Co ty możesz zrobić aby w Polsce było lepiej?
Dwa tygodnie temu przedstawiłem ambitne plany dotyczące rozwoju mojego serwisu: Jak inwestować, gospodarka i finanse osobiste: plan 100 tys. UU miesięcznie w 2015 r. Zaraz potem rozchorowała się moja córeczka i w efekcie ostatnie dwa tygodnie jestem z nią w szpitalu. Na szczęście już jest lepiej ale niestety zostałem wyłączony z mojej aktywności blogowej i realizacji planów, które miałem do zrobienia w styczniu. W dzisiejszym artykule odpowiem na pytanie: co ty możesz zrobić aby w Polsce było lepiej. Z uwagi na fakt, że zadawaliście mi sporo pytań tego typu w komentarzach.
To zresztą pokazuje też jak się mają plany do ich realizacji ale co najważniejsze, w takich momentach człowiek uczy się na nowo co tak naprawdę jest ważne w życiu, uświadamia sobie, że problemy, trudy życia codziennego są niczym, jeżeli zderzymy je z martwieniem się o najbliższych.
Przy okazji, od paru dni próbowałem też pracować nad obiecanym artykułem/raportem na temat sytuacji w polskim górnictwie ale niestety nie jest to łatwe, jak się nie śpi w nocy. Ostatecznie uznałem, że nie ma co robić tego na siłę, szczególnie, że temat okazał się skomplikowany.
Dodatkowo zaangażowało się w niego paru czytelników mojego bloga wskazując mi kilka ciekawych aspektów tego zagadnienia, które wymagają czasu aby je dokładniej zbadać. Między innymi koresponduję mailowo z górnikiem, który pracuje w Kompanii Węglowej. Jego spojrzenie na obecną sytuację KW też jest dla mnie bardzo pomocne i sporo wnosi do tego jak będzie wyglądał raport.
Co ty możesz zrobić aby w Polsce było lepiej: raport o górnictwie
Temat jest bardzo ważny dla przyszłości Polski dlatego uznałem, że oprócz zwykłego artykułu na blogu, będzie on dodatkowo dostępny w formacie PDF. Będzie go można pobrać w PDF, jak pozostałe ebooki, czyli po zapisaniu się na newsletter.
Ponadto mam prośbę, aby w komentarzach poniżej wrzucać linki, które mogą być dla mnie pomocne w przygotowaniu powyższego raportu.
Parę takich linków wrzuciliście już na Facebooku, ale być może ktoś ma jeszcze coś ciekawego do dodania. Oczywiście linki jak to linki i informacje w mediach, są różnej jakości. Część tych artykułów, delikatnie mówiąc, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i są bardzo stronnicze, niemniej jednak zawsze warto wysłuchać opinii drugiej strony a następnie skonfrontować to z konkretnymi danymi.
W związku z powyższym, dzisiaj postanowiłem podzielić się z Wami spostrzeżeniami, którymi miałem zamiar podzielić się z Wami w kolejnych tygodniach.
Przygotowanie tego artykułu zajęło mi znacznie mniej czasu w porównaniu do czasu, który potrzebuję na przygotowanie powyższego raportu.
W ostatnich tygodniach, wrzucając na Facebooka: Michał Stopka Inwestor Profesjonalny moje artykuły i inne ciekawe rzeczy dotyczące gospodarki czy szerzej Polski, często pojawiały się pytania co w takim razie robić? Przecież nikt z nas nie może nic zmienić. Nasi znajomi, nieraz rodzina wyjechała już za granicę i co niby na to można poradzić?
Szczególnie po tego rodzaju rzeczach, o których pisałem na przykład tutaj: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS pojawiały się komentarze, że nic już nie da się zrobić i może jedynym wyjściem jest spakować walizki i również wyjechać z Polski?
Co ty możesz zrobić aby w Polsce było lepiej: moja odpowiedź
Na obecną sytuację w Polsce składa się bardzo wiele elementów:
- Oczywiście mamy historię jaką mamy. Dwieście lat zaborów, zaszłości, których nie da się zmienić w rok czy dwa. Mamy klasę polityczną jaką mamy itd.
- Ale ponadto mamy też bardzo wiele drobnych rzeczy, rzeczy które często są niby nie znaczące, ale zebrane wszystkie razem powodują, że w Polsce jest jak jest.
To wszystko razem zebrane powoduje, że na przykład w Polsce PKB na osobę jest jakie jest a to z kolei warunkuje poziom wynagrodzeń co bardzo ładnie widać na wykresie poniżej:
Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl
(więcej na temat powyższego wykresu można przeczytać tutaj)
Ktoś kiedyś na Facebooku napisał, że jedyne co może zrobić to brać udział w wyborach. Tak to prawda, to prawdziwy moment, kiedy mamy jakiś realny wpływ na punkt pierwszy powyżej.
Ale to nie jest jedyne na co mamy wpływ. Tak naprawdę mamy wpływ na coś znacznie bardziej poważnego, znacznie bardziej silnego. Na te drobne rzeczy. Rzeczy które sami robimy czy też rzeczy które dzieją się dookoła nas.
To właśnie te drobne rzeczy składają się na Polskę, na to w jakim kraju żyjemy, w jakim będziemy żyli i jaki kraj stworzymy dla naszych dzieci…
To właśnie te drobne rzeczy mogą sprawić, że w Polsce bardzo wiele się zmieni.
Co ty możesz zrobić aby w Polsce było lepiej: czego potrzebuje Polska?
Jeden z czytelników napisał coś takiego na Facebooku:
„Nie ma w Polsce koncepcji na to aby nam/mi się chciało. Mój brat od kilku dobrych lat jest w UK i nie ma zamiaru wracać tylko dlatego, że tam żyje normalnie i w miarę spokojnie. W Polsce tak nie jest i pewnie długo nie będzie.”
Co ty możesz zrobić aby w Polsce było lepiej: główne cele na przyszłość
A na to masz już wpływ. Masz wpływ na to czy coś Tobie się chce czy nie. Mało tego masz też wpływ na innych, czy im się chce czy nie.
Wiem o czym piszę, bo sam zaobserwowałem to pracując jeszcze w ING OFE. Zespół był zgrany i każdemu chciało się walczyć o performence dla przyszłych emerytów, pracując nieraz po kilkanaście godzin dziennie. Po prostu nam się chciało. A jakieś dodatkowe wynagrodzenie za dobre wyniki pojawiało się przy okazji. Po prostu wszystkim chciało się pracować, bo była taka atmosfera, ludzie się nakręcali nawzajem.
A czy ja teraz (jest pierwsza w nocy) muszę siedzieć i pisać ten artykuł? Przecież mógłbym iść spać bo ostatniej nocy niewiele spałem… Nie nie muszę nad nim siedzieć, ale go piszę bo tak chcę, bo chce mi się pisać dla Ciebie! Bo wierzę, że to ma sens, mało tego wiem, że to ma sens. Wiem, że mam wpływ na to co dzieje się w Polsce, pisałem o tym kiedyś tutaj: 2 lata od rezygnacji z pracy w ING OFE. Przemyślenia blogera, inwestora i przedsiębiorcy
Jak powróciłem do pisania bloga dwa lata temu, jeden artykuł czytało dwieście, trzysta osób. Teraz jeden artykuł czyta nawet parę tysięcy osób. Oczywiście każdy ma inne dary, inne talenty. Ja mam taki a Ty masz pewnie inne. Ale na pewno masz. Masz wpływ właśnie na te drobne, z pozoru nieistotne rzeczy, które razem wzięte mogą bardzo zmienić nasz kraj. Szczególnie, jeżeli tak będzie robiło coraz więcej osób w Polsce.
Jesteś blogerem? Dziennikarzem? Politykiem? W dobie internetu wszystko jest możliwe. Masz wpływ na tysiące ludzi, którzy Cię czytają. A może w przyszłości będziesz miał wpływ na setki tysięcy lub nawet miliony?
Co ty możesz zrobić aby w Polsce było lepiej: każdy może pomóc
Niezależnie kim jesteś, na pewno masz wpływ na poniższe rzeczy, to są bardzo ważne rzeczy:
- Na siebie, co robisz, co sobą reprezentujesz, czy się rozwijasz, edukujesz itd.
- Jeżeli jesteś pracownikiem, masz wpływ na to jak wykonujesz swoje zadania, ile zarabiasz itd.
- Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, masz wpływ na to jak rozwija się Twój biznes, jeżeli zatrudniasz pracowników, jak oni się rozwijają, jak będą się rozwijali dzięki Twoim strategicznym działaniom biznesowym.
- Jeżeli masz dzieci, masz wpływ na ich wychowanie.
- Jeżeli masz rodziców, masz również wpływ na nich, co mówią, jak myślą i co robią
- Masz wpływ na Twoją wiedzę ekonomiczną i o gospodarce, możesz na przykład promować wiedzę z mojego bloga, jak chociażby tą zawartą w ostatnim ebooku: Ebook giełda, gospodarka i finanse publiczne: spostrzeżenia ponadczasowe 2007-2015, możesz też promować inne ciekawe blogi, media internetowe
- Itd. ; wiele innych rzeczy zależy już tylko od Twojej indywidualnej sytuacji, kim jesteś, skąd pochodzisz i… CO Z TYM ZROBISZ. CZY BĘDZIE CI SIĘ CHCIAŁO?
Ktoś może powiedzieć, że tak naprawdę może zrobić niewiele. W takiej sytuacji warto przytoczyć jeden z moich ulubionych cytatów:
„To, że możemy zrobić niewiele nie znaczy, że możemy nic nie robić” autor nieznany
Co ty możesz zrobić aby w Polsce było lepiej?
I na zakończenie, co ja jeszcze mogę zrobić? Mogę opisać moje przemyślenia i doświadczenia z NFZ i państwową opieką zdrowotną.
W ciągu ostatnich kilku lat miałem dwa razy styczność z NFZ bo najpierw moja żona rodziła a ostatnio moja córeczka jest leczona w szpitalu. I za każdym razem muszę wystawić NFZ piątkę z plusem.
- Przy porodzie metodą naturalną okazało się, że trzeba zrobić szybko cesarskie cięcie bo coś szło nie tak. Zabieg był bardzo poważny, ale lekarze byli naprawdę bardzo profesjonalni i wszystko zakończyło się dobrze.
- Podobnie było ostatnio z moją córeczką. Super lekarze, profesjonalni, bardzo mili i uśmiechnięci. Podobnie pielęgniarki i cała obsługa szpitala. Szacunek tutaj za to, że zostali w Polsce, że nie wyjechali za granicę, chociaż pewnie mogliby tam więcej zarabiać.
Okazało się nawet, że Pani Małgorzata, która prowadzi leczenie mojej córeczki, jakiś czas temu dostała nagrodę Tuska (żona znalazła ostatnio w internecie), nawet już nie pamiętam za co, ale prowadzi jakieś ważne badania w swojej dziedzinie.
A co najlepsze, parę dni temu okazało się, że na sali obok spotkaliśmy… lekarza, który przyjmował poród mojej żony. Niedawno urodziły mu się bliźniaki: dwie dziewczynki i niestety mają zapalenie płuc. Złapały je najprawdopodobniej od dwóch starszych sióstr, które chodzą do przedszkola. To tak w kwestii demografii o której wiele piszę na blogu czy na Facebooku: czwórka dzieciaków… Swoją drogą: pięć kobiet w domu i jeden facet. Niezła mieszanka :-)
Co ty możesz zrobić aby w Polsce było lepiej: podsumowanie
Oczywiście to są tylko moje spostrzeżenia i mój osobisty kontakt z NFZ.
Nie wiem, może akurat tak się zdarzyło, że jestem zadowolony z opieki NFZ. Może to kwestia dużego miasta jakim jest Warszawa. Trudno mi powiedzieć, bo nieraz słyszy się w mediach różne historie.
A może właśnie w mediach słyszy się negatywne opinie o publicznej służbie zdrowia bo przecież nikt by nie chciał słuchać pozytywnych opinii o służbie zdrowia jak w moim przypadku. Nie byłoby oglądalności takich newsów i przychodów z reklam. Kiedyś szczegółowo na temat tego dlaczego kontent w mediach jest jaki jest pisałem tutaj: Analiza sektora media: rynek reklamy
Masz wpływ na te drobne rzeczy, które razem wzięte sprawiają, że w Polsce może się bardzo wiele zmienić. To właśnie te drobne rzeczy mogą sprawić, że ileś osób nie wyjedzie z Polski a może nawet część tych, które wyjechały wróci do nas za jakiś czas… A czy już wiesz, co ty możesz zrobić aby w Polsce było lepiej? Ja tak i realizuje to z każdym dniem.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS