
Metody porównawcze- podsumowanie
Podsumowanie metody wyceny firmy pozwala spojrzeć na nią z dwóch stron. Z jednej strony metoda jest łatwa w zastosowaniu oraz związana z bieżącą sytuacją na giełdzie. Z drugiej strony nie bierze pod uwagę opcji rozwoju firmy a na słabo rozwiniętych rynkach kapitałowych wybór firm porównywalnych jest trudny. Poszczególne wskaźniki spółek zależą od takich czynników jak:
- oczekiwane tempo wzrostu zysków w przyszłości,
- poziomu rentowności,
- amortyzacji,
- przejrzystości działania,
- dźwigni finansowej czy operacyjnej.
Czasem zbyt wysokie wskaźniki lub zbyt niskie mogą być efektem przewartościowania lub niedowartościowania firmy.
Zalety podsumowanie:
- Metoda mnożnikowa jest powszechnie stosowana dla wyceny firm wchodzących na giełdę, przeprowadzających nowe emisje, sprzedawanych inwestorowi strategicznemu jak i przy fuzjach i przejęciach.
- Bardzo łatwo można ją stosować, łatwo ją wytłumaczyć oraz łatwo uzyskać dane do analizy.
- Zaletą jest jej obiektywność-powiązanie z bieżącą sytuacją na giełdzie i „niewidzialną ręką rynku”, który zgodnie z teorią „rynku efektywnego” dyskontuje wszystkie informacje wpływające na wyniki spółki. Dotyczy to zarówno sfery makro, branży jak i samej spółki.
Wady podsumowanie:
- Metody porównawcze posługujące się prognozami mnożników mają ograniczony horyzont czasowy (1-3 lata), co powoduje, że nie biorą pod uwagę opcji rozwojowych firmy.
- Na rynkach, gdzie rynek kapitałowy jest słabo rozwinięty, trudno znaleźć odpowiednią bazę firm do przeprowadzenia porównań.
- Różnice w systemach księgowych powodują różnice w mnożnikach.
- Powiązanie z bieżącą sytuacją na GPW ma też swoje minusy, powoduje duże fluktuacje wskaźników, niekoniecznie związane z sytuacją fundamentalną spółki, ale np. z okresową modą na daną branżę, np. hossa internetowa z 2000 r.
Na podstawie:
1) „Metody wyceny spółki-perspektywa klienta i inwestora” Praca zbiorowa pod redakcją Marka Panfila i Andrzeja Szablewskiego; Poltext; Warszawa 2006
2) http://www.e-msp.pl/static/msp/files/szkolenia/wycena_wartosci.pdf
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS