
Brak środków z UE w 2015 roku
Pod niedawnym wpisem: Giełda w 2015 roku cz.2 w komentarzach rozwinęła się bardzo ciekawa dyskusja, z której wynika, że w 2015 roku najprawdopodobniej nie ma co za bardzo liczyć na wydatkowanie środków europejskich z nowej puli. Co najwyżej w 2016 roku a i to nie jest takie pewne.
Dlaczego tak może być? Główny powód to długi proces zanim środki zostaną uruchomione.
- Kilka miesięcy zanim zostanie wymyślone na co dokładnie pójdą środki
- Kilka miesięcy na składanie ofert
- Kilka miesięcy na rozpatrzenie wniosków
- Kilka miesięcy na odwołania
- Kilka miesięcy na uruchomienie środków
Brak środków Z UE a wybory
Ponadto lata 2014 i 2015 to okres wyborczy: samorządy, prezydent, wybory do parlamentu. Politycy myślą jak wygrać wybory a nie jak szybko wydawać środki z nowej transzy.
Dyskusja była bardzo ciekawa i na jej podstawie wydaje się, że rzeczywiście tak może być, dlaczego zapraszam do zobaczenia na komentarze pod tym wpisem: Giełda w 2015 roku cz.2
To ważny element w naszych rozważaniach.
Z jednej strony mieliśmy pozytywne zaskoczenie w postaci obniżek stóp procentowych: Kto z Rady Polityki Pieniężnej czyta moją stronę? Obniżki stóp procentowych: wpływ na PKB Polski 2015 ale z drugiej z kolei, możemy mieć negatywne jeżeli ten scenariusz się zrealizuje.
Brak środków z UE: jaki to może mieć dokładnie wpływ na PKB?
Zgodnie z danymi, które w komentarzu podał Robert, w 2015 środków z UE może być mniej niż w 2014 roku o kilkanaście mld zł. Jeżeli tak by było, tylko z tego tytułu dynamika PKB w 2015 byłaby niższa o około 1 punkt procentowy względem 2014 roku (17 mld zł to około 1 procent PKB):
Komentarz Roberta:
Michał
Przeanalizowałem kwestię funduszy UE i rzeczywiście wygląda na to, że pierwsza kasa wyląduje w gospodarce najwcześniej na sam koniec roku (i to jeśli dobrze zawieje). To zaś spowoduje, że brak tego finansowania, może nam odjąć w 2015 1% od PKB
do 08.03.2015 1,7
2014 18,5
2013 33,8
2012 38,7
2011 40,8
2010 81,6
2009 64,7
od 30.11.2008 8,1
Gdyby tak rzeczywiście było, dynamika PKB Polski w 2015 roku mogłaby rzeczywiście być te około 3%, tak jak pisałem w pierwszej części naszych rozważań dotyczących gospodarki Giełda i gospodarka w 2015 roku: cz. 1. Z jednej strony za trochę wyższą dynamiką przemawiałyby ostatnie obniżki stóp procentowych ale z drugiej negatywnie będzie działał brak środków z UE.
Jako uzupełnienie rozważań o środkach z UE, dwa lata temu zrobiłem szczegółową analizę na temat wpływu środków z UE na polską gospodarkę: Media: czwarta władza czyli jaki prawdziwy wpływ środków z UE na PKB Polski?. Poniżej cytat jaki wpływ mają środki z UE na polską gospodarkę. Ale wtedy założenie było, że środki są wydawane równomiernie a z powyższych danych wynika, że tak nie było i pewnie nie będzie.
Na temat tego, co to jest PKB pisałem tutaj:
Michał Stopka “Cykl dziesięcioletni”: Co to jest tak naprawdę PKB? Warto podkreślić, że każda złotówka, którą „dostajemy” z UE w danym okresie zwiększa polskie PKB o… właśnie tą złotówkę. Jeżeli tej złotówki nie ma, PKB jest niższe o dokładnie taką samą wartość. W cytowanym wpisie pokazałem ten mechanizm w jednej z tabelek.
1. Środki Z UE poprawiały NETTO historycznie polskie PKB o około trzy punkty procentowe rok w rok dla lat 2007-2013. Wpływ tych środków więc był, ale nie jakiś ogromnie duży.
Dla lat 2014-2020 wpływ w skali roku będzie jeszcze mniejszy bo będzie to około dwóch punktów procentowych NETTO. Obliczenia w tabelce poniżej:Źródło: Opracowanie własne na podstawie: http://www.michalstopka.pl/do-pobrania/
2. W miarę jak PKB Polski jest coraz wyższe z roku na rok wpływ środków z UE jest też coraz mniejszy. Oczywiście wiele zależy od rozłożenia wydatkowania środków z unii, ale wpływ analizowanych środków jest coraz mniejszy bo PKB jest coraz większe. Poniżej powyższe ćwiczenie ale przy założeniu równomiernego wydatkowania środków z UE rok w rok:
Lata 2007-2013:
Źródło: Opracowanie własne na podstawie: http://www.michalstopka.pl/do-pobrania/
Lata 2014-2020 przy założeniu wzrostu PKB na poziomie 4 % rok w rok:
Źródło: Opracowanie własne na podstawie: http://www.michalstopka.pl/do-pobrania/
Podsumowując wydaje się, że na ten moment więcej środków będzie wydanych najwcześniej w 2016 roku. Trzeba jednak pamiętać, że to będzie po wyborach, nowi posłowie i rząd będą musieli się dopiero wdrożyć w nowe obowiązki. Dlatego może być tak, że te środki tak naprawdę będą miały wpływ na gospodarkę w dużej skali dopiero w 2017 roku.
Oby te spostrzeżenia ostatecznie nie zrealizowały się a środki z UE wsparły polską gospodarkę wcześniej.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS