22 wskaźniki ekonomiczne, które powinien znać każdy inwestor. Jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów!
Dzisiaj przygotowałem dla Ciebie 22 wskaźniki ekonomiczne na wykresach. Poinien je znać każdy inwestor. Ale nie tylko bo warto aby znał je również przeciętny Kowalski aby lepiej rozumiał co i dlaczego dzieje się w świecie w którym żyje.
Zawsze lubiłem i lubię nadal obrazowo zestawiać sobie różne wskaźniki aby móc je lepiej rozumieć. Czy nie widać na nich czegoś ciekawego. Tak na przykład kiedyś odkryłem cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce: Rynek pracy w Polsce w 2019 roku. Szczyt cyklu dziesięcioletniego na rynku pracy. Czekałem na ten wpis 10 lat! List do akcjonariuszy październik 2018.
Napisz w komentarzu co myślisz o tych wykresach/jak dalej rozwinie się sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie? A może warto dodać do tego zestawienia coś jeszcze bo czegoś zabrakło?
Jak pobrać dane giełdowe, wskaźniki ekonomiczne czy waluty
Zanim zaczniemy, warto wiedzieć skąd i jak pobierać różnego rodzaju dane. Specjalnie w tym celu zostało stworzone poniższe nagranie online, gdzie wszystko jest wytłumaczone krok po kroku (dzięki temu mogłem stworzyć część wykresów dla poniższej analizy):
2 wykresy: wskaźniki wyprzedzające prognozujące przyszłą sytuację na giełdzie i w gospodarce
1. Wskaźnik ISM/PMI:
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych stooq.pl
2. Wskaźnik CLI
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych OECD
5 wykresów: wskaźniki ekonomiczne obrazujące bieżący stan gospodarki
1. Roczna dynamika PKB Polski w ujęciu kwartalnym (czyli wzrost PKB w tym kwartale w relacji do kwartału rok temu):
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS
2. Struktura dynamiki PKB Polski dla danych kwartalnych (czyli jakie składowe przyczyniły się do wzrostu lub spadku PKB w danym kwartale):
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS
3. Polska: dynamika sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej (dane miesięczne):
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS
4. Te same dane co powyżej ale średnia krocząca dla kolejnych trzech miesięcy aby wykres był bardziej „wygładzony”:
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS
5. Polska: dynamika produkcji budowlano-montażowej (dane „wygładzone” trzymiesięczna średnia krocząca dla danych miesięcznych):
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS
5 wykresów: wskaźniki ekonomiczne związane z kosztem pieniądza w Polsce co przekłada się na wysokość płaconych rat kredytów jak i na całą gospodarkę:
1. Poziom Wiboru. Jest to kluczowy wskaźnik między innymi do ustalania oprocentowania kredytów:
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych stooq.pl
2. Poziom stóp procentowych ustalonych przez Radę Polityki Pieniężnej czyli RPP (poziom wiboru zależy wprost od stóp procentowych RPP):
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych stooq.pl
3. Poziom stóp procentowych zależy wprost od poziomu inflacji w Polsce czyli CPI (CPI Consumer Price Index). A tutaj z kolej bardzo ważne jest jak zmieniają się ceny w skali roku po wyłączeniu cen żywności i energii:
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS
4. Oprócz inflacji CPI warto również zwrócić uwagę na inflację producentów PPI (Producetn Price Index). Historycznie bywało tak, że zanim zmienił się trend na CPI, wcześniej zmieniał się trend na PPI:
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS
5. Poziom realnych stóp procentowych w Polsce. Odejmując od stóp procentowych RPP wskaźnik inflacji konsumentów otrzymujemy realną stopę procentową. Jest ona od dłuższego czasu w Polsce ujemna/w okolicach zera:
Źródło: opracowanie własne
8 wykresów: wskaźniki ekonomiczne opisujące rynek pracy w Polsce:
1. Liczba pracujących w Polsce według metodologii BAEL (jest to najszersza miara obrazująca wszystkich pracujących Polaków). Warto zwrócić uwagę, po raz pierwszy od dłuższego czasu, w pierwszym kwartale 2019 roku spadła liczba osób pracujących w Polsce (względem pierwszego kwartału roku 2018) :
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS
2. Liczba pracujących w Polsce w firmach zatrudniających powyżej 9 osób (zaledwie około 30% wszystkich pracujących):
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS
3. Firmy zatrudniające powyżej 9 osób: średnie wynagrodzenie (popularna w mediach jako „średnia krajowa, dane miesięczne)”
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS
4. Dynamika wynagrodzeń w Polsce na podstawie średniej krajowej. Na podstawie powyższego wykresu możemy obliczyć wzrost średniej krajowej w skali roku. Otrzymamy nominalny wzrost wynagrodzeń w Polsce. Korygując ten wskaźnik o inflację otrzymujemy realny wzrost wynagrodzeń w Polsce (średnia krajowa):
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS
5. Poziom bezrobocia w Polsce (mamy już ładnie nakreśloną trzecią falę spadku bezrobocia w ramach cyklu dziesięcioletniego, która trwa od stycznia 2013 roku):
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS
6. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy:
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS
7. Wynagrodzenia w Polsce na tle średniej krajowej:
Powyżej zestawiłem wykres średniej krajowej. Jednak to co też ważne, warto zestawić zarobki w Polsce na tle średniej krajowej. Jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów (im bardziej czerwony kolor tym mniejsze zarobki względem średniej krajowej, im bardziej niebieski tym wyższe):
Źródło: link
8. Mediana wynagrodzeń w Polsce:
Ostatnią grafiką, która obrazuje poziom zarobków w Polsce są dane GUS na temat mediany wynagrodzeń w Polsce:
Źródło: GUS, szczegółowa analiza wynagrodzeń Polaków dokonywana raz na dwa lata: październik 2016 rok.
Wskaźniki ekonomiczne: podsumowanie
Jak widzisz zebrało się trochę tych wykresów, które obrazują różnego rodzaju wskaźniki ekonomiczne. A do tego pewnie zawsze jeszcze można coś dodać. Napisz w komentarzu co myślisz o tych wykresach/jak dalej rozwinie się sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie? A może warto dodać do tego zestawienia coś jeszcze bo czegoś zabrakło?
Lista analiz/linków do których warto dodatkowo zajrzeć w uzupełnieniu powyższej tematyki
Cały czas staramy się udoskonalać treści, które tworzymy dla Was. Dlatego uważnie słuchamy Waszych opinii/uwag, co można zrobić jeszcze lepiej. Jednym z tych ulepszeń jest wrzucanie dodatkowych linków do wpisów/artykułów na końcu wpisu. Tak aby wszystko było dla Was jeszcze lepiej przejrzyste/czytelne:
- Cykl edukacyjny “Kluczowe wskaźniki gospodarcze Polska, USA oraz Europa”
- Strategie przewidujące przyszłość gospodarki i giełdy: wskaźniki wyprzedzające koniunkturę
- Rynek pracy w Polsce w 2019 roku. Szczyt cyklu dziesięcioletniego na rynku pracy. Czekałem na ten wpis 10 lat! List do akcjonariuszy październik 2018
- Prognoza inflacji w Polsce w roku 2017 i 2018: CPI zależy od… cen ropy naftowej!
- Jak pobrać dane giełdowe do Excela w kilku prostych krokach?
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS