Analityk akcji
Jakiś czas temu napisałem artykuł: Praca analityka akcji po stronie “buy side” a “sell side”, gdzie opisałem na czym polega praca analityka akcji. Dzisiaj postanowiłem napisać parę zdań na temat tego, jak znaleźć pracę jako analityk akcji. Być może ktoś się nad tym zastanawia i ten artykuł naprowadzi go na ciekawe wnioski. Jeżeli ktoś szuka pracy jako analityk akcji ciekawy może być również ten artykuł: Sukces zaczyna się tam, gdzie inni się poddają?
Myślę, że moje uwagi mogą być pomocne, bo sam szukałem przez jakiś czas takiej pracy, co nie było łatwe, bo miejsc pracy nie jest wiele a środowisko analityków jest dosyć zamknięte na „nowych”. Z drugiej strony pracując już od jakiegoś czasu na tym stanowisku, wiem co może być dobrze postrzegane przez potencjalnych pracodawców.
Oczywiście są to tylko moje spostrzeżenia, rzeczy, które moim zdanie warto zrobić, nie mam jednak przepisu na stu procentowy sukces.
Analityk akcji- warto przeczytać Książkę „Szczęście czy fart?”
Znalezienie pracy wymaga czasu, wytrwałości i szukania tych szczegółów opisanych w szóstym sekrecie szczęścia, o czym pisałem tutaj: “Sczęście czy fart?”-bajka o białym i czarnym rycerzu, czyli co liczy się w inwestowaniu…
Analityk akcji- analiza fundamentalna
Inwestorzy finansowi preferują analizę fundamentalną, dlaczego tak jest piszę w tym artykule: Dlaczego analiza fundamentalna? Wniosek z tego jest taki, że trzeba się nauczyć teorii AF jak i stosowania jej w praktyce. Na początku może się to wydawać trochę skomplikowane, ale po opanowaniu podstaw nie jest to takie trudne. Pomysły jak to zrobić poniżej.
Analityk akcji- licencje i tytuły
Warto mieć licencję doradcy inwestycyjnego lub tytuł CFA (zresztą są one przydatne nie tylko w pracy związanej z giełdą).
Na początek może wystarczyć w obu przypadkach zaliczenie pierwszego etapu. (Ewentualnie informacja o zapisaniu się na egzamin, co szczególnie w przypadku CFA, który jest droższy niż DI. Może wskazać pracodawcy determinację potencjalnego kandydata do pracy). Trzeba tutaj zaznaczyć, że egzamin na doradcę inwestycyjnego jest bardzo trudny. (Procent zdających jest bardzo niski, kilka %), więc lepiej zacząć od CFA (zdaje go około 30% osób). Ponadto zaletą CFA jest program, który stopniowo „wtajemnicza” w zawód analityka. Od zagadnień najprostszych po coraz trudniejsze, czyli po prostu człowiek uczy się tego, co przynajmniej w części będzie wykorzystywał w pracy. Tak więc zarówno osoba, która jeszcze nie pracuje może się nauczyć przydatnych rzeczy. Dla przyszłego pracodawcy jak i osoby pracujące mogą się czegoś nauczyć i potwierdzić swoje umiejętności zawodowe.
Analityk akcji: nauka do CFA
Warto przerobić oryginalne materiały przysyłane przez Instytut CFA, (szczególnie osoby zaczynające przygodę z giełdą), bo książki te krok po kroku tłumaczą poszczególne zagadnienia. Często osoby zdające egzaminy CFA korzystają ze streszczeń Schwesera (1/3 materiału oryginalnego), ale zazwyczaj są to ludzie pracujący już w branży, dlatego dla początkujących polecam przerobienie oryginalnych książek i ewentualne posiłkowanie się Schweserem (warto z niego przerobić przykładowe testy, o czym piszę w jednym z komentarzy do artykułu o CFA). Oczywiście dobre przerobienie tylko Schwesera, często wybierane przez pracujących kandydatów, pozwala na zdanie egzaminu, nie ulega jednak wątpliwości, że przerobienie oryginalnych książek daje nieporównywalnie lepsze opanowanie i zrozumienie materiału. Na temat tytułu CFA pisałem tutaj: Egzamin CFA (Chartered Financial Analyst)-informacje.
Analityk akcji- czytanie o branżach i spółkach
Warto wybrać kilka branż a przez to spółek, które chciałoby się analizować (na początek warto skoncentrować się na jednej, szczególnie jeżeli dana osoba dopiero zaczyna swoją przygodę z giełdą i nie śledziła jej do tej pory) i czytać o nich w raportach analityków. Raporty analityczne to bardzo użyteczna sprawa, szczególnie jeżeli chodzi o poznanie sektorów oraz spółek. Tą wiedzą można zabłysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej a później będzie użyteczna w pracy. Które branże wybrać? Myślę, że warto wybrać te, w których można wykorzystać swoją dotychczasową wiedzę i zainteresowania. Mając już te branże warto czytać na bieżąco raporty analityczne dotyczące tych branż oraz spółek. Można np. skorzystać z raportów analitycznych dostępnych na gpwinfostrefie, bankierze, czy biurach maklerskich, więcej na ten temat pisałem o tym w tych artykułach: Linki i strony www do analizy fundamentalnej spółek giełdowych oraz Linki i strony www do analizy fundamentalnej spółek giełdowych cz.2 .
Analityk akcji: raporty
Niestety publicznie są dostępne raporty tylko z kilku biur maklerskich, ale w zupełności to wystarczy do nauki, gorzej jak nie są dostępne raporty na temat szukanej spółki. Obecnie na giełdzie w Warszawie notowanych jest ponad 350 spółek, co może przyprawić o ból głowy:-) więc na początek warto wprowadzić ograniczenie co do kapitalizacji spółek z danego sektora, np. minimum 500 mln zł. Wszystkie duże spółki pokrywane są przez biura maklerskie, a ponadto inwestorzy finansowi przede wszystkim interesują się dużymi a przez to płynnymi spółkami więc wiedza na ten temat jest konieczna w pierwszej kolejności. W miarę jak już pozna się największe spółki z danego sektora można czytać o mniejszych spółkach.
Analityk akcji- bieżące informacje
Warto codziennie czytać prasę finansową (np. Parkiet), można ją samemu kupować lub np. czytać w bibliotece. Ze względu na ogrom potencjalnych informacji należy skoncentrować się tylko na wybranych branżach i spółkach. Myślę, że na początek lepiej wiedzieć coś o węższej grupie spółek niż wszystko (czyli nic) na temat wszystkich. Ponadto plusem jest poczucie robienia „postępów” w zdobywaniu wiedzy.
Analityk akcji- analiza finansowa i wyniki spółek giełdowych
W połowie każdego kwartału publikowane są wyniki kwartalne: luty, maj, sierpień i listopad. Warto wtedy czytać sprawozdania finansowe publikowane przez wybrane spółki. Na początek wystarczy rachunek zysków i strat oraz sprawozdanie z przepływów środków pieniężnych pieniężnych. Powinnyśmy czytać część opisującą strukturę spółki oraz komentarz zarządu. Przykładowe narzędzie przedstawiające wyniki finansowe spółki opisałem tutaj. Niestety bez historycznej bazy danych wyników finansowych spółek (np. z Notorii) trudno samemu wpisywać wszystkie historyczne dane, dlatego można się np. skoncentrować tylko na podstawowych danych za ostatnie 4 kwartały. Z analizy finansowej warto również zapoznać się z pojęciem cyklu konwersji gotówki oraz z pojęciem kapitału obrotowego netto.
Analityk akcji- metody wyceny
Warto poznać podstawowe metody wyceny, szczególnie metody porównawcze są stosunkowo proste:
Analityk akcji- narzędzia
Warto wpisywać poszczególne dane finansowe prognozowane przez analityków do narzędzia (przykładowe, proste narzędzie opiszę za jakiś czas). Dzięki temu można szybko sprawdzić potrzebne dane (sortując je) a dodatkowo może to być podstawa do wyceny porównawczej (mnożnikowej): wystarczy tylko policzyć medianę lub średnią mnożników dla poszczególnych sektorów i spółek. Podobne dane analitycy uzyskują np. z płatnego serwisu Bloomberga. Minusem jest ograniczona liczba raportów publicznie dostępnych, jednak do nauki powinno wystarczyć.
Analityk akcji- szukanie pracy
- Warto popracować nad dobrym CV i listem motywacyjnym, z którego będzie widać, że dana osoba naprawdę chce znaleźć pracę jako analityk akcji.
- Warto dać sobie czas na znalezienie pracy, trafienie na odpowiednią okazję wymaga czasu oraz odbycia przynajmniej paru rozmów, aby zdobyć doświadczenie jak taką rozmowę prowadzić.
- Zdarza się, że firma szuka kandydata na stanowisko analityka akcji, ale nie jest to szeroko ogłaszane w prasie czy w internecie. Warto więc złożyć CV i list motywacyjny w potencjalnych firmach. Najlepiej najpierw zadzwonić do firmy i zorientować się, kto jest odpowiedzialny za zarządzanie aktywami czy dział analiz. Następnie skierować list motywacyjny do tej osoby i postarać się osobiście wręczyć jej aplikację. Jeżeli nawet nie uda się tego zrobić osobiście, to sam fakt zadania sobie trudu może zostać doceniony i stworzyć warunki do zaproszenia na rozmowę.
- Im wcześniej zacznie się szukanie pracy na analityka akcji tym lepiej. Po pierwsze ludzie często „szufladkują” kandydatów poprzez dotychczasowe doświadczenie. Z tego wynika druga kwestia, czyli jeżeli ktoś pracuje i chce zmienić pracę na analityka akcji, musi zaakceptować np. niższe zarobki czy niższe stanowisko, co dla wielu osób jest trudne. Fakt ten nie jest niczym dziwnym, biorąc pod uwagę, że z punktu widzenia pracodawcy przydatność analityka akcji wynika właśnie z doświadczenia i znajomości spółek.
- Praca na stanowisku maklera w biurze maklerskim ma bardzo mało wspólnego z pracą analityka, makler realizuje tylko zlecenia klientów. W dziale analiz często pracują osoby nie mające zdanego egzaminu maklera, bo nie jest do tego potrzebny.
Analityk akcji- zarządzanie aktywami
- Warto od razu znaleźć pracę w dziale analiz czy zarządzania aktywami, np. nawet jako asystent czy stażysta i nie marnować cennego czasu na pracę w finansach ogólnie rozumianych. Powód jest prosty. Barierą wejścia do tego zawodu jest bieżące doświadczenie, znajomość spółek i spotkania z zarządami, tego się nie przeskoczy.
- Jeżeli ktoś nie ma jeszcze licencji doradcy lub tytułu CFA, podczas rozmowy kwalifikacyjnej może wskazać, że chciałby aby firma opłaciła mu taki egzamin. W ten sposób po pierwsze odniesie się korzyść bo nie trzeba ponosić samemu kosztów. Po drugie wskazuje się, że osoba zainteresowana jest podnoszeniem kwalifikacji, co będzie korzystne dla firmy. Po trzecie w ten sposób można wskazać, że przyszłość zawodową wiąże się z daną firmą, bo np. w przypadku CFA egzaminy trwają w sumie 3 lata. Oczywiście później warto przysiąść przez odpowiedni czas do nauki i zdać egzamin:-)
Ponadto jeżeli firma będzie sponsorowała egzamin, to zapewne szef będzie bardziej wyrozumiały dla pracownika w okresie przed egzaminem, co może być znacznym ułatwieniem. - Wynagrodzenie:
Jeżeli ktoś naprawdę chce pracować jako analityk akcji, to myślę, że na początku warto zainwestować w doświadczenie kosztem wymagań płacowych. Warto wskazać, że najważniejsze jest zdobycie doświadczenia i nauka, a kwestia wynagrodzenia jest drugorzędna.
Myślę, że powyżej wymieniłem najważniejsze sprawy, na które warto zwrócić uwagę szukając pracy jako analityk akcji, mam nadzieję, że moje spostrzeżenia okażą się przydatne:-)
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS