Wpływ nowej informacji na kurs
Ostatnio (25 października 2012 r.) udostępniłem na profilu mojego bloga: Michał Stopka Inwestor Profesjonalny link znaleziony w sieci dotyczący informacji o podwyżce VATu na bilety do kina w Polsce. Dzięki Przemkowi mogłem się wypowiedzieć, jak szybko można ocenić wpływ nowej informacji na kurs spółki, co ma swoje odzwierciedlenie w wynikach finansowych firmy sprzedającej bilety do kina w Polsce.
Jest to też przykład, dlaczego warto na bieżąco śledzić, co dzieje się na mojej stronie na Facebooku, bo staram się wrzucać tam różne ciekawe rzeczy znalezione w sieci…
Przy okazji pomyślałem, że jest to super przykład jak można szerzej podejść do próby określenia co może się stać z kursem jakiejkolwiek spółki giełdowej w związku z informacją na jej temat lub rynku na którym działa… Oczywiście poniższe spostrzeżenia można uogólnić na każdą inną spółkę. Jest to przykład jak w praktyce podchodzę do takiego zagadnienia. Szczególnie warto podkreślić, że inwestor giełdowy każdego dnia boryka się z takimi wyzwaniami. Teoria teorią, ale cały czas napływają jakieś informację dotyczące danej spółki i trzeba zdecydować co z tym „fantem” zrobić… Są trzy decyzje, które można podjąć: Kupić, sprzedać i … nic nie robić.
Wpływ nowej informacji na kurs: w poniższym artykule
- Warto mieć zrobioną listę „szans” i „ryzyk” dla danej spółki.
- W miarę upływu czasu część szans i ryzyk realizuje się, dochodzą nowe, co w konsekwencji oczywiście powoduje „przesuwanie się” kursu danej spółki giełdowej. Ruchy takie mogą być całkiem spore w jedną czy drugą stronę (wykres Cinema City poniżej).
- Oczywiście część powyższych czynników ma większe znaczenie a część mniejsze. Naszym zadaniem jest oszacowanie wpływu każdego czynnika na zyski danej spółki (a właściwie na składowe wyceny DCF czy mnożnikowej).
- Jak już mamy oszacowane nowe/potencjalne zyski możemy dokonać wyceny firmy, na przykład używając metody DCF czy mnożnikowej. Na temat metod wyceny zrobiłem Ebooka: Zakładka “Do pobrania” i pierwszy Ebook: Michał Stopka Inwestor Profesjonalny 2012 Metody wyceny.
- Dzięki wycenieniu spółki, przy pewnych poziomach cenowych możemy starać się określić, czy warto dokonać jakiegoś ruchu na danej spółce:
a) Warto zainwestować w spółkę, gdyż obecna cena jest zdecydowanie niższa niż wychodzi nam z naszej wyceny,
b) Warto sprzedać spółkę/nie inwestować w nią, gdyż nasza wycena jest zdecydowanie niższa niż obecny kurs giełdowy. - Oczywiście dokonując wyceny przyjmuje się różne założenia. I tutaj jest kluczowa nasza wiedza jak i doświadczenie jakie zrobić założenia. Jak to się mówi: „excel wszystko przyjmie”. Jednak skoro robimy sobie taką wycenę dla siebie, możemy podejść „uczciwie” do wyceny. Ja osobiście staram się zajmować pozycję tylko wtedy, gdy z mojej wyceny wychodzi mi różnica wobec obecnego kursu giełdowego o minimum +/- 30%. Wynika to z faktu, że zdaję sobie sprawę, że w mojej wycenie są różnego rodzaju założenia a po drugie mogłem czegoś nie zauważyć. Różnica w wysokości +/- 30% jest dla mnie „marginesem bezpieczeństwa”.
Wpływ nowej informacji na kurs: szanse i ryzyka
Akurat przyglądając się branży kinowej na naszej liście powinno się znaleźć ryzyko podwyżki VATu na bilety do kina z 8% na 23 %. Oczywiście ważne jest, abyśmy wiedzieli o takim ryzyku znacznie wcześniej, niż zaczną o tym trąbić nagłówki w gazetach. Po prostu trzeba zauważyć, że VAT na bilety do kina jest tylko 8%. W przeciwnym wypadku będziemy ciągle zaskakiwani nowymi informacjami i zanim postanowimy czy ta informacja jest ważna czy nie, kurs przesunie się w odpowiednią stronę i nic nie będziemy w stanie na tym ugrać. Ponadto podejmowanie decyzji, czy liczenie czegokolwiek pod presją czasu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Lepiej przemyśleć takie sprawy na spokojnie.
Oczywiście bardzo ważne jest tutaj spostrzeżenie, że część szans i ryzyk się realizuje, a część nie. Jesteśmy bombardowani różnymi informacjami i to my musimy ocenić czy rzeczywiście te szanse/ryzyka przełożą się na ruchy w prawdziwym świecie. Na przykład jednego dnia pojawia się informacja a drugiego dnia ktoś ją dementuje. O zdementowaniu informacji o podniesieniu VATu przez Ministerstwo Finansów pisałem na Facebooku. Trzeba pamiętać, że to my analizujemy informacje i to my musimy ocenić ich wpływ ale i również prawdopodobieństwo realizacji/braku realizacji danego czynnika.
Wpływ nowej informacji na kurs: dynamiczna zmiana kursu
Kurs spółki giełdowej w czasie potrafi się bardzo dynamicznie zmieniać, szczególnie w perspektywie kilku lat.
Poniżej wykres kursu giełdowego Cinema City od początku notowań w 2006 roku:
Jak widać biznes kinowy jak działał tak działa dalej a… kurs spółki potrafił się parę razy zmienić od kilkunastu złotych do prawie pięćdziesięciu…
Wpływ nowej informacji na kurs: znaczenie czynników
Oczywiście powyższa zmiana kursu wynika z różnych czynników. W krótszym terminie dużo zależy czy jest akurat hossa/bessa na całej giełdzie. W dłuższym terminie zmiany kursu zależą jednak od tego, jakie szanse/ryzyka są w danym momencie uwzględniane przez inwestorów w kursie giełdowym. Innymi słowy w jaką przyszłość dla spółki wierzą inwestorzy. A to z kolei przekłada się na oczekiwane zyski czy np. szerzej parametry wyceny DCF lub mnożnikowej.
Patrząc tylko na czynnik ryzyka podwyżki VATu z 8 % do 23 %, jeżeli taki czynnik rzeczywiście miałby miejsce, szybko można policzyć taki wpływ na wyniki branży kinowej w Posce. Przykład rozumowania poniżej, dane dobrałem tak, żeby się dobrze liczyło.
Wpływ nowej informacji na kurs: krótki termin
Założyłem, że w krótkim terminie branża nie będzie w stanie podnieść cen biletów ponieważ ostatnie dwa lata były słabe dla branży kinowej a dodatkowo konsument ma mniej pieniędzy przez spowolnienie. W efekcie cała podwyżka VATu (trzeba by odprowadzić dodatkowo 2,8 zł podatku przy założeniu, że cena biletu zostaje na poziomie 25 zł) musiałaby być sfinansowana przez branżę kinową (producenci filmów oraz operatorzy kin, można założyć, że dzielą się przychodami z biletów po połowie). W efekcie zyski właścicieli kin tylko z powodu podwyżki VATu byłyby niższe o ponad 50 mln zł.
Mając mniejsze zyski branży oraz sprzedaż biletów przez poszczególnych operatorów kin w Polsce można by w dalszej kolejności przeanalizować już wpływ mniejszych zysków na konkretne spółki giełdowe i dodatkowo policzyć o ile % spadną zyski poszczególnych spółek.
Wpływ nowej informacji na kurs: dłuższy termin
W dłuższym terminie (kilka lat) branża najprawdopodobniej będzie w stanie przerzucić większość wzrostu VATu na klientów, gdyż 80 % rynku kontroluje trzech operatorów (oligopol): Cinema City (GPW), Helios (GPW przez Agorę) oraz Multikino.
Oczywiście w konkretnej sytuacji spółki może być więcej niż jeden ważny czynnik wpływający na zmianę zysków w przyszłości.
Wpływ nowej informacji na kurs: wycena spółki
Po policzeniu nowych oczekiwanych zysków, naszym zadaniem jest, na podstawie metod wyceny, określenie wyceny danej spółki. Dopiero na tej podstawie można postawić diagnozę, co stanie się z kursem akcji danej spółki w przyszłości. Może być tak, że dany negatywny/pozytywny czynnik jest już uwzględniony w bieżącej wycenie spółki. Dlatego niekoniecznie zła/dobra informacja musi spowodować jakiś specjalny ruch na kursie spółki. W większości przypadków jednak nowe informacje mocno potrafią wpłynąć na wycenę spółki.
I to jest odpowiedź, dlaczego włączając jakikolwiek wykres spółki giełdowej można zauważyć, że kursy spółek giełdowych zmieniają się bardzo mocno. W dłuższym terminie nieraz rosną o kilkaset % a nieraz spadają o kilkadziesiąt % … Oczywiście dotyczy to również indeksów giełdowych, bo składają się one z różnych spółek giełdowych.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS