
Kondycja rynku pracy w Polsce
Jest to kolejny cykliczny wpis z kategorii: „Rynek pracy w Polsce”. Pokazałem tutaj kilka ciekawych wykresów dotyczących rynku pracy w Polsce. Kolejnym wpisem z cyklu dziś będzie: kondycja rynku pracy w Polsce!
I mamy kolejne: znowu lepsze dane o wskaźniku bezrobocia w Polsce: właśnie ministerstwo pracy wstępnie podało, że bezrobocie na koniec marca 2014 r. wyniosło 13,6 %.
Kondycja rynku pracy w Polsce: bezrobocie GUS
Jak widać na poniższym wykresie jest to już o 0,7 punktu procentowego mniej w skali roku! Dla przypomnienia poprzednio bezrobocie w skali roku spadło o minus 0,5 punktu procentowego: Czas iść po podwyżkę :-) : bezrobocie znowu mocno w dół + kilka przemyśleń w kontekście Ukrainy (wstępne dane początkiem marca wyniosły 14%, faktyczne 13,9%).
Warto przypomnieć, że tak jak pisałem poprzednio: spadek bezrobocia w skali roku nie jest spowodowany tylko wyjazdami Polaków do pracy za granicę ale i czynnikami typowo związanymi z coraz lepszą sytuacją gospodarczą w Polsce: Kondycja polskiej gospodarki: kwiecień 2014.
Kondycja rynku pracy w Polsce: liczba bezrobotnych
Ostatnie dane są dodatkowo ciekawe jeżeli zobaczymy o ile zmniejszyła się liczba bezrobotnych w marcu 2014 względem lutego 2014. Jest to najlepszy rok od 2008 roku:
Powyższe tendencje są tylko potwierdzeniem tego co dzieje się również na miejscach pracy BAEL (dane kwartalne, ostatnie dostępne dane czwarty kwartał 2013):
Ponadto ostatnio otrzymaliśmy też najnowsze dane o liczbie miejsc pracy w firmach zatrudniających powyżej dziewięciu osób (dane za luty). Jak widać w skali roku też ta liczba rośnie:
Kondycja rynku pracy w Polsce: bezrobocie w województwach
Z ciekawych wykresów warto też zobaczyć na poniższe dane o bezrobociu za luty publikowane przez GUS:
A tutaj jest zmiana bezrobocia w skali roku:
Jak widać powyżej, województwa zachodnie najbardziej korzystają z bliskości gospodarki niemieckiej. Niestety na ścianie wschodniej nasi sąsiedzi to głównie Białoruś i Ukraina a ich gospodarki nie są za bardzo rozwinięte. W związku z tym ostatnia poprawa danych makro w Europie nie jest aż tak widoczna jak w Polsce zachodniej.
Warto też pamiętać, że sezonowo bezrobocie i tak jest najwyższe w lutym danego roku (o około 1- 2 punkty procentowe niż w wakacje), więc przed nami naprawdę mocny spadek bezrobocia wynikający zarówno z efektów sezonowych ale przede wszystkim z czynników które opisałem szczegółowo pół roku temu tutaj: Nadchodzi rynek pracownika… Jak niskie bezrobocie w 2013 i 2014 r.?
I jeszcze na koniec zobaczmy realną dynamikę wynagrodzeń publikowaną przez GUS:
Kondycja rynku pracy w Polsce: stopy RPP + CPI + PPI
Jak widzimy powyżej ostatnio realna dynamika wynagrodzeń rośnie w okolicach trzech punktów procentowych w skali roku.
Ale do tej pory to głównie zasługa niskiej inflacji w relacji do wzrostu nominalnych wynagrodzeń:
Natomiast przed nami, przy tak szybkim spadku wskaźnika bezrobocia, dopiero prawdziwy wzrost dynamiki wynagrodzeń, nie jakieś śmieszne trzy procent w skali roku… Więc może nie warto wyjeżdżać z Polski? Przynajmniej na razie? Bo idealnie realizuje się scenariusz z tego mojego wpisu: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS