
Umacnianie się złotówki
Umacnianie się złotówki według Ekonomisty BRE Banku, Radosława Cholewskiego może mieć kilka przyczyn. Podaje przykłady z praktyki, które zaprzeczają typowym twierdzeniom. Powszechnie sądzi się, że wyższe stopy procentowe oraz szybki wzrost gospodarczy, powodują umocnienie się złotego. Ale czy ta reguła sprawdza się zawsze?
Umacnianie się złotówki- podstawy
Ostatnio dużo słyszy się na temat umacniającej się złotówki i wpływu tego czynnika między innymi na wyniki eksporterów notowanych na giełdzie. Kurs walutowy to jedna ze składowych opisywanego jakiś czas temu otoczenia ekonomicznego, które jest z kolei składową analizy makrootoczenia. Poniżej kilka cytatów z artykułu, który ukazał się 11 lipca 2008 na str. 15.
Umacnianie się złotówki- dwa zagadnienia mocnej złotówki
„Aprecjacja złotego – czy większość ma rację?”, autorem jest Radosław Cholewski, ekonomista BRE Banku.
- Dysparytet stóp procentowych, czyli coraz wyższe stopy procentowe, które przez wiele osób uważane są za przyczynę umacniania się złotówki. Jednak według słów autora: „Wzrost stóp nie musi mieć jednak trwałego i jednoznacznego wpływu na kurs (np. teoria niezabezpieczonego parytetu stóp procentowych podpowiada, że waluta wyżej oprocentowana powinna osłabiać się względem waluty niżej oprocentowanej). Przekonała się o tym na początku marca Islandia, gdzie mimo stopy referencyjnej banku centralnego na poziomie 15 proc. zwiększona premia za ryzyko z powodu problemów z płynnością miejscowych banków przełożyła się na spadek kursu korony islandzkiej względem głównych walut nawet o 20 proc.”
- Drugim czynnikiem, który ma być przyczyną umacniania się złotówki jest szybki wzrost gospodarczy w Polsce, tutaj ponownie przytaczam słowa autora:
„Tę niespójność (dysparytet stóp procentowych-mój przypis) ratować ma drugi z wspomnianych argumentów: złoty będzie się umacniał, ponieważ nasza gospodarka szybko się rozwija. Ale wystarczy spojrzeć na dane z ostatniej dekady (patrz wykres), by przekonać się, że nie ma prostego związku między tempem wzrostu produktu krajowego brutto a aprecjacją złotego. Co więcej, okresy najsilniejszego umocnienia naszej waluty przypadały na momenty, gdy gospodarka ewidentnie spowalniała, czy nawet była blisko recesji”.
Do artykułu dołączony jest wykres, z którego można odczytać, że złotówka osłabiała się w latach 1998; 1999; 2000 oraz 2002 i 2003; pozostałe lata od 1998 roku to umacnianie się PLN, największe to rok 2001 i 2005, kiedy PKB wzrosło tylko odpowiednio 1,2% oraz 3,6% rok do roku. Poniżej przytaczam te dane, (na tyle, na ile mogę odczytać z wykresu), dotyczą one zmiany kursu złotego względem koszyka walut złożonego po połowie z EUR i USD oraz podany jest też wzrost PKB:Rok zmiana kursu PLN PKB
1998 – 6 % + 5,0 %
1999 -13 % + 4,5 %
2000 – 2 % + 4,3 %
2001 + 7 % + 1,2 %
2002 – 2 % + 1,4 %
2003 – 4 % + 3,9 %
2004 + 1 % + 5,3 %
2005 + 11 % + 3,6 %
2006 + 4 % + 6,2 %
2007 + 6 % + 6,5 %
Umacnianie się złotówki: komentarz autora
Po powyższym cytacie autor pisze dalej: „(…) Argument o wpływie wzrostu gospodarczego na kurs jest wątpliwy również z innych powodów. Teoria podpowiada, że w długim okresie nie tempo zwrotu gospodarczego w jednej z gospodarek kształtuje kurs, ale relacja wzrostu wydajności pracy do wzrostu cen i płac w obydwu gospodarkach, których kurs walut analizujemy. W Polsce, w porównaniu ze strefą euro czy USA, relacja ta w wieloletniej perspektywie kształtuje się korzystnie, uzasadniając długookresową aprecjację złotego. Pytaniem pozostaje, czy obecny poziom kursu nie „wyprzedził” tego trendu.”
Przewidywanie co wpływa na umacnianie się złotówki nie jest takie łatwe. W następnym artykule staram się zgłębić zagadnienia związane z kursem walutowym: Czynniki wpływające na kurs walutowy, czyli co decyduje o sile/słabości złotówki cz.1
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS