
Zrozumieć wskaźnik PBV
W poprzednim artykule w Equity Magazine: “Odsetki od lokaty w banku klucz do zrozumienia giełdy, czyli dlaczego analiza fundamentalna”, (17 wydanie, gdzie ukazał się również wywiad ze mną, pisałem o tym tutaj: Mój pierwszy wywiad i artykuł w Equity Magazine) pokazałem, że kursy spółek na giełdzie zależą od zysków oraz oczekiwanej stopy „odsetek jak w banku” lub inaczej kosztu kapitału czy też stopy dyskontowej. Jest to typowe podejście dochodowe, które jest szczególnie rozbudowane w wycenie firmy metodą DCF. W dzisiejszym artykule postaram się postaram się przedstawić sposób jak zrozumieć wskaźnik PBV.
Jako uzupełnienie powyższego tematu polecam również zapoznanie się z prezentacją, którą miałem przyjemność wygłosić w Gdańsku na konferencji Inteligencja Finansowa, pisałem o tym więcej tutaj: Prezentacja: „Dlaczego kursy spółek na giełdzie zmieniają się, czyli dlaczego analiza fundamentalna?”
Nie dziwi, że metoda dochodowa zyskała tak duże uznanie w oczach inwestorów, gdyż inwestorzy oczekują odpowiedniego dochodu ze swojej inwestycji. Dlatego też nawet niewielkie zmiany oczekiwanego dochodu w przyszłości powodują znaczną zmianę w wycenie biznesu a przez to giełdowego kursu spółki. Mało tego, tak jak pokazałem w cytowanym artykule oraz powyższej prezentacji, można dokładnie policzyć jaki powinien być kurs giełdowy interesującej nas spółki.
Tym razem postanowiłem napisać na temat drugiej metody wyceny, czyli teorii mnożnikowej a konkretnie na temat wskaźnika P/BV. W tłumaczeniu na polski jest to wskaźnik Cena/Wartość księgowa. O co w nim chodzi pisałem kiedyś tutaj: Metoda porównawcza cz.2-Mnożniki Equity Value: P/E oraz P/BV.
Zrozumieć wskaźnik PBV: czyli czego Ci nie powiedzą…
Zasada kupowania przy niskim wskaźniku P/BV oraz sprzedaży po wysokim wskaźniku P/BV jest bardzo mocno powiązana z realną gospodarką i prawdziwym biznesem, czyli jakie są relacje dla stworzenia realnego biznesu od podstaw. O tych relacjach w prawdziwym świecie, czyli jak widzą to przedsiębiorcy i zarządy spółek piszę właśnie poniżej. Ponadto warto zdawać sobie sprawę z ryzyk dla bezmyślnego stosowania wskaźnika P/BV, bo jego stosowanie wcale nie jest takie oczywiste, dlatego warto dobrze zrozumieć wskaźnik PBV.
Kontynuacja artykułu znajduje sie w świątecznym, osiemnastym numerze Equity Magazine na stronie 32: www.equitymagazine.pl
Miłej lektury:-)
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS