Europejski Bank Centralny i FED: kompleksowa analiza polityki monetarnej
W poprzednich tygodniach przedstawiliśmy Wam szczegółową analizę/historię działań w zakresie polityki pieniężnej prowadzonej przez Europejski Bank Centralny. Druga analiza dotyczyła analizy polityki monetarnej prowadzonej od kilku lat przez FED. Jeżeli jesteście tutaj nowi, warto się zapoznać z tymi analizami przed poniższym wpisem:
Europejski Bank Centralny: kontynuacja
Dzisiaj aktualizujemy Nasze rozważania/naszą analizę tego co robi Europejski Bank Centralny.
Jesteśmy już po posiedzeniu ECB, Prezes znów nas nie zaskoczył: stopy pozostają bez zmian. Poniżej dokładna wysokość stóp:
- stopa operacji refinansujących: 0,00%
- stopa kredytu: 0,25%
- stopa depozytowa: -0,40%
Teraz wypiszę Wam główną informacje z posiedzenia:
- wysokość skupu aktywów pozostaje bez zmian: 60 miliardów euro. Do końca 2017 roku lub powyżej, jeżeli zajdzie taka potrzeba. W przypadku gdy nie zostanie osiągnięty cel inflacyjny, skup będzie zwiększony i wydłużony.
Europejski Bank Centralny: pytania
Na posiedzeniu zadano kilka pytań prezesowi ECB, teraz wypiszę Wam dwa pytania, które są według mnie warte uwagi (Bartek: nie tłumaczę bezpośrednio 1:1):
P: kiedy odbywa się dyskusja o przyszłości programu QE, bardzo często pojawia się wzmianka o potencjalnym braku aktywów. Wiele osób myśli, że program może się zakończyć nie z powodu uzyskanego celu inflacyjnego, tylko nie będzie już aktywów do kupna. Czy rada dyskutowała zmianę w polityce programu, tak żeby przekonać rynek, że jesteście w stanie zrobić więcej jeśli chcecie?
O: nie dyskutowaliśmy o tym problemie rzadkości aktywów. W szczególności poinformowaliśmy rynek na początku naszego programu, że posiadamy takie wątpliwości. Trwale pokazywaliśmy, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z emisją QE dosyć skutecznie w przyszłości. Dodatkowo Prezes wspomniał o tym, że mogą skupować oni aktywa poniżej stopy depozytowej. I na koniec pytający został zapewniony, że program QE posiada sporą elastyczność, którą można wykorzystać w przyszłości.
Teraz na koniec zakończymy dwoma pytaniami. W sumie bardzo ważnymi, bo dotyczącymi skupu aktywów w konkretnych krajach:
P: patrząc na bieżące dane za sierpień, pokazują one, że ECB zakupił zdecydowanie więcej Włoskich i Francuskich obligacji. Dlatego moje pytanie jest następujące: czy będziecie kupowali obligacje innych krajów, których nie skupiliście w tak dużej ilości w kolejnych miesiącach?
P2: drugie pytanie będzie na temat tego, co można usłyszeć od dyrektorów z Deutsche banku i Goldmana. Ciągle słyszymy ostrzeżenia o potencjalnych bańkach spekulacyjnych na rynku, jakie są Pana niepokoje związane z nimi? W szczególności możemy przypisać potencjał powstania baniek spekulacyjnych poprzez ultra niską politykę monetarną. Nie tylko w europie, ale na całym świecie.
O: Tak jak powiedziałem wcześniej, jest sporo tymczasowych odchyleń w skupie aktywów związanych z wysokością kapitału danych państw wpłacanych do ECB (Bartek: poniżej trochę więcej informacji o tym procesie, jeżeli zinterpretowalibyście inaczej taką informację to dajcie znać w komentarzu). Odchylenia zawsze powstają z kilku ważnych powodów, wypiszę Wam teraz kilka z nich:
- problem płynności z danymi obligacjami
- wielkość aktywów do skupu w danym państwie
Na koniec Prezes wspomniał, że takie odchylenia skupu aktywów w programie QE o niczym nie świadczą.
O2: W odpowiedzi na drugie pytanie dotyczącego potencjalnego ryzyka związanego z ultra niską polityką monetarną Prezes odpowiedział: oczywiście, tak długi okres niskich stóp jest zagrożeniem dla rynku. Jednakże czy widzimy teraz jakieś potencjalne zagrożenia? Nie.
Prezes odniósł się jeszcze do sytuacji aktywów w różnych krajach, poniżej kilka informacji:
- jeżeli spojrzymy na różne rynki: giełdowe, obligacyjne, nieruchomości. To jedynie na rynku nieruchomości możemy zauważyć powiększającą się wycenę.
- możemy zauważyć szybujące ceny nieruchomości w różnych miastach. Jednakże jak weźmiemy pod uwagę średnia kraju to nie widzimy tak dynamicznych wzrostów.
To tyle w ramach pytań i odpowiedzi, które według nas warto było zgłębić. Może macie jakieś własne propozycje? Dajcie znać w komentarzu.
I na koniec grafika związana z wysokością kapitału wpłacaną przez poszczególne kraje:
Źródło: ECB
Europejski Bank Centralny: stopa procentowa i inflacja
Poniżej najnowszy wykres stopy procentowej i inflacji:
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych ECB
Europejski Bank Centralny: wideo z konferencji
Poniżej wideo z konferencji:
Europejski Bank Centralny: podsumowanie
Wrześniowe posiedzenie ECB za nami. A przed nami wrześniowe posiedzenie FED. Tutaj również przygotujemy dla Was analizę/wnioski płynące z posiedzenia. Co prawda inwestorzy/analitycy/ekonomiści bardziej pewnie przywiązują uwagę do tego co robi FED. I medialnie info dotyczące FEDu bardziej się sprzedaje. Ale to błąd. Posiedzenia ECB są równie bardzo ważne. Szczególnie, że przecież bezpośrednio wpływają też na Polskę.
Jak zaczynałem inwestowanie/analizy gospodarki dwadzieścia lat temu. Dużą uwagę przywiązywano nie do FEDu ale też między innymi do tego co dzieje się w… Japonii. A kto teraz pamięta o Japonii?
A posiedzenia ECB będą jeszcze ważniejsze, bo zaraz wybory w Niemczech. Po których nastąpi głęboka integracja strefy euro. Między innymi powstanie prawdopodobnie wspólny budżet. I minister finansów. Więc tym bardziej warto śledzić to co komunikuje Europejski Bank Centralny.
Lista analiz/linków do których warto dodatkowo zajrzeć w uzupełnieniu powyższej tematyki
Cały czas staramy się udoskonalać treści, które tworzymy dla Was. Dlatego uważnie słuchamy Waszych opinii/uwag, co można zrobić jeszcze lepiej. Jednym z tych ulepszeń jest wrzucanie dodatkowych linków do wpisów/artykułów na końcu wpisu. Tak aby wszystko było dla Was jeszcze lepiej przejrzyste/czytelne:
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS