CFA poziom II
Już prawie rok temu w kwietniu i maju 2008 przygotowywałem się do I etapu CFA. I napisałem wtedy artykuł na temat tytułu CFA: Egzamin CFA (Chartered Financial Analyst)-informacje. Obecnie przygotowuję się CFA poziom II, egzamin jest w czerwcu 2009 (tutaj podaję kilka sugestii jak szybko przygotować się do etapu 1: Jak szybko przygotować się do egzaminu CFA (Level I)?).
CFA poziom II- podstawy
Tym razem postanowiłem rozłożyć przygotowania na dłuższy okres, zgodnie z zaleceniami Instytutu CFA. Po pierwsze drugi etap jest podobno trudniejszy. Po drugie chcę ten czas maksymalne wykorzystać. Bo drugi poziom CFA, w odróżnieniu od pierwszego, jest o wiele bardziej szczegółowy i koncentruje się w dużej mierze na praktycznych zagadnieniach.
Już tylko po przejrzeniu książek widać, że materiały przysłane przez instytut są praktyczne i pewnie wiele rzeczy przyda mi się w bieżącej pracy. Na przykład w jednej z książek podana jest przykładowa analiza firmy Enron, która w poprzedniej bessie stała się przykładem kreatywnej księgowości. Jak wskazują autorzy podręczników niepokojące sygnały można było wyczytać ze sprawozdań finansowych (różnice pomiędzy wielkościami publikowanymi w rachunku wyników oraz rachunku przepływów pieniężnych w ujęciu zarówno kwartalnym jak i rocznym).
CFA poziom II- etyka
Właśnie zakończyłem przerabianie materiałów dotyczących etyki (około 200 str.). Pierwsza sprawa, która mi się podoba w tytule CFA, to postawienie właśnie na etykę, bo to bardzo ważna sprawa. W materiałach jest wiele przykładów jak w praktyce stosować etykę.
Co ciekawe, właśnie w tym dziale za „etyczne” uważa się przygotowanie IPS czyli Investment Statement Policy. Jest to dokument przygotowywany dla klienta, gdzie uzgadnia się strategię działania dla klienta ze względu na oczekiwaną stopę zwrotu, akceptację ryzyka, wiek klienta oraz inne ograniczenia i cele związane z sytuacją finansową klienta.
Myślę, że IPS powinien być również podstawowym standardem w Polsce np. dla Doradców Finansowych. Dzięki temu wiele osób uniknęłoby niepotrzebnych strat, szczególnie jeżeli ktoś obiecuje, że przewidzi „dołki” i górki na giełdzie, co zazwyczaj ma opłakane skutki.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS