Słaba struktura dynamiki PKB za 4 q 22
Niestety, tak jak pisałem, dynamika PKB za 4q 2022 wyniosła tylko +2% r/r. A konsumpcja, po raz pierwszy od 2013 r., spadła (zobacz ciekawe linki).
Pięć kategorii dla struktury dynamiki PKB GUS
Dla przypomnienia GUS podaje rozbicie dynamiki PKB w podziale na pięć kategorii:
- Konsumpcja prywatna, czyli ile więcej lub mniej skonsumowali konsumenci indywidualni
- Wydatki rządu, czyli ile więcej lub mniej wydał rząd
- Inwestycje, czyli ile więcej lub mniej zainwestowano w Polsce w aktywa trwałe, też tutaj wchodzą tutaj wydatki na infrastrukturę. Np. budowa dróg i autostrad
- Eksport netto, czyli ile więcej lub mnie wydano na import oraz eksport. Import zmniejsza PKB, eksport zwiększa PKB. Innymi słowy jest to saldo Import minus eksport
- Zapasy, czyli ile więcej lub mniej firmy zakumulowały zapasów
Analiza konsumpcja prywatna
Poniżej wykres konsumpcji prywatnej w zestawieniu z dynamiką PKB. Jak widzimy wkład konsumpcji do dynamiki PKB był ujemny po raz pierwszy od 2013 roku. Pisałem o tym ostatnio (zobacz ciekawe linki):
Analiza wydatki rządu
Okazało się, że nie tylko konsumpcja prywatna ale i wydatki rząd były ujemne według danych GUS:
Analiza inwestycje
Pozytywnie zaskoczył wkład inwestycji w dynamice PKB. Być może zostały oddane do użytkowania jakieś duże inwestycje infrastrukturalne. Często takie kontrakty są domykane właśnie w czwartym kwartale bo wtedy są zamykane budżety. A być może było tutaj coś innego bo dane o produkcji budowlanej nie wskazywały na wzrosty względem 3 q:
Analiza eksport netto
Tak jak pisałem w poprzedniej analizie na temat dynamiki PKB w 3 q 2022 mieliśmy znowu pozytywny wkład eksportu netto. Co jest charakterystyczne w okresie spowolnienia. Import siada więc saldo import – eksport poprawia się:
Analiza zapasy
Na zakończenie widzimy nadal, że zapasy dodały do dynamiki PKB. Prawdopodobnie firmy nadal zostały z zapasami bo konsumpcja siada. Być może drugą przyczyną było robienie zapasów bo firmy obawiały się wzrostu cen. Co jednak ciekawe nie widzimy jeszcze spadku zapasów analizując wkład w dynamikę PKB. Tak było w poprzednich cyklach spowolnienia:
Podsumowanie: słaba struktura dynamiki PKB za 4 q 22
Jak więc widzimy struktura dynamiki PKB za 4 q 22 była nadal słaba. Pierwszy kwartał powinien być jeszcze gorszy. Zobaczymy dynamikę PKB z jedynką na przodzie a może nawet zero plus. Pytanie czy to już będzie dołek tak jak wychodziło z analizy giełda i dynamika PKB (zobacz linki poniżej). Czy też jeszcze za wcześnie na dołek.
Zgodnie z sugestiami ciekawe linki na końcu aby wpis był czytelny
- Dane GUS: Wstępny szacunek produktu krajowego brutto w IV kwartale 2022 roku
- Załamanie konsumpcji w 4 q 22 pierwszy raz od 2013 (!) Nadchodzą słabe czasy dla przedsiębiorców i pracowników: co zrobić?
- Źródło wykresów: dane GUS: pobierz plik Excel dane makro dla moich czytelników kliknij tutaj
- Poprzednia analiza struktury dynamiki PKB: Fatalne dane o konsumpcji (!) Analiza kwartalne dane GUS dynamika PKB Polski 3q 2022
- Kiedy dołek na dynamice PKB: Analiza 1996-2022: Czy będzie krach w gospodarce? Recesja? Kiedy dołek na dynamice PKB?
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS