
Techniki fałszowania sprawozdań finansowych
Ostatnio wziąłem udział w odpłatnym szkoleniu na temat kreatywnej księgowości w firmach. Autor opisał techniki fałszowania sprawozdań finansowych. Poniżej parę przemyśleń czy warto iść na to szkolenie.
Techniki fałszowania sprawozdań finansowych: dlaczego wziąłem udział?
Parę miesięcy temu byłem na szkoleniu dofinansowywanym z UE na temat metod wyceny firmy. Koszt całodniowego szkolenia z cateringiem był śmieszny. Po dofinansowaniu z UE było to trochę powyżej stu złotych. Oczywiście mam sporą wiedzę na temat metod wyceny ale uznałem, że zawsze mogę się dowiedzieć czegoś ciekawego a koszt był relatywnie mały.
Ponadto szkolenie miał poprowadzić Pan Jacek Welc. To co zwróciło moją uwagę to doświadczenie Pana Jacka po stronie klienta jakimi są firmy potrzebujące usług doradczych przy wchodzeniu na giełdę, przejęciach czy generalnie sprzedaży do innego właściciela.
Ja mam doświadczenie z analizowania spółek giełdowych po stronie „buy side” (o charakterze pracy po buy side i sell side kiedyś pisałem tutaj ) i uznałem, że wartościowa może być wiedza przekazana przez osobę, która może opowiedzieć jak to wygląda z punktu widzenia projektów przeprowadzonych dla spółek.
Oczywiście nie zawiodłem się bo było „parę smaczków” dotyczących polskiego podwórka giełdowego. Niemniej jednak samo szkolenie dotyczyło tylko metod wyceny, które, tak jak pisałem znam dosyć dobrze, a pojawiające się komentarze na temat „kreatywnej księgowości” były niejako przy okazji. Wtedy też pojawił się pomysł, że być może Pan Jacek kiedyś zorganizuje szkolenie dotyczące tylko i wyłącznie „kreatywnej księgowości”.
Dlatego też kiedy pojawiło się takie szkolenie postanowiłem wziąć w nim udział.
Techniki fałszowania sprawozdań finansowych: szkolenia, czy warto?
W Polsce nie mamy wyrobionego nawyku uczestniczenia w szkoleniach. Wynika to albo z faktu, że większość szkoleń ma po prostu bardzo niską jakość i klienci nabijani są w butelkę i nie uzyskują wartościowej wiedzy albo niestety jest to pokłosie środków z UE. Po prostu wiele firm organizowało „pseudo szkolenia” tylko po to aby zgarnąć dofinansowanie z UE.
Myślę, że po wyczerpaniu środków z UE na dofinansowanie szkoleń, na rynku zaczną przebijać się naprawdę wartościowe szkolenia. Również na zasadzie poleceń przez byłych uczestników.
Takim właśnie szkoleniem jest szkolenie organizowane przez Pana Jacka Welca. Jest to szkolenie naprawdę bardzo wartościowe. I jest to szkolenie komplementarne do moich szkoleń z inwestowania. Tak jak pisałem ukazuje ono wiele ciekawych spostrzeżeń od strony osoby, która była po drugiej stronie „rynku”. Ponadto, podobnie jak moje szkolenie: cała jego wartość tkwi w wiedzy, doświadczeniu i zaangażowaniu prowadzącego szkolenie.
Po prostu o wielu rzeczach o których dowiedziałem się podczas szkolenia nie dowiedziałbym się przekopując internet czy czytając książki. Nie wspominając już o dziesiątkach a może i setkach godzin, które musiałbym poświęcić na zdobycie tej wiedzy. A i tak pewnie nie uzyskałbym takiego efektu jak udział w takim jednodniowym szkoleniu.
Dlatego też polecam to szkolenie: inwestorom giełdowy, ale nie tylko, również osobom związanym zawodowo z rynkiem kapitałowym.
Techniki fałszowania sprawozdań finansowych: uzupełnienie wiedzy
Uwaga: jeżeli ktoś chciałby wziąć udział w szkoleniu Pana Jacka Welca potrzebuje podstawowej wiedzy na temat sprawozdań finansowych i metod wyceny. Taką wiedzę można np. znaleźć w moich darmowych ebookach:
- PDF: „Michał Stopka Inwestor Profesjonalny Sprawozdania Finansowe i Analiza Finansowa 2012″
- PDF: „Michał Stopka Inwestor Profesjonalny Metody wyceny 2012″
Dostęp do tych ebooków (i innych użytecznych rzeczy) można uzyskać zapisując się na newsletter po prawej stronie bloga.
Jeszcze jedna rzecz: być może za jakiś czas Pan Jacek wyda książkę na temat kreatywnej księgowości. Z wymiany myśli podczas szkolenia okazało się, że taka publikacja byłaby nie tylko użyteczna dla inwestorów giełdowych ale przede wszystkim dla polskiej gospodarki. Miałaby na przykład ogromny wpływ na podniesienie sprawności i szybkości rozstrzygania spraw gospodarczych w polskich sądach. Taka wiedza bardzo przydałaby się sędziom, prokuratorom i adwokatom. Myślę, że tej wiedzy bardzo brakuje i taka publikacja zrobiłaby bardzo wiele dobrego dla naszego kraju, dla naszej gospodarki. Jeżeli ktoś z czytelników bloga będzie na szkoleniu proszę namawiać do tego Pana Jacka.
Tak więc, Panie Jacku, gorąco zachęcam do takiej publikacji: szczególnie w języku polskim (również?). :-)
Z informacji otrzymanych od Pani Marty, jeżeli ktoś byłby zainteresowany udziałem, najbliższe szkolenie odbędzie się 17 grudnia. Więcej informacji poniżej:
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS