Bardzo słabe dane o sprzedaży detalicznej
Tak jak pisałem ostatnio: Fatalne dane o produkcji przemysłowej: + 1,7% r/r ale co najgorsze na inflacji producentów cały czas masakra! mamy już komplet danych makro. Za drugi kwartał 2014 r. więc możemy o wiele więcej powiedzieć o dynamice PKB Polski w poprzednim kwartale. Otrzymaliśmy bardzo słabe dane o sprzedaży detalicznej i znacznie poniżej oczekiwań. Odczyt wyniósł tylko +1,2% r/r (oczekiwania około 4%). Po słabszym odczycie za maj (było to +3,8% r/r po +8,4% r/r za kwiecień) wykres sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej nie wygląda niestety zbyt ciekawie:
Bardzo słabe dane o sprzedaży detalicznej: bezrobocie w kraju
Jedynie dane o poziomie bezrobocia wyszły lepiej wobec danych wstępnych sprzed dwóch tygodni (12%, wstępne 12,1%) wobec czego wskaźnik bezrobocia w skali roku zmniejszył się już o 1,2% a nasz wykres dotyczący bezrobocia wygląda tak:
(Uwaga: jeżeli ktoś jest tutaj nowy, powyższy wykres to kontynuacja spostrzeż ze stycznia 2013 roku: Polską gospodarkę czeka kilka tłustych lat ? ? ? : Michał Stopka „Cykl dziesięcioletni”, gdzie pisałem, że w ciągu kilku lat bezrobocie bardzo mocno spadnie w Polsce, być może nawet do kilku procent. Później na jesieni 2013 roku rozszerzyłem te spostrzeżenia o szczegółową analizę rynku pracy tutaj: Nadchodzi rynek pracownika… Jak niskie bezrobocie w 2013 i 2014 r.?. Dlatego też zachęcam najpierw do zapoznania się z powyższymi spostrzeżeniami.
Natomiast tutaj jest wykres w skali kraju z podziałem na województwa, w województwie wielkopolskim bezrobocie jest już w okolicach 8%: To na co warto zwrócić uwagę w kontekście słabych danych o sprzedaży detalicznej. To spadek bezrobocia w skali roku na mapce poniżej.
Spadek bezrobocia w skali roku ze względu na województwa: Na powyższym wykresie widać wyraźnie, że bezrobocie bardzo mocno spada w zachodniej części kraju. Natomiast we wschodniej jest pod tym względem znacznie słabiej. Jeżeli zobaczymy na te same dane sprzed roku (porównanie zmiany bezrobocia czerwiec 2013 do czerwca 2012) nie widzimy jednak takiego zróżnicowania (rok temu bezrobocie w skali roku jeszcze rosło): W związku z powyższymi wykresami nasuwa się więc wniosek, że zachowanie wskaźnika bezrobocia jak i sprzedaży detalicznej w jakimś stopniu jest powiązane z wydarzeniami na Ukrainie co przekłada się na kraje z nią graniczące (Białoruś, Słowacja, Polska).
Po drugie jest to też pewnie efekt bliskości Niemiec, których gospodarka całkiem dobrze sobie radzi.
Trzecim powodem może też być jednak klęska urodzaju w rolnictwie. Ceny produktów rolnych w Polsce (i na całym świecie) mocno spadły w ciągu ostatniego roku. Bo pogoda była bardzo dobra w efekcie czego jest nadpodaż tych produktów. A wschodnia część Polski jest w większym stopniu uzależniona od cen płodów rolnych niż zachodnia (więcej rolników, eksport żywności na wschód).
Wracając do PKB za drugi kwartał przypomnę co pisałem początkiem czerwca 2014 roku na temat polskiej gospodarki w tym artykule: Przed nami krach czy boom? Co dalej z gospodarką? Kondycja polskiej gospodarki czerwiec 2014 (…)
Poniżej moje spostrzeżenia na temat polskiej gospodarki.
Bardzo słabe dane o sprzedaży detalicznej: dynamika PKB
Najpierw warto zobaczyć na wykres kwartalnej dynamiki PKB za pierwszy kwartał 2014 r. Tak jak już wiele razy pisałem w poprzednich miesiącach, można się było spodziewać dynamiki PKB w okolicach + 3/4% w skali roku, za czym przemawiała również roczna dynamika giełdy:
- Jak widzimy powyżej z jednej strony giełda już od dawna wskazywała na poprawę dynamiki PKB (zielone linie)
- Z drugiej strony jednak roczna zmiana giełdy od dłuższego czasu wskazuje dynamikę PKB tylko w okolicach +3/4% w skali roku (hossa na WIGu około plus dwadzieścia procent w skali roku, podobnie było też w latach 2010/2011)
Jeżeli chodzi o powyższe dane, warto pamiętać, że w tym roku zima była wyjątkowo łagodna. W przeciwieństwie do tej sprzed roku. Więc nie jest to do końca prawdziwy obraz stanu polskiej gospodarki w ostatnich dwóch kwartałach. Tak naprawdę dane za drugi, a szczególnie trzeci i czwarty kwartał 2014 roku pokażą jak naprawdę jest w tym zakresie.
W ostatnich miesiącach dane o produkcji budowlanej cały czas są bardzo dobre, po części przez powyższy efekt. Dla przypomnienia budowlanka stanowi niecałe 10% w PKB co przy dynamikach rzędu kilkunastu procent w skali roku, ma spory wpływ na całościowy wskaźnik kwartalny PKB.
oraz podsumowanie z czerwcowego wpisu:
Podsumowanie:
Jak widać po powyższych przemyśleniach w ostatnim czasie otrzymaliśmy sporo ciekawych informacji. I to informacji o sprzecznym wydźwięku. Z jednej strony pogarszające się wskaźniki wyprzedzające, cały czas takie sobie dane makro (wobec wcześniejszych optymistycznych oczekiwań) a przez to niska inflacja. Ale z drugiej strony mamy możliwość obniżek stóp procentowych oraz poprawiający się rynek pracy.
Jak na razie wygląda na to, że gospodarka nadal powinna rozwijać się w granicach 3/4% w skali roku. Co ciekawe taki rozwój sytuacji byłby rozczarowaniem zarówno dla optymistów jak i pesymistów bo nie mielibyśmy ani bardzo mocnego wzrostu gospodarczego ani bardzo mocnego załamania gospodarczego…
Oczywiście cały czas warto śledzić rozwój sytuacji, napływające informacje i „trzymać rękę na pulsie”.
Bardzo słabe dane o sprzedaży detalicznej: trzymiesięczne średnie
Patrząc na trzymiesięczne średnie za drugi kwartał na temat sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz budowlano montażowej. Dojdziemy do wniosku, że na koniec czerwca 2014 były one na zbliżonym poziomie względem marca 2014 roku. Oznacza to, że dynamika PKB za drugi kwartał 2014 powinna być nadal powyżej 3% w skali roku, chociaż może to być niższa dynamika niż 3,4% zanotowane w pierwszym kwartale 2014:
Tak jak pisałem, dynamika PKB za czwarty kwartał 2013 a szczególnie za pierwszy kwartał 2014 była zawyżona przez ciepłą zimę. Dotyczyło to oczywiście danych o budowlance ale i w jakimś stopniu o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.
Bardzo słabe dane o sprzedaży detalicznej: podsumowanie
Teraz powstaje pytanie: czy bardzo słabe dane o sprzedaży detalicznej zwiększą szanse, że Rada Polityki Pieniężnej obniży wreszcie stopy procentowe? Chociaż jak zwykle będzie to znowu za późno w efekcie czego mamy cały czas jedne z najwyższych realnych stóp procentowych na świecie:
Chociaż śledząc historyczne poczynania naszej RPP nie jestem wcale pewny. Czy szybko zdecydują się na poważne obniżki stóp procentowych a tego wymaga sytuacja. Dlaczego tak uważam? Na wiosnę i na jesieni 2012 mieliśmy tego przykład o czym pisałem w 2012 roku tutaj: „Ojcze wybacz im bo nie wiedzą co czynią?” Mam nadzieję, że większość się myli a RPP ma lepsze narzędzia analityczne niż ja… oraz tutaj: Poznaj biznes: Inwestowanie na giełdzie… Jak nie tracić pieniędzy: Jesteśmy tylko ludźmi, ale trzeba „mieć jaja”. Co zrobi teraz RPP?
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS