Co dalej z gospodarką zależy w dużym stopniu od polityków
W tym roku było sporo o polityce bo rok 2015 był rokiem wyborczym. Pisałem na te tematy ponieważ politycy mogą mieć bardzo duży pozytywny lub negatywny wpływ na gospodarkę i giełdę a co za tym idzie na Nasze rozważania w tym zakresie. Ten artykuł to już ostatni w tym temacie: co dalej z gospodarką. Bo być może niektórzy z Was już się o tym wystarczająco naczytali :)
Poniżej piszę o:
- Co dalej z gospodarką: przegląd danych
- Co dalej z gospodarką: politycy czytają mojego bloga
- Co dalej z gospodarką: podwoić PKB
- Co dalej z gospodarką: wszystko rozegra się w ministerstwach
- Co dalej z gospodarką: warto śledzić profil na Facebooku
- Co dalej z gospodarką: minister rozwoju Mateusz Morawiecki
Co dalej z gospodarką: przegląd danych
Od polityków sporo zależy jak w kolejnych kwartałach będzie wyglądał poniższe wykres z kwartalną dynamiką PKB, produkcją przemysłową czy sprzedażą detaliczną. Już niedługo poznamy szczegółowe rozbicie danych za trzeci kwartał, bo na razie mamy tylko szacunek dynamiki PKB za trzeci kwartał 2015 roku w wysokości 3,4% r/r:
Co dalej z gospodarką: politycy czytają mojego bloga
Jakiś czas temu pisałem, że premier Piechociński (były już premier) czyta moją stronę: Premier Piechociński czyta moją stronę, poniżej krótkie przypomnienie:
Właśnie zalogowałem się do panelu administratora na profilu mojego Fanpage na Fecebooku: Michał Stopka Inwestor Profesjonalny, patrzę, a tu… okazuje się, że Premier rządu, minister gospodarki, Janusz Piechociński udostępnił jeden z moich artykułów z mojego bloga:
Po wejściu w powyższy link, okazało się, że jest to jeden z najważniejszych wpisów na mojej stronie:
Jest to jedno z największych moich odkryć, czyli cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce. Dzięki temu odkryciu postawiłem też tezę, że wynagrodzenia wzrosną w Polsce o plus 30% do 2018 roku
Z kolei dzisiaj, pod ostatnim wpisem Expose i Klub Giełdowy: Nasze spotkanie/szkolenie w Warszawie już w sobotę! :) pojawił się taki oto komentarz:
Przeczytajcie sobie ten wywiad (krótkie omówienie wywiadu z Mateuszem Morawiecki jest w drugiej części tego artykułu) i sami uznajcie o czym przez ostatnie lata pisałem na mojej stronie w tym temacie.
Mało tego parę dni temu jeden z czytelników przesłał mi w mailu ten link z wywiadu z nowym ministrem finansów Pawłem Szałamachą. Pogrubił ten fragment z ostatniego zdania „(…) Warunkiem koniecznym jest co najmniej podwojenie polskiego PKB (…)”. Zobaczcie sami :)
Zwróćcie uwagę, że normalnie jak słyszycie różnych ekonomistów mówiących o gospodarce, oni nie posługują się takim określeniem. Mówią raczej o rozwoju gospodarczym czy coś w tym stylu.
Hasło „Podwojenia PKB” ja wymyśliłem bo nie ma czegoś takiego w teorii ekonomii. Było to w tym wpisie: Jak podwoić wynagrodzenia i rozwiązać wszystkie problemy Polski? Podwoić PKB! Kluczem… Twoje finanse osobiste!
Co dalej z gospodarką: podwoić PKB
Wymyśliłem go aby obrazowo pokazać każdemu, nawet osobie w ogóle nie związanej z finansami, jak łatwo można rozwiązać wiele problemów w Polsce. Właśnie chodzi o to aby każdy, nawet przeciętny Kowalski, mógł zrozumieć jak ważna jest gospodarka. A hasło „trzeba podwoić PKB” idealnie się do tego nadaje! W powyższym wpisie pisałem między innymi tak:
Jakby nie było, może tak jest, że politycy śledzą mojego bloga a może nie. W sumie nie ma to znaczenia. Nie ma znaczenia czy ktoś czyta mnie bezpośrednio czy też ktoś z Was przekazuje moje spostrzeżenia dalej w odpowiednie miejsce. Liczy się tylko to co właśnie Razem tworzymy w Polsce i w którą stronę dokładnie to pójdzie jeżeli chodzi o gospodarkę bo to ma ogromne znaczenie.
Co dalej z gospodarką: wszystko rozegra się w ministerstwach
Tak jak pisałem po expose: Expose i Klub Giełdowy: Nasze spotkanie/szkolenie w Warszawie już w sobotę! :) z jednej strony w expose przewijały się tezy z mojego bloga czyli „PKB, PKB i jeszcze raz PKB” ale z drugiej strony pisałem też, że widać po tym przemówieniu że było wiele ogólników. I tak naprawdę PiS jeszcze nie wie jak dokładnie coś zrobić a decyzje będą podejmowane przez poszczególnych ministrów.
Dlatego tak ważne są też moje tezy z tego wpisu: Nowy rząd PiSu: będą mieli wszystko w dupie? oraz udział w debacie publicznej dziennikarzy, blogerów. analityków, ekonomistów i… Was samych. Bo tylko dzięki temu będzie dużo merytorycznej i sensownej debaty w tym zakresie. Co przełoży się na wprowadzenie sensownych i dobrych rozwiązań. Bo tak jak pisałem kiedyś polityka gospodarcza może się zmieniać na lepsze ale i na gorsze.
Stąd też jest to jedna z przyczyn mojej inicjatywy o której piszę od jakiegoś czasu tutaj: Spotkania/szkolenia: Warszawa, Poznań + Wrocław, Katowice + Kraków. Po ostatnim spotkaniu w Warszawie widać już, że coś ciekawego z tego się rozwinie.
W ten sposób chcę dać początek nowej inicjatywie. Inicjatywie która będzie mogła mieć szerszy wpływ niż tylko moja strona. Wpływ na to co dzieje się w Polsce pod względem gospodarczym i giełdowym.
Na przykład możemy razem, jako inwestorzy indywidualni, jeździć na Walne Zgromadzenia Inwestorów. Wartościowych rzeczy, które możemy razem zrobić jest wiele.
Co dalej z gospodarką: profil FB ministra finansów Pawła Szałamachy
Profil jest tutaj na Facebooku. Na podstawie wypowiedzi nowego ministra można dowiedzieć się interesujących rzeczy. Na przykład ostatnio na Fanpage udostępniłem ten wpis. Przeczytajcie sami całość (wystarczy poniżej kliknąć „zobacz więcej”):
I CO WY NA TO??? minister finansów: Paweł Szałamacha, jakby czytał mojego bloga ;-)
Posted by Michał Stopka: Inwestor Profesjonalny on 19 listopada 2015
Co dalej z gospodarką: minster rozwoju Mateusz Morawiecki
Poniżej kilka cytatów z dzisiejszego artykułu w rzeczpospolitej: Morawiecki: Ekonomia ma służyć obywatelom. Szczególnie ten artykuł daje dosyć dobre wyobrażenie jak ma wyglądać polityka gospodarcza rządu:
Wyższe inwestycje, inwestycje w coraz bardziej zaawansowane procesy i technologie wzmocnią polski eksport i nowoczesny przemysł. To sprawi, że będziemy się przesuwać w górę wartości dodanej w różnych branżach. Wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników wykwalifikowanych, więcej zarabiających. Marże na poszczególnych produktach i usługach wytwarzanych w Polsce będą wyższe. To przełoży się na wyższe zyski przedsiębiorstw, które stać będzie na płacenie wyższych wynagrodzeń pracownikom. Do takiego modelu będziemy dążyli. Ten model gospodarczy powinien łączyć zarówno potrzeby krajowego, wciąż bardzo skromnego kapitału, ambicje polskich firm, jak i oczekiwania polskich pracowników.
Kluczowe jest dla mnie budowanie horyzontalnych mechanizmów koordynacji polityki gospodarczej. To jedna z głównych bolączek tzw. Polski resortowej. Obserwowałem to również wcześniej, a teraz widzę to gołym okiem już po kilku dniach swojego urzędowania. To znacząca przeszkoda w realizacji polityk strategicznych państwa. Szukając paliwa na kolejną dekadę, powinniśmy zdecydowanie usprawnić instytucje. To też dobra wiadomość, bo tu może się kryć rezerwa poprawy konkurencyjności naszej gospodarki. To nas na pewno odróżnia od dojrzałych gospodarek zachodnich. Polskie instytucje są mniej „cyfrowe”, bardziej zbiurokratyzowane, mniej sprzyjają biznesowi i są mniej pro obywatelskie.
Stawiam sobie zatem zadanie, żeby we współpracy z innymi ministerstwami gospodarczymi wypracowywać mechanizmy, które będą służyły obywatelom i firmom. Usprawnianie procesu legislacyjnego, unowocześnianie instytucji czy koordynacja polityk to bardzo ważne zadania dla sprawnej i efektywnej realizacji celów strategicznych
Myślę, że stworzenie zasad poziomej współpracy i stworzenie mechanizmów procesowych, raczej niż resortowych, to mniej więcej taka perspektywa. Ale pierwsze efekty usprawnienia chciałbym zobaczyć po kilku miesiącach.
Bilion na inwestycje. Sama pani premier w czasie expose powiedziała, że to jest symbol.
Tak, to jest symbol. Symbol tego, że poprzez różne mechanizmy gospodarcze, rozwojowe, finansowe i fiskalne, chcielibyśmy stymulować inwestycje. Program ten dotyczy najbliższych siedmiu–ośmiu lat, czyli nowej perspektywy finansowej. Warto pamiętać, że rocznie już dziś wydajemy ok. 340 mld zł na inwestycje. Uśredniając kilka ostatnich lat, z tej kwoty tylko 60 proc. to środki prywatne, 10 proc. zagraniczne, 10 proc. unijne i 20 proc. publiczne. Chcielibyśmy wzmacniać inwestycje prywatne, angażując też środki publiczne na najbardziej potrzebne krajowi inwestycje.
Jak najbardziej chcielibyśmy też pozyskiwać inwestycje zagraniczne.
Ważne jest jednak, aby były to inwestycje, które są maksymalnie zaawansowane z punktu widzenia technologicznego. Takie, które są rozsadnikiem nowych technologii, które są innowacyjne, tworzą sieć kooperantów, kreują współpracę z uczelniami i które spowodują, że w globalnym łańcuchu wartości dodanej będziemy przesuwać się coraz wyżej.
Moja odpowiedź będzie mniej poprawna politycznie. Innowacyjność niejedno ma imię. To, co kojarzy się często z innowacyjnością, niekoniecznie jest udaną komercyjnie innowacyjnością. Polskie firmy odnoszą dlatego zauważalne teraz sukcesy eksportowe i produkcyjne, ponieważ bardzo umiejętnie korzystają nie tylko z innowacji produktowych, ale przede wszystkim z innowacji procesowych i z imitacji, co na pierwszy rzut jest czymś odwrotnym niż innowacje. A tak do końca nie jest, ponieważ imitacja połączona ze zdolnością do adaptowania zaawansowanych procesów jest właśnie tym, czego biznes potrzebuje. Gospodarkę realną obserwowałem z bardzo bliska. Rzadko jest tak, że się udaje znaleźć biznesowego Świętego Graala.
Szukając „polskiej Nokii” za mało braliśmy pod uwagę, że iPhone, który z Nokią wygrał, to integrator kilku „wynalazków”, które znane były już wcześniej. Plus znakomite proces i marketing. I w tym zakresie trzeba polskie firmy wspierać. Wierzę też w wartość innowacji, w kreatywność i innowacyjność. Aby je rozwinąć, powinniśmy doprowadzić do bliższej współpracy między nauką i biznesem. Nauką, czyli nie tylko uczelniami, ale też instytutami badawczymi, NCBiR, laboratoriami, które pobudowaliśmy w ostatnich latach. W kolejnych kilku latach powinniśmy ogromny nacisk położyć na komercjalizację tych innowacji, które już mamy, i tych które do nas przychodzą. Komercjalizacja jest trudna, ale we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwem Skarbu, Ministerstwem Cyfryzacji i innymi jednostkami chcemy ją wspierać.
I co wy na to? co o tym myślicie?
Uwaga: Przypominam że tylko do 27 listopada, czyli piątku, możecie skorzystać z tej promocji: Ror 4% z premią 100 zł + dostęp do szkoleń (online) z inwestowania ( termin zakończenia promocji został przesunięty z poniedziałku 23 na piątek 27 listopada).
Z powyższej promocji możecie również skorzystać w ramach bezpłatnego udziału w Naszych szkoleniach: Spotkania/szkolenia: Warszawa, Poznań + Wrocław, Katowice + Kraków
Skorzystanie z mojego linku afiliacyjnego nic Was nie kosztuje a dzięki temu mogę rozwijać mój serwis. Tworzyć dla Was wartościowe treści oraz promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie. Właśnie między innymi dzięki temu mogę rozwijać inicjatywę jak Nasze spotkania które właśnie mają miejsce w Polsce.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS