
Dlaczego ceny ropy naftowej rosną? Co dalej?
Dzisiaj trzecia analiza z serii analiz. Poniżej analiza dlaczego ceny ropy naftowej rosną. I co może być dalej.
To jest wpis z serii analiz: dlaczego ceny gazu, węgla energetycznego i ropy naftowej rosną lub spadają? Co dalej?
- Dlaczego ceny gazu rosną? Co dalej?
- Dlaczego ceny węgla energetycznego rosną? Co dalej?
- Dlaczego ceny ropy naftowej rosną? Co dalej? => jesteś tutaj
Dlaczego ceny ropy naftowej rosną: 4 czynniki popytowe
- Benzyna oraz diesel stanowią około 50% światowego zużycia ropy naftowej. Do tego dochodzi paliwo do samolotów oraz olej opałowy. W efekcie paliwo różnego rodzaju to około dwie trzecie światowego zużycia ropy naftowej. Pozostała 1/3 to głównie przemysł chemiczny i różnego rodzaju chemikalia.
- Jak widzimy praktycznie każdy zużywa produkty ropy naftowej. Stąd głównym czynnikiem wpływającym na popyt na paliwo oraz przemysł chemiczny jest długoterminowa dynamika PKB. A ta zależy w dużym stopniu też od demografii (zobacz linki analiza demografia Japonii wpływ na giełdę, inflację i gospodarkę).
- Drugim długoterminowym czynnikiem wpływającym na popyt na ropę naftową jest ekologia i odchodzenie od paliw kopalnych. Głównym odbiorcą produktów z rafinacji ropy naftowej jest transport. Samochody elektryczne są więc głównym czynnikiem wpływającym na spadek popytu na ropę naftową.
- Krótkoterminowo mamy boom w gospodarce. Spowodowało to wzrost zapotrzebowania na surowce na całym świecie. Też ropę naftową. Zarówno od strony popytu jak transport czy chemia. Ale i z powodu dużego zapotrzebowania na energię elektryczną. Ropa naftowa, tak jak węgiel i gaz, może być też używana do produkcji energii elektrycznej. Co przy wysokich cenach energii stało się mocno opłacalne.
Podaż ropy naftowej: 3 czynniki podażowe
- Podaż ropy naftowej jest mocno skoncentrowana. Kraje OPEC plus Rosja stanowią ponad 50% podaży. Z czego sam OPEC niecałe 40%. Do tego USA około 15% podaży. Chiny oraz Kanada po około 5% i mamy już 75% podaży.
- Od około 2014 roku mamy w USA rewolucję łupkową. Co spowodowało gwałtowne załamanie cen ropy naftowej na rynkach światowych.
- W 2021 roku OPEC plus Rosja nie zwiększały odpowiednio podaży ropy względem wzrostu popytu. Tłumacząc to krótkoterminowym wzrostem zapotrzebowania na ropę naftową. Stąd podaż była niewystarczająca i wzrost cen.
Dlaczego ceny ropy naftowej rosną: podsumowanie popyt podaż
Jak więc widzimy sytuacja na rynku ropy naftowej zależy tak naprawdę od krótkoterminowego popytu oraz podaży ropy naftowej. Szczególnie ostatnio bo jest boom gospodarczy. Tym bardziej, że ropa naftowa, tak jak węgiel (zobacz linki) jest typowym commodities. Czułym na zmiany popytu/podaży:
Dlaczego ceny ropy naftowej rosną: co dalej
Patrząc na ceny, obecne poziomy są już wymagające. Pod wpływem trwającego boomu w gospodarce. Do tego mamy ropę łupkową. Przy wyższych cenach jest coraz bardziej opłacalna. Długoterminowo ropa naftowa będzie również pod presją spadku popytu z powodu rosnącej liczby samochodów elektrycznych.
Krótkoterminowo kluczowa jest dalsza dynamika PKB bo ze strony OPEC trudno oczekiwać, że nagle zaleją świat tanią ropą naftową. Dlatego zazwyczaj strona popytowa jest najważniejsza.
Dlaczego ceny ropy naftowej rosną: omicron
Na przykład informacja o Omicronie wywołała nerwową i gwałtowną reakcję inwestorów. Był to potencjalnie czynnik mocno wpływający na popyt na ropę naftową i PKB. Ponowny lock down spowodowałby spadek popytu na paliwa. Ostatecznie okazało się, że omicron nie powoduje wysokiej śmiertelności więc ropa naftowa zdyskontowała ten czynnik:
Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów! Produkty z baryłki ropy naftowej
Na koniec ciekawa grafika obrazująca zużycie baryłki ropy naftowej dla USA. Uwaga: „gasoline” to benzyna, „distilate” to głównie diesel (olej napędowy) i trochę olej opałowy.
Źródło: EIA baryłka ropy naftowej
Co ciekawe, ropa naftowa w USA zużywana jest głównie do produkcji paliwa. Benzyna oraz diesel stanowią około 75% zużycia. Nie ma co się dziwić, skoro podatki nakładane na paliwo są relatywnie niskie. Obecnie jeden litr paliwa w USA kosztuje około 4 zł (!)
Zgodnie z sugestiami ciekawe linki na końcu aby wpis był czytelny
- Tsunami demograficzne w Polsce a demografia Japonii: wpływ na giełdę, gospodarkę i inflację
- Stooq wykres cen ropy naftowej
- (skrót CL.F wpiszcie) są to notowania WTI
- (skrót CB.F wpiszcie) są to notowania BRENT
- Brent Crude, WTI Crude, Dubai Crude (rodzaje ropy naftowej w podziale na region wydobycia)
- 50 największych producentów ropy naftowej
- USA obecne ceny litra benzyny
- Jeżeli ktoś bardziej chce się wgłębić w analizę rynku ropy naftowej i surowców energetycznych ciekawe miejsca:
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS