Wpływ polityków na gospodarkę i giełdę
Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. W Polsce odbędą się one w niedzielę 7 czerwca. W dzisiejszym artykule omówię wpływ polityków na gospodarkę i giełdę a mottem tego artykułu chciałem uczynić ten tekst (nie pamiętam już kto to powiedział): „To że możemy zrobić niewiele nie znaczy że możemy nic nie robić”.
Wpływ polityków na gospodarkę i giełdę- spis treści
- Wpływ polityków na gospodarkę na przykładzie „cyklu prezydenckiego” w USA.
- Przykład wpływu decyzji polskich polityków na obecny brak spadku cen mieszkań przez dopłaty do odsetek.
- Warto wziąć udział w wyborach, bo 60% prawa obowiązującego w Polsce to regulacje UE.
Wpływ polityków na gospodarkę i giełdę- wpływ polityki na giełdę
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy politycy mają wpływ na gospodarkę a przez to na to, co dzieje się na giełdzie… Oczywiście, że wyborcy a przez to politycy mają ogromny wpływ na gospodarkę. Wystarczy przytoczyć np. „cykl prezydencki” w USA. Historycznie kupno akcji na dwa lata przed wyborami prezydenckimi w USA. Dawało znacznie wyższą stopę zwrotu niż kupno akcji zaraz po wyborach (również na dwa lata). Dlaczego? Bo zazwyczaj przed wyborami zwiększano wydatki państwowe, aby zdobyć głosy wyborców. Co powodowało czasowo wyższe PKB a przez to większe zyski spółek i wyższe kursy giełdowe.
Oczywiście po wyborach zaczynało się albo „zaciskanie pasa” albo podnoszenie podatków, aby spłacić wcześniejsze zadłużenie (oczywiście zazwyczaj podnosi się podatki najmniej widoczne, czyli np. VAT czy akcyzę na paliwo). Znaczenie też ma „efekt wypychania”, o którym pisałem w tym artykule: Czynniki wpływające na kurs walutowy, czyli co decyduje o sile/słabości złotówki cz.2: rząd i Bank Centralny. Po prostu zadłużanie się państwa powoduje wyższe koszty obsługi długu publicznego, czyli wyższe oprocentowanie np. obligacji skarbowych. A przez to mniejszy i droższy dostęp do kapitału dla firm i osób indywidualnych.
Na powyższym przykładzie widać, że politycy mają wpływ na gospodarkę a przez to na giełdę. Paradoksem jest to, że wyborcy zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, że działania polityków widoczne są w gospodarce dopiero po paru kwartałach (czyli w praktyce po roku czy dwóch), bo tyle trwa „transmisja” decyzji politycznych (lub ich braku) na realną gospodarkę. To tak jak z zarządem spółki. Jego dobre ruchy lub zaniechania widoczne są dopiero po jakimś czasie a zazwyczaj prawdziwy test fachowości zarządu to okres spowolnienia/recesji, o czym można się przekonać obserwując np. ostatnie wyniki wielu spółek giełdowych.
Wpływ polityków na gospodarkę i giełdę- ceny mieszkań w Polsce
Z kolei ostatnio można obserwować ciekawy przykład wpływu działań polityków na ceny mieszkań w Polsce. Od jakiegoś czasu ceny mieszkań przestały spadać, bo ceny m2 weszły w poziom, gdzie państwo zwraca część odsetek od kredytu hipotecznego. Gdyby nie to, ceny mieszkań prawdopodobnie spadłyby znacznie mocniej, co spowodowałoby, że nabywcy mieszkań zyskaliby znacznie więcej niż na zwrocie części odsetek od kredytu hipotecznego. Oczywiście nie wspominając już, że ludzie którzy kupują mieszkanie „za gotówkę” nie mają zwrotu odsetek a i tak tracą na wyższych cenach mieszkań, czy w ogóle faktu, że aby ktoś mógł dostać zwrot odsetek, każdy z nas musi zrzucić się na to z własnej kieszenie… bo dochody budżetu Polski pochodzą przecież głównie z naszych podatków.
Jak widać na tym prostym przykładzie, decyzje polityków wpływają na nasze życie nawet w takiej prostej sprawie jak ceny mieszkań. Być może i czasem intencje polityków wpływania na gospodarkę są dobre, ale skutki niestety zazwyczaj opłakane. Zresztą jest to zgodne z tym artykułem: Warto widzieć świat takim jakim jest czy takim, jakim chcielibyśmy aby był?.
Wpływ polityków na gospodarkę i giełdę- wybory do Parlamentu Europejskiego
Warto w nich uczestniczyć, bo jest to obowiązek każdego Polaka i członka Unii Europejskiej. A czy politycy europejscy mają wpływ na to, co dzieje się w Polsce? W jednym z wczorajszych programów informacyjnych usłyszałem, że 60% obecnego prawa obowiązującego w Polsce to prawo stanowione przez Parlament Europejski. Tak więc wybory te są bardzo ważne. Zresztą wybory jest to część analizy makrootoczenia, czyli otoczenie polityczne i prawne a analizując spółki giełdowe jest wiele przykładów, gdzie jednym z kluczowych czynników sukcesu (lub porażki) są właśnie regulacje prawne UE.
Jeżeli ktoś uważa, że jego głos niewiele znaczy, to warto przytoczyć motto z początku tego artykułu: ” To że możemy zrobić niewiele nie znaczy że możemy nic nie robić”. Oczywiście nie usprawiedliwia też nikogo wymówka, że nie ma na kogo głosować. W takim wypadku i tak warto pójść i po prostu oddać „pusty głos”. W efekcie przynajmniej frekwencja byłaby na przyzwoitym poziomie, bo jak na razie zanosi się, że udział w wyborach weźmie kilkanaście procent Polaków…
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS