
Bezrobocie w Polsce w marcu 2017 rekordowo niskie :) Flash note
Takie wpisy sprawiają mi największą przyjemność :) Długo czekałem na to abym mógł napisać, że bezrobocie w Polsce w marcu 2017 wyniosło 8,1%. Już według oficjalnych danych GUSu bo wstępne dane ministerstwa pracy początkiem kwietnia wyszły 8,2%. Jest to rekordowo niskie bezrobocie! :) Zobaczmy poniżej jak wygląda Nasz wykres cyklu dziesięcioletniego w polskiej gospodarce i na rynku pracy:
Najnowsze dane o poziomie bezrobocia GUSu z marca 2017 roku w wysokości 8,1% to dane niższe niż z wakacji 2016 roku. Kiedy to mieliśmy bezrobocie wedgług GUSu 8,2%. Stąd mamy kolejny rekord. Warto też zwrócić uwagę, że marzec to kolejny miesiąc przyspieszenia spadku bezrobocia w skali roku. Marzec 2017 do marca 2017 to spadek bezrobocia już o minus 1,9 punktu procentowego w skali roku. Widać więc, że dane makro w pierwszym kwartale o których była analiza poprzednio, przekładają się też na rynek pracy. I potwierdzają scenariusz bardzo mocnego początku roku w gospodarce.
Bezrobocie w Polsce w marcu 2017: siódemka na bezrobociu już w kwietniu!
Ale co najlepsze. Już w kwietniu powinniśmy zobaczyć dane GUSu z… siódemką na początku! Zgodnie z tendencjami co roku. Po okresie zimowym. Bezrobocie spada miesiąc w miesiąc aż do okolic września. Ile bezrobocie w Polsce może wynieść w kwietniu? Przeanalizowałem dane z ostatnich kilku lat. Pomiędzy marcem a kwietniem bezrobocie spada około pół punktu procentowego. A skoro bezrobocie w Polsce w marcu 2017 roku wyniosło około 8% to bezrobocie w kwietniu powinno wynieść około 7,5%. I bezrobocie powinno nadal spadać. Wspiera taką tezę też dzisiejsze spotkanie ECB o którym właśnie napisał Bartek. ECB nadal luzuje (analiza w linkach)
Bezrobocie w Polsce w marcu 2017: podsumowanie
Podsumowując. Cykl dziesięcioletni nadal bardzo ładnie się realizuje. A sytuacja na rynku pracy powinna się poprawiać z kwartału na kwartał.
Myślcie więc o podwyżce/zmianie pracy jeżeli jesteście pracownikiem. Wiadomo, że sytuacja każdego jest inna. Ale zawsze można coś starać się zrobić.
Natomiast jeżeli jesteście pracodawcą przygotujcie się na zwiększoną rotację pracowników. Może warto pomyśleć jak zatrzymać rotację pracowników na rozpędzającym się rynku pracownika?
Lista analiz do których nawiązuję w tym wpisie
Zgodnie z Waszymi opiniami, cały czas dążę do ulepszania tego co dla Was przygotowują na mojej stronie. Dlatego poniżej wrzuciłem listę linków do analiz do których nawiązuję w tym wpisie. Zamiast umieszczać je we wpisie. Tak aby było to dla was jeszcze lepiej czytelne. Dotyczy to szczególnie stałych czytelników, którzy znają historię moich spostrzeżeń i przemyśleń na moim serwisie:
- Prawdziwy rynek pracownika :) Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce
- Posiedzenie EBC 27 kwietnia 2017 r.: stopy procentowe bez zmian
- Liczba bezrobotnych zarejestrowanych oraz stopa bezrobocia według województw, podregionów i powiatów. Stan w końcu marca 2017 r.
- PKB Polski I kwartał 2017 nawet około +4% r/r?
- Załamanie PKB w 2016 roku: giełda znowu dobrze je przewidziała! A teraz pokazuje… mocne odbicie na PKB! :-
Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
>>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS