Urodzenia i zgony w Polsce 2016/2017
Ostatnio GUS opublikował ostateczne dane urodzenia i zgony w Polsce 2016. Poniżej tabela zestawiające te dane.
Uwaga: po zapoznaniu się z poniższym wpisem, aktualizacja/kontynuacja tego tego wpisu, najnowszych danych znajdziesz tutaj: Jak program 500 plus wpłynął na liczbę urodzeń w Polsce w 2017 roku
Jest też wiele innych również ciekawych danych. Między innymi na zielono zaznaczyłem udział procentowy osób w wieku produkcyjnym versus na czerwono w wieku emerytalnym:
Zwróćcie uwagę szczególnie na dwie rzeczy:
- Około 2010 roku osiągnęliśmy jako Polska szczyt w udziale liczby osób w wieku produkcyjnym. To jest dokładnie to co od ładnych kilku lat piszę na blogu (link o tsuami demograficznym w Polsce w linkach). I będzie coraz gorzej, szczególnie po obniżeniu wieku emerytalnego.
- Zobaczcie drugą kluczową rzecz. Jak rośnie z okresu na okres liczba osób w wieku emerytalnym. I co za tym idzie wydatki na emeryturę. Które są przecież finansowane z różnego rodzaju podatków/składek
Urodzenia i zgony w Polsce 2016
W 2016 roku urodziło się o 3,5% więcej dzieci niż w roku 2015. Dokładnie było to 13 tys. dzieciaków
Z kolei zmarło mniej osób niż w roku 2015. Dokładnie około minus 7 tys. osób.
Urodzenia i zgony w Polsce 2016 a kilkudziesięcioletnie trendy w Polsce
Na moim blogu wiele razy poruszałem kwestie demografii. Najbardziej rozbudowaną analizę przeprowadziłem dwa lata tamu kiedy przeanalizowałem różne historyczne prognozy GUSu (w linkach). Zobaczmy jak wyglądają najnowsze dane za 2015 i 2016 rok. Szczególnie na tle różnych prognoz GUSu:
Jeżeli chodzi o zgony, tutaj idziemy dosyć dobrze z prognozą GUSu. Tak jak pisałem nieraz, śmiertelność populacji jest dosyć łatwa do zaprognozowania:
Natomiast urodzenia, tak jak pisałem dwa lata temu, GUS totalnie notorycznie był rozjeżdżany versus realizacja prognozy w praktyce. Tak jest i tym razem:
Urodzenia i zgony w Polsce 2016: poziom bezrobocia
Jak pamiętacie w analizie sprzed dwóch lata pokazywałem bardzo fajną zależność jak rosnące bezrobocie powoduje pogorszenie urodzeń. Z kolei spadające bezrobocie powoduje wzrost urodzeń. Zaktualizowany wykres w tym zakresie wygląda tak (wykres bezrobocia jest odwrócony):
Urodzenia i zgony w Polsce 2016 dynamika PKB i urodzenia
Z kolei wykres dynamiki PKB i przesunięta dynamika urodzeń o rok wstecz wygląda obecnie dla danych za ostatnie dwa lata tak:
Urodzenia i zgony w Polsce 2016: wnioski
Widać więc, że z urodzeniami nadal jest raczej słabo. Relatywnie mocny spadek bezrobocia w ostatnich latach w niewielkim stopniu przełożył się w roku 2014 oraz w 2015 na liczbę urodzeń. Mówiąc to trzeba jednak pamiętać, ze prognoza GUSu to spadek urodzeń a jest stabilizacja więc jest jednak lepiej (liczba kobiet w roku rozrodczym spada więc spadek urodzeń byłby naturalną konsekwencją tak jak prognozuje GUS: więc zgodnie z zależnością widać pozytywny wpływ poprawiającej się sytuacji na rynku pracy).
Być może dodatkowym, ważnym powodem słabszej dzietności w roku 2014 i 2015 była sytuacja na Ukrainie. Część osób mogła obawiać się co dalej wydarzy się na Ukrainie. Dopiero jak sytuacja w Donbasie ustabilizowała się, relatywnie więcej osób zdecydowało się na posiadanie potomstwa więc w 2016 roku jest lepiej. Dynamika urodzeń w 2016 wyniosła i tak jednak tylko plus 3,5%. Czyli mniej niż w najlepszych czasach na rynku pracy w poprzednim cyklu dziesięcioletnim. W roku 2008, kiedy poziom bezrobocia był na podobnym poziomie jak w roku 2016, dynamika urodzeń kolejnych polskich potomków wyniosła plus 7%. Teraz tylko 3,5%.
Urodzenia w Polsce w roku 2017
Patrząc na cały czas spadające bezrobocie (cykl dziesięcioletni), rok 2017 również powinien być relatywnie dobrym rokiem pod względem liczby urodzeń w Polsce. Pytanie tylko jak dobrym.
Urodzenia w Polsce a efekty programu 500 plus
Dodatkowo czekamy jakie będą efekty programu 500 plus w roku 2017 (i czy w ogóle jakieś będą). Program został wprowadzony w kwietniu 2016 roku. Odliczając 9 miesięcy wychodzi, że właśnie rok 2017 jest testem czy wprowadzenie programu 500 plus przyczyni się do znacznego wzrostu urodzeń w Polsce (urodzenia w 2016 to kwestia poczęć w roku 2015 więc przed wprowadzeniem programu 500 plus).
Jestem ciekaw Waszych opinii. Czy wprowadzenie programu 500 plus spowoduje, że w roku 2017 urodzi się znacznie więcej dzieciaków niż w roku 2016?
Uwaga: po zapoznaniu się z poniższym wpisem, aktualizacja/kontynuacja tego tego wpisu, najnowszych danych znajdziesz tutaj: Jak program 500 plus wpłynął na liczbę urodzeń w Polsce w 2017 roku
Lista analiz do których nawiązuję w tym wpisie
Zgodnie z Waszymi opiniami, cały czas dążę do ulepszania tego co dla Was przygotowują na mojej stronie. Dlatego poniżej wrzuciłem listę linków do analiz do których nawiązuję w tym wpisie. Zamiast umieszczać je we wpisie. Tak aby było to dla was jeszcze lepiej czytelne. Dotyczy to szczególnie stałych czytelników, którzy znają historię moich spostrzeżeń i przemyśleń na moim serwisie:
- Polska katastrofa demograficzna: prognoza demografii GUS 2014 a 2002 i 2007
- Potęga demografii cz.1: Jak bardzo zmieni się Polska w ciągu zaledwie 20 lat?
- Prawdziwy rynek pracownika :) Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce
- GUS: Ludność i ruch naturalny w 2016 r.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS