Jak od zera dobrze poznać spółkę giełdową: źródła pozyskiwania informacji o spółce giełdowej
We wpisie: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? podzieliłem się z Wami spostrzeżeniami jak od zera rozpocząć inwestowanie. Dzisiaj przedstawię Wam moją koncepcję jak od zera dobrze poznać spółkę giełdową.
Poniżej piszę o:
- Jak od zera dobrze poznać spółkę giełdową: źródła wewnętrzne
- Ostatnie sprawozdanie finansowe spółki giełdowej
- Sprawozdania finansowe spółki giełdowej za ostatnie lata
- Strona firmowa spółki giełdowej
- Strona relacji inwestorskich
- Blog inwestorski
- Relacje inwestorskie: media społecznościowe
- Relacje inwestorskie: newsletter
- Spotkania z zarządem lub przedstawicielami relacji inwestorskich
- Wizyta w spółce giełdowej
- Udział w walnych zgromadzeniach akcjonariuszy
- Jak od zera dobrze poznać spółkę giełdową: źródła zewnętrzne
- Raporty, rekomendacje analityków
- Strony innych firm konkurencyjnych w Polsce i na świecie
- Spotkania z zarządami/relacjami inwestorskimi spółek konkurentów, dostawców, odbiorców
- Praca w firmie, u konkurencji, partnera, wykorzystanie pasji, testowanie produktów
- Dane GUSu i innych urzędów statystycznych
- Jak od zera dobrze poznać spółkę giełdową: podsumowanie
Dzisiejszy artykuł jest kolejnym z cyklu edukacyjnego o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”:
- Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
- Sprawozdanie finansowe spółki giełdowej odpowiedzią dlaczego kursy na giełdzie zmieniają się
- Polityka dywidendowa firmy. Co warto o niej wiedzieć: case study Orange, Agora, Kęty oraz LPP
- Jak od zera dobrze poznać spółkę giełdową: źródła pozyskiwania informacji o spółce giełdowej <<< jesteś tutaj
- Wywiad z GKI: 8 pytań i odpowiedzi. Jak wykorzystać relacje inwestorskie do poznania biznesu spółki giełdowej
- Dlaczego warto znać przepisy prawa o funkcjonowaniu spółki giełdowej?
- Udział inwestora w życiu spółki giełdowej najlepszym źródłem informacji o firmie
- Spotkanie z moimi czytelnikami i z relacjami inwestorskimi spółki giełdowej (Warszawa): Już się odbyło:
- Dzień inwestora w spółce giełdowej
- Udział w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy spółki giełdowej
Tak jak Wam wiele razy pisałem, jeżeli już nadarzają się okazje, warto brać udział w fizycznych spotkaniach ze spółką giełdową/relacjami inwestorskimi. W ramach współpracy z GKI przygotuję dla Was jeszcze dwa fizyczne spotkania/wydarzenia. Są to dwa ostatnie punkty Naszego cyklu edukacyjnego:
9. Dzień inwestora w spółce giełdowej (Bydgoszcz)
10. Udział w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy spółki giełdowej
Mam nadzieję, że również tłumnie na nie przybędziecie. Tym bardziej, że również chcę to tak przeprowadzić abyście jak najbardziej na tym zyskali. Uwaga: jeżeli jesteś zainteresowana/zainteresowany tymi dwoma wydarzeniami, proszę zgłoś poniżej Twoją chęć potencjalnego udziału. Dzięki temu będę wiedział jakie jest potencjalne zainteresowanie i jakie dodatkowe uwagi macie w tym zakresie. Pomoże mi to lepiej przygotować te wydarzenia i maksymalnie spełnić Wasze oczekiwania.
>> formularz potencjalnego udziału w dniu inwestora/WZA spółki <<<
[WP-Coder id=”2″]
Jak od zera dobrze poznać spółkę giełdową: źródła wewnętrzne
Ostatnie sprawozdanie finansowe spółki giełdowej
Podstawowym źródłem informacji o spółce giełdowej, od której zawsze rozpoczynam, jest jej sprawozdanie finansowe. Jak krok po kroku nauczyć się czytać sprawozdanie finansowe spółki giełdowej pisałem tutaj. Jest to szczególnie użyteczny sposób zapoznania się ze spółką w przypadku firm, które stawiają na dobre relacje z inwestorami mniejszościowymi. W takim wypadku wystarczy przeczytać sprawozdanie finansowe i już naprawdę sporo wiemy o danej spółce.
Sprawozdania finansowe spółki giełdowej za ostatnie lata
W ramach odpowiedzi na pytanie jak od zera dobrze poznać spółkę giełdową, warto zawsze zobaczyć jakie były publikowane poszczególne składowe sprawozdań na przestrzeni dłuższego okresu czasu. Rozpoczynam od rzucenia okiem na kilka sprawozdań rocznych aby później przejść do sprawozdań za ostatnie kwartały.
Na przykład poniżej roczne rachunki wyników dla Grupy Kapitałowej IMMOBILE S.A. Immobile za lata 2011-2015:
Źródło: skaner fundamentalny, więcej informacji: tutaj
Oraz roczne sprawozdania z przepływów pieniężnych (cash flow) za lata 2011-2015:
Źródło: skaner fundamentalny, więcej informacji: tutaj
Z kolei poniżej poszczególne pozycje bilansu, tym razem za ostatnie kilka kwartałów:
Źródło: skaner fundamentalny, więcej informacji: tutaj
To samo rachunek wyników:
Źródło: skaner fundamentalny, więcej informacji: tutaj
oraz cash flow za ostatnie kwartały:
Źródło: skaner fundamentalny, więcej informacji: tutaj
Powyższe zestawienia pozwalają nam złapać skalę biznesu spółki giełdowej oraz zobaczyć jak wyglądają poszczególne parametry sprawozdań finansowych w ujęciu rocznym. Dodatkowo co działo się w spółce ostatnio czyli w ostatnich kilku kwartałach.
Oczywiście jest to tylko punkt wyjścia do dalszych analiz. Po pierwsze w zakresie analizy finansowej sprawozdania finansowego: Analiza finansowa cz. 1: Ogólna charakterystyka. Jak i późniejszego zbudowania modelu wyceny DCF: Wycena DCF firmy Fabryka Form: dlaczego warto być przedsiębiorcą i jak podwoić w Polsce wynagrodzenia i PKB. Niemniej jednak na początek bardzo użyteczna bo dająca ogląd sytuacji finansowej spółki na przestrzeni dłuższego okresu czasu.
Strona firmowa spółki giełdowej
Kolejnym miejscem wartym zobaczenia na początek jest strona firmowa spółki. Warto tutaj wejść między innymi aby poznać produkty/usługi, które oferuje spółka. Na tej samej zasadzie warto zobaczyć Fanpage danej firmy oraz pozostałe kanały komunikacji w mediach społecznościowych (jeżeli takie są).
Strona relacji inwestorskich
W ramach strony firmowej spółki szukam podstrony/strony „relacje inwestorskie”. Co tutaj można znaleźć? Między innymi:
- Użyteczne informacje na temat spółki oraz jej biznesu
- Prezentacje
- Dotyczące rynku na którym działa spółka oraz samego biznesu spółki
- Wynikowe: po każdym opublikowanym sprawozdaniu finansowym. W prezentacji jest dokładnie wszystko opisane/omówione w zakresie ostatnich wyników finansowych
- Nagrania wideo dotyczące zakresu tematycznego jak powyżej
- Nagrania conference call po wynikach: przeprowadzane z inwestorami, analitykami, zarządzającymi akcjami. Akurat ta forma komunikacji z inwestorami rzadko ma miejsce a szkoda bo to bardzo fajna sprawa. Uczestnicy na bieżąco mogą zadawać pytania. A po telekonferencji można sobie jeszcze raz odsłuchać. Jest to też wygodna forma dla osób, które nie mogły na żywo wziąć udział w conference call.
W przypadku stron relacji inwestorskich znowu wiele zależy od konkretnej spółki i jej podejścia do inwestorów mniejszościowych. Na stronach notowanych spółek, którym zależy na dobrych relacja z inwestorami mniejszościowymi, w ramach sekcji „relacje inwestorskie” można odnaleźć wiele bardzo użytecznych rzeczy.
W ramach promowania dobrych standardów na GPW warto wspomnieć, że na przykład GKI w 2015 roku stworzyła nową odsłonę strony WWW: relacje inwestorskie, wzorując się na najlepszych wzorcach oraz kryteriach konkursu Złota Strona Emitenta. Plebiscyt ten corocznie wybiera najlepsze portale spółek giełdowych, biorąc pod lupę wszystkie strony spółek notowanych na GPW. Pomimo sporej konkurencji, GKI już w pierwszym roku funkcjonowania znalazła się w prestiżowym gronie 4 spółek w swojej kategorii posiadających najlepsze strony internetowe z punktu widzenia inwestora.
Blog inwestorski
Bardzo wartościową formą komunikacji z inwestorami może być blog inwestorski ale to niestety rzadko się zdarza. Sama strona firmowa spółki czy relacje inwestorskie są statyczną formą przekazywania informacji na temat notowanej spółki. Rzadko coś nowego pojawia się na takiej stronie. Dlatego bardzo ciekawą formą komunikacji z inwestorami jest blog inwetorski bo spółka każdego dnia może komunikować inwestorom coraz to nowe rzeczy. Jest to też dobra forma marketingu biznesu spółki dla potencjalnych klientów, nie tylko inwestorów giełdowych.
I tutaj znowu, w ramach promowania dobrych standardów na GPW, warto wspomnieć, że blog inwestorski Grupy Kapitałowej IMMOBILE S.A. aktywnie prowadzony jest już od ponad 4 lat – przypuszczalnie GKI było jednym z prekursorów takiej działalności wśród spółek giełdowych. Opisuje on w dużo szerszy sposób wszystkie wydarzenia o których spółki zazwyczaj wspominają w lakoniczny sposób w bieżących raportach lub takie, które w swojej komunikacji z inwestorami pomijają, nie znajdując odpowiedniej formy przekazania ich do wiadomości publicznej
Na przykład w ramach komunikacji z inwestorami ostatnio na blogu GKI można było przeczytać o przejęciu kontroli nad Projprzemem i co z tego wynika według spółki: Zdobycie kontroli w spółce Projprzem:
(…)
Żródło: http://blog.immobile.com.pl/zdobycie-kontroli-w-spolce-projprzem-s-a/
Relacje inwestorskie: media społecznościowe
Oczywiście w ramach relacji inwestorskich, oprócz obecności samej firmy w mediach społecznościowych, również sam kontakt z inwestorami może odbywać się w ramach mediów społecznościowych.
I tutaj warto zobaczyć, czy dana spółka ma profil relacji inwestorskich w ramach:
Relacje inwestorskie: newsletter
Ostatnim, bardzo użytecznym elementem komunikacji spółki giełdowej z inwestorem może być systematyczny kontakt przez newsletter. Co niestety znów niezbyt często ma miejsce w wielu przypadkach w Polsce.
I tutaj znowu: pozytywnie wyróżnia się GKI. Firma chce, aby Akcjonariusze mieli łatwy dostęp do informacji z życia spółki – nie tylko tych których publikowanie nakazują normy prawne, ale również tych które przybliżają jak Grupa Kapitałowa IMMOBILE S.A. funkcjonuje na co dzień. Newsletter GKI przygotowywany jest raz w miesiącu. Jako przykład, ostatni newsletter GKI możecie zobaczyć tutaj: Newsletter Inwestora – LISTOPAD 2016. W celu zapisania się na newsletter GKI trzeba wejść na bloga GKI tutaj, zapis jest po prawej stronie bloga (poniżej najnowszych wpisów).
Spotkania z zarządem lub przedstawicielami relacji inwestorskich
Powyżej opisałem źródła pozyskiwania informacji o spółce giełdowej które dostępne są ot tak po prostu. Wystarczy np. wejść na stronę internetową czy przeczytać sprawozdanie finansowe. Można też np. wysłać maila do osoby odpowiedzialnej za relacje z inwestorami.
Kolejnym krokiem w odpowiedzi na pytanie jak od zera dobrze poznać spółkę giełdową jest spotkanie z zarządem spółki giełdowej lub z przedstawicielami relacji inwestorskich. Dzięki temu wchodzimy na inny poziom komunikacji z przedstawicielami notowanej spółki. Przede wszystkim mamy możliwość porozmawiania z ludźmi na żywo. Takie spotkania pomagają nam zdobywać dodatkowe doświadczenie w ramach analiz spółek giełdowych. I nieraz mogą dać sporo do myślenia.
Dlatego też ostatnio zorganizowałem Wam możliwość spotkania/szkolenia z Zarządem/relacjami inwestorskimi Grupy Kapitałowej IMMOBILE S.A. Przypominam, że to już najbliższa sobota 10 grudnia o godzinie 12:00 na GPW w Warszawie. Wszystkie informacje na ten temat znajdziecie tutaj: Bezpłatne szkolenie „Ważne wydarzenia potencjalną okazją inwestycyjną”. Pod tym linkiem znajdziecie też formularz rejestracji na szkolenie/spotkanie
Spotkanie już się odbyło. Była pełna sala. Prawie sto osób! Wielu z Was specjalnie przyjechało z różnych zakątków Polski: dziękuję! Podobno w obecnych czasach zebranie się takiego grona inwestorów indywidualnych na GPW to nie lada wyczyn :) Jak więc widzicie rośniemy w siłę. A to dopiero początek… Tutaj jest relacja: Szkolenie na GPW: relacja „Ważne wydarzenia potencjalną okazją inwestycyjną”
Poniżej znajdziecie moje krótkie wystąpienie zachęcające do udziału w Naszym spotkaniu:
Wizyta w spółce giełdowej
Mi osobiście, w pracy zawodowej w ING OFE, najbardziej podobały się wizyty w spółce giełdowej. Jak to się mówi, zawsze warto zobaczyć czy firma, fabryka rzeczywiście fizycznie stoi. To też wnosi bardzo dużo do doświadczenia inwestora.
Udział w spotkaniach z zarządem/relacjami inwestorskimi, np. tak jak Nasze spotkanie z zarządem GKI na GPW w sobotę, to bardzo dobra okazja do zapytania czy można by pojechać do spółki, do jej siedziby. Zobaczyć firmę, fabrykę, ludzi w niej pracujących.
Uwaga: w ramach współpracy z GKI i cyklu edukacyjnego który w związku z tym tworzę dla Was, będzie możliwość odbycia wizyty w spółce. Jest to punkt: 9. Dzień inwestora w spółce giełdowej.
Udział w walnych zgromadzeniach akcjonariuszy
Kolejnym bardzo ciekawym sposobem dobrego poznania spółki giełdowej to uczestnictwo w walnych. Po pierwsze odbywają się one regularnie więc jest to dobra okazja aby pojawić się w spółce. Po drugie walne może też być okazją aby zwiedzić firmę, zobaczyć fabrykę itd. Jest więcej osób więc zarząd może mieć większą motywację aby zorganizować taką formę spotkania z inwestorami.
Uwaga: w ramach współpracy z GKI i cyklu edukacyjnego który w związku z tym tworzę dla Was, sam osobiście również wybiorę się na walne Grupy Kapitałowej IMMOBILE S.A. Najbliższe walne odbędzie się prawdopodobnie w okolicach czerwca 2017 roku (standardowo walne jest raz w roku zazwyczaj). Zapraszam każdego chętnego aby wybrał się na walne GKI razem ze mną. Jest to punkt: 10. Udział w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy spółki giełdowej
Jak od zera dobrze poznać spółkę giełdową: źródła zewnętrzne
Powyżej opisałem źródła wewnętrzne, czyli płynące z samej spółki giełdowej. Drugim, bardzo ważnym obszarem pomagającym odpowiedzieć na pytanie jak od zera dobrze poznać spółkę giełdową są źródła zewnętrzne.
Raporty, rekomendacje analityków
Tak jak wiele razy pisałem na mojej stronie, największą zaletą raportów analityków jest dokładny opis branży w której działa spółka jak i samej spółki. Innymi słowy co do tej pory wydarzyło się w branży/spółce i co może się wydarzyć w przyszłości.
Takie raporty możecie znaleźć na przykład na bankierze tutaj: rekomendacje dla spółek giełdowych. Po prawej stronie macie w części przypadków pliki PDF z raportem analitycznym.
Takie raporty możecie też znaleźć w relacjach inwestorskich spółek giełdowych czy też po prostu w Waszym biurze maklerskim o ile taką wartość dodaną daje Wam Wasze biuro maklerskie. Jakiś czas temu pisałem o tym przy akcji z Action: Action – 43% (!) Getin + 21% w sesję: Nowa ustawa frankowa prezydenta
Strony innych firm konkurencyjnych w Polsce i na świecie
Kolejnym dobrym źródłem pozyskiwania informacji o branży oraz spółce są strony firm konkurencyjnych działających w Polsce ale i za granicą. Szczególnie te za granicą mogą być bardzo użyteczne jeżeli są to spółki notowane. Na pewno mają dobrze rozbudowany dział relacji inwestorskich. Możemy tam czasem znaleźć też raporty analityczne zagranicznych brokerów. To może być bardzo użyteczne.
Spotkania z zarządami/relacjami inwestorskimi spółek konkurentów, dostawców, odbiorców
W pierwszej cześci dotyczącej źródeł wewnętrznych opisałem jak wartościowe mogą być spotkania z zarządami spółek giełdowych/relacjami inwestorskimi, udziały w walnych oraz wyjazdy do spółki. Doświadczenie w ten sposób zdobyte działa nie tylko w ramach tych konkretnych spółek. Ważną korzyścią płynącą z takiej formy poznawania spółek giełdowych jest możliwość zasięgnięcia opinii/zdobycia doświadczenia na temat innych spółek notowanych na giełdzie: konkurentów, dostawców czy odbiorców spółki.
Obecnie na GPW oraz New Connect notowanych jest po kilkaset spółek więc jest to już całkiem spora baza możliwości w powyższym zakresie. Mam nadzieję, że razem z czasem wypromujemy na naprawdę dużą skalę giełdę w Polsce. I ta liczba wzrośnie znacznie w kolejnych latach.
Praca w firmie, u konkurencji, partnera, wykorzystanie pasji, testowanie produktów
Jest też cała pula szerokich możliwości poznania biznesu spółki na podstawie praktycznego doświadczenia.
- Na przykład kiedyś słyszałem, że jeden z inwestorów zatrudnił się w firmie którą chciał lepiej poznać. Był po prostu przez jakiś czas jej pracownikiem.
- Można pracować lub zatrudnić się u konkurencji lub partnera biznesowego. Na tej samej zasadzie jak powyżej
- Można też wykorzystywać swoje pasje życiowe. Interesujesz się podróżami? Grasz w gry? I tak dalej. Nie masz pasji? Jest więc dobra okazja do znalezienia takiej pasji: zostań w niej ekspertem.
To wszystko może być Twoja przewaga konkurencyjna względem reszty inwestorów. W ten sposób o wiele lepiej poznasz branżę oraz biznes danej spółki giełdowej - Można też po prostu testować produkty/usługi danej firmy. Dzięki temu o wiele lepiej poznasz samą spółkę. Jakość produktów, metody sprzedaży, procedury reklamacji itd. Bądź po prostu prawdziwym klientem spółki bo to oni decydują o sukcesie bądź porażce danej spółki giełdowej.
Dane GUSu i innych urzędów statystycznych
Ostatnim bardzo cennym obszarem mogą być dane statystyczne dostarczane przez polski GUS (Główny Urząd Statystyczny) oraz inne urzędy statystyczne państw czy np. UE czyli Eurostat.
Na przykład dla polskiego GUSu w sekcji „Wskaźniki makroekonomiczne” możemy znaleźć pliki excel z różnymi fajnymi danymi sektorowymi oraz makro i to dla różnych okresów czasu (można otworzyć w nowej stronie >>> prawy przycisk myszki >>> otwórz grafikę w nowej stronie):
Źródło: GUS
Jak od zera dobrze poznać spółkę giełdową: podsumowanie
Jak widzicie odpowiedź na pytanie jak od zera dobrze poznać spółkę giełdową to dłuższy proces. Jest to szczególnie ważne w kontekście procesu uczenia się człowieka: Psychologia w inwestowaniu kluczem do sukcesu. Proces zdobywania doświadczenia, nauki, poznania spółki wymaga aby neurony wytworzyły mnóstwo dodatkowych połączeń pomiędzy sobą. A to wymaga czasu. Warto więc aby proces poznawania spółki giełdowej odbywał się dwutorowo. Warto korzystać ze źródeł zewnętrznych ale i też wewnętrznych związanych bezpośrednio ze spółką. Między innymi brać udział w spotkaniach z zarządem/relacjami inwestorskimi. Czy też aktywniej angażować się w życie spółki. Uczestniczyć w walnych (WZA). Korzystać z możliwości jakie daje dzień inwestora organizowany w spółce giełdowej.
Pamiętajcie, tak jak pisał ostatnio Bartek: Droga Inwestora, po jakimś czasie osiągniecie poziom zaawansowany a następnie przejdziecie płynnie do poziomu „Mistrz”. Być może część z Was za jakiś czas, przykładając się do tego co opisałem powyżej, osiągnie w tym zakresie nawet wyższy poziom niż ja mam obecnie. Czego Wam z całego serca życzę.
Na zakończenie pytanie do Was. Jestem ciekaw czy spotykacie się z zarządami spółek giełdowych/relacjami inwestorskimi? Jeździcie z wizytami do spółek giełdowych i na walne? Jestem ciekaw jak to wygląda w Waszym przypadku. I co generalnie myślicie na ten temat? Warto promować takie standardy wśród spółek giełdowych?
Powyższy cykl eudkacyjny powstaje w ramach współpracy z Grupą Kapitałową IMMOBILE
Spółka promuje aktywny i masowy udział inwestorów indywidualnych w życiu spółki giełdowej. Od 2014 roku (więcej info tutaj) w walnych GKI regularnie uczestniczy około 30-40 inwestorów. Tak było na ostatnim walnym w czerwcu 2016:
Uwaga: to nie jest artykuł sponsorowany. To znaczy, że ja sam wybrałem tematy na jakie będę pisał. Umowa o partnerstwie jest taka, że w ramach cyklu edukacyjnego mogę napisać co tylko uznam, że warto napisać. I to właśnie zrobiłem/zrobię. Za podzielenie się moimi przemyśleniami otrzymam stałe wynagrodzenie.
Podstawowym przedmiotem działalności Grupy Kapitałowej Immobile jest:
- działalność produkcyjna w przemyśle ciężkim
- działalność hotelarska
- działalność deweloperska
Działalność produkcyjna prowadzona jest przez spółkę Makrum. Obejmuje między innymi wytwarzanie kruszarek, młynów, suszarni oraz szerokiej gamy innych urządzeń dla przemysłu wydobycia i przetwórstwa surowców mineralnych. Najnowszym produktem Makrum są parkingi wielopoziomowe – Modulo. Na temat tego biznesu i tej linii biznesowej bardzo fajny artykuł (i zdjęcia) znajdziecie na blogu inwestorskim GKI tutaj: Historia rozwoju automatycznych systemów parkowania na świecie.
Działalność hotelarska prowadzona jest przez spółkę Focus. Focus Hotels, to dynamicznie rozwijająca się polska sieć hoteli biznesowych. Obecnie hotele sieci znajdują się w: Szczecinie, Bydgoszczy, Łodzi, dwa hotele w Gdańsku, Chorzowie oraz Inowrocławiu. Zaplanowane jest otwarcie w Białymstoku, a sieć cały czas szuka dogodnych lokalizacji do rozwoju.
Działalność deweloperska prowadzona jest przez spółkę CDI Konsultanci Budowlani.Obejmuje ona budowę nieruchomości takich jak: Platanowy park i biurowiec Immobile K3.
Pozostałe działalności, to najem nieruchomości oraz ekozakupy.pl, jednak nie stanowią one istotnego udziału w wyniku, ani przychodach całej Grupy.
Wszystkie projekty GKI możecie zobaczyć tutaj. Warto też:
- Odwiedzić Fanpage na Facebooku: Grupa Kapitałowa IMMOBILE S.A.
- Kanał relacji inwestorskich spółki na Youtube tutaj
- No i oczywiście bardzo ciekawie prowadzony blog inwestorski tutaj
A tak wygląda skład Grupy Kapitałowej Immobile:
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS