
Produkcja przemysłowa, dynamika zatrudnienia, wynagrodzenia i bezrobocie: świetne dane za grudzień 2014
Naprawdę bardzo się cieszę, że scenariusz pogorszenia sytuacji gospodarczej nie sprawdza się. Szczególnie cieszy mnie dynamika zatrudnienia bo to oznacza, że rynek pracy jest nadal bardzo mocny. Dlaczego mnie to cieszy? Bo bezrobocie powinno nadal spadać co spowoduje dalszy wzrost wynagrodzeń, silniejszą konsumpcję a przez to tworzenie dodatkowych miejsc pracy w Polsce.
Dzięki temu jest szansa, że część osób nie wyjedzie z Polski w 2015 roku a być może nawet niektóre osoby wrócą do naszego kraju z emigracji zarobkowej. Głęboko wierzę w taki scenariusz w 2015 roku. Nawet jeżeli miałoby to być tylko kilkadziesiąt, kilkaset czy kilka tysięcy osób. Każda osoba jest nam potrzebna tutaj w Polsce!
Dane makro w Polsce a wskaźnik PMI
Osoby, które śledzą moją stronę co najmniej od połowy roku 2014 wiedzą, że wiele razy pisałem, że uważam, że akurat tym razem załamanie wskaźnika PMI z połowy roku nie powinno się przełożyć na rzeczywistą sytuację gospodarczą w Polsce.
Między innymi w tym wpisie: Co dalej z giełdą? Nadchodzi wielki kryzys? PMI wskazuje na załamanie gospodarki? Kondycja polskiej giełdy i innych giełd światowych lipiec 2014 pokazałem moją analizę, która wskazywała, że w warunkach polskich, historyczna, wieloletnia sprawdzalność PMI Polska, delikatnie mówiąc, była „taka sobie”.
Potwierdzeniem tej tezy była chociażby dynamika PKB za trzeci kwartał 2014. Szczegółową analizę rozbicia struktury PKB zrobiłem w grudniu 2014 tutaj: Co dalej z giełdą i gospodarką? Co podpowiada struktura PKB w 3q 2014?
Ale co najważniejsze, dzisiaj i wczoraj mieliśmy dodatkowo bardzo solidne potwierdzenie tej tezy…
Produkcja przemysłowa za grudzień
Według dzisiejszych danych GUS, produkcja przemysłowa urosła w grudniu o plus 8,4% i była znacznie powyżej oczekiwań (prawa skala):
Ale uwaga: w grudniu była większa liczba dni roboczych w 2014 roku niż w 2013 (o jeden dzień). O tym, że jest to ważna rzecz, którą trzeba brać pod uwagę pisałem na przykład tutaj: Spadek produkcji przemysłowej w sierpniu 2014 r. czy jednak wzrost? Jaki wpływ danych na giełdę?, co potwierdziły dane za kolejny miesiąc o czym pisałem tutaj: Jednak miałem rację! :-) wrześniowa produkcja przemysłowa + 4,2% r/r a budowlana + 5,6% r/r. Co zrobi RPP?
Nawet jednak jeżeli to uwzględnimy, to dane GUS odsezonowane też wyglądają całkiem przyzwoicie dzisiaj:
Oprócz dzisiejszych danych, również wczoraj dostaliśmy bardzo dobre dane, tym razem z rynku pracy: dynamika zatrudnienia i dynamika wynagrodzeń za grudzień 2014 (były one również powyżej oczekiwań):
Dynamika zatrudnienia za grudzień jest już plus 1,1% w skali roku
(firmy zatrudniające co najmniej 9 osób):
A grudniowa dynamika wynagrodzeń w ujęciu realnym (dynamika nominalna minus wskaźnik inflacji konsumentów) jest najwyższa od… 2008 roku (firmy 9 osób)!
To wszystko bardzo ładnie komponuje się w dane o wskaźniku bezrobocia, które w skali roku (na koniec grudnia 2014) spada już o 1,9 punktu procentowego. Szczegółowo te dane omawiałem parę dni temu tutaj: Wzrost kursu franka i jego wpływ na gospodarkę i giełdę.
Widać więc, że to nie tylko wyjazdy Polaków stoją za spadkiem bezrobocia ale również dobra dynamika zatrudnienia.
Dynamika zatrudnienia za grudzień 2014 pokazuje nam też, że w związku z tym, również miejsca pracy BAEL za czwarty kwartał powinny być bardzo dobre (GUS opublikuje je na przełomie lutego i marca 2015). Innymi słowy powinna być zachowana tendencje dla całej gospodarki jaką mieliśmy w trzecim kwartale 2014 roku. Cytat z jednego z poprzednich wpisów:
Z danych publikowanych przez GUS w ujęciu kwartalnym otrzymaliśmy również dobre dane o miejscach pracy BAEL za trzeci kwartał 2014 r.: w skali roku przybyło ich już około 300 tys. (dynamika około 2% r/r):
Tak więc spadek bezrobocia w ostatnich miesiącach, tak jak pisałem, oprócz tego, że jest po części powodowany wyjazdami za granicę, po części jest też spowodowany po prostu tworzeniem nowych miejsc pracy.
I to wszystko pomimo kryzysu na Ukrainie i w Rosji, załamania eksportu na wschód oraz słabej sytuacji w Europie Zachodniej! No i PMI Polska, na podstawie którego, jeszcze parę miesięcy temu, kiedy zakręcił ostro w dół poniżej magicznej bariery 50 pkt, wiele osób wieściło słabe czasy dla polskiej gospodarki i rynku pracy:
Tak jak pisałem już wiele razy na moim blogu. Polska gospodarka jest dosyć specyficzną gospodarką i nie jest tak łatwo stawiać dobre tezy o niej tylko na podstawie jednego badania ankietowego jakim jest PMI.
Jest tak z paru powodów. Chociażby z powodu gospodarczego cyklu dziesięcioletniego, „pięciu lat chudych i pięciu lat tłustych”: Bezrobocie w Polsce spadnie do 5% w 2018 roku!? Cykl dziesięcioletni na rynku pracy
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS