Recenzja ze spotkania
Na mojej prezentacji w Warszawie, o której pisałem tutaj: Prezentacja o inwestowaniu którą pokazałem w Warszawie: Michał Stopka Inwestor Profesjonalny, miałem przyjemność gościć również znanego blogera fundamentalnego: Alberta Rokickiego. Jest on autorem bloga www.longterm.pl. Podczas przerwy mojego sobotniego spotkania Albert zaproponował, że powstanie recenzja ze spotkania, którą możecie znaleźć poniżej.
Oczywiście Albercie dziękuję Ci serdecznie za Twój gest :-)
Jakiś czas temu, przy opisie mojej pierwszej transakcji na giełdzie w 2000 r. pisałem też o ebooku Alberta: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to porażka” Józef Piłsudski oraz Longterm. Zachęcam do zapoznania się z nim.
Recenzja ze spotkania: recenzja Alberta
W minioną sobotę (26.01.2013 r.), miałem przyjemność uczestniczenia w spotkaniu ze znanym inwestorem i niezależnym analitykiem giełdowym – Michałem Stopką. Pomimo bardzo surowych warunków pogodowych (-10 st. C) w warszawskim hotelu Logos zebrało się całkiem spore grono adeptów inwestowania w giełdowe akcje. Jednak w odróżnieniu od temperatury na zewnątrz, na sali panowała bardzo gorąca atmosfera, głównie dzięki osobistej charyzmie i talentowi prowadzącego.
Michał na początku spotkania zapytał kilka osób (w tym mnie) o powód dla którego przybyli na wykład. Jeden z przepytywanych uczestników, rozpoznał mnie i wymienił mojego bloga jako jednego z tych które regularnie czyta, co było dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem już na samym wstępie imprezy.
Kiedy Michał skierował pytanie w moim kierunku odpowiedziałem że „przede wszystkim chciałbym się czegoś nowego nauczyć od bardziej doświadczonego kolegi po fachu, i to człowieka mającego, jak mało kto, doświadczenie w pracy w wielkiej instytucji finansowej jak ING OFE, posiadającej tak wielkie aktywa liczone w dziesiątkach miliardów złotych”.
Recenzja ze spotkania: analiza fundamentalna
Oczywiście drugim celem mojego przybycia było osobiste spotkanie z Michałem, którego poznałem wcześniej na jednej z branżowych konferencji i od razu odkryłem że odbieramy jak to się mówi „na tych samych falach”. Obydwaj jesteśmy wyznawcami inwestowania w godziwą wartość przedsiębiorstw, w oparciu o analizę fundamentalną. Dlatego recenzja ze spotkania w szczególności przypadnie do gustu fundamentalistą.
Zarówno dla Michała jak i dla mnie największym autorytetem w inwestowaniu jest słynny amerykański multimiliarder Warren Buffett. Celowo użyłem słowa „multimiliarder” gdyż mało kto słyszał chyba o jakimś inwestorze, czy ekspercie od analizy technicznej, którego majątek byłby wyceniany w miliardach. Myślę że podstawową rzeczą jaka może przemawiać nad wyższością szkoły fundamentalnej nad techniczną jest właśnie realny majątek ich przedstawicieli.
Tyle setek lat tradycji giełd w krajach rozwiniętych nie przyniosło niestety ani jednego wielkiego guru, który dorobiłby się miliardów stosując tylko i wyłącznie analizę techniczną, pomimo powszechnie panującej opinii, iż analiza techniczna wszystko zawczasu pokazuje i uwzględnia wszystkie dostępne informacje.
W USA w latach 20-tych ubiegłego wieku powstała legenda Jessiego Livermora, spekulanta z krwi i kości, który kilka razy bankrutował ale potrafił za każdym razem odbudowywać swoją potęgę. Ale zastanówmy się czy to właśnie o to chodzi? Czy ktokolwiek chciałby zarobić naprawdę duże pieniądze i potem doprowadzić się do bankructwa? Czy rzeczywiście tak ryzykowne działanie, jakie ciężko jest nawet nazwać inwestowaniem, jest warte naszego zdrowia i życia? Czy za kilkanaście, może dopiero kilkadziesiąt lat nie dojdziemy do wniosku że nasze życie jest po prostu za krótkie na ciągłe, nieustanne zmaganie się z rynkiem w oparciu o tylko i wyłącznie krótkoterminowe zmiany indeksów czy kursów spółek?
Recenzja ze spotkania: strategia Warrena Buffeta
Warren Buffett kupuje akcje spółek tak jakby kupował część realnego przedsiębiorstwa i nic więcej poza samym przedsiębiorstwem tak naprawdę go nie obchodzi. Nie sprawdza codziennie kursów spółek, wchodzących w skład jego holdingu Berkshire i drażnią go osoby które robią to nawet raz na tydzień (sic!). Dla niego liczą się realne fundamenty każdej poszczególnej firmy: przepływy pieniężne, zyski, przychody, udziały w rynku, zadłużenie, dywidenda.
To wszystko jest o wiele bardziej ważne dla największego inwestora wszech czasów niż to czy strefa Euro przetrwa, albo czy politycy amerykańscy dogadają się w sprawie „klifu fiskalnego”. Można by śmiało stwierdzić iż są to sprawy całkowicie drugorzędne dla Warrena Buffetta, gdyż jak sam często podkreśla „I’m not the macro guy” czyli nie gra pod sytuację makro i nie sugeruje się aktualnymi odczytami ekonomicznymi dotyczącymi gospodarki jako całości przy podejmowaniu swoich decyzji inwestycyjnych.
Dla niego zawsze były, są i będą ważne twarde fundamenty spółek i to właśnie podkreślał również Michał Stopka w swoim wystąpieniu. Dla prowadzącego wykład to właśnie analiza bottom-up czyli selektywny dobór spółek pod względem ich fundamentów i kondycji finansowej góruje nad analizami top-down (od ogółu do szczegółu) czy analizą techniczną.
Michał sam nawet przyznał że na początkowym stadium swojej kariery stosował jak większość, właśnie analizę samych wykresów ale była to jego zdaniem droga donikąd. Jak sam przyznał , za co ma w moich oczach wielkie uznanie, w pierwszych latach samodzielnej gry na giełdzie sporo stracił nie znając jednak jeszcze zagadnień analizy fundamentalnej, która pomogła mu całkowicie odrobić straty oraz następnie wyjść na spory plus.
Recenzja ze spotkania: spotkanie z Michałem
Przed sobotnim spotkaniem byłem na wielu szkoleniach i wykładach, prowadzonych przez uznanych ekspertów ale powiem szczerze że nikt jeszcze nie zaciekawił mnie swoją osobą tak jak Michał Stopka.
Można tę samą wiedzę przekazywać na różne sposoby i jednym się to udaje lepiej, innym gorzej ale Michał ma taki, powiedziałbym, naturalny dar w uzyskiwaniu zarówno świetnego kontaktu z publicznością jak i przekładania ogromnej wiedzy jaką uzyskał w trakcie 13 lat pracy na rynku kapitałowym na prosty i zrozumiały język.
Spotkanie było przewidziane na około godzinę czasu ale Michał bez wahania zdecydował się je przedłużyć o ponad godzinę ze względu na ogrom tematów jaki w międzyczasie się pojawił, dzięki żywemu zainteresowanie słuchaczy, jakie przekładało się na wiele pytań oraz momentami klasyczną „burzę mózgów”.
Szczególnie warta odnotowania była dyskusja dotycząca słynnych „cudo fixingów” na naszej giełdzie. Michał w odróżnieniu od większości polskich analityków, nie wspominając o zwykłych blogerach, miał okazję dokonywania realnych transakcji o wartości kilkudziesięciu milionów złotych i zna nasz rynek od podszewki, zatem był w stanie nam ten fenomen ustawiania kursów w dogrywce po krótce wytłumaczyć jak nikt inny.
Generalnie to właśnie częste wstawki, dotyczące niejednokrotnie kulisów pracy w wielkiej instytucji finansowej, takiej jak ING OFE, były dla mnie osobiście najbardziej interesujące i cenne.
Nie chcę już więcej cukrzyć Michałowi, żeby nie wyglądało to na klasyczną „wazelinę” ale mogę każdemu z pełną odpowiedzialnością polecić szkolenia przez niego prowadzone. To co odróżnia jego od analityków pracujących dla banków to fakt że prowadzi własny biznes i przez to jest nie tylko niezależny ale o wiele bardziej zmotywowany i chętny do podzielenia się jeszcze większą dawką wartościowej wiedzy z prawdziwą pasją.
Podsumowanie
Nawet bardzo doświadczony inwestor jak ja może dowiedzieć się czegoś nowego i odświeżyć swoje nieco zakurzone spojrzenie na inwestowanie w akcje. Nie ma według mnie lepszej osoby w Polsce od której można by zacząć swoją przygodę z inwestowaniem i myślę że i blog Michała Stopki powinien niebawem zaatakować czołową pozycję w przygotowywanym przeze mnie „RANKINGU BLOGERÓW NIEZALEŻNYCH. Mam nadzieję, że recenzja ze spotkania przypadła wam do gustu.
Albert „Longterm” Rokicki
Inwestor i niezależny analityk giełdowy, inwestujący swój kapitał na warszawskiej giełdzie od 2000 roku. Wyznawca analizy fundamentalnej w myśl metod Warrena Buffetta i Philipa Fishera.
Od 2006 roku prowadzi bloga pod adresem www.longterm.bblog.pl, który wypracował sobie przez lata ugruntowaną pozycję w polskiej blogosferze inwestorskiej. Przez ponad 5 lat pojawiło się ponad 350 artykułów, poświęconych bezpośrednio lub pośrednio inwestowaniu na giełdzie papierów wartościowych. Bardzo często poruszane były również tematy z zakresu szeroko rozumianej światowej ekonomii.
Od 2010 roku regularnie pisze artykuły dla Equity Magazine www.equitymagazine.pl – niezwykle szybko rozwijającego się pisma internetowego, które zdobyło już drugie miejsce na polskim rynku w swojej kategorii i posiada ponad 30 tyś. czytelników.
Od 2012 roku prowadzi własny, niezależny serwis dla inwestorów giełdowych www.longterm.pl, na której oferuje również raporty z analizami najlepszych jego zdaniem spółek po kolejnych wynikach kwartalnych, oraz codzienne aktualizacje autorskiego portfela inwestycyjnego.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS