Cel: kilkaset tysięcy czytelników i po kilkaset osób na WZA/Dniu Inwestora
Zastanawiałem się co napisać po ostatnim wydarzeniu, które zorganizowało dla Nas GKI (WZA i dzień inwestora było prawie 100 osób!). W mojej głowie kłębi się wiele myśli/emocji. Pierwsza myśl jest jednak taka, że chcę aby za kilka lat mojego bloga (i Bartka: www.warsztatanalityka.pl) odwiedzało w sumie kilkaset tysięcy czytelników (UU) miesięcznie. A na walne/dzień inwestora do spółek giełdowych przyjeżdżało po kilkaset osób. Poczynając od spółki giełdowej Immobile. Niemożliwe? Dajcie mi trochę czasu :)
Z kolei druga myśl jest taka, że dla mnie cały ten wyjazd był genialny i bardzo, bardzo na nim skorzystałem dowiadując się też od uczestników wielu wartościowych rzeczy. I to nie tylko z mojej branży (sławna spółka zoo, uczestnicy wiedzą o co chodzi). I co też ważne, wygadałem się co najmniej na pół roku do przodu. Więc moja żona będzie miała spokój w tym zakresie :) Bo nie będzie mnie musiała wysłuchiwać w zakresie tego co Wy usłyszeliście podczas WZA, Dnia Inwestora oraz w pociągu do i z Bydgoszczy.
Żeby Nam się chciało chcieć!
Skąd powyższe zdanie? W pociągu, w trakcie jazdy z Warszawy do Bydgoszczy jedna z uczestniczek tak powiedziała. W kontekście pytania jednych ze znajomych po co w ogóle jedzie na WZA i Dzień Inwestora w GKI. Dużo o tym zdaniu rozmawialiśmy w pociągu na ten temat. Na temat podejścia Polaków do wielu rzeczy. Inwestowania. Gospodarki. Przedsiębiorczości. Nawet polityki. Generalnie jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia. Że kluczem do wszystkiego, tak jak Wam wiele razy piszę. Kluczem jest edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. Budowa kompetencji, zasobów. Jednym słowem know-how.
Zapraszam w podróż
Zapraszam Was w podróż ze mną. Jak zapoznacie się z całym artykułem, zobaczycie co mam na myśli. Co chcę Razem z Wami budować prze kolejne lata.
Dzisiejszy artykuł jest kolejnym z cyklu edukacyjnego o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe:
„Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”
- Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
- Sprawozdanie finansowe spółki giełdowej odpowiedzią dlaczego kursy na giełdzie zmieniają się
- Polityka dywidendowa firmy. Co warto o niej wiedzieć: case study Orange, Agora, Kęty oraz LPP
- Jak od zera dobrze poznać spółkę giełdową: źródła pozyskiwania informacji o spółce giełdowej
- Wywiad z GKI: 8 pytań i odpowiedzi. Jak wykorzystać relacje inwestorskie do poznania biznesu spółki giełdowej
- Dlaczego warto znać przepisy prawa o funkcjonowaniu spółki giełdowej?
- Walne zgromadzenie Akcjonariuszy: Udział inwestora w życiu spółki giełdowej najlepszym źródłem informacji o firmie
- Spotkanie z moimi czytelnikami i z relacjami inwestorskimi spółki giełdowej na GPW w Warszawie (już się odbyło):
- Dzień inwestora w spółce giełdowej:
- Zaproszenie Dzień Inwestora zorganizowany przez Grupę kapitałową Immobile S.A.
- Żeby Nam się chciało chcieć! Cel: kilkaset tysięcy czytelników i po kilkaset osób na WZA/Dniu Inwestora <<< jesteś tutaj
- Udział w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy spółki giełdowej:
- Zaproszenie WZA organizowane przez Grupę kapitałową Immobile S.A.
- Żeby Nam się chciało chcieć! Cel: kilkaset tysięcy czytelników i po kilkaset osób na WZA/Dniu Inwestora <<< jesteś tutaj
Rewelacyjny pomysł na poznanie spółki giełdowej oraz networking
Tak jak się spodziewałem, pomysł na udział w WZA oraz Dniu Inwestora to był rewelacyjny pomysł. I idealnie wpisał się w akapit wyżej ze zdaniem „Żeby Nam się chciało chcieć!”. Super atmosfera zarówno w dniu WZA jak i następnego dnia kiedy był Dzień Inwestora. Ale nie tylko bo pociągiem do i z Bydgoszczy jechało prawie 10 osób. Więc można powiedzieć że jechał „wesoły pociąg” :) Super sprawa, nawet nie spodziewałem się, że to tak fajnie wyjdzie!
[WP-Coder id=”2″]
Po tym wszystkim moim marzeniem jest aby za jakiś czas takim pociągiem razem ze mną jeździło po Polsce po kilkadziesiąt osób.
W trakcie powrotu do Warszawy okazało się, że mamy dodatkowo dwóch startupowców, czyli osoby, które zaraz zaczynają budowę swoich biznesów. Przegadaliśmy wiele kwestii w tym zakresie. To tak tytułem tego co na moim blogu robimy też razem budując drugi Londyn w Polsce w zakresie cyklu edukacyjnego iniJOB: „IniJOB: Od start-upu do globalnej firmy giełdowej. Zmieńmy razem rynek pracy!”
Relacja: Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy
Najlepszym podsumowaniem tego co działo się pierwszego dnia. I jak to wyglądało. Jest poniższe zdjęcie obrazujące ile osób wzięło udział w walnym, prawie 100 osób z całej Polski (!):
A tutaj macie dwa dodatkowe zdjęcia obrazujące jaka była atmosfera podczas walnego, które rozpoczęło się o godzinie 13:00
Z kolei po walnym był obiad, gdzie znowu można było dowiedzieć się wielu wartościowych rzeczy. A po obiedzie seria trzech prezentacji dotyczących głównych segmentów w których działa GKI. Czyli Przemysł, Hotelarstwo oraz segment deweloperski. Zdjęcia dla każdego kolejnego segmentu poniżej:
Przemysł (Projprzem):
Hotele Focus:
Deweloperka:
Więcej na tema WZA i co dokładnie się tam działo możecie zobaczyć we wpisie na blogu GKI: Za nami wyjątkowe Walne Zgromadzenie Grupy Kapitałowej IMMOBILE
Uchwały podjęte na WZA GKI: warto zwrócić uwagę jakie uchwały i jak kto głosował
Ważną rzeczą o której warto abyście wiedzieli jest to co dzieje się po walnym. Spółka w komunikacie ma między innymi obowiązek opublikować jakie uchwały zostały podjęte a które nie. I ile głosów było za, przeciw a ile wstrzymało się.
W przypadku walnego GKI tutaj macie link w powyższym zakresie: Uchwały podjęte na WZA dnia 30.06.2017. Jeżeli jest to dla Was coś nowego bo nie widzieliście takiego dokumentu, warto przejrzeć powyższy dokument.
Z rzeczy wartych zwrócenia uwagi jest na przykład jak rozłożyły się głosy przy uchwale z porządku obrad, która dotyczyła podwyższenia kapitału docelowego czyli potencjalnej emisji akcji. Było to w uchwale numer 16, gdzie przeciw zostało oddanych ponad 3 mln głosów. Był to jedyny moment, gdy ktoś z większych akcjonariuszy był przeciw uchwale z porządku obrad na walnym. Pozostałe uchwały były natomiast podejmowane prawie jednomyślnie:
Jak więc widzicie uchwały podjęte na walnym. Ale i jak rozłożyły się głosy w sprawie poszczególnych uchwał mogą tez być cenną kopalnią wiedzy dotycząc walnego. Nawet jeżeli nie byliście na jakimś walnym osobiście.
Poniżej macie print screen jak dokładnie brzmiała ta uchwała:
Relacja: Dzień Inwestora
Po walnym z piątku, wieczorem zebraliśmy się na nocne rozmowy Polaków przy barze w Hotelu pod Orłem. Rozmowy trwały do drugiej w nocy :) Ale i tak rano wcześnie wstaliśmy aby o godzinie 10:00 wyjechać na zwiedzanie biznesu GKI. Najpierw zobaczyliśmy fabrykę Projprzemu, miedzy innymi zrozumieliśmy czym są dokładnie takie produkty jak pomosty przeładunkowe:
Następnie zobaczyliśmy na żywo rozwój segmentu deweloperskiego. Tutaj macie bardzo fajną, interaktywną stronę dla tego projektu: czyli Platanowego Projektu.
Oraz jak tworzony jest nowy, innowacyjny produkt: parkingi wielopoziomowe Modulo:
Aby w końcu przejść na halę produkcyjną Makrum, prawie 100 lat historii (!):
Na zakończenie przejechaliśmy do centrum Bydgoszczy gdzie budowany jest budynek biurowy IMMOBILE K3.
Więcej na tema Dnia Inwestora możecie zobaczyć w drugim wpisie na blogu GKI: Pierwszy Dzień Inwestora w historii Grupy Kapitałowej IMMOBILE.
Wnioski po WZA oraz Dniu Inwestora: spostrzeżenia osoby zaawansowanej
Zanim rozwinę spostrzeżenia w tym akapicie. Warto rzucić okiem na wpis Bartka. Jakie są jego wnioski po wizycie w Bydgoszczy. Jak to wygląda z punktu widzenia osoby mniej zaawansowanej: WZA i Dzień Inwestora w spółce giełdowej: podsumowanie spotkania. Tak naprawdę jest to odpowiedź w jakiem kierunku powinna iść osoba mniej doświadczona. To jest właśnie to o czym pisze Bartek w swoim wpisie.
Obrazowo mogę napisać Wam tak. Tak jak jest przepaść między zwykłym gapieniem się w zmieniające się kursy spółek giełdowych na monitorze. A zdawaniem sobie sprawy, że w inwestowaniu jest coś takiego jak analiza fundamentalna. Że warto ją znać. Tak samo jest przepaść pomiędzy świadomością, że jest analiza fundamentalna a jak kluczowa jest dobra znajomością danej spółki giełdowej. Jest trudno określić przyszłość spółki na podstawie tylko samych sprawozdań finansowych. Bo to co jest najcenniejsze w każdej spółce to ludzie, którzy ją tworzą. Co sobą reprezentują, jak wygląda od wewnątrz biznes danej spółki. Jak jest rozwijany. I tak dalej. Takich rzeczy dowiecie się tylko aktywnie uczestnicząc w życiu spółki giełdowej.
Ja takich WZA czy Dni Inwestora odbyłem dziesiątki w moim życiu zawodowym. I wiem co mówię. Jaka może być przepaść pomiędzy jedną spółką a drugą. Tylko takie rzeczy przychodzą po prostu z doświadczeniem.
Jeżeli miałbym podsumować jak to jest patrzeć na wykres kursu na monitorze lub tylko czytać sprawozdanie finansowe to jak lizanie lizaka patrząc na niego przez witrynę sklepową. Można sobie wyobrazić jak to jest ale jeżeli ktoś nie widział danej spółki na żywo to tak naprawdę nic nie wie. To jak wyobrażanie sobie jaki jest smak lizaka gdy nigdy się go nie miało w ustach.
Kolejny przykład to jak z językiem. Jak wiecie pochodzę z Podhala. W mojej rodzinie jestem jedyny, który biegle posługuje się językiem angielskim. Kiedyś, dawno temu ktoś z rodziny zapytał mnie jak to jest jak się mówi po angielsku. Jak to robię? Na co zwracam uwagę jak dobieram słowa?
Jak się domyślacie. Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Po prostu trzeba się tego języka nauczyć. Musi upłynąć kilka lat. I się po prostu można nauczyć biegle obcego języka. Dla osoby, która nie zna obcego języka, nie zada sobie tego trudu, obcy język zawsze pozostanie obcym językiem. Ale osoby, które zadadzą sobie trud, po prostu z czasem nauczą się tego języka.
Czy znajomość obcego języka jest jakoś bardzo trudna? Jak się go zna to z perspektywy czasu oczywiście nie. Tak samo jest z inwestowaniem. I tak samo jest z odpowiedzią na pytanie na co zwracać uwagę na walnym/Dniu Inwestora, jakie zadawać pytania i tak dalej. To po prostu przychodzi samo z czasem. Udział w walnym czy Dniu Inwestora jest dodatkowo o tyle wartościowy, że nie jesteśmy sami. W większej grupie zawsze ktoś zada pytanie, zwróci uwagę na co sami nie zwróciliśmy uwagi. I to jest też bardzo ważny element dlaczego warto brać udział w takich wydarzeniach.
Co ja jako osoba bardziej doświadczona mogę Wam szczerze napisać po WZA i Dniu Inwestora w Bydgoszczy?
Współpracę z GKI nawiązałem w wakacje rok temu. Wcześniej spółki nie znałem. W ciągu tego roku, przygotowując dla Was materiały edukacyjne, sporo się dowiedziałem o GKI. Zwieńczeniem tego była wizyta w Bydgoszczy. I bardzo wiele rzeczy w GKI, ludziach, którzy go tworzą, biznesie, bardzo mi się podoba. Prawda jest jednak taka, że to zaledwie jeden rok. I można powiedzieć to był dobry, solidny wstęp do zdobycia wiedzy na temat Grupy Kapitałowej Immobile. Ale jednak cały czas wstęp.
Prawdziwą wiedzę na temat biznesu, spółek giełdowych, ludzi którzy go tworzą zdobywa się przez dłuższy okres czasu. Zobaczcie co na przykład mówi Warren Buffet. On często inwestuje w biznesy czy spółki giełdowe bo ma relacje z tymi firmami które trwają latami (!) To dlatego jak Buffet mówi, że trzeba dobrze poznać biznes bo to jest warunek kluczowy, to on naprawdę dobrze zna biznes, ludzi w których inwestuje.
Jak rozpocząć inwestowanie? Jak dobrze poznać spółkę giełdową?
Jakiś czas temu napisałem dla Was ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić?
Przeczytanie jednego sprawozdania finansowego czy udział w jednym WZA oraz Dniu Inwestora to tylko jednak jedno sprawozdanie i tylko jedna wizyta w spółce. Czy jak przeczytasz jeden wpis na moim blogu to się dowiesz wszystkiego na temat inwestowania? Czy jak kupisz jedną spółkę to już będziesz mistrzem świata i okolic?
Pamiętacie co Wam mówiłem na GPW podczas spotkania z GKI? Mamy przed sobą wiele lat. Ja tak rozumiem inwestowanie. I tak rozumiem to co razem budujemy. To jest ta relacja na linii ja – Wy czytelnicy mojego bloga.
Mam nadzieję, że również tak samo jest w przypadku GKI i Naszej współpracy. Że ten rok to dopiero początek czegoś większego. Coś co będzie budowało się latami. Że latami będziemy budowali Naszą relację i zaufanie na linii GKI inwestorzy indywidualni. Tak aby spełniło się to co napisałem w pierwszym akapicie tego wpisu:
Pierwsza myśl jest jednak taka, że chcę aby za kilka lat mojego bloga (i Bartka: www.warsztatanalityka.pl) odwiedzało w sumie kilkaset tysięcy czytelników (UU) miesięcznie. A na walne/dzień inwestora do spółek giełdowych przyjeżdżało po kilkaset osób. Poczynając od spółki giełdowej Immobile. Niemożliwe? Dajcie mi trochę czasu :)
Walne i Dzień Inwestora w GKI: podziękowania
Na zakończenie chciałem podziękować przedstawicielom GKI za zorganizowanie specjalnie dla Nas WZA oraz Dnia Inwestora. Widać było ile wysiłku to kosztowało i jak wiele rzeczy chcieli pokazać inwestorom. Ale dzięki temu otrzymaliśmy naprawdę bardzo wysoką wartość z tego płynącą.
Oczywiście dziękuję też Wam, moim czytelnikom, za to, że tak licznie stawiliście się w Bydgoszczy. Tak jak wiele razy podkreślałem, bez Was, bez moich czytelników, mój blog byłby bezwartościowy bo wszystko co tworzę na blogu bez Was nie ma sensu!
Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Grupą Kapitałową IMMOBILE
Spółka promuje aktywny i masowy udział inwestorów indywidualnych w życiu spółki giełdowej. Od 2014 roku (więcej info tutaj) w walnych GKI regularnie uczestniczy około 30-40 inwestorów. Poniżej ostatnie Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy czerwiec 2016:
Uwaga: to nie jest artykuł sponsorowany. To znaczy, że ja sam wybrałem tematy na jakie będę pisał. Umowa o partnerstwie jest taka, że w ramach cyklu edukacyjnego mogę napisać co tylko uznam, że warto napisać. I to właśnie zrobiłem/zrobię. Za podzielenie się moimi przemyśleniami otrzymam stałe wynagrodzenie.
Podstawowym przedmiotem działalności Grupy Kapitałowej Immobile jest:
- działalność produkcyjna w przemyśle ciężkim
- działalność hotelarska
- działalność deweloperska
Działalność produkcyjna prowadzona jest przez spółkę Makrum. Obejmuje między innymi wytwarzanie kruszarek, młynów, suszarni oraz szerokiej gamy innych urządzeń dla przemysłu wydobycia i przetwórstwa surowców mineralnych. Najnowszym produktem Makrum są parkingi wielopoziomowe – Modulo. Na temat tego biznesu i tej linii biznesowej bardzo fajny artykuł (i zdjęcia) znajdziecie na blogu inwestorskim GKI tutaj: Historia rozwoju automatycznych systemów parkowania na świecie.
Pod koniec ubiegłego roku struktura Grupy rozrosła się w związku z przejęciem innej spółki giełdowej – PROJPRZEM S.A., co zaowocowało poszerzeniem portfela produktów przemysłowych o systemy przeładunkowe, konstrukcje stalowe i budownictwo przemysłowe.
Działalność hotelarska prowadzona jest przez spółkę Focus. Focus Hotels, to dynamicznie rozwijająca się polska sieć hoteli biznesowych. Obecnie po dwa hotele sieci znajdują się w Bydgoszczy i Gdańsku, po jednym w Szczecinie, Łodzi, Chorzowie oraz Inowrocławiu. W trakcie budowy są obiekty w Sopocie, Białymstoku, Poznaniu, Lublinie i Warszawie, a sieć cały czas szuka dogodnych lokalizacji do rozwoju – zarówno w kraju, jak i zagranicą.
Działalność deweloperska prowadzona jest przez spółkę CDI Konsultanci Budowlani. Obejmuje ona budowę nieruchomości takich jak: Platanowy park i biurowiec Immobile K3.
Czwartym filarem Grupy Kapitałowej IMMOBILE jest portfel nieruchomości o wartości ponad 250 mln złotych.
Pozostałe działalności, to najem nieruchomości oraz ekozakupy.pl, jednak nie stanowią one istotnego udziału w wyniku, ani przychodach całej Grupy.
Wszystkie projekty GKI możecie zobaczyć tutaj. Warto też:
- Odwiedzić Fanpage na Facebooku: Grupa Kapitałowa IMMOBILE S.A.
- Kanał relacji inwestorskich spółki na Youtube tutaj
- No i oczywiście bardzo ciekawie prowadzony blog inwestorski tutaj
A tak wygląda skład Grupy Kapitałowej Immobile:
Podobał Ci się ten artykuł? Koniecznie dołącz do Fanów na Facebooku! Wrzucam tutaj różne ciekawe rzeczy znalezione w internecie. Profil: Michał Stopka Inwestor Profesjonalny.
Możesz też dołączyć do >>> Naszego Klubu Giełdowego <<< oraz otrzymać dostęp do wszystkich szkoleń online >>> 51 bezpłatnych szkoleń online z inwestowania: cały komplet <<<
Zapisz się też na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dodatkowo dostęp do:
- Kilku szkoleń online z inwestowania
- Ebooków o giełdzie, gospodarce i finansach publicznych oraz
- Narzędzi w excel:
Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze” mam do Was ogromny apel:
- Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką.
- Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach:
- gospodarczych?
- rozwoju przedsiębiorczości?
- finansów publicznych?
- Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na gospodarkę, przedsiębiorczość, stronę przychodową i kosztową finansów publicznych?
- Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
- Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze, przedsiębiorczości, finansów publicznych! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS