Lepiej teraz kupić czy wynająć mieszkanie: skąd dylemat?
Uff. Jest prawie dwunasta w nocy. Trochę luzu z dzieciakami bo już wreszcie w łóżkach śpią od jakiegoś czasu. Zobaczymy jak będzie wyglądała ta noc bo poprzednia od trzeciej była masakra z najmłodszą córeczką. Być może to zęby (ma już dwa na dole, z góry dwa się też ostatnio przebijają). A może po prostu bolał ją brzuszek bo nad ranem mocno szły bąki. Tak czy tak. Jedym słowem MASAKRA. Jak się człowiek wybije ze snu. To później nad ranem się tylko leży w łóżku. I tylko nadsłuchuje co robi dziecko. I w takich chwilach przychodzą na myśl na przykład takie pytania jak w dzisiejszym wpisie. Lepiej teraz kupić czy wynająć mieszkanie? Uwaga: w uzupełnieniu tego wpisu zobaczcie na dodatkowe linki w użytecznych linkach.
Lepiej teraz kupić czy wynająć mieszkanie: podziękowania
Zanim przejdę dalej. Chciałem Wam bardzo, bardzo podziękować. Za Wasz wkład w komentarzach pod poprzednimi wpisami. Jak widzicie. Dzięki temu powstaje wiele wartościowych treści/odwołań do ciekawy analiz/artykułów. Mam nadzieję, że również dzięki temu powstanie bardzo fajna treść w komentarzach pod tym wpisem. I będzie użyteczna dla Was. Ale i dla wielu nowych czytenlików, którzy przeczytają ten wpis w przyszłosci.
Lepiej teraz kupić czy wynająć mieszkanie: dylemat
Ostatnio mocno się zastanawiam. Otrzymuję też takie sygnały, że wielu z Was nurtuje takie pytanie. Lepiej teraz kupić czy wynająć mieszkanie? Rynek mieszkaniowy rozgrzany do czerwoności. Historycznie rekordowa liczba transakcji na rynku nieruchomości.
Lepiej teraz kupić czy wynająć mieszkanie: kiedy stopy procentowe w górę?
Co ciekawe spora część mieszkań kupowanych jest za gotówkę. No ale co się dziwić. Skoro na lokacie w banku można otrzymać marne pieniądze. A z wynajmu znacznie więcej. Co przy kwocie kilkuset tysięcy złotych/kilku milionów złotych. Zaczyna się robić spora różnica na stopie zwrotu w ujęciu wartościowym.
Pytanie jednak co się stanie dalej? Co będzie z inflację? Czy ona rzeczywiście pojdzie do góry mocno? A co będzie z dynamiką PKB? Ostatnio RPP znowu pozostawiła stopy procentowe bez zmian. I nawet na konferencji pojawiła się wizja spowolnienia gospodarczego w okolice 3,5 % (dynamika PKB). Czy przy takiej dynamice PKB będzie inflacja mocna rzeczywiście? A nawet jeżeli będzie to czy RPP podniesie stopy procentowe aby na lokacie w banku otrzymać wyższe oprocentowanie? Przecież mamy maraton wyborczy. Wybory samorządowe. Wybory do parlamentu europejskiego. I wybory parlamentarne.
Lepiej teraz kupić czy wynająć mieszkanie: napływ Ukraińców
Do tego mamy spory naplyw Ukraińców do Polski. Co dodatkowo generuje popyt na rynku mieszkaniowym. Ciekaw jestem swoją drogą czy Ukraińcy kupują w Polsce mieszkania? Ktoś coś wie w tym zakresie? Bo akurat sam nie natknąłem się na takie szczegółowe informacje jak to wygladą w praktyce.
Lepiej teraz kupić czy wynająć mieszkanie: historycznie niskie bezrobocie
Do tego dochodzi bardzo niskie bezrobocie. Zgodnie z cyklem dziesięcioletnim. Przy tak niskim bezrobociu rosną wynagrodzenia. Ale co też ważne. Banki nie mają oporów przed udzielaniem na dużą skalę kredytów hipotecznych. I do tego jeszcze obniżono wiek emerytalny (!) Więc nie zanosi się aby nagle bezrobocie miało mocno wzrosnąć. Dla przypomnienia co pisałem początkiem roku co stanie się w roku 2018/na temat rynku pracownika:
Wreszcie rynek pracownika! Realizacja prognozy sprzed kilku lat: bezrobocie 5% :)
2018 to jest właśnie TEN ROK, to co Wam piszę od 2013 roku, prawdziwa masakra na rynku pracy. I masakra dla pracodawców. A będzie jeszcze gorzej w kolejnych latach. Przypomne krótki cytat z najnowszego wpisu o cyklu dziesięcioletnim (macie go w linkach):
Obniżenie wieku emerytalnego: w dwa lata znika prawie milion (!) osób z rynku pracy. A w kilka lat prawie 2 mln (!)
Tak miało być jak pokazałem na powyższym wykresie ale rząd PiSu obniżył wiek emerytalny. Poniżej pokażę Wam dlaczego spowoduje to dodatkową masakrę na rynku pracy. I będziemy mieli prawdziwy rynek pracownika.
Dla przypomnienia podwyższenie wieku emerytalnego skutkowało tym, że co cztery lata podnoszono wiek emerytalny o rok. Licząc od 2013 roku. Za sobą mamy już rok 2016, czyli upłynęły cztery lata. Więc obecnie na emeryturę przechodzą osoby, które skończyły 61/66 lat.
Ale w 2017 roku mamy obniżenie wieku emerytalnego. Jaki będzie efekt? Poniżej przygotowałem wykres pokazujący strukturę demograficzną Polski dla obecnego roku, czyli dla 2017 roku. Na czerwono zaznaczyłem dwa roczniki, które w 2017 roku przejdą na emeryturę. Jest to odpowiednio mężczyźni w wieku 65 i 66 lat. Oraz kobiety w wieku 60 i 61 lat. W jednym roczniku jest w sumie około 500-600 tys. osób. Więc w 2017 roku na emeryturę przejdzie aż około 1,1 mln osób (!)
Zauważcie, że z drugiej strony, w wieku 18 lat na rynek pracy nie wchodzi nawet 400 tysięcy osób (zielona linia).
W efekcie mamy następujące saldo:
minus 1,1 mln emerytów plus 0,4 mln osoby wchodzące na rynek pracy
Co daje nam minus około 0,7 mln (!). I to jest tylko dla roku 2017.
A co będzie w roku 2018? Na emeryturę przejdzie około 550 tysięcy osób w roczniku. A na rynek pracy wejdzie rocznik którego liczebność jest jeszcze mniejsza niż w roku 2017. W efekcie mamy ubytek zasobu osób w wieku produkcyjny niecałe minus 200 tysięcy. Sumując rok 2017 i 2018 mamy prawie milion osób mniej w zasobie pracowników.
Ale to nie koniec, bo w kolejnych kilku latach będzie to samo. Rocznie będzie przechodziło na emeryturę około 200 tysięcy osób więcej niż wchodziło na rynek pracy (około 550 tysięcy w roczniku emerytalnym minus niecałe 400 tysięcy dla osób w wieku 18 lat).
W perspektywie kilku kolejnych lat mamy ubytek liczby osób w wieku produkcyjnym o kolejny milion (!) Co w sumie daje nam już 2 mln mniej osób w zasobie sile roboczej (!)
To jest oczywiste że pracodawcy mają przerąbane w 2018 roku. Jeszcze obniżono wiek emerytalny (!) A co będzie z pozostałymi czynnikami? Ciekaw jestem Waszych opinii. Jak widzicie rok 2018? Co będzie się działo? Piszcie w komentarzach co obstawiacie. Jak rozwinie się sytuacja w 2018 roku.
Lepiej teraz kupić czy wynająć mieszkanie: spółki giełdowe
Oczywiście nie muszę mówić. Że odpowiedź co dalej stanie się z rynkiem miekszaniowym jest też bardzo ważna dla analizy spólek giełdowych. Zajmujących się budową/sprzedażą mieszkań. A jest ich sporo notowanych na polskim parkiecie.
Lepiej teraz kupić czy wynająć mieszkanie: podsumowanie
No więc widzicie. Takie dylematy/pytania przychodzą mi do głowy gdy nie śpię w nocy :) Puzle do odpowiedzi napytanie czy lepiej teraz kupić czy wynająć mieszkanie mają sporo elementów. Ciekaw jestem Waszej opinii. Jak to widzicie? Kupujecie teraz mieszkanie? Czy wynajmujecie? Co obstawiacie patrząc na rynek nieruchomości?
Lepiej teraz kupić mieszkanie bo będą droższe za rok czy dwa? Czy lepiej wynająć. Bo liczycie, że za kilka lat ceny mieszkań będą niższe? I wtedy będzie warto kupić mieszkanie. A przynajmniej będzie w czym przebierać bo teraz robi się to co było kiedyś. Ludzie kupują dziurę w ziemi coraz częściej.
Lista analiz/linków do których warto dodatkowo zajrzeć w uzupełnieniu powyższej tematyki
Cały czas staramy się udoskonalać treści, które tworzymy dla Was. Dlatego uważnie słuchamy Waszych opinii/uwag, co można zrobić jeszcze lepiej. Jednym z tych ulepszeń jest wrzucanie dodatkowych linków do wpisów/artykułów na końcu wpisu. Tak aby wszystko było dla Was jeszcze lepiej przejrzyste/czytelne:
- Dlaczego w Polsce rodzi się mało dzieci? Bo dzieci to jedna wielka masakra
- Prawdziwy rynek pracownika :) Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce
- Szokujące dane GUS: W Polsce jest ponad 100 tys. więcej mieszkań niż gospodarstw domowych !!!
- Demografia Polski i rynek mieszkaniowy: nie jest tak źle
- Inflacja w listopadzie 2017 najwyższa od 2012! Dynamika PKB od 2011! Co zrobi RPP? + Kalendarz makro grudzień 2017
- Jaki będzie 2018 rok? Co z giełdą, gospodarką, złotym, geopolityką?
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS