Czy warto kupić akcje banku Millenium? Flash note
Dzisiaj, po analizie banku Handlowego i ING, zajmiemy się kolejnym bankiem. Jeżeli jesteś u Nas po raz pierwszy lub nie wiesz dlaczego piszemy ten wpis, koniecznie zapoznaj się z pierwszy wpisem w ramach poniższego cyklu edukacyjnego bo tam wszystko krok po kroku wytłumaczyliśmy. Tym razem będziemy zastanawiali się czy warto kupić akcje banku Millenium. Dla przypomnienia poniżej krótki cytat po co to robimy:
Jakiś czas temu powstał wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić?. Można powiedzieć, że jest to kluczowy wpis na moim blogu. Tworzy on poziom numer jeden. Co warto wiedzieć odpowiadając na powyższe pytanie. Po zapoznaniu się z powyższym wpisem, po jakimś czasie każdy inwestor nieuchronnie staje przed kolejnym pytaniem. Co kupić? Czy warto kupić akcje spółki XGZ? (…)
To jest wpis z cyklu edukacyjnego „Czy warto kupić akcje banku?”
Składa się on z następujących analiz:
- Czy warto kupić akcje banku ING? Cykl edukacyjny analiz banków notowanych w Polsce
- Czy warto kupić akcje banku HANDLOWY?
- Czy warto kupić akcje banku MILLENNIUM? <<< jesteś tutaj
- Czy warto kupić akcje banku PKOBP?
- Czy warto kupić akcje banku BZWBK?
- Czy warto kupić akcje banku PEKAO?
- Czy warto kupić akcje banku MBANK?
- Czy warto kupić akcje banku ALIOR?
- Czy warto kupić akcje banku IDEABANK?
- Czy warto kupić akcje banku GETINOBLE?
- Czy warto kupić akcje banku GETIN?
- Czy warto kupić akcje banku BOS?
- Czy warto kupić akcje banku BGŻ?
Czy warto kupić akcje banku Millenium?
Zanim przejdziemy do dalszej części zapoznania się ze spółka giełdową banku Millenium, najpierw rzućmy okiem na trzy wykresy. Obrazują one trzy kluczowe rzeczy:
- historyczny wykres kursu
- historyczny parametr cena zysk (c/z)
- historyczna cena wartość księgowa (c/wk).
Robimy to w takim celu abyśmy później patrząc na kolejne elementy opisujące biznes banku Millenium, mieli w głowie jak wyglądała sytuacja na giełdzie. Może komuś z Was przy okazji przyjdą ciekawe spostrzeżenia/skojarzenia. Oczywiście gorącą zachęcam do komentowania jeżeli tak się stanie!
Kurs banku Millenium za ostatnie 10 lat:
Wskaźnik C/Z
Uwaga: ze względu na zaburzony wskaźnik c/z powyżej, poniżej krótszy okres ze stooqa w celu przybliżenia tego wskaźnika za ostatnie pięć lat:
Wskaźnik P/BV
Stopy zwrotu ostatni rok: Bank Millenium na tle sektora bankowego
Źródło: stooq.pl
Czy warto kupić akcje banku Millenium?: akcjonariat
Teraz zobaczmy kto wchodzi w skład akcjonariatu. Czyli po prostu kto kontroluje biznes:
Historyczne sprawozdania finansowe banku Millenium
Teraz zobaczmy jak wyglądają historyczne sprawozdania finansowe banku Millenium.
Przypominam, że wszystkie poniższe grafiki pochodzą ze skanera fundamentalnego bosia. Jeżeli nie macie jeszcze konta w tym biurze maklerskim, jak wiecie, gorąco go Wam polecam z kilku powodów, które dokładnie opisałem tutaj: najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjne rachunki maklerskie i platformy do inwestowania przy pomocy TFI. Przy okazji jest to też jeden ze sposobów aby uzyskać bezpłatnie dostęp do 51 szkoleń online z inwestowania oraz Klubu Giełdowego. Szczegółowo ten aspekt rozwijałem niedawno w tym wpisie: Bezpłatne szkolenia z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! (są tam też dostępne linki afiliacyjne Bartka z www.warsztatanalityka.pl, więc w ten sposób możecie też wesprzeć jego misję/rozwój jego bloga, nie mam z tym problemu)
Najpierw przyglądamy się bilansowi spółki. Poniżej grafika bilansu za poprzedni rok (dane w tys. zł, czyli aktywa oraz pasywa to wartościowo ponad 68 mld zł):
Rachunek zysków i strat
Następnie patrzymy na rachunek zysków i strat:
(kliknij, aby powiększyć w nowym oknie)
Co głównie zwraca naszą uwagę?
- Przychody odsetkowe ponad 2,27 mld zł
- Koszty odsetkowe około 0,7 mld zł
- wynik odsetkowy około 1,5 mld zł
- wynik prowizyjny około 0,5 mld zł
- Ogólne koszty administracyjne około 1,1 mld zł
- wynik operacyjny ponad 0,9 mld zł
- wynik netto powyżej 0,7 mld zł
Zobaczcie też jak historycznie kształtowały się poszczególne wyniki na liniach biznesowych.
W przypadku Millenium warto dodatkowo zwrócić uwagę na odpisy netto z tytułu utraty wartości, w szczególności jego wysokość na wynik. Dodatkowo rzućcie okiem na wynik na pozostałych instrumentach finansowych, który w roku 2016 mocno podciągnął wynik.
Czy warto kupić akcje banku HANDLOWY? Portfel kredytowy
Kolejnym krokiem to obserwacja portfela kredytowego. Zgodnie z zasadą: gdzie jest kasa?
Na poniższych grafikach macie przedstawione dane ze sprawozdania finansowego jak wygląda portfel kredytowy banku w podziale na bankowość dla osób fizycznych i przedsiębiorstw:
Źródło: Sprawozdanie zarządu z działalności grupy banku Millenium za 2016 rok
A tak wygląda struktura procentowa portfela:
Źródło: Sprawozdanie zarządu z działalności grupy banku Millenium za 2016 rok
Bartek: Bardzo długo ciągnąca się sprawa z kredytami frankowymi teoretycznie powinna się zakończyć ustawą spreadową. Media podają, że powinna wejść ona w życie 1 sierpnia. Jednakże procesy legislacyjne przedłużają się (linki). Według KNF, sam koszt przewalutowania miałby wynieść 9,1 mld złotych.
Na ostatniej konferencji prasowej w 1 kwartale 2017 r., wypowiedział się o tej sprawie Prezes Zarządu. (link na dole: od 11 minuty). Wynotowałem sobie kilka rzeczy z jego wypowiedzi:
- Czekamy na konkluzję wynikająca z ustawodawstwa. Nie mamy żadnych innych informacji.
- Być może zauważyli państwo większą liczbę spraw sądowych. Ważne jest rozumienie tych liczb. My uruchomiliśmy setki tysięcy kredytów hipotecznych. A otrzymaliśmy kilkaset pozwów (padła liczba: 300, prawdopodobnie jest to orientacyjna liczba)
- Bank chce pomóc w szczególności kredytobiorcom, którzy posiadają wysokość wskaźnika raty/dochodu powyżej 60%.
Jeszcze na koniec dorzucę Wam bardzo ciekawą wypowiedź Prezesa, również z Q&A ze sprawozdania za 4 kwartał 2016 (link na dole):
12:30
jeżeli banki zrobią konwersję po historycznych stopach, bez zniszczenia systemu to nigdy nie nastąpi, to się nigdy nie stanie. Szukamy rozwiązania ze Związkiem Banków Polski, które poparłaby również władza.
Przejdźmy teraz do kolejnego akapitu.
Tak wygląda wskaźnik kredytów do depozytów:
Źródło: Prezentacja wyników banku Millenium za 4 kwartał 2016 r.
Michał: zwróćcie uwagę jak po wprowadzeniu podatku bankowego wzrósł udział obligacji w aktywach, od których nie płaci się podatku bankowego. Oczywiście to jest kosztem akcji kredytowej/droższych kredytów w ten sposób (mniejsza chęć udzielania kredytów bo łatwiej wrzucić kasę w obligacje niż gimnastykować się ze sprzedażą kredytów na niskich marżach). To tak tytułem pokazania jak podatki wpływają na biznes, gospodarkę, czy po prostu życie zwykłego Kowalskiego.
Przypominamy też, że w poprzednim wpisie o ING był poniższy wykres dla wskaźnika Kredyty/depozyty całego sektor bankowego:
Źródło: Skonsolidowane sprawozdanie zarządu ING za rok 2016
Popatrzcie w kolejnym akapicie na marżę odsetkową, co ciekawego na nim widać? Skąd wzięła się wyższa marża odsetkowa? Oczywiście zaraz ktoś napisze w komentarzu ale czemu od razu na tacy nie podacie tego w tym akapicie :) Tak jak napisał Bartek w komentarzu pod poprzednim wpisem o ING. Bo dajemy wędkę nie rybę. I zachęcamy Was w ten sposób w aktywne włączenie się/komentowanie/wkład własny pod tym wpisem.
Drugi powód jest równie ważny. Co wiele głów to nie dwie : ) Jak Was od razu nakierujemy w jednym kierunku to wyłączycie myślenie i edukowanie się. A nie o to chodzi na Naszych blogach. Pamiętacie? Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. Im więcej osób się włączy w komentarzach tym więcej każdy z Nas zyska!
Czy warto kupić akcje banku Millenium? marża odsetkowa
Tak wyglądał ostatni rok banku Millenium, jeżeli chodzi o marże netto:
Źródło: Prezentacja wyników banku Millenium za 4 kwartał 2016 r.
Tak wygląda marża odsetkowa aktywów netto dla banku Millenium wraz z prognozą na 2017 rok:
Źródło: raport sektorowy dla banków PKO BP
A tak wygląda marża odsetkowa aktywów dla ING:
Źródło: raport sektorowy dla banków PKO BP
I na koniec marża Handlowego:
Źródło: raport sektorowy dla banków PKO BP
Czy warto kupić akcje banku Millenium? Przychody z opłat i prowizji
Tak wygląda rozkład z przychodów i prowizji:
(kliknij, aby powiększyć w nowym oknie)
Źródło: Skonsolidowane sprawozdanie zarządu Millenium za rok 2016
Czy warto kupić akcje banku Millenium? liczba klientów
Dokładna liczba klientów indywidualnych (w tysiącach):
Źródło: Prezentacja wyników banku Millenium za 4 kwartał 2016 r.
A tak wygląda zatrudnienie w banku:
I liczba oddziałów:
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z relacji inwestorskich (excel)
Czy warto kupić akcje banku Millenium?: dywidenda
Ostatnimi czasy bank podciągnął się trochę ze wskaźnikami wypłacalności. Jednakże jak sami możecie zauważyć, dywidenda jest strasznie nieregularna:
A tutaj macie wskaźnik wypłacalności od 2012 roku do 2017 (prognozy PKO BP)
Źródło: raport sektorowy dla banków PKO BP
Czy warto kupić akcje banku Millenium? wskaźniki sektora bankowego
A teraz zobaczmy jak prezentują się wskaźniki banku Millenium na tle sektora bankowego oraz całego rynku. Przygotowaliśmy w tym celu dla Was tabelę w excel. Zgodnie z poniższą grafiką (dane z 9 lipca 2017 r.):
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych stooq.pl
Czy warto kupić akcje banku Millenium? przydatne linki z którymi warto się zapoznać
- Millenium Informacje dla inwestorów: Taki przegląd polecam dla każdego inwestora. Prezentację jako 1 krok w celu zapoznania się ze spółką. Generalnie widać sporą różnice w relacjach inwestorskich banku Millenium i ING. Bank Millenium może tutaj znacznie poprawić jakość w tym zakresie.
- Wyniki finansowe w excelu : dobre zestawienie danych banku w jednym miejscu w formacie excel. Tutaj macie jeszcze drugi plik excel. Z bardziej rozbudowaną bazą danych.
- Skonsolidowane sprawozdanie zarządu Millenium za rok 2016: jak będziemy chcieli wgłębić się w szczegóły spółki to taka pozycja jest dla nas obowiązkowa (musimy ściągnąć całą paczkę ze sprawozdaniem, w środku jest sprawozdanie zarządu, które szczególnie polecamy do zapoznania się bo Nasz wpis o Millenium to tylko taki wierzchołek góry lodowej wiedzy.)
- Adekwatność kapitałowa: dla zaawansowanych osób informacje o adekwatności kapitałowej
- Wyniki finansowe i sprawozdanie roczne
- Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy
Czy warto kupić akcje banku Millenium? Strona relacji inwestorski
Warto zatrzymać się na dłuższą chwilę przy prezentacji wyników za 4 kwartał, link poniżej:
Dodatkowe ciekawe linki:
Czy warto kupić akcje banku Millenium? Podsumowanie
W ramach podsumowania zerknijcie na zachowanie się kursu ING, Millenium i Handlowego w okresie 10 lat:
Przykładowo ING ma ledwo 1,3 miliarda kredytów w FX co jest nieco ponad 1,5% wartości portfela kredytów detalicznych i korporacyjnych, który razem wynosi ponad 78 miliardów. A w przypadku banku millenium jest to ponad 18 miliardów, co daje nam wynik na portfelu kredytów brutto (cały portfel kredytów) ponad 37,7% (portfel kredytowy wynosi ponad 48 miliardów). Poniżej przedstawiam Wam grafikę z ING. A millenium był już w powyższych akapitach.
Źródło: Skonsolidowane sprawozdanie zarządu ING za rok 2016
Patrząc na porównanie 10 lat wstecz, można śmiało powiedzieć, że jeden z kursów zachowywał się słabiej właśnie przez portfel FX. Jednakże warto przyjrzeć się krótszemu okresowi, np. 5 letniemu. Popatrzcie na grafikę poniżej:
Tutaj pozwolę sobie zacytować jedną z wypowiedzi czytelnika Maćka:
na złe czasy bank handlowy choć gorszy wynikowo wydaję się bardziej tradycyjny i odporny na zawirowania światowe i pewnie dlatego ma zgody KNF na wypłaty dywidendy.
Sami możecie zauważyć jaki mieliśmy dołek na Millenium a jaki na Handlowym po kryzysie z 2008 roku. Czyli jest to kolejna lekcja dla nas: inwestorów. Warto znać biznes a w szczególności ryzyka z nim związane. Dodatkowo warto patrzeć na różne zakresy dat w naszych wykresach. Bo to co mogłoby się wydawać oczywiste biorąc pod uwagę wykres 10 letni, na wykresie 5 letnim już nie jest.
Patrząc na kurs banku Millenium, Handlowego (przypominam, że handlowy nie ma kredytów w FX) i ING można fajnie zobaczyć jak bankowi ciążą kredyty w obcych walutach w dłuższym okresie. Okres 5 letni pokazuje nam już inny obraz (ale też zauważcie jak Millenium dostało w okresie gdy były obawy o przewalutowanie kredytów walutowych). Co o tym sądzicie?
Macie jakieś dodatkowe uwagi w zakresie pytania „czy warto kupić akcje banku Millenium”? Spostrzeżenia po tym co powyżej Wam przygotowaliśmy? Oraz po zapoznaniu się z dodatkowymi linkami które Wam wrzuciliśmy? A może sami macie produkty tej firmy? Coś ciekawego Wam się nasuwa do napisania w komentarzu?
Oczywiście gorąco Was zachęcamy do komentowania pod tym wpisem teraz ale i w przyszłości jeżeli coś ciekawego Wam się nasunie. Z czasem pod tym wpisem zbuduje się fajna baza komentarzy, Waszych opinii i spostrzeżeń. Na tej podstawie będzie można zapewne wyciągnąć wartościowe wnioski na przyszłość.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS