Analiza kluczowych czynników sukcesu
Analiza kluczowych czynników sukcesu, w odróżnieniu od bilansu strategicznego przedsiębiorstwa, w którym poddaje się kompleksowej analizie poszczególne zasoby spółki wychodzi od zasady Pareto, czyli 80% sukcesu firmy jest spowodowane przez 20% zasobów. W podejściu tym należy znać kluczowe czynniki sukcesu w danym sektorze a następnie zbadać, czy dana firma je posiada. Innymi słowy firma powinna posiadać kluczowe zasoby, nie musi jednak być dobra pod każdym względem. Należy znaleźć czynniki sukcesu tkwiące w samej spółce.
Każdy sektor ma inny zestaw kluczowych czynników. Zazwyczaj lider danej branży posiada kluczowe czynnik sukcesu, przez co można odpowiedzieć na pytanie jakie czynniki decydują o sukcesie w danym sektorze. Jak już kiedyś pisałem w artykule Analiza potencjału strategicznego spółki: Ogólna charakterystyka jedną z technik analizy fundamentalnej jest teoria”podejścia zasobowego”. Teoria ta próbuje
Analiza kluczowych czynników sukcesu- przykład
Poniżej przykład podany przez autorki, który znajduje się na stronie 171 cytowanej książki:
„Lista kluczowych czynników sukcesu dla danego sektora może zawierać od kilku do kilkunastu pozycji. Przykładowo podczas badań sektora domów towarowych w USA wykryto trzy kluczowe czynniki sukcesu: zestaw asortymentu, wysokość zapasów magazynowych oraz ceny towarów. W sektorze produkcji piwa kluczowymi czynnikami sukcesu są: technologia warzenia piwa, dobra sieć dystrybucji i efektywność reklamy. W sektorze produkcji urządzeń do powielania rolę kluczową odgrywają innowacje produktowe i sprawny serwis”
Zasada koncentracji aby zdobyć przewagę konkurencyjną:
Zestaw kluczowych czynników sukcesu zawiera listę cech koniecznych, ale nie wystarczających do osiągnięcia sukcesu. Aby zdobyć przewagę konkurencyjną dana firma musi wybrać jeden lub kilka kluczowych czynników sukcesu a następnie skoncentrować wszystkie siły na doskonaleniu się w tych czynnikach. Dzięki temu biznes może osiągnąć trwałą przewagę konkurencyjną. W tym wypadku teoria KCS byłaby zgodna z „zasadą koncentracji” opisywaną w artykule Analiza fundamentalna i zasada “Koncentracji”.
Analiza kluczowych czynników sukcesu- lista
Zgodnie z autorkami cytowanej książki lista kluczowych czynników powinna zawierać następujące grupy kryteriów:
- pozycja na rynku,
- pozycja w dzidzinie kosztów,
- image firmy i jej obecności na rynku,
- umiejętności techniczne i poziom technologii,
- rentowność i potencjał finansowy,
- poziom organizacji i zarządzania.
Analiza kluczowych czynników sukcesu a cykl życia sektora
Duży wpływ na znaczenie poszczególnych czynników ma wiek branży, czyli cykl życia sektora. Poniżej klasyfikacja ze względu na fazę cyklu rozwoju branży oraz kluczowy czynnik sukcesu w tej fazie:
- Narodziny: technologia.
- Rozwój: zakorzenienienie na rynku.
- Dojrzałość: produktywność.
- Schyłek: koszty.
Na podstawie:
*“Analiza strategiczna przedsiębiorstwa”; Grażyna Gierszewska, Maria Romanowska; PWE Warszawa 2003; str. 169-184.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS