2003-do-2007
„PLN i stopy % 05 i 06” podaję przykład mocnego spadku polskich stóp procentowych (prawa skala w %) na przełomie 2005/2006 r. (14 miesięcy, spadek z 7,25% do 4,25%). Co wtedy stało się ze złotówką? Jeżeli wierzyć, że na kurs walutowy wpływają stopy procentowe, złotówka powinna się mocno osłabić (lewa skala). Oczywiście tak się nie stało. Widać to na wykresie PLN i Euro oraz PLN i USD. Złotówka umocniła się względem Euro prawie o 8 %, a względem USD kurs się nie zmienił (analizując daty pomiędzy pierwszą obniżką w marcu 2005 a ostatnią w maju 2006).
Stopy procentowe czy jednak PKB- złoty a PKB
„PLN i PKB od 01 do 07”, tutaj widać dlaczego złotówka się nie osłabiła (lewa skala). Bo inwestorzy już od wiosny 2004 (kurs walutowy jak i warszawski indeks giełdowy) dyskontowali wysoką dynamikę PKB (prawa skala w % r/r) w Polsce w 2005 i w 2006. O „dyskontowaniu” PKB przez indeks giełdowy pisałem tutaj: Giełda dyskontuje wydarzenia w realnej gospodarce?.
Zresztą na podstawie powyższych danych widać, że mocne umocnienie złotówki. W 2004 roku to również nie był raczej efekt trzykrotnych podwyżek stóp procentowych z 5,75% wiosną 2004 do 7%. Na jesieni tego samego roku, ale raczej oczekiwania na mocny wzrost PKB po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Oraz wejście polskiej gospodarki w kolejny boom po spowolnieniu 2001/2002.
Jeżeli wczytać się w teorią związaną z kursem walutowym. Można dojść do wniosku, że tak naprawdę kwestia dotyczy oczekiwanego dochodu z inwestowania w różnych państwach. A to w głównej mierze związane jest z oczekiwaną dynamiką PKB. Paradoksalnie zmiany kursu walutowego wiązane są z ruchami na stopach procentowych. Gdyż zazwyczaj w tym samym czasie podobny trend występuje na PKB. Powstaje jednak pytanie co jest przyczyną a co skutkiem? Tak naprawdę ruchy na stopach procentowych to tylko odpowiedź na to, co dzieje się z PKB. Jeżeli dynamika PKB jest wysoka, czyli można spodziewać się relatywnie wysokiej stopy zwrotu z inwestowania. W aktywa w danym państwie (waluta się umacnia), Bank Centralny, w celu schłodzenia gospodarki, podnosi stopy procentowe. Jeżeli oczekiwana dynamika PKB będzie niska (czyli waluta się osłabia bo niższe oczekiwane stopy zwrotu), Bank Centralny obniża stopy procentowe.
Stopy procentowe czy jednak PKB- dalsze osłabienie złotówki, dwa przypadki
- Jeżeli Polskie PKB będzie znacznie gorsze niż już teraz oczekują inwestorzy w kursie PLN.
- Jeżeli Polska miałaby „ogłosić niewypłacalność”, czyli nie spłacać zadłużenia, jak prawdopodobnie Ukraina. Raczej się na to jednak nie zanosi (75% polskiego długu to „polscy inwestorzy”, po 25% OFE, banki i inwestorzy indywidualni). Ponadto, jak na razie rząd kontroluje wydatki i deficyt budżetowy. Więc nie grożą nam duże emisje obligacji, które zwiększyłyby znacznie oprocentowanie naszego długu publicznego a przez to mielibyśmy problem z jego bieżącym regulowaniem. Oczywiście pewnie przy mniejszych zakładanych wpływach prawdopodobnie deficyt będzie musiał być trochę zwiększony, ale o tym już wszyscy wiedzą i jest to „w cenach”.
Stopy procentowe czy jednak PKB- wnioski
Jak pokazują dane historyczne, np. za okres 2005 i 2006, ruchy na walutach w okresie kwartałów powodowane są zmianami w oczekiwanym PKB danego kraju względem oczekiwanego PKB w „reszcie świata”. Oczywiście kurs walutowy „dyskontuje” oczekiwane PKB, a nie historyczne, podobnie jak np. robiąc lokatę w banku nie interesuje nas historyczne oprocentowanie, ale oprocentowanie, jakie będzie w przyszłości.
Ponadto na podstawie powyższego przykładu można postawić tezę na temat mocnego osłabienie złotówki na przełomie 2008/2009. Spowodowane zostało prawdopodobnie „rozjechaniem” się oczekiwań z początku 2008 r. dotyczącymi PKB w Polsce i „reszcie świata”. Po prostu najpierw początkiem 2008 oczekiwano, że Polska będzie „wyspą”. Do której w niewielkim stopniu dojdzie spowolnienie. Jednocześnie już wtedy oczekiwano mocnego spowolnienia/recesji w USA i Europie. Przełożyło się to na dużą różnicę pomiędzy oczekiwanym PKB w Polsce i reszcie świata. Powiedzmy w Polsce miało to być np. 5% w kolejnych kwartałach a w USA czy Europie minus -1%. Czyli różnica wynosiła 6 pkt %. Stąd też takie umocnienie złotówki w pierwszej połowie 2008 do 3,2 dla PLN/EUR i 2 dla PLN/USD (bo wcześniej, w 2007, nie oczekiwano nawet recesji w USA czy Europie, więc różnica w oczekiwanym PKB była znacznie mniejsza, więc musiało nastąpić dodatkowe umocnienie złotówki dla 6% PKB).
Następnie w drugiej połowie 2008 i na początku 2009 okazało się, że nie będzie to różnica 6%. Ale np. 3% (np. w USA i Europie minus -3% a w Polsce 0%). Po podstawieniu do wzoru, o którym pisałem w cytowanym artykule (np. na 10 lat, napisze o tym następnym razem): Czynniki wpływające na kurs waluty, czyli co decyduje o sile/słabości złotówki cz.3: krótki okres – oczekiwany dochód daje właśnie osłabienie PLN/EUR z 3,5 w okolice 5 PLN/EUR.
Stopy procentowe czy jednak PKB- podsumowanie
Stopy procentowe czy jednak PKB? Ostatni wniosek, który sam się nasuwa. RPP raczej nie musi się martwić tym, że jej działania (obniżki stóp %) wpływają na kurs walutowy. Bo jak pokazują dane, znaczenie ma tak naprawdę PKB i o PKB powinna się martwić. A to co stanie się w przyszłości z kursem złotówki zależy od tego. Jaka różnica będzie pomiędzy oczekiwanym polskim PKB i „reszty świata”. Innymi słowy czy polskie PKB względem innych państw będzie jeszcze znacznie gorsze niż już teraz „jest w cenach” złotówki.
Jeżeliby założyć, że korekta oczekiwań dotycząca polskiego PKB i „reszty świata” już się dokonała (zajęło to 7 miesięcy). To raczej trudno spodziewać się dalszego osłabiania złotówki. A raczej można spodziewać się jej stopniowego umacniania. A powinno tak być, zgodnie z teorią, że niższa stopa zwrotu związana z niższym oczekiwanym PKB (w stosunku do tego, co oczekiwano wcześniej) np. w Polsce, musi być zrekompensowana przez zyski z waluty krajowej, w tym wypadku złotówki. Musi tak być, aby dochody z inwestycji na całym świecie były „równe (bo dochód=zysk z inwestycji+strata z waluty). Tak jak pisałem w części 3. o kursie walutowy (pod koniec artykułu) ruch na walucie dokonuje się w dwóch etapach: 1) mocny ruch na walucie uwzględniający nowe oczekiwania (dane), w naszym wypadku mocne osłabienie PLN oraz 2) stopniowy i znacznie mniejszy ruch przeciwny do pkt 1), który rekompensuje niższą stopę zwrotu z podstawowego aktywa (w tym wypadku utożsamiany z PKB).
Dziękuję za każde polecenie mojego bloga: to wiele dla mnie znaczy!
Dziękuję również za korzystanie z moich linków afiliacyjnych! Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu mogę rozwijać mój serwis oraz grupę FB Forum Inwestora Profesjonalnego. Tworzyć dla Was wartościowe treści oraz promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie. Na Forum możesz komentować, wrzucać wpisy oraz śledzić wpisy moje i innych o giełdzie, gospodarce i nieruchomościach. Na blogu jest tylko to co pojawi się w formie wpisu. Jest już kilka kilkanaście tysięcy osób. I sporo żywiołowej dyskusji. Super!
Przypominam też: jeżeli nie wykorzystasz limitów IKE oraz IKZE na ten rok, przepadną bezpowrotnie (!)
Jeżeli chciałbyś/chciałabyś założyć rachunek maklerski (też IKE i IKZE), gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, złoto, surowce, niruchomości: REITy, itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję oraz możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + moje dodatkowe bonusy jak bezpłatny dostęp do książki/ szkoleń online z inwestowania (to jest naprawdę wartościowa wiedza o inwestowaniu). Więcej informacji: Najlepsze rachunki maklerskie. Jeżeli masz pytania, sporo wątpliwości rozwiałem w komentarzach czytelników pod powyższym wpisem.
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj. Link do książki: kliknij tutaj.
Przypominam, że kluczową rzeczą w zakresie stopy zwrotu z inwestowania jest otwarcie IKE oraz IKZE bo możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych! Dlaczego jest to kluczowe przeczytasz tutaj Korzyści płynące z IKE oraz IKZE: znaczenie kwestii podatkowych w inwestowaniu. I nie dotyczy to tylko emerytury ale też okresu kilku lat, moja analiza: Co lepsze IKE czy IKZE? Dlaczego IKZE umożliwia niepłacenie podatku przed emeryturą?, i tutaj: Jak płacić jak najniższe podatki od zysków z akcji, dywidend oraz obligacji?. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. Nie musisz nawet od razu inwestować. Wystarczy, że wpłacisz gotówkę na rachunek IKE oraz IKZE bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie!
Dołącz również do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania!
➡️ >>> Między innymi moje 8 ebooków na temat inwestowania: kliknij tutaj <<<
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Dostęp do kursu „Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora”
➡️ Narzędzia oraz wiele różnych danych w Excel
➡️ Nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny Apel!
- Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką.
- Śledźcie wypowiedzi polityków (tutaj są linki na FB). Co chcą zrobić w kwestiach gospodarczych, przedsiębiorczości, finansów publicznych? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom bo to nic nie zmieni!
- Jesteś dziennikarzem czy blogerem? Pisz jak najwięcej o gospodarce, przedsiębiorczości, finansach publicznych! Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS