Analiza programów wyborczych
Po napisaniu ostatniego artykułu: Wybory 2015: analiza programów gospodarczych. Na kogo zagłosujesz? w mailach i na fanpage Michał Stopka Inwestor Profesjonalny pojawiły się prośby, abym już teraz pokazał jak wygląda analiza programów wyborczych.
Analiza programów wyborczych (szczegółowa) jest bez sensu?
Analiza poszczególnych programów gospodarczych to nie temat na jeden artykuł ale na serię co najmniej kilkunastu artykułów. Przecież one składają się z kilkudziesięciu bardzo ważnych tematów! A zrealizowanie tego czy tamtego postulatu może mieć ogromne przełożenie na gospodarkę, finanse publiczne i Nasze finanse osobiste.
Na każdy temat, tak jak pisałem w powyższym artykule, trzeba mieć solidną wiedzę. Innymi słowy zrobić bardzo szczegółową i przemyślaną analizę. Przecież widzicie ile już do tej pory powstało na mojej stronie różnych materiałów dotyczących giełdy, gospodarki czy demografii. I cały czas mówimy o kilku tematach tak naprawdę. Tematów które dopiero po serii artykułów są jako tako zgłębione.
Analiza programów wyborczych: zawartość programów
Jestem w stanie wykazać w każdym programie gospodarczym tych ośmiu komitetów wyborczych, że przynajmniej połowa programu to kompletne bzdury. Ci ludzie nie wiedzą o czym w ogóle mówią w wielu miejscach. Dotyczy to każdego z tych ośmiu komitetów wyborczych.
Tak wiem, pewnie nie spodoba się to tym którzy oddali głosy na Korwina czy Petru w Naszym głosowaniu. Ale niestety tak jest. Poziom wiedzy merytorycznej w wielu konkretnych punktach tych programów jest bardzo niski. Na przykład kluczowa jest wiedza jak działa gospodarka i nasze finanse publiczne. Dlaczego w ZUS są takie a nie inne składki, dlaczego mamy takie a nie inne podatki, czy dlaczego jest taka a nie inna składka zdrowotna. To wszystko ma swoje konkretne, sensowne uzasadnienie i powody. Bez poznania tych powodów proponowanie wielu rozwiązań w tych programach gospodarczych jest, delikatnie mówiąc „od czapy”. Smutne to ale dotyczy to każdego programu gospodarczego z tych ośmiu komitetów wyborczych.
Z powyższych dwóch punktów wynika bardzo ważna rzecz. Tak jak można chcieć wprowadzić populistyczny program gospodarczy/wyborczy, tak też omawianie programów bez solidnych analiz, też może być bardzo populistyczne i szkodliwe. Ale co najgorsze: przy ocenie programu po łebkach można wyrządzić ogromną krzywdę wyborcom. Punkty, które są w swojej istocie szkodliwe można ocenić na szybko jako dobre. A punkty sensowne jako złe.
Porównałbym to do wydawanych rekomendacji przez analityków sell side z biur maklerskich. Ocena programów po sloganach z programów wyborczych to to samo co rekomendacja z napisem „kupuj” lub „sprzedaj”. I podjęcie decyzji tylko na tej podstawie.
Bez solidnej wiedzy o inwestowaniu, o spółkach, biznesach w które chcemy zainwestować, poleganie tylko na samym wyrazie „kupuj” lub „sprzedaj” to totalny bezsens. I zazwyczaj kończy się tragicznie.
Analiza programów wyborczych: wnioski z powyższych
Podam Wam przykład co mam na myśli: „Obniżenie wieku emerytalnego: jaki to będzie miało skutek na gospodarkę i finanse publiczne?”. Bez solidnej analizy którą musiałbym Wam przedstawić w formie odpowiednio rozbudowanego, odrębnego artykułu (i przyjąć założenia dla kilku ważnych zmiennych), jedyne co dzisiaj można bez takiej analizy napisać w tym punkcie to: NIE WIADOMO. Na przykład kto z Was wie, że obecnie w roczniku osiągającym wiek emerytalny (powojenny wyż demograficzny) jest około 500 tys. osób. Ale, według danych ZUSu z ostatnich kilu lat, w skali roku na emeryturę przechodzi tylko… około 150 tys. osób (chodzi o osoby, które otrzymują po raz pierwszy świadczenie emerytalne).
Jest to zaledwie 30% rocznika. A gdzie brakujące 350 tys. osób? Dlaczego tak jest? Co z tego, ze jest wiek emerytalny taki czy inny, skoro w Polsce i tak mamy sporą liczbę osób na rentach czy wcześniejszych emeryturach. I tak naprawdę w przypadku części osób następuje tylko zmiana nazwy wydatku ZUSu z renty/wcześniejszego świadczenia przedemerytalnego na nazwę „emeryt”.
TE FATALNE WYKRESY DEMOGRAFICZNE Z TEGO WPISU: Potęga demografii cz.1: Jak bardzo zmieni się Polska w ciągu zaledwie 20 lat? tak naprawdę już w jakimś stopniu zadziałały w ostatnich kilkunastu latach. To też główny powód dlaczego mamy taki stan finansów publicznych jaki mamy. Dlaczego mamy taki a nie inny dług publiczny. I takie a nie inne składki ZUS. Dlaczego? Poniżej wrzuciłem wykres za kilkanaście lat gdzie pokazałem, że tak naprawdę liczba świadczeniobiorców z ZUS była dosyć stabilna w poprzednich latach. Przez długi czas zamieniano tylko rencistów na emerytów (jest to jeden ze slajdów z mojego szkolenia stacjonarnego, który pokazuję już od dwóch lat).
Analiza programów wyborczych: renty rodzinne + niezdolność do pracy + emerytury
Jak widzimy powyżej: liczba świadczeniobiorców zwiększyła się tylko w konsekwencji ustaw przyjętych przez PiS: o kilkaset tysięcy w latach 2006-2009. Co później zlikwidowała koalicja PO-PSL, jedna z niestety tylko kilku naprawdę ważnych i dobrych ustaw dla finansów publicznych wprowadzona przez tą koalicję.
No więc jak ocenić rzeczywisty wpływ obniżki wieku emerytalnego skoro nie dotyczy on 2/3 liczby roczników przechodzących na emeryturę w ZUS? Ale czy powyższy czynnik wszystko tłumaczy? Nie, bo mamy jeszcze przecież jakieś liczby z KRUSu, i osoby poza ZUSem czy KRUSem…
To tylko jeden element układanki o nazwie „Czy system emerytalny w Polsce zbankrutuje?”. A jest jeszcze kilka kluczowych czynników, które też trzeba wziąć pod uwagę analizując kwestię ZUS i obniżenia wieku emerytalnego…
Analiza programów wyborczych: podsumowanie
Kolejna sprawa, tak jak już pisałem, przed wyborami nie chce być też posądzany przez kogoś z Was o stronniczość. To są bardzo ważne tematy dla przyszłości Polski. Obecne emocje przedwyborcze źle służyłyby temu celowi.
Ponadto ja nie jestem od dawania Wam konkretnych odpowiedzi co macie myśleć o konkretnych kwestiach. To Wy macie wymieniać się poglądami i spostrzeżeniami na poszczególne kwestie. W artykule powyżej, w komentarzach już toczy się bardzo ciekawa dyskusja. I o to chodzi. Ja nie jestem alfą i omegą. I co chyba kluczowe: ja sam wiele nie zdziałam. W Polsce są dziesiątki milionów osób. Większość z nich i tak pewnie nigdy o mnie nie usłyszy. Dlatego tak ważne jest aby każdy z Was miał solidną wiedzę na ważne tematy, aby każdy z Was o tym myślał. Analizował. I podawał to dalej.
Zresztą jak możemy rozmawiać o programach wyborczych, jeżeli nie będziemy ich znali? Parę dni przed wyborami to najlepszy okres aby się z nimi zapoznać. Poprzedni artykuł to zadanie domowe dla każdego z Nas. Znajomość programów wyborczych to bardzo ważny początek do dyskusji i zdobycia solidnej wiedzy. To tak jak w przypadku spółki znajomość biznesu jakim zajmuje się spółka. Zanim zdecydujemy się kupić daną spółkę, wycenić jaka jest jej wartość wewnętrzna, wypada dowiedzieć się dokładnie na czym polega dany biznes. Programy wyborcze to właśnie taka podstawa: poznanie biznesu jakim jest… program gospodarczy.
To tyle tytułem uzupełnienia do poprzedniego artykułu. Mam nadzieję, że nie zanudziłem :)
Na zakończenie jeszcze raz gorąco zachęcam, jeżeli ktoś jeszcze nie czytał, do zapoznania się z ostatnim wpisem: Wybory 2015: analiza programów gospodarczych. Na kogo zagłosujesz?
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS