
Aktualizacja danych makro
Poniżej wpis, który będzie się pojawiał cyklicznie na moim blogu raz w miesiącu: „Aktualizacja danych makro, zakładki WIG+PKB oraz kilka przemyśleń”. Właśnie zaktualizowałem plik excel dla bieżących danych makro. Poniżej kilka przemyśleń.
Aktualizacja danych makro: zakładka Giełda i PKB
Roczna zmiana giełdy jest już prawie + 30% co oznacza, że jeżeli i tym razem historyczna zależność się sprawdzi, właśnie mamy dołek na PKB a rok 2013 będzie całkiem dobry jeżeli chodzi o PKB. PKB powinno poprawić się szczególnie w drugiej połowie roku, również dzięki poprawie na rynku pracy. Dlaczego? Patrząc na wykres, gdzie nałożyłem na siebie kwartalną dynamikę polskiego PKB i roczną zmianę giełdy, widać wyraźnie, że historycznie wzrosty na giełdzie zawsze sygnalizowały później znaczną poprawę na PKB. Mało tego, tak pokaźne przejście rocznej zmiany z minus na plus mówiło nam, że PKB powinno być co najmniej powyżej + 3% w kolejnych kwartałach. Analizując obecną sytuację polskiej gospodarki nie widzę powodu, aby i tym razem historyczna zależność miała się nie sprawdzić. Powody fundamentalne dotyczące polepszenia PKB podawałem we wrześniu tutaj: Dokąd dobrnie WIG 20? Za i przeciw.
Aktualizacja danych makro: zmiana giełdy
Roczna zmiana giełdy sygnalizuje nam również, że w drugiej połowie 2013 r. nastąpi poprawa na rynku pracy (drugi wykres w powyższej zakładce, sytuacja na rynku pracy poprawia się parę kwartałów później niż na PKB. Warto pamiętać, że sytuacja na rynku pracy jest opóźniona względem tego, co dzieje się na dynamice PKB i giełdzie). Lepsze nastroje na rynku pracy powinny dodatkowo poprawić PKB w drugiej połowie 2013 r.
Aktualizacja danych makro: plik excel
Uzupełniłem plik excel w zakładce Dane makro. Dzisiaj podano najnowsze dane dotyczące wskaźników wyprzedzających. Widać je na wykresie „PMI i ISM” w pliku excel. Jak na razie nic specjalnego tam nie widać bo znajdują się na niskich poziomach. Dla polskiego PMI warto odnotować, że co prawda nadal znajduje się poniżej 50 pkt, które oznaczają, że produkcja przemysłowa nie rozwija się specjalnie, ale dzisiejsze dane w wysokości 48,5 są powyżej oczekiwań w wysokości 48 pkt. Myślę, że w kolejnych miesiącach powinniśmy zobaczyć wskaźnik PMI dla Polski powyżej 50 pkt. Oczywiście czas pokaże, czy moje rozumowanie jest słuszne.
Aktualizacja danych makro: dane o produkcji
Patrząc na dane o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano montażowej PKB dla Polski za czwarty kwartał 2012 r. będzie nadal słabe, pewnie w okolicach „zero plus”. To jednak jest historia i jak GUS opublikuje dane o PKB końcem lutego 2013 r. takie dane nie powinny być specjalnie zaskoczeniem. Przynajmniej dla czytelników mojego bloga :-)
Aktualizacja danych makro: wykresy
Wrzuciłem kolejny fajny wykres o nazwie „Bezrobocie” (jest też poniżej). Widać na nim, że co prawda bezrobocie trochę urosło rok do roku (niecały punkt procentowy) ale tak naprawdę jest to dobra informacja, bo po pierwsze jeżeli bezrobocie tylko tyle wzrosło to miejsca pracy nie były likwidowane, o tym, że miejsca pracy to jedno a poziom bezrobocia to inna sprawa pisałem tutaj: Rynek pracy w Polsce 1995-2012 jak naprawdę jest?. Po drugie warto zadać sobie pytanie: skoro bezrobocie wzrosło zaledwie o niecały punkt procentowy, to co się z nim stanie za parę kwartałów jak PKB Polski poprawi się i zaczną być tworzone miejsca pracy?
Aktualizacja danych makro: podsumowanie
Ponadto warto zauważyć jeszcze jedną rzecz: Patrząc na poziom bezrobocia w ciągu ostatnich paru lat sytuacja nie była jakaś bardzo słaba pomimo kryzysu, relatywnie słabego PKB w Polsce a szczególnie tego co się stało z bezrobociem w Hiszpanii czy Grecji. Patrząc na poziom bezrobocia dziesięć lat temu (ponad 20%) widać wyraźnie wpływ wchodzenia na rynek pracy wyżu demograficznego lat 1970/1980 a w w ostatnich latach niżu demograficznego. Pisałem o tym tutaj: Potęga demografii cz.1: Jak bardzo zmieni się Polska w ciągu zaledwie 20 lat? i tutaj: Potęga demografii cz.2: “Who controls the past controls the future”: Jak zmieniła się Polska w ciągu ostatnich 20 lat?
.
Patrząc tylko na powyższy czynniki, politycy nie powinni się bać o poziom bezrobocia w kolejnych latach, bo w kolejnych latach na rynek pracy wejdzie jeszcze mniej osób, ale skąd wziąć na emerytury…
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS