Co chcę robić za dwadzieścia lat: list do akcjonariuszy, czytelników bloga: wrzesień 2018
Uwaga, dopisane po publikacji artykułu: Jeżeli jesteś zainteresowany/zainteresowana czwartą edycją Szkoły Głównej Inwestorów Profesjonalnych dla roku 2020 oraz 2021 możesz od razu przejść do tego akapitu: Szkolenie stacjonarne opinie.
Wreszcie jest! Krok po kroku moja praktyczna wizja jak chcę zrobić z Polski drugi Londyn wcielając w życie mój Profesjonalny Trójkąt. Trzymajcie kciuki :) Parę miesięcy temu, podczas rozmowy z uczestnikiem mojej szkoły, padło pytanie co chcę robić za dwadzieścia lat (dzięki Maćku za to pytanie). Od tego czasu myślałem sporo na ten temat i już wiem jaka jest dokładnie odpowiedź. W poprzednim, pierwszym liście do akcjonariuszy nie bez powodu pisałem Wam, że mocno pracuję nad wzrostem wydajności. Wzrost produktywności to nie tylko kwestia masakry związanej z dzieciakami. Drugi list do akcjonariuszy idealnie nadaje się do tego aby wyjaśnić drugi ważny powód dlaczego to robię.
Dzisiaj podzielę się z Wami praktycznym zarysem mojej wizji odpowiadającej na pytanie jak chcę zrobić z Polski drugi Londyn wcielając w życie mój Profesjonalny Trójkąt. Dlaczego Bartek z WarsztatuAnalityka ma akcje w mojej firmie. I dlaczego chcemy wprowadzić naszą firmę na giełdę. Poniższa wizja tworzyła się długo bo lata. Przelanie jej na konkrety i słowa które możesz przeczytać poniżej zajęło mi ponad tydzień.
To jest wpis z serii wpisów:
„Jak realizuję marzenie mojego życia”
- Zróbmy z Polski drugi Londyn (!) Warsztat Analityka
- Od zera do zarobków kilkanaście tysięcy miesięcznie w trzy lata jako współodpowiedzialny za wyniki portfela akcji w OFE ING
- Musisz przeczytać! Pierwszy list do akcjonariuszy, czytelników bloga Michalstopka.pl : sierpień 2018
- Robimy z Polski drugi Londyn: wdrażam w życie mój Profesjonalny Trójkąt. List do akcjonariuszy wrzesień 2018 <<< — jesteś tutaj
- Rynek pracy w Polsce w 2019 roku. Szczyt cyklu dziesięcioletniego na rynku pracy. Czekałem na ten wpis 10 lat! List do akcjonariuszy październik 2018
- Kurs excel w finansach: zobacz opinie kursantów i szczegółowy zakres tematyczny oraz przetestuj się z excela! List do akcjonariuszy listopad 2018
- Znowu masakra :( Takie życie… List do akcjonariuszy grudzień 2018
- Trzeci akcjonariusz w moim biznesie. Podsumowanie masakry 2018 i cel na 2019. List do akcjonariuszy za rok 2018/styczeń 2019
- Jak krok po kroku zwiększyłem moją wydajność 10 razy? 35 zasad, które zastosowałem w praktyce aby mieć czas na wszystko co chcę. List do akcjonariuszy luty 2019
- 31 rzeczy, które warto wiedzieć rozliczając podatki + jak krok po kroku rozliczyć zyski i straty w PIT 38 oraz wpłatę na IKZE? List do akcjonariuszy marzec 2019
- Żeby inwestować trzeba mieć pieniądze: 21 zasad jak dobrze zarabiać na etacie i szybko podwoić wynagrodzenie. List do akcjonariuszy kwieceń 2019
- 22 wskaźniki ekonomiczne, które powinien znać każdy inwestor. Jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów! List do akcjonariuszy maj 2019
- Inwestowanie: 37 analiz, które powinien przeczytać każdy inwestor. List do akcjonariuszy czerwiec 2019
- Skutki obniżenia wieku emerytalnego przez PiS. Wpływ na liczbę: pracujących, emerytów oraz bezrobotnych. List do akcjonariuszy lipiec 2019
- Spółka dnia + Jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów! List do akcjonariuszy sierpień 2019
Kilkanaście tysięcy godzin poświęcone na giełdę. A może nawet więcej
- Giełda i gospodarka
- Zus i Twoja emerytura
- Demografia i finanse publiczne Polski
- Wolność finansowa i jak podwoić zarobki w Polsce
- Rynek nieruchomości
- Analiza biznesu
- Analiza makrootoczenia
- Analiza sektorowa
- Analiza sytuacji spółki
- Metody wyceny: DCF oraz mnożniki
- Sprawozdania i analiza finansowa
Dodatkowo wiele wpisów/analiz, które nie znalazły się w powyższym zestawieniu, można znaleźć uporządkowane według daty publikacji od 2007 roku w archiwum. Pod wieloma wpisami jest po kilkaset komentarzy. Wiele z nich ja sam napisałem bo starałem się zawsze nie pozostawić komentarza czy spostrzeżenia bez odpowiedzi.
Zanim rozpocząłem pisanie bloga, giełdą interesowałem się już na SGH, gdzie z tego powodu założyłem między innymi Koło Naukowe Klub Inwestora. Natomiast później, gdy z kolei założyłem bloga, jednocześnie pracowałem zawodowo w dwóch OFE (jeżeli ktoś jest nowy u mnie, tutaj jest więcej informacji o mnie: żeby się więcej tutaj nie rozpisywać).
11 lat pisania bloga to ponad 4 tysiące dni i pewnie kilka/kilkanaście tysięcy godzin. Do tego lata przed pisaniem bloga plus praca zawodowa. Razem poświęciłem na to wszystko co najmniej kilkanaście tysięcy godzin. A może nawet więcej. Aż nie chce mi się wierzyć jak szybko ten czas płynie i ile czasu na to poświęciłem. Dobrze to podsumował jeden z czytelników pod jednym z wpisów na Forum Inwestora Profesjonalnego:
Profesjonalny Trójkąt: inwestorzy, pracownicy, pracodawcy
Z perspektywy czasu już wiem, że SGH, Klub Inwestora, praca zawodowa, prowadzenie bloga było tylko etapem w moim życiu. Każdy był bardzo ważnym etapem, ale jednak tylko etapem, do realizacji mojego marzenia. Praktycznej realizacji trzech inicjatyw, które znacie z Facebooka:
- Inwestorzy: Forum Inwestora Profesjonalnego (FIP: jest już prawie 4 000 osób)
- Eksperci: Kilkanaście Tysięcy Miesięcznie (KTM: jest już prawie 1 000 osób)
- Przedsiębiorcy: Pierwsze Kroki Janusza Biznesu (PKJB: jest już kilkaset osób)
Już kiedyś wspominałem Wam o Profesjonalnym Trójkącie a teraz wiem dokładnie jak powyższe inicjatywy chcę wprowadzić w życie w kolejnych latach. Jak na prawdziwy startup przystało przetestowałem już kilka rozwiązań od tego czasu. I zdobyłem w tym zakresie kolejne praktyczne doświadczenia. Zbudowałem know – how/wizję jak to powinno wyglądać w praktyce. Moje przemyślenia w tym zakresie znajdziesz w kolejnym akapicie.
Łańcuch wartości biznesu: ukoronowanie IPO na giełdzie
Od tego akapitu przechodzę do zarysu/wytłumaczenia mojej wizji. Najpierw zobaczmy na poniższy wykres. Obrazuje on drogę biznesu od pomysłu do wejścia na giełdę. Po drodze możliwe jest dokapitalizowanie biznesu przez różne podmioty rynku kapitałowego czyli „smart money”:
Z tym, że pomysły na biznes czy początkowa forma biznesu jakim jest startup, takie formy są liczne. Na świecie znacznie mniej firm ostatecznie rośnie tak aby weszły one na giełdę. Więc wykres łańcucha wartości przybiera formę trójkąta. Gdzie na dole jest dużo małych biznesów a na górze mamy GPW po IPO:
Warto wspomnieć tutaj o ważnym spostrzeżeniu. Jaka różnica jest pomiędzy Polską a resztą świata. Patrząc jakie produkty i usługi kupujemy w codziennym życiu. Relatywnie niewiele jest tych co notowane są na polskiej giełdzie. Nie jest to jednak prawdziwy obraz jak ważna jest giełda w naszym codziennym życiu. Tak naprawdę większość firm i ich produktów czy usług jest notowana na giełdzie. Tylko nie w Polsce. I to jest główna przyczyna ich sukcesu. Notowanie na giełdzie ma ogromne znaczenie dla tych firm i jest jedną z głównych przewag konkurencyjnych tych firm. Odpowiedzią dlaczego odniosły sukces. Dlaczego kupując produkty i usługi mamy dostęp akurat do tych produktów i usług. To temat na oddzielny wpis/analizę w ramach realizacji mojej wizji. Tutaj tylko podam kilka przykładów:
- Apple
- Amazon
- Biedronka
- Nestle
- Volksvagen
- Bayern Monachium
Pierwsze cztery firmy są notowane w USA. Nie muszę nikomu mówić o ich produktach. Generują przychody w grubych miliardach dolarów. Biedronka jest notowana w Portugalii. Jej przychody to prawie 50 mld zł. Idąc dalej, tak samo notowane są chociażby Nestle (masa produktów które kupujemy w życiu codziennym). Podobnie Volksvagen. A na koniec wisienka. Klub Roberta Lewandowskiego:
I można tak wymieniać. Firmy giełdowe są właścicielami masy firm zależnych. Gdzie kupując ich produkty lub usługi nie znajdziemy tej firmy na giełdzie ale i tak są notowane bo ich spółka matka jest notowana.
Biznes to ludzie
W poprzednim akapicie napisałem, że notowanie na giełdzie daje ogromną przewagę konkurencyjną. Bo biznes to ludzie. Dlaczego to takie ważne napiszę w kolejnych akapitach. Na ten moment zobaczmy na poniższą grafikę. Kiedyś pisałem Wam o moim Profesjonalnym Trójkącie. Składa się on tak naprawdę z trzech wierzchołków:
- Inwestorzy (I)
- Pracownicy (P)
- Pracodawcy (P)
Ostatecznie więc powyższa grafika przyjmuje następujący zarys:
Pracownicy kontra Pracodawcy: każdy ciągnie tylko w swoją stronę
Odpowiedzmy teraz sobie na pytanie dlaczego pracownicy i przedsiębiorcy pracują razem w biznesach. No oczywiście robią to dla kasy. To nie musi być jedyny powód ale jest na pewno podstawowy. Chodzimy do pracy dla kasy żeby mieć za co żyć.
W tradycyjnym modelu, szczególnie widać to w Polsce, problem jest następujący:
Pracownik
Pracownik chce jak najwięcej zarobić, czy szerzej wyciągnąć dla siebie jak najwięcej z pracy. Taki pracownik ma gdzieś co się dzieje z jego pracodawcą. Jak nie ten to inny. Chce jak najwięcej zarabiać patrząc tylko przez swój indywidualny interes. Nie interesuje go sytuacja finansowa jego pracodawcy.
Mało tego, nieraz słyszy się w mediach jak pracodawcy są wprost okradani przez pracowników na przykład przez wynoszenie własności pracodawcy do domu.
Pracodawca
Pracodawca chce jak najwięcej zarobić, czy szerzej wyciągnąć dla siebie jak najwięcej z pracownika. Taki pracodawca ma gdzieś co się dzieje z jego pracownikiem. Jak nie ten to inny. Chce jak najwięcej zarabiać patrząc tylko przez swój indywidualny interes. Nie interesuje go sytuacja finansowa jego pracownika.
Mało tego, nieraz słyszy się w mediach jak pracownicy są wprost okradani przez pracodawcówew na przykład przez płacenie głodowych pensji.
Zauważcie, że powyżej zamieniłem jedynie wyrazy pracownik na pracodawca.
Inny piękny przykład z życia, który pojawił się wczoraj na Forum Inwestora Profesjonalnego w związku z wpisem, który wrzuciłem. Jego tytuł to „Lekki katar i już na L4, pracodawcy załamują ręce. „Taki mamy teraz rynek pracy””. Rozgorzała dyskusja:
Tak to wygląda w tradycyjnym modelu biznesu. Pracownik i pracodawca mają przeciwstawny interes. A już na pewno nie mają wspólnego. Mamy więc do czynienia z obopólną walką. Pracodawca chce jak najmniej zapłacić i jak najwięcej wycisnąć z pracownika. Pracownik jak najmniej się narobić i dużo zarobić.
Model anglosaski: w USA 20% akcji otrzymują pracownicy bo biznes to ludzie
Jeżeli jednak do powyższego modelu dołączymy możliwość zostania inwestorem. Powyższy schemat przekształca się właśnie w mój Profesjonalny Trójkąt. Innymi słowy pracownicy stają się jednocześnie udziałowcami biznesu. Jego kluczową zaletą jest fakt, że w takim wypadku zarówno pracownicy jak i pracodawcy nagle mają ten sam wspólny cel. Patrzą w tę samą stronę.
Po wejściu na giełdę biznes zyskuje jednak jeszcze większego kopa. Bo dzięki temu szerokie grono pracowników może uzyskać akcje w ramach programów motywacyjnych. Dlaczego dopiero IPO na giełdzie daje takiego kopa? Bo co z tego, że pracownicy mają udziały jeżeli akcje nie są notowane? Dopiero notowanie akcji na giełdzie daje możliwość dysponowania tymi akcjami. Ale też daje możliwość takiego skonstruowania programu motywacyjnego aby kurs akcji długoterminowo szedł do góry. Co jest z korzyścią dla biznesu i wszystkich inwestorów.
W USA to standard. Akcje pracownicze otrzymują np. regularnie pracownicy Googla (mam znajomego który sporo dzięki temu zarobił). Ale nie tylko bo w USA w startupach pracownicy mają z automatu zarezerwowaną długoterminową pulę akcji do rozdysponowania w wysokości 20%.
Wieczny rynek pracownika: przewaga konkurencyjna firm giełdowych. Founderzy i pracownicy milionerami
A jak to wyglądało do tej pory w Polsce? Najpierw słowo o founderach biznesów. Byli dotąd tak rozwadniani przez VC czy PE, że zachowywali znikomy udział w biznesach, które stworzyli. Co oczywiście przekłada się często na ich demotywację. Zamiast tworzyć wartość dla akcjonariuszy niszczą ją.
Natomiast programy motywacyjne dla pracowników w formie akcji też nie były popularną formą wiązania pracowników z firmą. Tutaj znowu dobrze oddaje obecny stan rzeczy komentarz czytelnika na forum FIP:
I to właśnie zmienimy w ramach mojej wizji, którą opisałem poniżej. Do tego trzeba zrozumienia zarówno po stronie pracowników jak i pracodawców. Między innymi zrozumienia od czego zależy wycena firmy. Dlaczego kursy giełdowe mogą mocno spaść lub mocno wzrosnąć. I to zrozumienie pojawi się stopniowo w kolejnych latach bo tak jak Wam wiele razy pisałem, czeka nas wieczny rynek pracownika. I wygrają firmy, które dostrzegą okazję budowy unikatowej przewagi konkurencyjne w Polsce. Właśnie poprzez programy motywacyjne akcyjne dla firm notowanych na giełdzie.
Stanie się to albo przez groźbę odejścia do konkurencji na lepiej płatne stanowiska/wyższy prestiż zawodowy. Często właśnie dodatkowo okraszony akcjami pracowniczymi. Albo przez odejścia kluczowych pracowników z firmy. A następnie zakładanie własnych biznesów aby właśnie wprowadzać je na giełdę robiąc konkurencję obecnym właścicielom. I to motywując pracowników nowych biznesów właśnie akcjami.
Tak czy tak wygrają firmy, szczególnie te nienotowane, które zrozumieją, że bycie notowanym to unikatowa przewaga konkurencyjna na rynku pracownika w Polsce. Właśnie ze względu na możliwość wiązania pracownika z firmą w formie akcyjnych programów motywacyjnych.
Inicjatywa stania się hubem i wyznacznikiem jakości do łączenia przedsiębiorców, inwestorów oraz ekspertów
W ten sposób dochodzimy do sedna mojej wizji. Co chcę robić przez kolejne dwadzieścia lat. Chcę stać się hubem i wyznacznikiem jakości do łączenia przedsiębiorców, inwestorów oraz ekspertów.
Oprócz tego, że będziemy inwestowali na giełdzie w akcje spółek notowanych. Będziemy też inwestowali przede wszystkim w biznesy przed wejściem na giełdę. Bardzo tanio tak aby po wejściu na giełdę stać się milionerem mając udziały w tych spółkach.
Inwestując w spółki można albo objąć je jako udziały za wkłady pieniężne. Albo robiąc coś ważnego dla tych biznesów otrzymując akcje w zamian. Innymi słowy będziemy tworzyli, kupowali, przejmowali, wprowadzali lub zdejmowali z giełdy biznesy. Wszystko przy wykorzystaniu programów motywacyjnych dla pracowników, współpracowników lub partnerów z którymi będziemy współpracowali.
Dlaczego w tytule tego akapitu użyłem słów przedsiębiorcy oraz eksperci? Zamiast pracownicy i pracodawcy jak było na początku? Zrobiłem to nie bez powodu. Zobaczmy teraz na kolejną grafikę, która obrazuje dlaczego to zrobiłem: eksperci i przedsiębiorcy są wewnątrz mojego trójkąta. Skróty dla wierzchołka E oraz P:
Dlaczego E oraz P jest wewnątrz: bo to są ludzie z mojej Szkoły Głównej Inwestorów Profesjonalnych. Wnętrze trójkąta to osoby które znam. Tak jak pisałem kluczowe w mojej wizji jest zrozumienie od czego zależą kursy na giełdzie. Praktyczne zrozumienie metod wyceny i analizy przez inwestorów, pracowników i przedsiębiorców.
I to te właśnie osoby będą miały możliwość objęcia udziałów po atrakcyjnych wycenach za gotówkę lub uczestniczenie w akcyjnych programach motywacyjnych bo wniosą dużą wartość do biznesu. A później te biznesy wejdą na giełdę:
Wizja zróbmy z Polski drugi Londyn
I teraz najważniejsze. W efekcie dzięki temu zrobimy z Polski drugi Londyn. Jest to obszar większego trójkąta zaznaczony na zielono. Dodatkowo wpisałem trzy inicjatywy (skróty literowe). Znajdują się na zewnątrz niebieskiego trójkąta/Szkoły Głównej Inwestorów Profesjonalnych ale są to równie ważne inicjatywy jak moja szkoła:
- Inwestorzy: Forum Inwestora Profesjonalnego (FIP)
- Eksperci: Kilkanaście Tysięcy Miesięcznie (KTM)
- Przedsiębiorcy: Pierwsze Kroki Janusza Biznesu (PKJB)
Czy zrobienie z Polski drugiego Londynu jest możliwe? To jest proces. To nie jest tak, że przyjdzie nagle ktoś i magiczną różdżką zrobi z Polski drugi Londyn. Rzeczywisty świat w którym żyjemy tak nie wygląda. Przede wszystkim w Polsce mało kto w ogóle o tym myśli. Ale czy to w ogóle jest możliwe? Historycznie było zawsze tak, że czegoś nie było dopóki ktoś nie przyszedł i tego nie zrobił.
W kolejnych miesiącach i latach wypracujemy rozwiązania. Za co pracownicy mogą otrzymać akcje, jak je wyceniać, jak robić poszczególne rundy finansowania, jak być business angel i tak dalej. Na przykład jestem takim business angel dla Bartka z WarsztatuAnalityka: sfinansowałem jego cykle edukacyjne oraz rozwój jego bloga kwotą kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po to właśnie też rozwijam mój biznes. Generowany cash flow przeznaczam na dalszy rozwój wizji zróbmy z Polski drugi Londyn. Trawa nie rośnie bez podlewania.
Wejście mojego biznesu na giełdę: kolejny krok realizacji mojej wizji
Powyżej opisałem wizję jak zrobić drugi Londyn. Wizja jest bardzo ważna jednak trzeba ją wdrożyć w praktyczne działania. I to od jakiegoś czasu robię bo praktycznie moją wizję wdrażam już od dwóch lat. Nie wiem czy ktoś z Was zastanawiał się dlaczego Bartek z WarsztatuAnalityka tak się angażuje w moje rzeczy a ja w jego? Skąd ta współpraca?
Kwestia zaufania? Tak, to pierwszy ważny czynnik. A może kwestia wspólnej wizji drugiego Londynu? Tak to drugi ważny czynnik. Jednak nie wyglądałoby to tak jak wygląda gdyby nie fakt, że Bartek już dwa lata temu został udziałowcem tego co buduję. Jest moim wspólnikiem i prawą ręką.
I powiem Wam, że jestem mega pozytywnie zaskoczony jak dobrze w praktyce to się sprawdziło. Mając te praktyczne doświadczenia jestem przekonany, że akcje dla pracowników lub współpracowników to mega wartościowa rzecz. I działa to w praktyce.
Więc znowu w tym wypadku jestem praktykiem. Praktyczny know how inwestowanie i zarobki kilkanaście tysięcy miesięcznie. Te dwa wierzchołki mojego trójkąta już zdobyłem. Zostaje mi trzeci brakujący. Czyli budowa know how biznesowego co robię od kilku lat. A na końcu wejście na giełdę. Też w celach zrobienia z tego praktycznego case study.
Chcę się skoncentrować na realizacji moje wizji dlatego ostatnio zrezygnowałem z wielu pobocznych rzeczy, aktywności, które robiłem. Dlatego jest/będzie mniej wpisów ale za to będą bardziej jakościowe. Dlatego też pisałem ostatnio, że rosną mi koszty do stu kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Bo realizacja mojej wizji kosztuje. Stąd też w ostatnich miesiącach praca nad wydajnością.
Okres inkubacji startupu za nami. Teraz czas na zbudowanie poważnego biznesu i docelowo wprowadzenie go na giełdę. Zgodnie z zasadami i wizją którą przedstawiłem powyżej.
Rozwój mojego biznesu będzie pierwszym praktycznym case study. Akcje mojego biznesu będą mogli tanio kupić uczestnicy mojej Szkoły Głównej Inwestorów Profesjonalnych.
Jak widzicie będziemy się zajmowali całym łańcuchem wartości. Teraz jestem ja i Bartek + uczestnicy pierwszej edycji mojej szkoły. Trochę już możemy ale niedługo będzie nas dużo więcej. I będzie możliwe ruszenie tego na poważnie.
Po co firmy wchodzą na giełdę? Nie, nie dla kasy
Dopiero ostatnie dwa lata uświadomiły mi w praktyce dlaczego firmy wchodzą na giełdę. Powszechne mniemanie jest takie, że dla pozyskania kapitału. To też jednak w praktyce kapitał można pozyskać na wiele sposobów. Niekoniecznie trzeba specjalnie fatygować się na giełdę. Prawda jest całkiem inna. Na giełdę wchodzi się by można było motywować ludzi. Wiązać ich z naszą firmą. Oddać cząstkę naszego biznesu tworząc wspólnie znacznie więcej niż gdybyśmy mieli to tworzyć bez wejścia na giełdę. To jest dokładnie to co opisałem na początku. Co dzieje się jak ludzie mają udziały w firmach.
To wszystko co Wam powyżej opisałem przegadałem wiele razy z Bartkiem. Co ciekawe sporo czasu zajęło zanim zrozumiał tak naprawdę co robimy i jaką wartość dają mu udziały w moim biznesie. I teraz mówimy jednym językiem. Mamy jedną wizję: zrealizować w kolejnych latach wizję drugiego Londynu i wejść na giełdę.
Jak w praktyce realizuję moją wizję: udział w mojej szkole przykładowe działania i korzyści
Tak jak Wam pisałem. Jeden z wierzchołków mojego trójkąta to eksperci. Ludzie którzy są w mojej szkole to osoby z najróżniejszymi kompetencjami. Przedsiębiorcy, programiści, księgowi, prawnicy, eksperci od uzyskania środków z UE i tak dalej. I ta baza ludzi, których coraz lepiej znam rośnie.
Na przykład kilka tygodni temu zgłosił się do mnie Radek, który był na moim szkoleniu gdy jeszcze pracowałem w ING OFE. Rozkręca startup i pytał mnie o to jakie widzę możliwości finansowania. Od razu skontaktowałem go z Adrianem z mojego kursu. Który już kilkanaście lat zajmuje się doradztwem w zakresie pozyskiwania środków z UE. Adriana poznałem przez ten ostatni rok. I na tyle na ile go już poznałem, mam do niego pełne zaufanie więc poleciłem go Radkowi. W efekcie Radek jest w trakcie pozyskiwania środków z UE. Mało tego, w kolejnych tygodniach przygotujemy z Radkiem bardzo ciekawy wywiad dla Was, który opublikujemy na blogu. Mega fajna rzecz z punktu widzenia profesjonalnego trójkąta.
Drugi przykład z kolei to przykład w zakresie inicjatywy kilkanaście tysięcy miesięcznie. Kilka miesięcy temu wśród moich kursantów przeprowadziłem rekrutację na stanowisko młodszego Analityka Akcji w jednym z TFI.
Co jednak ciekawe spośród kilkunastu zgłoszeń tylko dwie osoby akceptowały na początek zarobki poniżej kilkanaście tysięcy miesięcznie (z perspektywą takich zarobków jeżeli osoba się sprawdzi). Więc ostatecznie tylko jedna osoba miała otrzymać tę ofertę pracy. Niestety ze względu na sytuację osobistą tej osoby, nic ostatecznie z tego nie wyszło. Ale ten wakat (a właściwie dwa) nadal czeka. I takich ofert pracy będzie znacznie więcej w kolejnych miesiącach. Swoją drogą to dobrze pokazuje jak wygląda rynek pracownika obecnie. Tylko dwie osoby zaakceptowały na początek zarobki niezgodne z inicjatywą kilkanaście tysięcy miesięcznie (!)
Trzeci przykład to Mateusz, uczestnik mojej szkoły programista z Krakowa, z którym niedawno się spotkałem w Warszawie. Stało się tak, ponieważ dzięki mnie dotarła do niego informacje o rekrutacji do Szkoły Pionierów Polskiego Funduszu Rozwoju. Mateusz przeszedł rekrutację i właśnie jest w trakcie uczestniczenia w tej fajnej inicjatywy. Parę dni temu przysłał mi smsem zdjęcia z Cambridge bo tydzień tam spędzili na praktycznych zajęciach.
Mateusz ma bardzo ciekawe kompetencje w zakresie programowania. Więc już z nim rozmawiałem na kilka ciekawych tematów, też na temat konsultingu w ramach mojego profesjonalnego trójkąta. Mamy już dogadane warunki na jakich może komuś pomagać w ramach rozwoju mojej wizji drugiego Londynu. Zresztą spotkanie trwało dwie godziny gdzie przez godzinę rozmawialiśmy o jego pomyśle na startup (dlatego dostał się do Szkoły Pionierów PFR).
I tak można wymieniać i wymieniać. Chociażby Bartek z Warsztatu analityka był kiedyś na moim szkoleniu stąd nasza znajomość. Dzięki temu został moją prawą ręką. A obecnie jest w trakcie tworzenia jego kursu excel w finansach.
Podsumowanie: co chcę robić za dwadzieścia lat
Jak więc widzicie prawie dwadzieścia lat temu dostałem się na SGH i założyłem tam Koło Naukowe Klub Inwestora. Jako ciekawostkę napiszę , że kilka dni temu otrzymałem maila z prośbą o wygłoszenie prelekcji o początkach koła z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego. Co ciekawe ma to się odbyć 9 listopada. Czyli w dniu mojego ślubu. I jednocześnie moich urodzin.
Przypadek? To co rozpocząłem prawie dwadzieścia lat temu nadal trwa i wpływa na to co dzieje się w Polsce. I tak naprawdę jestem w połowie tej drogi. Wiem co chcę zrobić w ciągu kolejnych dwudziestu lat. Bo wbicie mojej wizji w głowy przeciętnego pracownika i przeciętnego przedsiębiorcy w Polsce. Zrozumienie na czym to polega: dlaczego warto. Pewnie tyle właśnie zajmie. I w ten sposób zrobimy z Polski drugi Londyn. Pomyślcie ile dzięki temu będzie fajnych spółek notowanych na giełdzie! Osoby, które będą miały kompetencje w analizie fundamentalnej/wycenie DCF i do tego będą osobiście znały właścicieli/prezesów/pracowników tych firm będą miały ogromne pole do popisu. I co najważniejsze. Wiele takich okazji będziemy mieli zanim spółka w ogóle wejdzie na giełdę.
Tak jak pisałem. Jeżeli przemawia do Ciebie moja wizja drugiego Londynu, to co chcę zrobić w kolejnych latach. Szukasz inwestorów, partnerów biznesowych lub potrzebujesz wsparcia moich ekspertów. Albo po prostu chciałbyś podzielić się spostrzeżeniami na temat mojej wizji. Napisz do nas. W ramach podnoszenie mojej produktywności, specjalnie w tym celu, opracowałem nowe zasady kontaktu. Znajdziesz je tutaj.
Jeżeli z kolei w związku z moją wizją jesteś zainteresowany drugą edycją Szkoły Głównej Inwestorów Profesjonalnych, wszystkie informacje na ten temat znajdziesz poniżej.
Uwaga! Dopisane po publikacji wpisu: Właśnie zamknąłem zapisy na drugą edycję kursu bo nawet lista rezerwowa się zapełniła :) Wow! Znowu po tygodniu zapisów muszę zamknąć nabór do szkoły, to samo co było rok temu: Szkoła Główna Inwestorów Profesjonalnych Michała Stopki pierwsza edycja: roczny kurs z inwestowania
D*Z*I*Ę*K*U*J*Ę! Ależ się cieszę! Wow, wow, WOW! :)
Jestem niezmiernie zbudowany pozytywnymi komentarzami, które pojawiły się pod wpisem. Dotyczącymi zarówno mojego kursu z trwającej jeszcze pierwszej edycji. Jak i mojej wizji zróbmy z Polski drugi Londyn. Teraz, mając już uczestników z dwóch edycji mojej szkoły, stanowimy sporą siłę. Niezmiernie się cieszę, że wokół mnie gromadzi się coraz więcej wartościowych ludzi. Które coraz lepiej poznaję.
BĘDZIEMY RAZEM GÓRY PRZENOSILI! Jeszcze raz dziękuję.
Szkoła Główna Inwestorów Profesjonalnych Michała Stopka: roczny kurs z inwestowania. Druga edycja 2018/2019
(Druga edycja szkoły startuje w poniedziałek 8 października 2018)
Uwaga: Właśnie trwa trzecia edycja mojej szkoły. Trwają jednocześnie zapisy na edycję 2020/2021:
➡️ Składa się ona z Level I do grudnia 2020 roku. Jest to solidny wstęp: materiały przygotowujące do Level II do opanowania we własnym zakresie. Znajdziesz je tutaj: Level I materiały, oraz
➡️ Level II (właściwy praktyczny roczny kurs styczeń – grudzień 2021).
➡️ Dzięki temu cały kurs trwa prawie dwa lata. Kurs czwarta edycja odbędzie się na pewno bo już jest kilka osób, które wykupiły kurs (biorą udział w Level I).
Jak wiecie rok temu zapisy do mojej szkoły szybko się zakończyły bo lista się natychmiast zapełniła. Ponadto pierwsza edycja miała zakończyć się w czerwcu 2018. W praktyce postanowiłem przedłużyć jej trwanie do września 2019. Tak aby uczestnicy pierwszej edycji mieli możliwość maksymalnego skorzystania z mojej wiedzy. Więc jeszcze sporo fajnych rzeczy przed nami. Szczególnie po tym co napisałem powyżej na temat mojej wizji.
Dzięki pierwszej edycji, tego co robiliśmy do tej pory przez rok, zdobyłem też dużo wartościowego know how jak powinna wyglądać druga edycja mojej szkoły. Co było dobre a co można poprawić. I to doświadczenie będzie procentowało w drugiej edycji.
Cel: Szkoła Główna Inwestorów Profesjonalnych Michała Stopki
Tak jak pisałem, aby zbudować to co buduję potrzebuję współpracowników. Celem mojej szkoły jest budowa sieci osób które dobrze znam/którym ufam. Z którymi współpracuję/które mogę polecić. Osoby te muszą mieć bardzo dobrą/dogłębną wiedzę w zakresie praktycznego inwestowania/analizowania spółek giełdowych. Będą to osoby z kompetencjami na wysokim poziomie. Na przykład inwestorzy indywidualni, analitycy akcji/zarządzający, członkowie rad nadzorczych. Osoby z Polski jak i z zagranicy.
W miarę jak będziemy coraz więksi będziemy:
- Potrzebowali kandydatów na członków Rad Nadzorczych w spółkach: jak wiecie w tym zakresie buduję kompetencje będąc przewodniczącym Rady Nadzorczej iniJOB
- Ale nie tylko bo dzięki temu co robię pomogę też ludziom znaleźć dobrą pracę: tak jak opisałem powyżej: tylko warunek jest aby te osoby miały solidną wiedzę/doświadczenie
Ale to jeszcze nic. W miarę jak z mojej szkoły będą wychodzili kolejni analitycy akcji/przyszli zarządzający/analitycy inwestycyjni. Będę osobiście znał coraz więcej firm, gdzie pracują ludzie z mojego zespołu. I będą oni potrzebowali do swoich zespołów kolejnych sensownych osób jako kandydatów do pracy.
To jest też mój sposób aby sprawić, że osoby, które znam: będą one mogły wejść po jakimś czasie na dobry poziom zarobków w ramach inicjatywy kilkanaście tysięcy miesięcznie… i więcej - Będziemy też potrzebowali/będziemy robili jeszcze kilku ważnych rzeczy ale to informacja nie do napisania we wpisie który każdy czyta (konkurencja nie śpi).
Moi potencjalni współpracownicy: uczestnicy rocznego kursu
Poniżej macie szczegółowy opis rocznego kursu, który będzie w dużym stopniu związany z indywidualnym podejściem do każdego uczestnika. Tak jak pisałem rok to dobry okres aby kogoś bliżej poznać. Poczuć czy jest „chemia”. Zbudować zaufanie. Część osób skorzysta z mojego rocznego kursu, wyniesie dla siebie wartościową praktyczną wiedzę. I pójdzie swoją ścieżką.
Część osób zostanie jednak ze mną na lata. Tak jak został ze mną Bartek z Warsztatanalityka.pl, Maciek z Poznania, czy kilka innych osób, które kiedyś wzięły udział w moim szkoleniu stacjonarnym w Warszawie. I mają ze mną bliski kontakt dzięki temu.
Szkolenie stacjonarne: opinie
Opinie osób na temat szkolenia stacjonarnego, które dało początek poniższemu kursowi (historycznie był to jeden a później dwa dni w Warszawie) znajdziecie tutaj: opinie szkolenie w Warszawie. To co daję Wam w poniższym rocznym kursie/już dałem uczestnikom pierwszej edycji (została przedłużona o rok) jest jeszcze kilka poziomów wyżej patrząc na to co zyskiwali uczestnicy biorący udział w szkoleniu stacjonarnym.
Uwaga: dopisane po publikacji wpisu. W komentarzach pojawiły się opinie obecnych uczestników pierwszej edycji mojego kursu. Niezmiernie się cieszę, że mój trwający kurs już dał ale i nadal będzie dawał wartość moim czytelnikom bo został przedłużony o rok. A po wizji, którą nakreśliłem we wpisie, ta wartość jeszcze będzie większa. Szczególnie gdy zakończy się druga edycja. I uczestnicy z dwóch edycji dołączą do grupy Alumnów mojej szkoły. To dopiero otworzy wszystkim ogromne możliwości. Co to będzie? Konkurencja nie śpi więc nie będę pisał na forum. Napiszę tylko, że to jest jeden z obszarów, który będziemy intensywnie rozwijali w ramach mojego dużego biznesu. I przyczyni się też walnie do realizacji mojej wizji drugiego Londynu. I to tak, że mój biznes stanie się globalny.
Cieszy mnie też niezmiernie pozytywne przyjęcie mojej wizji drugiego Londynu. Że będę to realizował z ludźmi, którzy już są na pokładzie. Rozpoczęła się wielka przygoda. Coś czego jeszcze nikt nie zrobił w Polsce w sposób w jaki My to zrobimy.
Roczny kurs „Praktyczna analiza gospodarki, spółek i wycena firm”: Dla kogo
- Dla inwestorów inwestujących na giełdzie
- Dla inwestorów inwestujących w startupy/Venture Capital/Private equity
- Dla analityków akcji/zarządzających akcjami: praca zawodowa
- Dla analityków inwestycyjnych: praca zawodowa, nie każdy chce się realizować w pracy w TFI/OFE
- Dla przedstawicieli relacji inwestorskich w firmach giełdowych: praca zawodowa
- Dla członków rad nadzorczych spółek notowanych na giełdzie/nienotowanych na giełdzie (wiedza analityczna)
- Dla przedsiębiorców: obecnych/przyszłych
- Dla pracowników: osób, które zostaną udziałowcami w biznesach/startupach
Uwaga: Właśnie trwa trzecia edycja mojej szkoły. Trwają jednocześnie zapisy na edycję 2020/2021:
➡️ Składa się ona z Level I do grudnia 2020 roku. Jest to solidny wstęp: materiały przygotowujące do Level II do opanowania we własnym zakresie. Znajdziesz je tutaj: Level I materiały, oraz
➡️ Level II (właściwy praktyczny roczny kurs styczeń – grudzień 2021).
➡️ Dzięki temu cały kurs trwa prawie dwa lata. Kurs czwarta edycja odbędzie się na pewno bo już jest kilka osób, które wykupiły kurs (biorą udział w Level I).
Roczny kurs „Praktyczna analiza gospodarki, spółek i wycena firm”: zakres
- Cały kurs oparty jest o praktykę i mentoring. Jak to wygląda?
- Na początku uczestnik otrzymuje materiały/zadania do każdego obszaru tematycznego (na przykład PDF, kodowane nagrania prezentacji z moim głosem, materiały do analizy)
- Każdy uczestnik robi na tej podstawie własne analizy/wykonuje zadania domowe według własnego planu/dostępnego czasu. Ten punkt jest ważny bo dzięki temu każdy uczestnik może zrobić to w dogodnym dla niego czasie
- Na każdy blok tematyczny jest wyznaczony deadline dwa tygodnie. Jedna osoba może więc zrobić analizę w kilka dni lub w dwa tygodnie (według własnego planu/dostępnego czasu).
- Następnie ja to sprawdzam, poprawiam, koryguję błędy. Analizy będą lepsze, gorsze lub w ogóle, ale chodzi o to żeby się uczyć a nie wystawiać oceny
- Główną zaletą mojego kursu nie jest zapoznanie się z materiałami, co zaraz łatwo zapomnieć (na zasadzie weszło jednym uchem i drugim wyszło). Ale indywidualna praca przez praktyczne wykonywanie zadań i analiz. I ćwiczenie tego przez cały rok
- W trakcie każdego bloku tematycznego uczestnik wyraża swoje wątpliwości. Na tej podstawie, Ja, jako mentor. Mówię jakie jest moje zdanie w konkretnej sytuacji. Jak do tego podchodzę i dlaczego. Dlaczego coś jest lub nie jest moim zdaniem ważne. Jakie są moje praktyczne doświadczenia w tym zakresie. Ze szczególnym podkreśleniem na co zwracam uwagę podczas moich decyzji inwestycyjnych i dlaczego. Szczególny nacisk położę na omówienie co zrobiłem dobrze a co źle i jakie płyną z tego wnioski
- Kurs trwa rok ponieważ:
- Jest spory praktyczny know-how który trzeba ogarnąć a tego nie robi się w tydzień czy miesiąc
- W inwestowaniu bardzo ważny jest upływ czasu. I systematyczna praca nad spółkami. Napływają nowe informacje, dane, wyniki finansowe. Zmieniają się kursy. Wiele pytań/wątpliwości/założeń w analizach nie pojawi się od razu ale dopiero w miarę upływu czasu. Również dlatego, że poziom know – how/doświadczenia rośnie
- Uczestnik dodatkowo otrzyma narzędzia wspierające proces inwestycyjny.
Zakres tematyczny kursu w podziale na poszczególne miesiące
Październik 2018
- Praktyczna analiza sprawozdań finansowych (wszyscy ocenią jedną spółkę)
Listopad 2018
- Praktyczna analiza biznesu (wszyscy przeanalizują jedną spółkę)
Grudzień 2018
- Praktyczna wycena spółki krok po kroku (wszyscy wycenią jedną spółkę)
Styczeń 2019
- Gospodarka i giełda: praktyczna analiza. Co odkryłem czyli moje spostrzeżenia
Luty 2019
- Przerwa na ferie/nadgonienie tematów jeżeli ktoś będzie miał zaległości
Marzec 2019 – lipiec 20219 ( 5 miesięcy)
- Praktyczna analiza wielu spółek wybranych przez uczestników kursu. Każdy uczestnik robi własne analizy. Wiele spółek dostarczy różnych case study z różnymi pytaniami i wątpliwościami. Dzięki temu uczestnik nabierze praktycznego doświadczenia jak krok po kroku analizować różne spółki i różne branże. I na co zwracać szczególną uwagę.
Sierpień – wrzesień 2019: czas na nadrobienie zaległości, jeżeli u kogoś takie się pojawią
Październik 2019: zjazd uczestników w Warszawie (sobota)
- Po rocznym doświadczeniu związanym z kursem: zjazd uczestników kursu w Warszawie. Jest to bonus/nagroda za Wasz trud. Będzie to spotkanie wszystkich uczestników z potężną wiedzą. I chęcią wymiany informacji/doświadczeń pomiędzy sobą
- Z mojej strony dla uczestników zjazdu przygotuję niespodziankę
Z pewnością wielu z Was chciałoby zapytać. Jak proces praktycznej nauki będzie przebiegał od A do Z. Z uwagi na zróżnicowanie wiedzy każdego z uczestników. Nie da się tego precyzyjnie określić. Dlatego szkolenie ma charakter mentorski/indywidualny.
Jako wsparcie uczestnik kursu otrzymuje moje szkolenia online z inwestowania. Warto wiedzieć o tych wszystkich rzeczach, które poruszone są na nagraniach online. Jest to solidna baza początkowa do praktycznego kursu. Jednakże to tylko baza bo roczny kurs to praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Niektóre nagrania zostaną wykorzystane w trakcie kursu jako szybkie przypomnienie/wprowadzenie do właściwego zagadnienia.
Cena kursu
- Osoby indywidualne 4 249 zł
- Firmy 5 249 zł
(cena fiskalizowana rachunkiem bez podatku VAT, cena netto = cena brutto)
Uwaga: Cena promocyjna dla czwartej edycji kursu. Kolejne edycje będą zdecydowanie droższe.
Kiedy zaczynamy kurs/do kiedy możecie aplikować
- Na kurs można aplikować do 7 października 2018 lub do wyczerpania puli wolnych miejsc bo liczba miejsc jest ograniczona (w drugiej edycji uczestniczą już osoby, które do tej pory się do niej zgłosiły)
- Start kursu 8 października 2018 roku
Poniższy formularz służy do aplikowania do drugiej edycji kursu na rok 2018/2019. Tak jak napisałem decyduje kolejność zgłoszeń jeżeli limit miejsc zostanie ponownie wyczerpany.
Pytania dotyczące kursu
Jeżeli macie pytania związane z moim rocznym kursem. Stworzyłem specjalnie mail do kontaktu związanego z kursem. Piszcie na: kursdrugi(małpka)michalstopka.pl (małpka wpisz @ ochrona przed spamowaniem)
Jak aplikować na roczny kurs
Jeżeli jesteś zainteresowany/zainteresowana wzięciem udziału w moim rocznym kursie. Poniżej znajduje się formularz zgłoszeniowy.
Po wypełnieniu formularza proszę o informację na maila oraz przesłanie CV + list motywacyjny: osoby zainteresowane bliższą współpracą. Mail kursdrugi(małpka)michalstopka.pl
Uwaga: zastrzegam sobie prawo do odrzucenia zgłoszeń osób które uznam, że są konkurencją dla budowy tego co buduję (konkurencja nie śpi)
Uwaga: Właśnie trwa trzecia edycja mojej szkoły. Trwają jednocześnie zapisy na edycję 2020/2021:
➡️ Składa się ona z Level I do grudnia 2020 roku. Jest to solidny wstęp: materiały przygotowujące do Level II do opanowania we własnym zakresie. Znajdziesz je tutaj: Level I materiały, oraz
➡️ Level II (właściwy praktyczny roczny kurs styczeń – grudzień 2021).
➡️ Dzięki temu cały kurs trwa prawie dwa lata. Kurs czwarta edycja odbędzie się na pewno bo już jest kilka osób, które wykupiły kurs (biorą udział w Level I).
Po opłaceniu faktury prześlę szczegółowe pytania. Odpowiedzi umożliwią:
- poznanie Twojej obecnej wiedzy/doświadczenia
- zrozumienie Twoich potrzeb
Poniżej znajduje się lista pięciu modułów szkoleniowych. Lista wszystkich obecnych zagadnień poruszanych w trakcie szkoleń online znajdziesz tutaj oraz na końcu tego wpisu:
- Moduł I: Praktyczna analiza gospodarki i giełdy z elementami wyceny (online)
Szczegółowy opis szkolenia znajduje się tutaj - Moduł II: Praktyczna analiza spółki i wycena firmy metodą DCF oraz porównawczą (online)
Szczegółowy opis szkolenia znajduje się tutaj - Moduł III: Moje spostrzeżenia (online)
Szczegółowy opis szkolenia znajduje się tutaj - Moduł IV: Rynek mieszkaniowy w Polsce w latach 1991-2035 (online)
Szczegółowy opis szkolenia znajduje się tutaj - Moduł V: Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka: co warto wiedzieć o… (online)
Szczegółowy opis szkolenia znajduje się tutaj
Poniżej znajduje się lista wszystkich obecnych zagadnień poruszanych w trakcie szkoleń online:
- O gospodarce, inwestowaniu i spółkach
- Wstęp do wyceny: Jak wycenić złotówkę zysku ?
- Dlaczego giełda rośnie długoterminowo ?
- Co to jest tak naprawdę PKB czyli jak przewidzieć przyszłe zmiany PKB ?
- Cykl dziesięcioletni: co warto o nim wiedzieć ?
- Cykl banku centralnego: fakty i mity
- Wskaźniki wyprzedzające tendencje w gospodarce: jakie są ich rodzaje i które warto śledzić ?
- Zachowanie giełdy a tendencje w gospodarce: jak wykorzystać historyczne zależności ?
- Cykle w gospodarce: od kilkudziesięcioletnich do kilkuletnich: co o nich wiemy?
- O konsolidacji sprawozdań finansowych
- O bilansie
- O amortyzacji
- O goodwill
- O rachunku zysków i strat
- O rachunku przepływów pieniężnych
- O analizie ryzyka kredytowego
- Wycena DCF spółki czyli wycena Enterprise Value
- Wycena DCF: o założeniach i analiza wrażliwości
- Wycena mnożnikowa
- Analiza bottom up
- Analiza sektora
- Analiza strategii spółki
- Praktyczny wycena DCF: Co warto wiedzieć o sprawozdaniu finansowym spółki Forte
- Praktyczna wycena DCF: Forte wstęp do DCF
- Praktyczna wycena DCF: Forte jak zaprognozować przychody, EBIT i inne składowe DCF
- Praktyczna wycena DCF: Forte wycena EV oraz korekty w celu wyjścia na wycenę jednej akcji
- Praktyczna prognoza sprawozdania finansowego na przykładzie spółki Forte
- Praktyczna wycena porównawcza na przykładzie spółki Forte
- Plik excel z przykładem modelu DCF dla Forte który stworzyłem do powyższych szkoleń on-line
- 30. Co warto wiedzieć o rekomendacjach: na co zwrócić szczególną uwagę?
- Co warto wiedzieć o działaniach insiderów?
- Dlaczego analitycy i zarządzający akcjami mają problem z właściwą analizą spółek?
- Sprawozdania finansowe spółek: na co zwrócić szczególną uwagę?
- O manipulacjach księgowych
- „Idealna spółka do zainwestowania”
- Pod co można grać zajmując pozycję
- O nowych wydarzeniach
- Kiedy i na jakie informacje reagują kursy spółek giełdowych?
- Dlaczego wyceny firm są atrakcyjne lub nie ?
- Od czego tak naprawdę zależą ceny nieruchomości?
- Podaż i popyt na mieszkania w Polsce w latach 1991 – 2035
- Rynek mieszkaniowy w Polsce: rozwój sytuacji w ciągu najbliższych kilku lat
- Co praktycznego warto wiedzieć o cyklu dziesięcioletnim: Teoria a praktyka
- Co praktycznego warto wiedzieć na temat zachowania tłumu
- Co praktycznego warto wiedzieć na temat polityki monetarnej?
- Co praktycznego warto wiedzieć o stopie dyskontowej dla indeksów giełdowych?
- Co praktycznego warto wiedzieć na temat cyklu zakupu aktywów trwałych?
- Co praktycznego warto wiedzieć o sektorze bankowym?
- Co praktycznego warto wiedzieć o sektorze deweloperskim?
- Co praktycznego warto wiedzieć o sektorze budowlanym?
- Co praktycznego warto wiedzieć o sektorze energetycznym?
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS