
Stopa zwrotu polskich obligacji skarbowych: CAGR
Na początku wpisu przygotowałem grafikę gdzie pokazałem jaka jest stopa zwrotu polskich obligacji skarbowych dla indeksu TBSP w okresach rocznych. Dodatkowo policzyłem skumulowaną stopę zwrotu w ujęciu rocznym od 2006 roku. Czyli CAGR. Innymi słowy długoterminowo, średnio, indeks rósł około 4/5% rocznie.
To jest wpis z cyklu edukacyjnego:
„Co warto wiedzieć inwestując w ETF na polskie obligacje skarbowe?
- Dlaczego fundusze obligacji tracą? Rentowności a wyceny obligacji, akcji i nieruchomości
- Co to jest indeks obligacji skarbowych TBSP? Jaki jest skład indeksu obligacji skarbowych TBSP?
- Beta ETF na polskie obligacje skarbowe: koszty, zalety i wady, szanse i ryzyka
- Analiza od 2007 roku: stopa zwrotu polskich obligacji skarbowych indeks TBSP => jesteś tutaj
- Co to jest duration obligacji? Co to jest modified duration? Praktyczne case study obligacja DS1029 kurs -19% (!)
- Jak wykorzystać modified duration portfela obligacji do analizy przyszłej stopy zwrotu indeksu TBSP/ ETF obligacji skarbowych?
Stopa zwrotu polskich obligacji skarbowych: lata dobre i złe
Z kolei poniżej tabela obrazująca występowanie naprzemiennie dobrych i złych lat dla rynku obligacji. Na zielono zaznaczyłem rok z ponadprzeciętną dobrą stopą zwrotu. Natomiast na czerwono jest to słaby okres dla rynku obligacji.
Mamy za sobą bardzo słaby okres dla rynku obligacji. Może to oznaczać, patrząc na historię, że kolejne lata być może będą już lepsze. Chociaż w roku 2015 i 2016 trwało to dwa lata.
Z czego składa się stopa zwrotu polskich obligacji skarbowych?
W uproszczeniu można powiedzieć, że stopa zwrotu indeksu składa się z oczekiwanej rentowności każdej obligacji na dany moment. Do tego mamy zmiany wycen rynkowych obligacji. Podobnie jak inwestując w akcje możemy mieć, jako stopę zwrotu, dywidendy. A do tego zmiany kursów akcji.
Rentowności polskich obligacji skarbowych: trendy
Zmiany wycen obligacji, jak już wiemy, są wynikiem zmian rentowności obligacji. Zarówno w ujęciu średnioterminowym. Ale i w ujęciu długoterminowym.
Poniżej wykres rentowności dziesięciolatek od 2005 roku. Najpierw mieliśmy utrzymujące się rentowności na wysokim poziomie. Następnie był długoterminowy spadek rentowności. W końcu doszliśmy do bardzo niskich rentowności obligacji. Ostatnio mamy z kolei gwałtowny wzrost rentowności:
Rentowności polskich obligacji skarbowych: wnioski
Patrząc na powyższą grafikę widzimy kilka rzeczy. Skąd długoterminowa hossa na indeksie TBSP. Widzimy też gwałtowny skok rentowności od dołka. To jest przyczyna pierwszej w historii ujemnej stopy zwrotu indeksu TBSP. Koniec długoterminowej hossy na obligacjach spotęgowany nagłym skokiem rentowności.
Stopa zwrotu polskich obligacji skarbowych: podsumowanie
Dzięki powyższym spostrzeżeniom lepiej rozumiemy historyczne stopy zwrotu z indeksu obligacji TBSP. Wiemy też, że oscylowały w okolicach około 4/5% w skali roku. Teraz możemy przejść do analizy przyszłych stóp zwrotu obligacji i indeksu TBSP. O czym w ostatnich dwóch wpisach w ramach cyklu edukacyjnego, który dla Was przygotowałem.
Zgodnie z sugestiami ciekawe linki na końcu aby wpis był czytelny
- Źródło wykres stopa zwrotu + tabela: dane GUS: pobierz plik Excel dane makro dla moich czytelników kliknij tutaj
- Wykres indeks TBSP kliknij tutaj (wpisz ^TBSP)
- Wykres rentowności obligacji dziesięcioletnich kliknij tutaj (wpisz 10PLY.B)
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS